Studentské bankovní účty – srovnání 2024

Bankovní instituce poskytují kromě běžných bankovních účtů také účty pro studenty. Jsou specifické především v tom, že nekladou na majitele účtu takové nároky v oblasti poplatků. Naopak, studentům vycházejí vstříc a většinu běžně zpoplatněných služeb poskytují zcela zdarma nebo za sníženou cenu. Jaké další parametry mají studentské účty? A opravdu se jejich sjednání vyplatí?

Jak už z názvu vyplývá, studentský bankovní účet je určen studentům, nejčastěji je poskytován osobám mezi 15 až 30 lety.

Banky podmínky pro založení studentského účtu a jeho vedení uzpůsobují na základě stupně studia. Obvyklým požadavkem bank k založení účtu je předložení potvrzení o studiu. To může mít podobu potvrzení přímo ze školy, mnohé banky ale akceptují i předložení ISIC karty nebo jiného studentského průkazu.

Založte si běžný účet mKonto bez poplatků a získejte bonus až 1 000 Kč.
Založit mKonto online >

Doložení studia může být vyžadováno opakovaně, například v určitých intervalech. Banka se tím jistí, že majitel účtu stále ještě studuje a má tedy na studentské konto nárok. V některých případech ponechávají bankovní instituce studentské konto i čerstvým absolventům do té doby, dokud nemají stálý příjem (proto hranice až 30 let).

Nabídka studentských nebo obdobných vhodných účtů pro mladé je široká. Kteří poskytovatelé ve svém portfoliu mají nabídku těchto účtů?

Česká spořitelna: Účet pro studentyKomerční banka: Studentský účet G2Moneta Money Bank: Konto Genius Student
Raiffeisenbank: eKonto Student Premium UniCredit Bank: U konto pro mladé Equa bank: Běžný účet
mBank: mKonto #navlastnitriko ČSOB: ČSOB Plus kontoPoštovní spořitelna: Poštovní účet

Obvyklé parametry studentského účtu

Studentský účet se v podstatě od toho běžného příliš neliší. Kromě samotného účtu může být sjednána platební karta, pro správu účtu je k dispozici internetové i mobilní bankovnictví, poskytnuta může být také půjčka pro mladé ve formě kontokorentu.

Poslední zmíněná položka, kontokorent, má ovšem své omezení. Jedná se v podstatě o půjčku a jako taková nemůže být poskytnuta nezletilé osobě. Kontokorent ke studentskému účtu je proto možné sjednat až od 18 let.

Studentský účet lze založit i nezletilému. Sjednávání účtu se neobejde bez zákonného zástupce a banky požadují obvykle také rodný list. K účtu pro nezletilého nelze poskytnout kontokorent.

A k čemu vlastně student potřebuje bankovní účet? Odpověď je více než jednoduchá. Téměř veškeré pravidelné platby se provádí bezhotovostně (například platby za kolej nebo menzu).

Kontokorent ve své podstatě představuje bankovní úvěr, proto jej mohou využívat pouze studenti, kteří již dosáhli 18 let.

Studenti si také mnoho věcí, ať už do školy nebo pro zábavu, objednávají přes internet. Snadno se jim na vlastní účet posílá případné kapesné nebo například výplata z brigád. Ve všech těchto případech je vlastní bankovní účet nezbytností.

Alternativou mohou být předplacené platební karty. Ty umožňují rodičům sledovat množství peněz, které by jejich dítě mělo na své platební kartě. Na kartu se vkládá nebo posílá určitá částka, se kterou může dítě platit na internetu.

Předplacená platební karta nelze přečerpat, proto se jedná o bezpečný způsob placení. Dítě je tak vedeno k větší zodpovědnosti a finanční gramotnosti. Příkladem může být např. Blesk peněženka, biip karta nebo COOL karta.

Bonusy ke studentskému účtu

Čím se tedy liší studentské bankovní účty od běžných, když ne souvisejícími službami? Především tím, že u nich bývají zcela zrušeny nebo do jisté míry omezeny bankovní poplatky. Není neobvyklá nabídka studentského účtu zdarma.

Banky si v tomto ohledu uvědomují, že studenti obvykle nemají stálý vyšší příjem a jakékoliv poplatky by je příliš zatěžovaly. Poskytnutím studentského konta přitom banka získá klienta a po skončení studia nebo dovršení maximální věkové hranice mu nabídne alternativní produkt.

Kromě bezplatného zřízení a vedení studentského bankovního účtu banky nabízejí i další bonusy, například:

 • výhodnější úročení
 • výběry ze všech bankomatů zdarma
 • příspěvek na studentskou kartu zdarma
 • mezinárodní platební kartu zdarma
 • bezplatnou elektronickou správu účtu vč. zadávání příkazů
 • slevy na zboží nebo služby aj.

Některé banky také umožňují výběry z bankomatů v nižších částkách, než je obvyklé. I to může při výběru toho nejlepšího účtu pro studenty hrát roli.

Běžný účet mKonto nabízí možnost kontokorentu s úvěrovým limitem až 300 000 Kč. Založení i vedení účtu je zdarma.
Mám zájem o mKonto >

Je studentský účet pro studenty to pravé?

Z logiky věci by mělo být studentské konto nejlepším řešením. I nejvýhodnější studentský účet však může mít konkurenci v podobě „obyčejných“ účtů. A to především od menších bankovních institucí. Některé z nich totiž nabízí velmi výhodný běžný bankovní účet, rovněž s minimem poplatků, a především bez nutnosti jej po vystudování měnit.

Do porovnání studentských bankovních účtů by proto každý zájemce měl přidat i takové bankovní účty, které sice v názvu nemají slovo „studentský“ nebo „pro mladé“, přesto by však pro studenty mohly být vhodnou volbou.

Účet vhodný pro studenty vůbec nemusí být označený jako studentský. Klidně se může jednat o zcela běžný bankovní účet, který si mohou založit studenti, dospělí s pravidelným příjmem nebo důchodci.

Srovnání studentských účtů

Studentská konta patří do portfolia většiny velkých bankovních společností. Svými podmínkami se od sebe poměrně dost odlišují, je proto nutné pečlivě vybírat přesně podle toho, jaké požadavky konkrétní osoba od účtu očekává.

Česká spořitelna: Účet pro studenty

Studentský účet od České spořitelny až do 26 let má ve svém základu zcela zdarma poskytnutí debetní karty, telefonní a internetové bankovnictví, všechny příchozí korunové úhrady, všechny elektronicky zadané odchozí korunové úhrady, výběry z bankomatů České spořitelny a kontokorent.

Česká spořitelna nabízí studentský účet zcela bez poplatků. Využít jej mohou studenti vyšších odborných, jazykových a vysokých škol.

Poplatek se neplatí ani za sjednání a vedení účtu. K založení je zapotřebí pouze občanský průkaz. Od 21 let stačí potvrzení o studiu doložit pouze jednou, studentské výhody pak budou platné až do dovršení 26 let.

Jaké studium Česká spořitelna akceptuje? Mělo by se jednat o řádné denní studium na vyšší odborné, jazykové nebo vysoké škole v České republice nebo v zahraničí. Potvrzení o studiu na zahraniční škole se týká pouze občanů ČR, u cizích státních příslušníku je pochopitelně podmínkou studium na tuzemské škole.

Po dosažení maximální věkové hranice pro studentské konto banka automaticky účet převádí na standardní účet se službou Moje zdravé finance na 2 roky zdarma. Pokud student nevyužívá účet pravidelně, je zde možnost přechodu na běžný účet České spořitelny, jeho vedení je také zdarma.

Komerční banka: Studentský účet G2

Studentský účet G2 od Komerční banky je určen studentům od 15 do 30 let. Kromě samotného účtu získává zájemce také druhý účet v eurech nebo dolarech zcela zdarma, stejně tak mu budou umožněny platby mobilem a vlastní obrázek na platební kartě.

Debetní kartu si zájemce může zvolit ze dvou variant. Zdarma je poskytována Embosovaná karta G2 . Za Zlatou kartu se už hradí měsíční poplatek 100 Kč, ale její součástí je i cestovní pojištění a také například bezplatné výběry z bankomatů i mimo Komerční banku včetně zahraničí.

Jaké bonusy se dále pojí se studentským účtem Komerční banky? Jedná se například o:

 • zdarma odchozí úhrady v Kč na bankovní korunové účty zadané přes internet nebo mobil
 • zdarma všechny domácí příchozí úhrady v Kč na běžný korunový účet
 • zdarma všechny výběry hotovosti z bankomatů Komerční banky a měsíčně jeden výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí
 • zdarma vklady hotovosti na svůj studentský účet na bankomatech Komerční banky
 • od 18 let povolený debet do 5 000 Kč bez úroků (stačí doložit potvrzení o studiu nebo platný průkaz ISIC)
 • bonus 350 CZK při předložení platného průkazu ISIC
 • možnost sjednání studentské půjčky Gaudeamus

Samozřejmostí je také mobilní aplikace internetového bankovnictví pro iOS i Android. Založení studentského účtu probíhá přímo na pobočce nebo online s využitím kurýra. Do 18 let je potřebná přítomnost zákonného zástupce a předložení rodného listu. Od 20 let se požaduje potvrzení o studiu nebo předložení karty ISIC.

Moneta Money Bank: Konto Genius Student

Studentský účet od Monety Money bank nabízí sjednání, vedení i zrušení účtu pro studenty od 15 do 26 let zcela zdarma. Bez poplatků poskytuje i další související služby:

 • všechny výběry hotovosti v síti bankomatů Moneta Money Bank
 • internetové bankovnictví a mobilní bankovnictví
 • debetní bezkontaktní kartu Standard
 • možnost kontokorentu až do výše 10 000 Kč (od 18 let)

Ke sjednání studentského konta od Moneta Money Bank je zapotřebí pouze občanský průkaz.

Plnoletí majitelé studentského účtu od MONETA Money Bank mohou čerpat kontokorent až do výše 10 000 Kč.

Do 18 let se sjednání neobejde bez zákonného zástupce a od 20 let banka vyžaduje předložení dokladu o řádném denním studiu nebo kartu ISIC. Potvrzení o studiu nesmí být starší než 30 dnů.

Raiffeisenbank: eKonto Student Premium

Ani Raiffeisenbank nezapomíná na studenty, a to do 26 let. V nabídce má studentský účet nazvaný eKonto Student Premium. Od ostatních nabídek se tento účet liší především tím, že se jedná o tzv. víceměnový účet. Kromě českých korun zde může majitel účtu mít finanční prostředky v dalších 18 měnách.

Vedení účtu je bezplatné do 18 let, pak jen při aktivním využívání. Tím se rozumí alespoň 3 odchozí transakce měsíčně (výběr z bankomatu, platba kartou v obchodě, bezhotovostní převod).

Co studenti skutečně ocení, je možnost výběru hotovosti z jakéhokoliv bankomatu v ČR i zahraničí zcela zdarma a také zdarma všechny transakce v rámci ČR a také všechny transakce se slovenskou Tatra bankou.

I další služby jsou nabízeny bez poplatku, podobně na tom jsou ovšem i nabídky konkurenčních bankovních institucí:

 • bezkontaktní platební karta a platební nálepka
 • internetové bankovnictví
 • mobilní eKonto

Ke sjednání si zájemce musí připravit občanský průkaz nebo cestovní pas. Nezletilí s sebou musí mít zákonného zástupce a rodný list.

Co se týká doložení studia, banka požaduje potvrzení o studiu nebo kartu ISIC s platnou přelepkou nebo Evropskou kartu mládeže EYCA Student u studentů od 19 let.

Nabídky dalších bank

Na trhu existují ještě nabídky bankovních účtů, které nejsou určeny pouze pro studenty, přesto by bylo krátkozraké je při srovnání studentských účtů přehlížet. Kterých účtů se to týká?

Tyto účty mohou využívat studenti za stanovených podmínek zdarma, ale je určen i pro dospělé. Ti už ale mají podmínku, že na účet musí měsíčně posílat stanovenou částku. Přesto, že se nejedná primárně o studentské účty, jsou samotnými studenty velmi kladně hodnocené.

Mezi další takové účty patří například běžný účet UniCredit Bank nebo běžný účet Equa bank.

UniCredit Bank: U konto pro mladé

Výhodný účet pro studenty nabízí také UniCredit Bank, jedná se o U konto pro mladé. V názvu sice tento účet nemá označení „studentský“, ale díky tomu, že poskytuje řadu služeb bez poplatku, je pro studenty více než vhodný. U konto pro mladé bezplatně zahrnuje:

 • vedení účtu a dalšího jednoho účtu v cizí měně
 • výběry z bankomatů v zahraničí zdarma po celém světě
 • mobilní aplikace Smart Banking
 • ovládání účtu přes internet Online Banking
 • bezkontaktní embosovaná platební karta
 • slevový program na platební kartě

Běžní uživatelé tohoto účtu mají vedení účtu zdarma pouze za podmínky posílání minimálně 12 000 Kč na účet měsíčně. Na osoby ve věku 15 až 26 let se ovšem vztahuje výjimka.

K účtu si lze také sjednat kontokorent. Poskytnutí, správa a vedení povoleného přečerpání účtu od 5 000 do 150 000 Kč není zatíženo žádnými poplatky. To ale neznamená, že jsou finanční prostředky půjčovány zdarma, samozřejmě se s kontokorentem pojí určitá úroková sazba.

Equa bank: Běžný účet

Veškeré běžné a nejčastěji využívané služby zcela bez poplatku. To je běžný účet od Equa bank, který opět není speciálně vytvořen pro studenty, ale i přesto jim nabízí výhodné podmínky.

Běžný účet Equa bank lze založit online a zdarma. Bez poplatků jsou také všechny výběry z bankomatů v ČR i v zahraničí.
Mám zájem o běžný účet Equa bank >

Za vedení běžného účtu u Equa bank se nehradí žádné poplatky, stejně tak je zdarma mobilní a internetové bankovnictví, bezkontaktní platební karta, výběry ze všech bankomatů v České republice nebo sjednání kontokorentu.

Při založení běžného účtu u Equa bank navíc lze i šikovně spořit, zdarma k účtu totiž jde založit spořící účet s úrokem až 1,3% p.a. Co není zcela typické pro běžné účty, ale třeba pro studenty se může jednat o lákavou nabídku, je spojení se zvýhodněnými mobilními tarify. Podmínkou pro zvýhodněné tarify je placení faktur za mobilní služby inkasem z běžného účtu od Equa bank.

Běžný účet je možné si založit bez toho, aniž by člověk někam chodil. Stačí jen pár minut na internetu.

mBank: mKonto #navlastnitriko

Již z názvu je patrné, že tento účet od mBank míří na mladé lidi, konkrétně na osoby od 15 do 18 let. Založení účtu nic nestojí a není potřeba ani předkládat jakékoliv potvrzení o studiu.

Předchůdcem tohoto účtu je mKonto pro děti, kde se sjednání pochopitelně neobejde bez zákonného zástupce. mKonto #navlastnitriko si může budoucí majitel účtu už založit kompletně samostatně, stačí k tomu občanský průkaz.

Ke dni 18. narozenin se účet mKonto #navlastnitriko automaticky mění na standardní mKonto.

Založte si mKonto od mBank a získejte bonus až 1 000 Kč. Založení i vedení účtu je zdarma.
Založit mKonto zdarma >

mKonto #navlastnitriko nenabízí zdarma tolik, co předchozí zmíněné účty od Equa bank nebo UniCredit bank. Jeho výhody spočívají „pouze“ v:

 • 3 výběry měsíčně z jakéhokoliv bankomatu v ČR zdarma
 • výběry v zahraničí od částky 1 500 Kč
 • odchozí i příchozí platby, SEPA platba
 • bezkontaktní karta nebo platební nálepka
 • mobilní aplikace
 • platby na mobilní číslo (není nutné znát číslo účtu)

K založení mKonta #navlastnitriko může dojít buď na pobočce, nebo on-line s využitím kurýra.

Výběr vhodného studentského účtu

Jak si vybrat ten nejvýhodnější studentský účet? Na to bohužel není jednoznačná odpověď. Každý si musí zvážit, jaké poskytované služby bez poplatku se mu vyplatí nejvíce.

Studenti, kteří například dočasně studují v zahraničí, uvítají výběry zdarma po celém světě. Tuzemští studenti naopak mohou ocenit především možnost založení i spořicího účtu nebo různé benefity a slevy při placení platební kartou.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.