Fio banka – hypotéka, spořicí i podnikatelský účet – recenze

Fio banka je česká banka působící na českém trhu od roku 2010. Jedná se o pátou největší tuzemskou banku. Zaměřuje se na poskytování všech běžných bankovních služeb – bankovní účty, spoření, úvěry, platební karty, ale také podílové fondy nebo akcie.

Původně fungovala Fio banka od roku 1993 jako záložna, která se postupně transformovala na bankovní instituci – podobně jako Banka Creditas a Trinity Bank.

Jak banka prezentuje sama sebe a své nejdůležitější finanční produkty?

Mezi typické bankovní služby patří například zřizování běžných účtů, spořicích účtů nebo termínovaných vkladů, provádění platebního styku, vydávání platebních karet nebo poskytování například spotřebitelských úvěrů. Fio banka přitom zastává strategii nulových poplatků za standardní služby pro všechny bez podmínek a plně individuální přístup při úvěrování menších a středních podniků.

Banka také dodává, že je největším českým obchodníkem s cennými papíry zaměřeným na drobnou klientelu. V obchodování s akciemi přes internet má dominantní postavení na českém trhu.

Osobní účty u Fio banky

Bankovních účtů u Fio banky je hned několik. Vedle běžného bankovního účtu si lze otevřít podnikatelský účet, transparentní účet, účet pro mladé nebo rodinný účet.

Fio osobní účet

Fio osobní účet je bez poplatků a není nutné plnit žádné podmínky. Fio banka ho poskytuje jako korunový účet a případně v dalších 14 cizích měnách. Zdarma si majitel účtu může až 10x měsíčně vybrat hotovost z bankomatů Fio banky a při aktivním placení kartou také 5x měsíčně z cizích bankomatů. Cestovatelé jistě ocení možnost si bez poplatku jednou za měsíc vybrat z bankomatu v zahraničí. K osobnímu účtu pochopitelně náleží Internetbanking a mobilní aplikace Smartbanking.

Fio rodinný účet

Celý rodinný rozpočet může klient a jeho rodina spravovat v jednom internetovém bankovnictví. Fio osobní účty i spořící účty lze propojovat, nastavovat přístupy dalším členům rodiny, pořizovat k účtům platební karty. Celkově tak lze mít přehled o všech rodinných příjmech a výdajích.

Rodinné účty nabízí Fio banka pro celou rodinu zdarma. Umožňuje také oddělenou evidenci soukromých a rodinných financí. Fio banka k rodinnému účtu poskytuje dvě platební karty MC Debit Contactless pro 2 osoby zdarma a také karty pro děti od 8 let.

Fio účet pro mladé

Fio banka nabízí účet pro děti a studenty celkově do 18 let. Účet pro mladé se dělí na účet pro děti do 15 let a pro studenty od 15 do 18 let.

  • Účet pro děti do 15 let

Bankovní účet může zákonný zástupce dítěti u Fio banky sjednat hned po narození. Od 8 let pak může mít dítě svou platební kartu. Dítě má pouze pasivní přístup do internetového bankovnictví – nemůže posílat internetové platby či provádět změny na účtu. Pro platby kartou a výběry z bankomatu má přednastavené limity. Všechny odchozí i příchozí tuzemské platby jsou zdarma.

  • Účet pro studenty od 15 do 18 let

Aby potomek od 15 let mohl využívat internetové bankovnictví skoro stejně jako dospělí, je nutné, aby zákonný zástupce na pobočce podepsal protokol o nastavení autorizace pokynů pro dítě. Mladiství pak mohou provádět platební příkazy do nastaveného limitu, aktivovat platební kartu, spravovat šablony, měnit limity platební karty, aktivovat službu 3D Secure pro placení na internetu a další aktivity.

Fio transparentní účet

Fio transparentní účet je zaměřen na podporu neziskových organizací (tedy nadací, spolků, fondů, politických stran). Díky transparentnímu účtu může kdokoliv a kdykoliv nahlédnout do historie finančních transakcí. 

Zřízenívedení i zrušení účtu je zdarma, stejně tak neomezený počet příchozích a odchozích plateb v rámci ČR a neomezený počet trvalých příkazů, SIPO a inkas. Z transparentního účtu lze 10x měsíčně vybrat zdarma z bankomatů Fio banky. Veškeré podmínky transparentního účtu a jeho výhod zájemce nalezne na stránkách Fio banky.

Fio podnikatelský účet

U Fio podnikatelského účtu mohou podnikatelé, živnostníci i firmy provádět mnoho operací zdarma bez jakýchkoliv omezení. Podnikatelský účet lze sjednat nejen jako korunový, ale také v dalších 14 světových měnách. I podnikatelé mají možnost svůj účet spravovat prostřednictvím Internetbankingu a mobilní aplikace Smartbanking. Kromě mnoha dalších služeb Fio banka umožňuje se zvolit číslo účtu na přání.

Spořící účet Fio banky

Fio Banka nabízí spořící účet ve verzi rodinného účtu, k běžnému účtu či k účtu pro mladé. Roční úroková sazba spořícího účtu je od 0,45 %, čímž ovšem příliš nepotvrzuje trend, že úroky na spořicích účtech rostou. Zřízení, vedení i zrušení účtu je zdarma. 

Zatímco u některých spořicích účtů s rostoucími vklad yúroková sazba klesá, u Fio banky tomu je naopak. Vklady do milionu korun se úročí 0,45 %, vklady v pásmu nad 1 milion korun se úročí 0,55 % a vklady v pásu nad 10 milionů se úročí dokonce 0,65 %.

Spořící účet si mohou stávající klienti Fio banky sjednat kompletně on-line.

Termínovaný vklad Fio banky

Fio banka nabízí termínované vklady s tím, že umožňují vyšší zhodnocení peněz než běžné účty.Podmínkou pro získání vyššího úroku je vázání vkladů na předem dohodnutou dobu. Všechny termínované vklady Fio banky mají automatickou obnovu. Dokud není vklad zcela zrušen, bude obnoven za podmínek platných ke dni jeho obnovy.

Zřízení vedení termínovaného vkladu je zdarma. Vklad je možné zřídit na pobočce nebo online v internetovém bankovnictvíTermínované vklady u Fio banky jsou úročenyod minimálního zůstatku 3 000 KčÚrokovásazba je od 0,56 %.

Fio banka má hned několik finančních produktů umožňující efektivní spoření.

Kreditní karty u Fio banky

Fio banka nabízí vydání a vedení kreditní karty zdarma. Fio banka nabízí roční úrok 19,90 % pro fyzické osoby a 17,90 % pro fyzické osoby. Klient má na splacení bez úroku až 45 dní. I zde nabízí Fio banka 10 výběrů měsíčně z bankomatů Fio banky bez poplatků, kdy výběry z bankomatů jsou ihned úročeny. Limit kreditní karty je od 10 000 do 500 000 Kč Minimální měsíční splátka je 5 %, minimálně však částka 500 Kč.

Fio banka nabízí možnost kreditní kartu si přednabít, dostat se tím do kladného zůstatku a tím neplatit úroky z výběrů z bankomatu.

Držitel business kreditní karty se může zaregistrovat do programu MasterCard Business Selection a získat určité výhody (např. vstup do letištních salónků).

Výhody Fio platební karty

Fio banka nabízí platební karty k účtům v české koruně a v eurech. Také nabízí u všech karet 10 výběrů měsíčně z bankomatů Fio banky zdarma. Ke každé nově vydané kartě získá klient jednorázový bonus 2 bezplatných výběrů z cizích bankomatů v ČR. Další výběry z cizích bankomatů v ČR zdarma jako odměna za placení kartou. Za každé 4 000 Kč dohromady zaplacené kartou a zaúčtované v jednom kalendářním měsíci získá klient jeden výběr z cizího bankomatu v ČR zdarma. Výběr na pobočce nad 1 000 Kč je také zdarma.

Fio banka nabízí také službu Cashback. Klient může vybírat peníze zdarma v supermarketu na stejné pokladně, kde platí kartou za nákup. Maximální výše výběru je 3000 Kč, minimální výše nákupu je 1 Kč. Cashback lze využít např. v prodejnách Albert, Globus, Penny Market, Žabka.

Hypotéka u Fio banky

Fio banka nabízí zdarma poskytnutí úvěru, vedení běžného i úvěrového účtu, rezervaci prostředků i čerpání úvěru. Předčasné splacení úvěru je také zdarma.

Hypotékou od Fio banky lze financovat byt, dům, rekreační objekt, bytový dům do tří jednotek nebo stavební pozemek k zástavbě pro bydlení. Výše hypotečního úvěru je 300 000 Kč až 10 000 000 Kč.

Úvěrem lze financovat až 85 % hodnoty nemovitosti. Splatnost hypotéky je 5 až 30 let. Fixaci pevné úrokové sazby si může klient zvolit sám. Na výběr má fixaci na 1 rok, 3 roky nebo 5 let.

O hypoteční úvěr mohou s klientem žádat až 3 další spoludlužníci.

Fio banka ověřuje u žadatele bonitu, doložení příjmů a registr dlužníků.

Žadatel před sjednáním bude potřebovat:

  • doklad totožnosti
  • doklad o příjmech
  • základní doklady k doložení účelu úvěru včetně jeho zajištění
  • vyplněnou žádost o hypotéku.

Hypoteční úvěr lze sjednat na pobočce. Veškeré propočty lze spočítat před hypokalkulačku na stránkách Fio banky.

Nabídku hypotéky má v podstatě každá banka, Fio banka není výjimkou.

Americká hypotéka Fio banky

Vedle klasické hypotéky nabízí Fio banka také americkou hypotéku.

Poskytnutí úvěru, vedení běžného i úvěrového účtu, rezervace prostředků a čerpání úvěru je zdarma. Fio banka umožňuje ručit také i některými nebytovými prostory.

Výše americké hypotéky je maximálně 80 % hodnoty  nemovitosti dle druhu zajištění. Výše úvěru se pohybuje od 300 000 Kč do 7 000 000 Kč. Doba splatnosti je 5 až 20 let.

Zcela zdarma lze americkou hypotéku předčasně splatit. Fixace pevné úrokové sazby je stejně jako u klasické hypotéky 1 rok, 3 roky nebo 5 let.

Stejně jako u klasické hypotéky, i zde lze mít vedle žadatele o úvěr také 3 další spoludlužníky. Zastavenou nemovitostí může být byt, rodinný i bytový dům, rekreační objekt, ateliér, stavební pozemek k zástavbě, polyfunkční budova či nebytová jednotka.

Kontokorent Fio banky

Fio banka nabízí zřízení kontokorentního úvěru. Peníze z kontokorentního úvěru lze čerpat kdykoli a lze je použít k jakémukoli účelu. Úrok klient platí pouze z vypůjčené částky. Půjčit si je možné od 5 000 do 3 000 000 Kč nebo od 200 do 110 000 EUR. Kontokorentní úvěr lze zřídit k osobnímu nebo podnikatelskému účtu.

Kontokorent od Fio banky je nabízen ve 3 tarifech:

  • tarif 1 – za přistavení a obnovu zaplatí klient vyšší poplatek, ale za samotné čerpání tu nejnižší možnou úrokovou sazbu 8,30 %.
  • tarif 2 – pokud bude klient rezervu čerpat pouze občasně, je tento tarif nejlepší. Za samotné čerpání zaplatí klient o něco vyšší úrok 14,30 %, ale za přistavení a obnovu výrazně nižší poplatek.
  • tarif 3 – vhodný pro klienty, kteří chtějí mít finanční rezervu, ale čerpat ji plánují jen výjimečně. Za přistavení ani obnovu kontokorentu neplatí klient žádné poplatky a může získat slevu z úroku 18,90 %.

Vedle kontokorentu pro běžného klienta nabízí Fio banka i kontokorent pro podnikatele. Základní úroková sazba je od 9,9 %. Pokud je čerpání bez komplikací, snižuje se každý rok o jeden procentní bod až na 4,9 %. Část kontokorentního úvěru nad 300 000 Kč/10 000 EUR je úročena základní sazbou 7,9 %, s možností si snížit úrok až na 2,9 %. Podnikatelský kontokorent je  bez poplatků. 

Další úvěry u Fio banky

Fio banka nabízí několik dalších úvěrů. Jelikož se dlouhodobě zaměřuje na financování podnikatelských aktivit subjektů z České republiky a Slovenska a na tomto poli má  více než desetiletou zkušenost, nabízí širokou škálu úvěrových produktů z oblasti provozního, investičního a projektového financování. Konkrétně úvěr na obchodování, úvěr na měnu a podnikatelské úvěry.

Podnikatelské úvěry jsou nabízeny ve výši od 3 000 000 do 540 000 000 Kč. Obvyklá doba splatnosti je od 1 roku do 8 let. Fio banka nabízí také po dohodě i delší dobu splácení. Fio banka upřednostňuje ručení nemovitostí. Jako doplněk lze ručit i bonitními pohledávkami, movitým majetkem, případně dalšími různými zárukami nebo ručení cennými papíry.

Poplatek za poskytnutí úvěru je stanoven individuálně. Úroková sazba je vázána na tržní úrokové sazby PRIBOR či EURIBOR. Nulové poplatky za vedení úvěru, účtu a platební styk. Úrok je počítán na denní bázi. Předčasné splacení úvěru je bez sankce. 

Kontakt na Fio banku

www.fio.cz

fio@fio.cz

224 346 800 (infolinka)

Sídlo společnosti

Millennium Plaza
V Celnici 10
117 21 Praha 1

Pro vnitrostátní platební transakce je kód banky 2010.
Pro mezinárodní platební transakce je kód SWIFT/BIC FIOBCZPP.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.