Úvěr pro začínající podnikatele

Pro schválení podnikatelského úvěru je typické prověřování platební morálky podnikatele a posouzení finančního zdraví firmy. V případě začínajících podnikatelů ovšem žádná historie firmy neexistuje, přesto řada nových byznysmanů potřebuje na rozjezd podnikání půjčit peníze. Jaké jsou pro tyto případy možnosti? Za jakých podmínek získají podnikatelský úvěr i nováčci?

Na počátku svého podnikání má opravdu jen málo lidí dostatek vlastních finančních prostředků. Přesto právě začátky jsou obvykle finančně nejnáročnější fáze podnikání. Způsobů, jak získat peníze na podnikání, existuje celá řada. Lze využít crowfundingu, vzít si peer-to-peer půjčku (např. Zonky) nebo zkusit štěstí a sehnat investora. Ale nejtradičnějším způsobem je požádání o úvěr bankovní instituci.

Naštěstí, banky si jsou vědomy, že začínajícím podnikatelům je potřeba pomoct. Mnohé z nich proto vytvořily bankovní produkty právě pro potřeby startu podnikání. Může se jednat o úvěr na stroje pro začínající podnikatele, úvěr na pořízení vybavení kanceláří nebo samotných prostor, úvěr na pořízení vozového parku apod. 

Od běžných podnikatelských úvěrů se liší především menší administrativní zátěží a zmírněnými podmínkami v rámci schvalovacího procesu. Přesto, každá banka má trochu jiné požadavky. Je proto víc než vhodné si dopředu zjistit maximum informací.

Nejoblíbenější úvěry pro začínající podnikatele

Půjčku pro začínající podnikatele nenabízí automaticky každá banka. Je to doména především velkých, stabilních a silných bankovních institucí, které si mohou dovolit případné vyšší riziko. Které banky poskytují podnikatelské půjčky pro začínající podnikatele a za jakých podmínek?

  • Profi úvěr Start od Komerční banky

Úvěr pro začínající podnikatele Komerční banka připravila ve spolupráci s Evropským investičním fondem. Půjčka Profi úvěr Start je určen živnostníkům i firmám. Je poskytována a schvalována na základě posouzení podnikatelského záměru. Pakliže dojde ke schválení, obdrží žadatel peníze již do dvou týdnů. 

Díky Profi úvěru Start může podnikatel zafinancovat prakticky cokoliv, co potřebuje pro svůj start – stroje, technologie, automobily, vybavení kanceláří, prostory pro podnikání a mnoho dalšího.

Parametry tohoto úvěru: až 1 000 000 korun, splatnost 5 let, úroková sazba 9,9 % p.a.

  • Firemní úvěr Start-up od České spořitelny

Jedna z největších bank na českém trhu vytvořila úvěrový produkt pro začínající podnikatele také ve spolupráci s Evropských investičním fondem. Podmínkou získání Firemního úvěru Start-up od České spořitelny je předložení občanského průkazu a živnostenského listu. 

Dokládá se také daňové přiznání. Pakliže ho podnikatel zatím nemá k dispozici, předkládají se výpisy z firemního nebo osobního bankovního účtu za posledních 6 měsíců. S tím souvisí i prověřování platební morálky, kdy se banka bude zajímat nejen o případné záznamy v registrech již založené společnost, ale případně také o záznamy žadatele jako soukromé osoby. 

Kromě výše uvedených dokladů bude banku zajímat také podnikatelský záměr. Musí se přesvědčit o tom, že má podnikatel vše důkladně promyšleno, a to včetně finanční rozvahy. O Profi úvěr Start lze požádat před samotným startem podnikání nebo až tři roky od založení živnosti nebo firmy.

Parametry tohoto úvěru: až 600 000 korun, splatnost 6 let, úroková sazba 9 % p.a.

  • Malý podnikatelský úvěr od Equa bank

I další nabídka úvěru pro začínající podnikatele je s garancí Evropského investičního fondu. Equa bank nabízí Malý podnikatelský úvěr, který může mít dvě varianty – může se jednat o zajištěný nebo nezajištěný podnikatelský úvěr. Od volby konkrétní varianty se pak odvíjí parametry půjčky.

Malý podnikatelský úvěr je určen vybraným profesním skupinám (podnikatelům i právnickým osobám), jako jsou lékaři, zubaři, veterináři, lékárníci, notáři, advokáti, daňoví poradci, auditoři, exekutoři, soudní znalci, tlumočníci a architekti.

Parametry tohoto úvěru se zajištěním: až 10 000 000 korun, splatnost 15 let

Parametry tohoto úvěru bez zajištění: až 1 500 000 korun, splatnost 7 let

  • Neúčelový úvěr od Raiffeisenbank

Začínající podnikatelé mají možnost si zvolit také Neúčelový úvěr od Raiffeisenbank. Podmínka pro tento případ však spočívá v tom, že již 12 měsíců musí aktivně podnikat. O úvěr pro investiční i provozní účely může požádat podnikatel s ročním obratem od 300 tisíc do 50 milionů korun.

Dokládá se daňové přiznání (nebo 6 výpisů z bankovního účtu), účetní rozvaha a výkaz zisků a ztrát, případně potvrzení o bezdlužnosti na daních a sociálním pojištění. Zajištění je buď zástavním právem k nemovitosti, pokud to však není možné, podepisuje se blankosměnka.

Parametry tohoto úvěru: až 3 000 000 korun (při zajištění 5 000 000 korun), splatnost 15 let, úroková sazba 8,9 % p.a.

Shrnutí

Jak je vidět, podmínky jednotlivých poskytovatelů půjček pro začínající podnikatele se v některých ohledech liší. Jestliže si žadatel není jistý, jaká varianta je pro něj a jeho start podnikání ta nejlepší, měl by se obrátit na profesionální finanční poradce. Jeho služby sice budou něco stát a bude to finanční výdaj navíc, ale tak zásadní rozhodnutí, jakým výběr vhodného úvěrového produktu bezpochyby je, si žádá absolutní jistotu.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.