Podmínkou pro schválení podnikatelské půjčky bývá dobrá platební morálka podnikatele a dobré hospodaření jeho firmy. Jenže firma začínajícího podnikatele již z logiky věci žádnou historii nemá. Jaké jsou v takovém případě možnosti? Za jakých podmínek získá půjčku na podnikání i začínající podnikatel?
V začátcích podnikání má jen málo lidí dostatek vlastních finančních prostředků. Jenže právě počáteční fáze podnikání je (nejen) z finančního hlediska nejnáročnější. Způsobů, jak začít podnikat a hlavně jak získat peníze na podnikání, naštěstí existuje celá řada.
Mezi dostupné půjčky na podnikání patří:
- bankovní půjčky pro začínající podnikatele
- bezúročné půjčky pro začínající podnikatele
- podnikatelské úvěry bez daňového přiznání
- půjčka pro začínající podnikatele bez zástavy
- půjčka pro začínající podnikatele bez příjmu
- P2P půjčky pro začínající podnikatele
Některé zmíněné úvěry nabízejí jak banky, tak nebankovní společnosti, jiné lze sjednat pouze u jednoho z těchto typů subjektů.
První Zaplo půjčka zdarma
Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.
Bankovní půjčky na podnikání
Způsob, jak vyřešit neblahou finanční situaci začínajícího podnikatele, nabízí celá řada bank. S tzv. úvěry pro začínající podnikatele se pojí mnohem mírnější podmínky, než je tomu u klasických půjček na podnikání. Díky tomu není problém získat finance třeba ihned po založení firmy.
Začínající podnikatel může úvěr na podnikání využít například na:
- nákup strojů
- pořízení vybavení kanceláří
- pořízení prostor
- pořízení vozového parku
- apod.
Od běžných podnikatelských úvěrů se půjčky pro začínající podnikatele liší především menší administrativní zátěží a mírnějšími podmínkami. Platí, že každá banka může mít trochu jiné požadavky.
Bezúročné půjčky pro začínající podnikatele
Bezúročné úvěry pro živnostníky bývají nabízeny Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou v rámci různých programů na podporu podnikání. Bývají určené pro malé a střední podnikatele s určitým maximálním počtem zaměstnanců.
Peníze z úvěru lze využít například na pořízení strojů a zařízení, rekonstrukci, nákup pozemků a podobně. Předčasné splacení celého úvěru nebo jeho části bývá zdarma, ostatní podmínky se u jednotlivých produktů liší.
Podnikatelský úvěr bez daňového přiznání
Podnikatelský úvěr bez daňového přiznání přijde vhod v úplných začátcích podnikání. Lze ho sjednat jak u nebankovních společností, tak v bankách. Příkladem je nezajištěný úvěr pro podnikatele od MONETA Money Bank, který je poskytován bez dokládání daňového přiznání.
Společným znakem podnikatelských úvěrů bez daňového přiznání je, že je lze sjednat v omezenější výši, než je tomu u ostatních úvěrů na podnikání.
I u tohoto druhu podnikatelské půjčky se prověřuje bonita žadatele. U bankovních úvěrů jsou nároky na žadatele vyšší než u úvěrů od nebankovních společností.
Půjčka pro začínající podnikatele bez zástavy
Nezajištěné úvěry pro podnikatele jsou vhodné pro každého, kdo si nemůže dovolit ručit nemovitostí, nebo kdo žádným nemovitým majetkem ručit nemůže. Nabízí je několik tuzemských bank, například MONETA Money Bank nebo Raiffeisenbank.
Obecným pravidlem je, že půjčky pro začínající podnikatele bez zástavy bývají nižší než půjčky zajištěné. Přesto je možné získat atraktivní částky i bez ručení.
Půjčka pro začínající podnikatele bez příjmu
Je pochopitelné, že začínající podnikatelé nemohou doložit žádný příjem z podnikání. Banky s touto skutečností počítají a nabízejí půjčky pro začínající podnikatele, u kterých stačí doložit příjem např. pomocí výpisu z osobního účtu.
U některých menších půjček není nutné ani to, stačí pouze sdělit přibližnou výši pravidelných příjmů. Týká se to například již zmíněného úvěru pro začínající podnikatele od MONETA Money Bank, který je navíc možné sjednat online a zcela zdarma.
P2P půjčky pro začínající podnikatele
Zonky, Bankerat nebo Benefi – to jsou jen některé ze společností poskytujících tzv. peer-to-peer půjčky neboli půjčky od lidí. Jedná se o speciální typ úvěru, který se sjednává prostřednictvím peer-to-peer platformy. Zájemce o úvěr zde popíše svůj podnikatelský záměr a pakliže zaujme některého z investorů, má vyhráno.
Administrativa spojená s tímto typem půjčky není nijak náročná. Úroková sazba je obvykle docela příznivá, v některých případech je dokonce výhodnější než u půjček bankovních.
Výhody peer-to-peer půjček:
- nabízí možnost získat úvěry v řádu statisíců korun
- doba splatnosti je do značné míry volitelná, stejně jako u jiných půjček
- úroková sazba je mnohdy nižší než v bance
Nejznámější peer-to-peer platformou u nás je Zonky. Jejím prostřednictvím si podnikatel může půjčit až 1 500 000 Kč, a to na dobu až 10 let.
Minimální úroková sazba dosahuje 4,49 % p. a., pro rizikovější půjčky může být stanoven úrok až 19,99 % p. a. Výši úrokové sazby zná žadatel dopředu, takže neriskuje žádné nemilé překvapení.
Dotace pro začínající podnikatele
Alternativu půjčky představují dotace pro začínající podnikatele. Jsou nabízeny v rámci podpory podnikání, a to zejména na rozjezd malých a středně velkých podniků. Lze je využít v podstatě stejným způsobem jako půjčky pro začínající podnikatele, například na:
- nákup strojů a vybavení
- nákup materiálně-technického vybavení
- stavbu podnikatelských objektů
Dotace pro začínající podnikatele jsou zpravidla určeny pouze těm, kteří se chystají podnikat v určitém odvětví. Nejčastěji se jedná o dotace na tzv. sociální podnikání, jehož účelem je mimo jiné zřízení pracovních míst pro zdravotně znevýhodněné, na rozvoj zemědělských aktivit, podporu výzkumných aktivit apod.
Srovnání podnikatelských úvěrů pro začínající podnikatele
Půjčku pro začínající podnikatele nenabízí automaticky každá banka. Je to doména především velkých, stabilních a silných bankovních institucí, které si mohou dovolit více riskovat.
Srovnání úvěrů pro začínající podnikatele zahrnuje tyto produkty:
- Podnikatelský úvěr KB – Profi úvěr Start od Komerční banky
- Podnikatelský úvěr Česká spořitelna
- Malý podnikatelský úvěr Equa Bank
- Nezajištěný úvěr pro podnikatele MONETA Money Bank
- Neúčelový úvěr na podnikání Raiffeisenbank
- mRezerva Business mBank
- Podnikatelský úvěr Fio banka
Jaké jsou podmínky a parametry zmíněných podnikatelských úvěrů pro začínající podnikatele, se lze dočíst níže.
Podnikatelský úvěr KB – Profi úvěr Start
Podnikatelský úvěr od KB je určen na rozjezd podnikání. Lze jej získat ve výši až 1 000 000 Kč, a to už v prvním roce po zahájení činnosti. Splácet je možné až 5 let, maximální výše úrokové sazby není uvedena. Peníze lze obdržet během dvou týdnů.
Podnikatelský úvěr KB je určený na:
- financování zásob
- financování pohledávek
- nákup strojů, automobilů a budov
- nákup materiálu
- vybavení kanceláře
Půjčka Profi úvěr Start je určena živnostníkům i firmám. Je poskytována a schvalována na základě posouzení podnikatelského záměru.
Parametry podnikatelského úvěru KB:
- Výše úvěru: až 1 000 000 Kč
- Splatnost: až 5 let
- Max. úroková sazba: neuvedena
Žádost o půjčku lze vyplnit online, sjednání úvěru však probíhá na pobočce Komerční banky. Žádat mohou jak firmy, tak živnostníci.
Firemní úvěr Start Up pro začínající podnikatele Česká spořitelna
Podnikatelský úvěr od České spořitelny je další půjčkou, která slouží na snadný rozjezd vlastního podnikání. Jedná se o úvěr pro začínající podnikatele ve výši až 1 200 000 Kč. Splatnost úvěru je až 84 měsíců a odložení první splátky až o 5 měsíců. Výše úrokové sazby je 11,9 % p. a.
Parametry podnikatelského úvěru Česká spořitelna:
- Výše úvěru: až 1 200 000 Kč
- Splatnost: až 84 let
- Úroková sazba: 11,9 % p. a.
Schválení úvěru probíhá rychle, bez zbytečného papírování a bez posuzování podnikatelského záměru. Neplatí se žádné poplatky za sjednání ani vedení.
Malý podnikatelský úvěr Equa Bank
Equa bank nabízí půjčku pro začínající podnikatele s názvem Malý podnikatelský úvěr. K dispozici jsou dvě varianty – může se jednat o zajištěný, nebo nezajištěný podnikatelský úvěr. Od volby konkrétní varianty se pak odvíjí parametry půjčky.
Parametry úvěru se zajištěním:
- Výše půjčky: až 2 000 000 Kč
- Splatnost: až 15 let
Parametry úvěru bez zajištění:
- Výše půjčky: 1 500 000 Kč
- Splatnost: až 7 let
Mezi výhody půjčky na podnikání od Equa Bank patří zrychlený proces schvalování a vyřízení zdarma. Malý podnikatelský úvěr se sjednává na pobočkách banky.
Equa Bank je od listopadu sloučena s bankou Raiffeisenbank.
Nezajištěný úvěr pro podnikatele MONETA Money Bank
Peníze na cokoliv bez zajištění nemovitostí, to je úvěr pro začínající podnikatele od MONETA Money Bank. Jedná se o půjčku pro OSVČ a firmy, kterou lze sjednat až do výše 2,5 milionů korun. Úvěry do 600 000 Kč je možné vyřídit také online a bez daňového přiznání.
Parametry nezajištěného úvěru pro podnikatele MONETA Money Bank:
- Výše půjčky: až 2 500 000 Kč
- Splatnost: až 10 let
- Úroková sazba: od 5,3 % p. a.
K vyřízení úvěru online jsou potřeba dva doklady totožnosti a mobilní telefon. Rovněž je nutné uvést přibližný měsíční příjem. K úvěru od 500 000 Kč navíc získá klient nejnovější iPhone SE 128 GB.
Další půjčky na podnikání
Níže zmíněné podnikatelské úvěry lze rovněž využít jako půjčky pro začínající podnikatele, pro jejich schválení je však podmínkou určitá doba fungování, zpravidla 1 rok.
Neúčelový úvěr na podnikání Raiffeisenbank
První možností je neúčelový podnikatelský úvěr od Raiffeisenbank. Podmínkou pro jeho schválení je podnikání po dobu alespoň 1 roku a také roční obrat od 300 000 do 100 000 000 Kč.
Parametry úvěru na podnikání od Raiffeisenbank:
- Výše půjčky: až 11 000 000
- Splatnost: až 15 let
Dokládá se daňové přiznání (nebo 6 výpisů z bankovního účtu), účetní rozvaha a výkaz zisků a ztrát, případně potvrzení o bezdlužnosti na daních a sociálním pojištění. Úvěr je buď zajištěn zástavním právem k nemovitosti, nebo se podepíše blankosměnka.
mRezerva Business mBank
Další možnost financování výdajů spojených s podnikáním nabízí mRezerva Business od mBank. Jedná se o úvěr pro podnikatele, který má podobu povoleného přečerpání podnikatelského účtu mKonto Business.
Maximální povolený limit přečerpání je 600 000 Kč. Podmínkou je, aby podnikatelský účet mKonto Business za poslední 3 měsíce vykazoval obrat. Částka zasílaná na tento účet musí být minimálně 25 % z výše schváleného limitu.
Parametry podnikatelského úvěru mBank:
- Výše půjčky: až 600 000 Kč
- Splatnost: 1 rok (+ automatické prodloužení)
Splatnost úvěru je 12 měsíců, nicméně při řádném splácení dochází k automatickému prodloužení o další rok.
Podnikatelský úvěr Fio banka
Individuální posouzení čeká žadatele u Fio banky, který má pro podnikatele hned dvě možná řešení: podnikatelský úvěr a kontokorent. Jelikož se v žádosti o úvěr dá jako zdroj splácení úvěru uvést budoucí příjem z financovaného podnikatelského záměru, jedná se i o úvěr pro začínající podnikatele.
Výše podnikatelského úvěru se pohybuje od 20 000 000 Kč, ve výjimečných případech lze sjednat úvěr již od 3 000 000 Kč. Obvyklá splatnost dosahuje až 25 let. Požaduje se ručení, preferuje se ručení nemovitostí.
Parametry podnikatelského úvěru od Fio banky:
- Výše půjčky: od 20 000 000 Kč
- Splatnost: až 25 let
U podnikatelského kontokorentu banka nabízí až 3 000 000 Kč. V obou případech je nutné se obrátit na zástupce banky, který sdělí všechny podrobnosti týkající se aktuálních nabídek.
Shrnutí
Podmínky jednotlivých poskytovatelů půjček pro začínající podnikatele se v některých ohledech liší. Jestliže si žadatel není jistý, jaká varianta je pro něj a jeho podnikání ta nejlepší, může se obrátit na profesionálního finančního poradce. Sice by se jednalo o výdaj navíc, nicméně v tomto případě se vyplatí nešetřit.
Vzít si půjčku na podnikání je zásadní rozhodnutí, které se musí předem dobře zvážit. Samozřejmostí je dobrý podnikatelský plán. Díky promyšlenému podnikatelskému plánu se člověk může spolehnout na to, že se počáteční výdaje spojené s podnikáním v budoucnu vrátí.