Půjčka pro začínající podnikatele

Pro schválení podnikatelské půjčky je typické prověřování platební morálky podnikatele a posouzení finančního zdraví firmy. V případě začínajících podnikatelů ovšem žádná historie firmy neexistuje, přesto řada nových byznysmanů potřebuje na rozjezd podnikání půjčit peníze. Jaké jsou pro tyto případy možnosti? Za jakých podmínek získají podnikatelský úvěr i nováčci?

Na počátku svého podnikání má opravdu jen málo lidí dostatek vlastních finančních prostředků. Přesto právě začátky jsou obvykle finančně nejnáročnější fáze podnikání. Způsobů, jak začít podnikat a hlavně jak získat peníze na podnikání, existuje celá řada.

Lze využít crowfundingu, vzít si peer-to-peer půjčku, zkusit štěstí a sehnat investora nebo využít služeb Openfactor. Nejtradičnějším způsobem je požádání o úvěr bankovní instituci.

Půjčka na podnikání

Banky jsou si naštěstí vědomy, že začínajícím podnikatelům je potřeba pomoct. Mnohé z nich proto vytvořily bankovní produkty právě pro potřeby startu podnikání.

Může se jednat o úvěr na stroje pro začínající podnikatele, úvěr na pořízení vybavení kanceláří nebo samotných prostor, úvěr na pořízení vozového parku apod. 

Od běžných podnikatelských úvěrů se půjčky pro začínající podnikatele liší především menší administrativní zátěží a zmírněnými podmínkami v rámci schvalovacího procesu.

Přesto, každá banka má trochu jiné požadavky. Je proto více než vhodné si dopředu zjistit maximum informací. Půjčka na podnikání, stejně jako každý jiný úvěr, vyžaduje pořádný průzkum trhu.

Hledáte půjčku zdarma a bez úroků? Porovnejte nabídku prvních půjček zdarma

Crowfunding

Relativně novou možnost, jak získat peníze na podnikání, představuje crowfunding. Na zamýšlený podnikatelský záměr se prakticky spojí hned několik investorů z řad obyčejných lidí. Tito lidé za svůj finanční vklad pak neočekávají standardní splácení půjčky na podnikání, ale spíše službu nebo produkt, který z podnikatelského záměru vyplyne.

Proč by měl začínající podnikatel zkusit hned na začátku získat peníze tímto jednoduchým způsobem? Mimo jiné i proto, že si ověří, zda o to, co má v plánu nabízet, bude zájem. Pakliže bude mít s hledáním „zájemců“ problém, možná nastane ta správná chvíle na přepracování svého podnikatelského záměru.

P2P půjčky o co se jedná a kdo je nabízí?

Zonky, Benefi nebo Bankerat – to jsou jen některé společnosti poskytující tzv. peer-to-peer půjčky. Jedná se o speciální typ úvěru, kdy na základě online platformy žadatel sdělí svůj požadavek na výši půjčky na podnikání a sdělí svůj podnikatelský záměr. Pakliže zaujme některého z investorů, má vyhráno.

Administrativy spojené s vyřízením peer-to-peer půjčky není mnoho a související úroková sazba dosahuje obvykle přijatelné úrovně. A to i přesto, že by se P2P půjčka dala označit za „nebankovní půjčku pro začínající podnikatele“, které bývají naopak spíše dražší.

Jste začínající OSVČ a hledáte půjčku na drobné výdaje? S VistaCredit lze finanční rezervu získat téměř okamžitě, a to i během víkendů.

Patrně k nejznámějším poskytovatelům patří Zonky. Jeho prostřednictvím si žadatel může půjčit již od 20 000 korun, což se hodí hlavně menším podnikatelům. Naopak maximální hranice dosahuje 900 000 korun. Splatnost se pohybuje od 6 do 84 měsíců.

S půjčkou od Zonky se pojí jen jeden jediný poplatek 2 % z půjčené částky. Díky absenci skrytých poplatků si může žadatel dopředu pohodlně spočítat, zda se mu půjčka na podnikání vyplatí či nikoliv.

Žadatel u Zonky sděluje svůj příběh, na co půjčku potřebuje. Investoři pak sami vybírají, zda je to pro ně vhodná investiční příležitost či nikoliv.

Co se týká úrokových sazeb, minimální úroková sazba dosahuje 2,99 % p.a., pro rizikovější půjčky může být stanoven úrok až 19,9 % p.a. S jakým úrokem bude úvěr poskytnut ví žadatel již dopředu, takže neriskuje žádné nemilé překvapení.

Potřebujete si půjčit, ale v bance vám žádost odmítli? Porovnejte nabídku půjček bez registrů a zástavy

Nejoblíbenější podnikatelské půjčky pro začínající podnikatele

Půjčku pro začínající podnikatele nenabízí automaticky každá banka. Je to doména především velkých, stabilních a silných bankovních institucí, které si mohou dovolit případné vyšší riziko. Které banky poskytují podnikatelské půjčky pro začínající podnikatele a za jakých podmínek?

Zájemci o tento typ úvěru také často požadují podnikatelský úvěr bez daňového přiznání. Je tento úvěr možné získat a pokud ano, jak na to? Jaké banky vyhoví v případě, že není možnost doložit daňové přiznání?

Profi úvěr Start od Komerční banky

Úvěr pro začínající podnikatele Komerční banka připravila ve spolupráci s Evropským investičním fondem. Půjčka Profi úvěr Start je určen živnostníkům i firmám. Je poskytována a schvalována na základě posouzení podnikatelského záměru. Pakliže dojde ke schválení, obdrží žadatel peníze již do dvou týdnů. 

Díky Profi úvěru Start může podnikatel zafinancovat prakticky cokoliv, co potřebuje pro svůj rozjezd – stroje, technologie, automobily, vybavení kanceláří, prostory pro podnikání a mnoho dalšího.

Parametry tohoto úvěru: až 1 000 000 korun, splatnost 5 let, úroková sazba maximálně 9,9 % p.a.

Firemní úvěr Start-up od České spořitelny

Jedna z největších bank na českém trhu vytvořila úvěrový produkt pro začínající podnikatele také ve spolupráci s Evropských investičním fondem. Podmínkou získání Firemního úvěru Start-up od České spořitelny je předložení občanského průkazu a živnostenského listu. 

U úvěru pro začínající podnikatele České spořitelny se dokládá také daňové přiznání. Pakliže ho podnikatel zatím nemá k dispozici, předkládají se výpisy z firemního nebo osobního bankovního účtu za posledních 6 měsíců.

S tím souvisí i prověřování platební morálky, kdy se banka bude zajímat nejen o případné záznamy v registrech již založené společnost, ale případně také o záznamy žadatele jako soukromé osoby. 

Kromě výše uvedených dokladů bude banku zajímat také podnikatelský záměr. Musí se přesvědčit o tom, že má podnikatel vše důkladně promyšleno, a to včetně finanční rozvahy. O Profi úvěr Start lze požádat před samotným startem podnikání nebo až tři roky od založení živnosti nebo firmy.

Parametry tohoto úvěru: až 600 000 korun, splatnost 6 let, úroková sazba 9 % p.a.

Bez dobře promyšleného a kvalitně zpracovaného podnikatelského plánu se žadatel o půjčku pro začínající podnikatele obvykle neobejde.

Malý podnikatelský úvěr od Equa Bank

I další nabídka úvěru pro začínající podnikatele je s garancí Evropského investičního fondu. Equa bank nabízí Malý podnikatelský úvěr, který může mít dvě varianty – může se jednat o zajištěný nebo nezajištěný podnikatelský úvěr. Od volby konkrétní varianty se pak odvíjí parametry půjčky.

Malý podnikatelský úvěr je určen vybraným profesním skupinám (podnikatelům i právnickým osobám), jako jsou lékaři, zubaři, veterináři, lékárníci, notáři, advokáti, daňoví poradci, auditoři, exekutoři, soudní znalci, tlumočníci a architekti.

Parametry tohoto úvěru se zajištěním: až 10 000 000 korun, splatnost 15 let
Parametry tohoto úvěru bez zajištění: až 1 500 000 korun, splatnost 7 let

Půjčky pro pokročilejší podnikatele

Další nabídky bankovních podnikatelských úvěrů pro začínající podnikatele mají již podmínku určité doby fungování. Často se jedná o lhůtu 12 měsíců, po kterou již podnikání musí „běžet“. Pro tyto případy jsou pak určeny další možnosti podnikatelského financování:

Neúčelový úvěr od Raiffeisenbank

Začínající podnikatelé mají možnost si zvolit Neúčelový úvěr od Raiffeisenbank. Podmínka pro tento případ však spočívá v tom, že již 12 měsíců musí aktivně podnikat. O úvěr pro investiční i provozní účely může požádat podnikatel s ročním obratem od 300 tisíc do 50 milionů korun.

Dokládá se daňové přiznání (nebo 6 výpisů z bankovního účtu), účetní rozvaha a výkaz zisků a ztrát, případně potvrzení o bezdlužnosti na daních a sociálním pojištění. Zajištění je buď zástavním právem k nemovitosti, pokud to však není možné, podepisuje se blankosměnka.

Parametry tohoto úvěru: až 3 000 000 korun (při zajištění 5 000 000 korun), splatnost 15 let, úroková sazba 8,9 % p.a.

Rychlý úvěr Expres Business od Moneta Money Bank

Peníze na cokoliv bez zajištění nemovitostí, to je úvěr pro začínající podnikatele od Moneta Money Bank s názvem Expres Business. Jedná se o půjčku pro OSVČ a firmy, kterou lze sjednat až do výše 2,5 milionů korun. To vše online, bez nutnosti kamkoliv chodit.

K vyřízení žadatel potřebuje dva doklady totožnosti, uvedení přibližného příjmu a mobilní telefon. Podmínkou poskytnutí úvěru je podnikání minimálně po dobu 12 měsíců.

Parametry tohoto úvěru: až 2 500 000 korun splatnost až 8 let, úroková sazba 5,9 % p.a.

mRezerva Business od mBank

Jistou formu financování pro podnikatele fungující alespoň 12 měsíců nabízí mRezerva Business. Jedná se prakticky také o úvěr pro začínající podnikatele mBank, má ale podobu povoleného přečerpání podnikatelského účtu mKonto Business.

Lze ho jednoduše sjednat online a nabízí bezúčelovou půjčku až 300 000 korun. K podmínkám poskytnutí patří kromě zmiňovaných 12 měsíců fungování také nutnost propojení s podnikatelským účtem mKonto Business. Ten musí za poslední 3 měsíce vykazovat obrat. Částka zasílaná na tento účet musí být minimálně 25 % z výše schváleného limitu.

Při řádném splácení dochází k automatickému prodloužení úvěru na dalších 12 měsíců.

Parametry tohoto úvěru: až 300 000 korun, splatnost až 12 měsíců, úroková sazba 13 % p.a.

Podnikatelský úvěr Fio banky

Individuální posouzení čeká žadatele u Fio banky, který má pro podnikatele hned dvě možná řešení: podnikatelský úvěr a kontokorent. Jelikož se v žádosti o úvěr dá jako zdroj splácení úvěru uvést budoucí příjem z financovaného podnikatelského záměru, jedná se i o úvěr pro začínající podnikatele Fio banky.

V rámci podnikatelského úvěru je k dispozici od 3 do 540 milionů korun. Obvyklá splatnost dosahuje až 8 let. Požaduje se ručení, preferuje se ručení nemovitostí.

U podnikatelského kontokorentu Fio banka nabízí až 3 000 000 Kč. V obou případech je nutné se obrátit přímo na zástupce banky ke zjištění všech podmínek a k získání konkrétní nabídky.

Potřebujete sehnat peníze o víkendu? Porovnejte nabídku víkendových půjček

Podnikatelský úvěr bez daňového přiznání

Podnikatelský úvěr bez daňového přiznání je vhodný zejména v případě, že se s podnikáním teprve začíná. Tyto typy půjček je možné najít především u nebankovních společností, avšak někdy jej nabízí i banky.

V případě bank jsou však tyto úvěry často omezeny limitem. Například MONETA Money Bank nabízí podnikatelský úvěr bez daňového přiznání ve výši až 500 000 Kč zcela online.

Banky však obvykle bonitu svých klientů pečlivě kontrolují. V případě zájmu o úvěr bez daňového přiznání je tak lepší obrátit se na nebankovní instituce. Zde se ovšem vyplatí dávat si pozor a půjčit si jen od seriózní společnosti.

Shrnutí

Jak je vidět, podmínky jednotlivých poskytovatelů půjček pro začínající podnikatele se v některých ohledech liší. Jestliže si žadatel není jistý, jaká varianta je pro něj a jeho start podnikání ta nejlepší, měl by se obrátit na profesionální finanční poradce.

Jeho služby sice budou něco stát a bude to finanční výdaj navíc, ale tak zásadní rozhodnutí, jakým výběr vhodného úvěrového produktu bezpochyby je, si žádá absolutní jistotu. Půjčka na rozjezd podnikání navíc pomůže zajistit budoucí finance, které výdaje za profesionální pomoc jistě vrátí.

srovnánízkušenosti

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.