Předplacené platební karty – nabídka 2020

Předplacené platební karty představují nástroj získat platební kartu, aniž by si člověk musel otevírat a zakládat bankovní účet u banky. Jaké předplacené platební karty je možné získat, jaké jsou jejich podmínky a která je nejvýhodnější?

Nejčastěji bývají zřizovány předplacené platební karty rodiči jejich dětem. Díky tomu mají kontrolu nad kapesným svých dětí a vedou je k zodpovědnému hospodaření s financemi. Děti díky tomu získávají platební kartu, kterou mohou využívat při platbách jak osobně, tak v online prostředí.

Vlastní platební karta jim tak pomáhá dospět ve sféře bankovních institucí a získat povědomí o hospodaření se svými úsporami. Díky tomu mohou děti při platbách online ušetřit i na způsobech uhrazení objednávky – přímá platba kartou je téměř vždy zdarma a je nejjednodušší.

Výhodou také je, že dobíjecí předplacená platební karta nemůže být přečerpána. Člověk, a hlavně dítě, se tak nedostává do rizika dluhu, jako je tomu u kreditní karty nebo kontokorentu.

Dobíjecí předplacené platební karty bývají bez větších poplatků – často se platí pouze poplatek za dobití.

Výhody a nevýhody předplacené karty

Výhod předplacené karty je celá řada – mezi hlavní patří např.:

  • raná zkušenost dětí s platebními nástroji a hospodařením s penězi,
  • kontrola rodičů financí a výše kapesného jejich dětí,
  • nulové riziko zadlužení,
  • karta se provozuje bez bankovního účtu a je anonymizovaná,
  • díky předplácení se neřeší bonita zájemce při pořizování karty.

Naopak mezi nevýhody dobíjecí předplacené karty patří:

  • karta musí být dobíjena předem,
  • nutnost uhradit poplatek při každém dobíjení,
  • mnohdy limitující možnosti dobíjení.

Některé předplacené karty lze dobíjet pouze online přes platební bránu, jiné zase osobně na pobočkách umožňující dobití. První případ je vhodnější pro rodiče, jelikož si děti nemohou sami kartu dobíjet. Druhý způsob může být problematický, pokud není síť dobíjecích míst dostatečně široká.

Poplatek za dobití je většinou poměrně nízký a bývá fixní – to znamená, že se nezvyšuje nebo nesnižuje podle toho, jaké částka je dobíjena.

Nabídky a srovnání předplacených platebních karet

Předplacených platebních karet je na trhu celá řada a vyznat se v jednotlivých nabídkách může být obtížné a zabrat spoustu času. Níže je srovnání hlavních nabídek těchto karet s jejich podmínkami a poplatky.

Blesk peněženka

Za Blesk peněženkou stojí známý bulvární deník Blesk a firma Mopet CZ, dceřiná společnost České spořitelny.

Pro používání Blesk peněženky je zapotřebí ji dopředu nabít finančními prostředky a dál je možné s ní nakládat jako s klasickou platební kartou – lze jejím prostřednictvím platit v kamenných obchodech, na internetu i v zahraničí. Jedná se o kartu MasterCard, proto ji přijímají všichni obchodníci s tímto platebním terminálem.

Využití Blesk peněženky je různorodé, od náhrady dětského kapesného, vyhrazené karty pro bezpečné nákupy na internetu až po zajímavou formu finančního daru. Výhoda karty spočívá především v její anonymitě. V roce 2017 došlo k ukončení distribuce Blesk peněženky.

COOL karta

COOL kartu zřídilo ČSOB primárně jako nástroj pro rodiče posílat kapesné svým dětem ve formě dobíjecí předplacené platební karty.

COOL karta je možné využívat pro platby u nás i v zahraničí jak online, tak i osobně – COOL karta je bezkontaktní.

Bez ověření osobních údajů, které se provádí na pobočkách ČSOB nebo Poštovní spořitelny, lze dobít kartu do maximální výše 5 000 Kč. Po ověření se tento limit rozšíří na 250 000 Kč.

Poplatek za každé dobití je 5 Kč, tento poplatek je fixní a nemění se z výší dobíjené částky. Dobíjení probíhá online přes platební bránu, popřípadě převodem peněz – je tedy nutný bankovní účet.

V současnosti již COOL karta není nabízena.

Biip karta

Biip kartu vydává Česká spořitelna. Jedná se o předplacenou platební kartu, která je primárně určena pro děti. Nabízí nejen moderní formu kapesného, ale především učí děti odpovědnému finančnímu chování.

Rodiče se přitom nemusí obávat, že by nad útratami a používáním karty neměli dohled. Díky dvojímu rozhraní, dětskému a rodičovskému, je pro samotného uživatele karty i pro jeho rodiče vše perfektně přehledné.

S kartou biip není problém platit v kamenných obchodech, na internetu vč. zahraničních e-shopů a je také možné její používání v zahraničí. Při dobíjení bankovním převodem a využívání všech ostatních služeb přes bankomaty České spořitelny, je užívání karty biip praticky zdarma. Kromě úhrady při pořízení (200 Kč + 67 Kč dopravné).

Provoz služby biip byl 31. prosince 2018 ukončen.

Stav předplacených karet v roce 2020

Všechny dříve poskytované předplacené platební karty již není možné získat v roce 2020. Poslední banka ukončila nabídku předplacených karet v dubnu 2019.

Na začátku před několika lety bylo možné získat dobíjecí platební karty na každém rohu, nabízeli se jako doplňkové zboží u pokladen a jejich zprovoznění bylo velmi jednoduché.

Zájem o ně v posledních letech dlouhodobě klesal a jejich provoz se stal nákladnější než zisky, proto je jejich provozovatelé, ať už Blesk, ČSOB nebo Česká spořitelna, ukončily.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.