Charge karta – čerpání finančních prostředků

Charge karta představuje jeden z několika druhů platebních karet. Funguje na podobném principu jako kreditka, v některých věcech se však liší. Co je pro tento finanční produkt charakteristické, pro koho je vhodný a jaké společnosti jej nabízejí?

Charge karty se od ostatních karet odlišují způsobem čerpání peněžních prostředků. S debetní kartou lze utrácet až do výše zůstatku na účtě či do výše kontokorentu, kdežto chargová karta umožňuje čerpat úvěr, který se váže k úvěrovému účtu. V podstatě se jedná o produkt velmi podobný kreditní kartě. Rozdíl je však v podmínkách pro jeho získání – charge kartu banka poskytne jen klientovi s vysokou bonitou.

Charge karty vs. kreditní karty

Držitel kreditní karty při placení u obchodníka nebo výběru z bankomatu čerpá úvěr, který poté splácí. S kreditní kartou se pojí takzvané bezúročné období. Pokud je dlužná částka splacena v rámci bezúročného období, nebudou účtovány žádné úroky (nevztahuje se však na výběry hotovosti, které jsou úročeny ode dne výběru). Pokud se klient rozhodne splácet úvěr postupně, s úroky už musí počítat.

Chargová karta funguje trochu jinak. Její držitel na konci měsíce obdrží výpis útrat a danou částku musí do určitého data (zpravidla do konce následujícího měsíce) uhradit v plné výši. Zároveň nejsou účtovány žádné úroky.

V obou případech však podle průzkumů platí, že s kreditní kartou (ale i charge kartou) se utrácí podstatně snáze než s hotovostí. Sebekázeň ve finančních rozhodnutích je tak na místě.

Co se děje v případě pozdního splacení?

S úvěrem čerpaným charge kartou se tedy nepojí žádné úroky. V případě, že klient dluh nesplatí do stanoveného data, nezaplatí úrok, nýbrž vysoký sankční poplatek. Na rozdíl od kreditních karet jsou součástí bezúročného období i výběry z bankomatů, jsou však zpoplatněny určitým procentem z vybírané sumy.

Jak charge kartu získat a kolik stojí?

Je třeba zmínit, že české banky charge karty nevydávají. Získat je lze například u společnosti American Express, která ji nabízí za 100 USD ročně, nebo Diners Club, kde stojí od 1500 do 6000 Kč dle typu karty. Při vysokém obratu může být také zcela zdarma.

Charge karty nabízí například společnost American Express nebo Diners Club.
Charge karty nabízí například společnost American Express nebo Diners Club.

Pro koho je vhodná?

Chargové karty nejčastěji využívají zaměstnanci na služebních cestách, kterým slouží pro financování pracovních výdajů. Jsou však vhodné pro kohokoliv, komu princip fungování těchto karet vyhovuje.

Výhody a nevýhody charge karty

Stejně jako s jakýmkoliv jiným druhem karty se i s charge kartou pojí jisté výhody a nevýhody. Proč se charge kartu vyplatí či naopak nevyplatí pořídit?

  • bezúročné období zahrnuje platby kartou i výběry z bankomatů
  • limity pro měsíční útratu jsou takřka neomezené
  • představuje trvalou finanční rezervu
  • zajistí lepší kurzy při bezhotovostní platbě v zahraničí
  • její součástí je obvykle cestovní pojištění
  • jsou k ní nabízeny doplňkové programy s různými bonusy
  • veškeré transakce lze kontrolovat online

Aby byla charakteristika charge karty kompletní, je třeba zmínit také její nevýhody, mezi něž lze zahrnout:

  • již zmíněnou skutečnost, že vyčerpanou částku nelze splácet postupně
  • vyšší roční náklady oproti kreditním kartám

Na základě výše uvedených informací se každý může rozhodnout, jestli se mu chargová karta vyplatí, nebo zda dát raději přednost kreditní či debetní kartě.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.