Předplacená platební karta 2024 – dobíjecí, anonymní, bez účtu

Předplacené platební karty jsou skvělým způsobem, jak získat platební kartu, aniž by bylo nutné otevírat a zakládat bankovní účet. Jaké předplacené neboli dobíjecí platební karty je možné získat, jaké nabízejí výhody a kterou lze doporučit na základě srovnání předplacených karet?

Dobíjecí platební karty se staly oblíbeným platebním nástrojem hned z několika důvodů – jsou anonymní, lze je získat bez bankovního účtu, umožňují platby u obchodníků i online a navíc je snadno může využívat každý, například i dítě.

Co je to dobíjecí platební karta?

Stručně a jednoduše – dobíjecí platební karty jsou předplacené karty, které lze nabít penězi a používat místo klasických kreditních karet. Často se používají jako pomoc při zodpovědném vytváření finančního rozpočtu, protože částka, kterou lze utratit, je omezena částkou nahranou na kartě.

Předplacená platební karta – bez účtu a anonymní

Předplacené platební karty nejčastěji zřizují rodiče svým dětem, které zatím nemají běžný účet v bance. Umožňují kontrolu nad kapesným a zároveň děti vedou k zodpovědnějšímu hospodaření s financemi.

Dobíjecí platební karty je možné využívat jak pro platby v kamenných obchodech, tak v online prostředí při nákupu v e-shopech. Přímá platba kartou online patří mezi nejjednodušší platební metody a ve většině případů bývá zdarma, tudíž umožňuje i jistou úsporu za úhradu objednávky.

Repůjčka s odměnou až 10 000 Kč

Raiffeisenbank nabízí odměnu 2 000 Kč za každých 50 000 Kč převedených z jiné banky. Celkem lze v rámci refinancování získat až 10 000 Kč. Akce platí pro nové i stávající klienty.

Kolik ušetřím?

Díky možnosti zřídit platební kartu bez účtu mohou výhod bezhotovostních plateb využívat i ti, kteří chtějí zůstat v anonymitě. Nicméně výhody anonymní platební karty bez účtu mizí při nastavení vyšších limitů pro platby.

V případě limitu v řádu tisícikorun jsou předplacené platební karty anonymní, nicméně při vyšším limitu je třeba se zaregistrovat (= poskytnout osobní údaje, které si provozovatel karty ověří).

Anonymita platebních karet má mnohé výhody. Například při platbách online zůstává identita majitele karty skrytá a díky tomu nehrozí zneužití jeho osobních údajů. Na druhou stranu majitele pochopitelně nelze dohledat v případě ztráty karty.

Dobíjecí platební kartou lze platit v kamenných prodejnách i na internetu.
Dobíjecí platební kartou lze platit v kamenných prodejnách i na internetu.

Jak to funguje?

Dobíjecí platební karty lze charakterizovat třemi slovy: svoboda, bezpečí a jednoduchost. Sjednání platební karty bez účtu v bance přináší možnost bezhotovostních plateb všem, kteří chtějí nebo potřebují zůstat v anonymitě.

Předplacené platební karty přitom slouží podobně jako klasická karta debetní – lze s ní platit online i v kamenných prodejnách. Pro platby u zahraničních obchodníků je však třeba majitele karty identifikovat. To samé většinou platí také pro výběry hotovosti z bankomatů.

První Zaplo půjčka zdarma

Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.

Mám zájem

Princip fungování předplacené platební karty je podobný jako u SIM karty. Člověk má k dispozici pouze částku, kterou na kartu dobil. Po jejím vyčerpáním si ji snadno znovu dobije online, bankovním převodem nebo na vybraných dobíjecích místech.

Zažádat o kartu lze rovněž online na webových stránkách příslušného poskytovatele. Poplatek za zaslání karty se pohybuje zhruba okolo 200 korun, poplatek za dobití bývá v řádu desítek korun.

Placení kartou bez účtu v praxi probíhá stejně jako platba kartou vázanou k účtu v bance. Lze ji tak využít například v obchodech, restauracích nebo na internetu.

Jednou z výhod je, že jelikož se dobíjecí předplacená platební karta neváže k účtu v bance, nemůže být přečerpána. Člověk, a hlavně dítě, se tak nedostává do rizika zadlužení, jako je tomu u kreditní karty nebo kontokorentu.

Při převodu peněz na zahraniční účet je třeba znát tzv. kód BIC neboli identifikační číslo banky, které se skládá z kódu banky, kódu země a kódu regionu.

Výhody a nevýhody předplacené karty

Výhod předplacené karty je celá řada a mnohé z nich již byly zmíněny. Mezi její hlavní benefity tedy patří:

  • raná zkušenost dětí s platebními nástroji a hospodařením s penězi
  • kontrola rodičů nad financemi a útratami dětí
  • díky nutnosti platební kartu dobíjet se neřeší bonita žadatele
  • nulové riziko zadlužení
  • anonymita platební karty
  • možnost využívat platební kartu bez účtu u banky

Výhody obvykle bývají vyvažovány určitými nevýhodami. U dobíjecích předplacených karet jich naštěstí není mnoho. Za nevýhody lze považovat:

  • nutnost dobíjet platební kartu předem
  • nutnost uhradit poplatek při každém dobíjení
  • mnohdy omezené možnosti dobíjení

Některé předplacené karty lze dobíjet pouze online přes platební bránu, jiné zase osobně na pobočkách umožňujících dobití. První případ je vhodnější pro rodiče, jelikož si děti nemohou platební kartu dobíjet samy.

Druhý způsob může být problematický v případě, že síť dobíjecích míst není dostatečně široká.

Poplatek za dobití je většinou poměrně nízký a bývá fixní – to znamená, že se nezvyšuje nebo nesnižuje podle toho, jaké částka je na platební kartu dobíjena.

Nabídka předplacených karet – srovnání

Předplacených platebních karet bez účtu je na trhu celá řada a vyznat se v nabídkách jednotlivých poskytovatelů proto může být poněkud náročné. Níže lze najít srovnání předplacených karet na základě jejich limitů pro dobíjení a útraty.

FreePay Mastercard

FreePay představuje plnohodnotnou platební kartu bez účtu v bance. Umožňuje výběry z bankomatů a platby u tuzemských i zahraničních obchodníků, a to jak na místě, tak přes internet.

Kartu FreePay je možné zakoupit online nebo v jednom z prodejních míst. Dobíjí se bankovním převodem (je-li držitel karty anonymní, může k tomuto účelu využít pouze účet vedený v ČR) nebo vkladem hotovosti na účet FreePay (pouze u plně identifikovaných držitelů).

Bez ověření osobních údajů lze tuto kartu dobít maximálně do výše 3 500 korun, po identifikaci držitele se limit zvýší na 700 000 korun.

Pořizovací cena anonymní platební karty FreePay začíná na 199 korunách, karta s identifikací stojí 349 korun. Zpoplatněno je také vedení a dobíjení karty, výběry z bankomatů a veškeré platby u obchodníků.

Blesk peněženka

Za Blesk peněženkou stojí známý bulvární deník Blesk a firma Mopet CZ, dceřiná společnost České spořitelny.

Pro používání Blesk peněženky je zapotřebí ji dopředu nabít finančními prostředky, poté s ní lze nakládat jako s klasickou platební kartou – platit v kamenných obchodech, na internetu a v případě ověření osobních údajů i v zahraničí. Jedná se o kartu MasterCard, proto ji přijímají všichni obchodníci s tímto platebním terminálem.

Využití Blesk peněženky je různorodé. Může představovat platební kartu pro dítě, kartu vyhrazenou pro bezpečné nákupy na internetu nebo například zajímavou formu finančního daru. Výhoda karty spočívá především v její anonymitě.

V roce 2017 došlo k ukončení distribuce Blesk peněženky.

COOL karta

Dobíjecí předplacenou platební kartu COOL zřídilo ČSOB primárně jako nástroj pro rodiče, kteří na ni mohou posílat kapesné svým dětem.

COOL kartu je možné využívat pro platby u nás i v zahraničí, a to jak online, tak osobně – COOL karta je bezkontaktní.

Bez ověření osobních údajů, které se provádí na pobočkách ČSOB nebo Poštovní spořitelny, lze tuto platební kartu dobít maximálně do výše 5 000 korun. Po ověření se limit zvýší na 250 000 korun.

Poplatek za každé dobití je 5 korun. Tento poplatek je fixní a nemění se s výší dobíjené částky. Dobíjení probíhá online přes platební bránu, popřípadě převodem z bankovního účtu.

V současnosti již COOL karta není nabízena.

Biip karta

Biip kartu vydává Česká spořitelna. Jedná se o předplacenou platební kartu, která je primárně určena pro děti. Nabízí moderní formu kapesného a zároveň děti učí odpovědnému finančnímu chování.

Rodiče se přitom nemusejí obávat, že by nad útratami a používáním karty neměli dohled. Díky dvojímu rozhraní, dětskému a rodičovskému, je pro samotného uživatele karty i pro jeho rodiče vše perfektně přehledné.

S kartou biip lze platit v kamenných obchodech i na internetu vč. zahraničních e-shopů. Při dobíjení bankovním převodem přes bankomaty České spořitelny je užívání karty biip prakticky zdarma. Je však třeba počítat s poplatkem za poskytnutí karty (200 Kč + dopravné).

Provoz služby biip byl 31. prosince 2018 ukončen.

Srovnání předplacených karet

K lepší orientaci v jednotlivých nabídkách může pomoci srovnání předplacených karet uvedené níže. Tabulka srovnává předplacené karty z hlediska limitů pro dobití, výběry z bankomatů, maximální zůstatek nebo debetní obrat.

PopisBlesk peněženkaCOOL kartaBiip kartaFreePay Mastercard
Denní dobití bez identifikace / s identifikací6 000 Kč / 100 000 Kč5 000 Kč / 135 000 Kč6 000 Kč / 20 000 Kč3 500 Kč / 100 000 Kč
Maximální dobití bez identifikace / s identifikací6 000 Kč / 350 000 Kč (ročně)5 000 Kč (měsíčně) / 250 000 Kč (měsíčně)6 000 Kč (měsíčně)/ 350 000 Kč (ročně)3 500 Kč / 700 000 Kč
Maximální zůstatek bez identifikace / s identifikací6 000 Kč / 350 000 Kč5 000 Kč / 250 000 Kč6 000 Kč / 30 000 Kč3 500 Kč / 700 000 Kč
Platby v CZK měně
Zahraniční platbypouze u karet s identifikacípouze u karet s identifikacípouze u karet s identifikacípouze u karet s identifikací
Maximální útrata bez identifikace / s identifikací6 000 Kč / 100 000 Kč (denně)5 000 Kč (měsíčně) / 250 000 Kč (měsíčně)6 000 Kč / 30 000 Kč (denně)3 500 Kč / 40 000 Kč (denně)
Maximální debetní obrat bez identifikace / s identifikací6 000 Kč / 350 000 Kč (ročně)5 000 Kč (měsíčně) / 250 000 Kč (měsíčně)6 000 Kč (měsíčně) / 350 000 Kč (ročně)3 500 Kč / 700 000 Kč (ročně)
Výběry z bankomatupouze u karet s identifikacípouze u karet s identifikacípouze u karet s identifikací
Denní výběr z bankomatu bez indentifikace / s identifikací0 kč / 50 000 Kč0 Kč / 25 000 Kč2 500 Kč / 20 000 Kč0 Kč / 20 000 Kč
Maximální výběr z bankomatu bez identifikace / s identifikací0 Kč / 350 000 Kč (ročně)0 Kč / 25 000 Kč (měsíčně)2 500 Kč / 20 000 Kč (denně)0 Kč / 20 000 Kč (denně)
Poplatek za zaslání karty125 Kč149 Kč200 Kčod 199 Kč
Poplatek za dobití karty25 Kč5 Kčzdarmaod 25 Kč

Limity pro maximální dobití a maximální možnou útratu u předplacených karet bez ověření držitele se u všech provozovatelů pohybují v řádu tisícikorun.

Poměrně zajímavé jsou limity pro maximální zůstatek na kartě s identifikací držitele, které dosahují několika stovek tisíc korun, v případě FreePay dokonce 700 tisíc korun.

Je zřejmé, že jednotlivé limity se u všech předplacených karet zásadně liší v závislosti na tom, zda majitel karty poskytne či neposkytne osobní údaje. Anonymní platební karty obecně neumožňují zahraniční platby a s výjimkou biip karty ani výběry z bankomatů.

Maximální zůstatek a tím i maximální možná útrata jsou u anonymních platebních karet rovněž omezené. Pokud se však jedná o platební kartu pro dítě, pak limity plně dostačují.

Pro větší svobodu transakcí je ve všech případech nutné poskytnout osobní údaje. Tím předplacená karta pochopitelně ztrácí jednu ze svých výhod, kterou je anonymita při platbách online i v kamenných prodejnách.

Stav předplacených karet v roce 2024

Většinu dříve poskytovaných předplacených platebních karet v roce 2024 již není možné získat. Poslední banka ukončila nabídku předplacených karet v dubnu 2019.

Stále je však možné objednat kartu FreePay od nebankovní společnosti Prepaid Solutions.

Před několika lety bylo možné získat dobíjecí platební karty na každém rohu – byly nabízeny jako doplňkové zboží u pokladen a jejich zprovoznění bylo velmi jednoduché.

Zájem o ně v posledních letech dlouhodobě klesal a jejich provoz se stal nákladnější než zisky, proto jej většina provozovatelů (například Blesk, ČSOB nebo Česká spořitelna) ukončily.

Platnost posledních vydaných karet od zmíněných poskytovatelů vyprší v únoru roku 2022 a je tedy možné je nadále používat. Expirace dobíjecí platební karty bývá uvedena přímo na kartě.

S vlastní platební kartou mohou děti využívat výhod bezhotovostních transakcí.
S vlastní platební kartou mohou děti využívat výhod bezhotovostních transakcí.

Alternativy předplacených platebních karet pro děti

Mnoho rodičů, kteří si oblíbili Blesk peněženku, COOL kartu nebo kartu biip, si nyní láme hlavu, čím nahradit bezhotovostní formu kapesného. Jakou platební kartu pro děti pořídit?

Předplacená platební karta FreePay je sice stále ve hře, pojí se s ní však poměrně velké množství poplatků. Mnozí rodiče proto pravděpodobně dají přednost některému z dětských bankovních účtů, jejichž součástí jsou i platební karty.

Alternativou předplacené karty může být dětský bankovní účet, který nabízí Česká spořitelna, MONETA Money Bank, mBank a další tuzemské banky.

Mohlo by se zdát, že klasická platební karta pro děti není tak bezpečným nástrojem jako dobíjecí platební karta, která umožňuje velkou míru kontroly nad útratami potomka. Naštěstí i dětské účty jsou nastaveny tak, aby měli rodiče dokonalý přehled o veškerém dění.

Bankovní účty s platební kartou pro děti nabízí většina tuzemských bank. Rodiče na ně můžou průběžně posílat peníze, nastavovat limity pro platby a výběry z bankomatu a mít přehled o veškerých transakcích.

FAQ – Často kladené otázky

Pro koho je předplacená platební karta vhodná?

Pro kohokoli, kdo touží zůstat v anonymitě a nemá zájem zakládat bankovní účet. Využívat předplacené karty mohou i děti a nezletilí.

Lze s předplacenou kartou platit online?

Ano. Předplacená platební karta podporuje jak virtuální nakupování, tak shopping v kamenných obchodech.

Proč je předplacená platební karta výhodná?

Jelikož je anonymní, nemusí se majitel karty obávat zneužití osobních údajů. Dále není nutné kvůli zřízení karty zakládat bankovní účet.

Kolik stojí předplacená platební karta?

Poplatek za vystavení karty vychází na zhruba 200 Kč. Jednotlivé dobití se pohybuje v desítkách korun.

Existují limity pro maximální zůstatek?

Maximální zůstatek může přesáhnout i půl milionu korun. Je ovšem potřebná identifikace držitele karty.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.