Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem – co to je, definice

Spousta lidí se nesprávně domnívá, že úvěr poskytuje banka a půjčku nebankovní společnost. Z hlediska člověka, který si půjčuje určitý finanční obnos, mezi těmito dvěma pojmy není prakticky žádný rozdíl. Přesto však mnohé lidi zajímá, jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem. Jak to tedy je?

Banky i nebankovní subjekty nás ze všech stran lákají na výhodné půjčky a úvěry. Oba pojmy se zcela běžně zaměňují, jejich významy se však vzájemně liší. Jaký je tedi rozdíl mezi půjčkou a úvěrem?

Rozdílnost půjčky a úvěru tkví v právní formě

Jak sám název napovídá, rozdíl mezi půjčkou a úvěrem spočívá v právní úpravě. Co je to úvěr? Ten je definován zákonem o spotřebitelském úvěru, zatímco půjčkou se zabývá občanský zákoník.

Úvěry tedy mohou poskytovat pouze společnosti s podnikatelským oprávněním, kterými jsou například banky (Komerční banka, Oberbank, Hello Bank a další). Avšak půjčku může poskytnout prakticky kdokoliv, protože nemusí jít výhradně o půjčování peněz.

Některé instituce nabízí dokonce i první půjčku zdarma, jednou z nich je i Zaplo půjčka.

Z právního hlediska je tedy rozdíl mezi půjčkou a úvěrem v tom, že předmětem úvěru mohou být pouze peníze, zatímco předmětem půjčky (od roku 2014 tento pojem nahrazuje „zápůjčka“) může být jakákoliv hmotná věc.

Pokud si člověk půjčuje peníze, v podstatě není mezi půjčkou a úvěrem rozdíl. V obou případech jsou mu poskytnuty finanční prostředky a je domluvena odměna (tzn. úrok) za jejich půjčení. Může se však jednat také o bezúročnou půjčku s nulovým úrokem.

Předmětem úvěru jsou vždy peníze, předmětem půjčky může být jakýkoliv movitý majetek.
Předmětem úvěru jsou vždy peníze, předmětem půjčky může být jakýkoliv movitý majetek.

Jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem:

  • Smlouvu o úvěru upravuje zákon o spotřebitelském úvěru, smlouvu o půjčce řeší občanský zákoník
  • Smlouva o úvěru je konsenzuální (platí bez ohledu na to, zda jsou peníze skutečně poskytnuty), smlouva o půjčce je reálná (nabývá platnosti v okamžiku převzetí peněz či jiné věci)
  • K poskytnutí úvěru je nutné podnikatelské oprávnění, půjčku může poskytnout kdokoliv
  • Předmětem úvěru jsou výhradně peníze, předmětem půjčky jakýkoliv movitý majetek

Dle zákona o spotřebitelském úvěru musí mít společnosti poskytující úvěry licenci od České národní banky. Tou disponují jak banky, tak mnoho nebankovních společností. I v případě bankovních a nebankovních půjček pak z právního hlediska hovoříme o úvěru.

Příklady licencovaných nebankovních společností

Název společnostiProdukty
BB Finance CzechAmigoz půjčka (dříve BB půjčka)
CofidisRychlá půjčka pro jednotlivce, Partnerská půjčka, Novomanželská půjčka
Fair Credit CzechPůjčka Tetička
Home CreditFlexibilní půjčka, konsolidace půjček, Tesco půjčka, Kamali půjčka
EC Financial Services (dříve JET Money)Smart půjčka
Profi CreditRazdva půjčka, Osobní půjčka, Podnikatelská půjčka
Pronto CreditPronto půjčka
SIM půjčkaSIM půjčka Mini a Plus
Swiss FundsŠvýcarská půjčka
Tommy StachiVIP půjčka, Snadná půjčka Tommy Stachi
Via SMSRychlá SMS půjčka
Viva CreditViva Credit půjčka
ZaploZaplo půjčka
ZonkyZonky půjčka, konsolidace

Již bylo zmíněno, že v případě úvěru i půjčky bývají sjednány úroky. Kdo se však chce úrokům vyhnout, může vsadit na první půjčku zdarma, u níž jsou za předpokladu splnění podmínek úroky odpuštěny. Půjčky zdarma nabízejí především nebankovní poskytovatelé.

Žebříček 38 poskytovatelů v České republice sestavuje každoročně organizace Člověk v tísni. Dle něho se na trhu stále najdou společnosti, u kterých je možné půjčit si 50 tisíc a vrátit 145 tisíc. Volbě poskytovatele půjčky by tedy měl předcházet pečlivý průzkum.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.