Biip platební karta od České spořitelny

Předplacené karty rozhodně nebudí v každém důvěru. Někteří je z principu zcela odmítají, přitom se však může jednat o šikovný a bezpečný nástroj finančního hospodaření s osobními financemi. Příkladem toho může být karta biip, která cílí na děti a učí je odpovědnému finančnímu chování. To vše pod plnou kontrolou rodičů. Veškeré informace o kartě biip nabízí tento článek.

Biip kartu vydává Česká spořitelna, jejím provozovatelem je její dceřiná společnost MOPET CZ a.s., která mimochodem stojí i za jinou předplacenou kartou – Blesk peněženkou.

Biip karta v první řadě cílí na děti a dospívající, nejlépe poslouží mladistvým od 10 do 18 let. Díky ní a také velmi praktickému rodičovskému rozhraní pro důslednou kontrolu si mohou rozšířit svoji finanční gramotnost. Karta umí poradit, pochválit, motivuje k šetření a dává rodičům i dětem dokonalý přehled o finančním stavu na kartě a o zacházení s finančními prostředky. Zároveň se jedná o praktický a moderní způsob, jak dětem předávat kapesné.

Žádost o bankovní půjčku byla zamítnuta? Vyzkoušejte nebankovní půjčku Zaplo, která neúčtuje žádné poplatky navíc.
Sjednat půjčku Zaplo >

Jak objednat biip kartu?

Předplacenou platební kartu biip lze objednat pouze on-line skrze webové stránky www.biip.cz. Po zadání běžných doručovacích údajů si žadatel musí vybrat způsob úhrady. Na výběr má platbu on-line kartou přes platební bránu České spořitelny nebo je možné si kartu nechat na dobírku poslat na zadanou adresu.

V obou případech stojí karta 200 korun a 67 korun činí dopravné. Od zaplacení trvá doručení karty velmi krátce, 1 až 2 dny.

Kromě samotné plastové platební karty biip obdrží každý průvodní dopis a papírovou bezpečnostní kartičku. Průvodní dopis oslovuje rovnou děti, sděluje jim například, jak nakládat s PIN kódem, aby nemohlo dojít k jeho zneužití. Aby bylo možné předplacenku biip začít používat, je nutná její aktivace.

Aktivace služby biip a následná správa

I aktivace se provádí přes webové stránky. Kromě údajů ze samotné karty a bezpečnostní kartičky se zadává ještě číslo mobilního telefonu a e-mail dítěte a tytéž informace k osobě rodiče. Zatímco systém při aktivaci trvá na dvou různých mobilních číslech, e-mail již může být u dětského, tak rodičovského účtu shodný.

Ze samotné karty se při aktivaci zadávají poslední 4 čísla a aktivační kód z bezpečnostní papírové kartičky.

Správa karty a nastavení všech parametrů probíhá pomocí speciální aplikace – jedná se buď o mobilní aplikaci (pro Android i iOS), aplikaci upravenou pro běžné počítače (app.biip.cz), případně přes aplikaci dostupnou skrz webový prohlížeč.

U všech třech možností nelze čekat žádný převratný design či pokročilé funkce. Jedná se opravdu o zcela základní způsob ovládání karty, v podstatě je to zjednodušená forma internetového bankovnictví. Jejím prostřednictvím lze ovšem pohodlně nastavit vše tak, aby limity a funkce karty biip vyhovovaly požadavkům rodičů.

Aplikace na správu karty biip má dvě možnosti vstupupro rodiče a pro dítě. V rámci rodičovského rozhraní lze nastavovat veškeré náležitosti karty, dětské rozhraní nabízí naopak veškeré informace k finančnímu stavu karty – kolik již bylo utraceno a za co, kolik naopak zbývá do nastaveného limitu.

Před prvním použitím je zapotřebí na kartu převést finance. Uživatel si může zvolit jednu z následujících možností:

 • bezhotovostním převodembankovního účtu (zdarma),
 • prostřednictvím SAZKA terminálu (poplatek 25 Kč),
 • on-line přes platební bránu České spořitelny (15 Kč).

Tímto nabitím už bude mít dítě na své kartě biip kapesné a může ji tak začít plnohodnotně používat.

Biip limity a poplatky

S kartou biip je možné platit v kamenných obchodech, na internetu vč. zahraničních e-shopů a je také možné ji používat v zahraničí. Jedná se o kartu MasterCard, lze ji tedy použít všude, kde MasterCard akceptují.

Limity se liší podle stupně ověření zákazníka. Pravdou ovšem je, že limity v základním nastavení jsou pro účely dětského kapesného zcela dostačující. Přehled veškerých limitů se nachází v následující tabulce:

Přehled limitů biip karty.

Stejně jako je tomu i u ostatních předplacených či jiných platebních karet, ani u používání biip karty se nelze vyhnout určitým poplatkům. Níže jsou uvedeny některé poplatky a případně také služby nabízené naopak zcela zdarma:

 • výběr z bankomatu České spořitelny: zdarma
 • výběr z jiného bankomatu: 29 Kč
 • zpětný převod peněz na běžný bankovní účet: 30 Kč
 • zpětný převod peněz prostřednictvím poštovní poukázky: 70 Kč
 • aktivace maximálních limitů: 99 Kč
 • platby kartou v ČR a zahraničí: zdarma
 • dotaz na zůstatek v bankomatu České spořitelny: zdarma
 • dotaz na zůstatek v jiném bankomatu: 15 Kč
 • povolení/blokování výběru z bankomatu: zdarma
 • povolení/blokování plateb na internetu: zdarma

Kompletní ceník se nachází na webových stránkách služby biip. V praxi biip karta v podstatě nemusí stát navíc ani korunu, je nutné ale dobíjet bankovním převodem a vše ostatní řešit pouze přes bankomaty České spořitelny.

Konec biip karty

Provoz služby biip byl 31. prosince 2018 ukončen. Kartu tak stihl stejný osud jako již zmiňovanou Blesk peněženku, jejíž distribuce byla ukončena ještě o něco dříve, stejně jako distribuce Cool karty od ČSOB.

Poslední banka skončila s nabídkou předplacených karet v dubnu 2019. Předplacené karty již zřejmě nejsou tak atraktivním finančním produktem. Přesto je i dnes možné zakoupit kartu FreePay Mastercard od nebankovní společnosti Prepaid Solutions.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.