Hypoteční kalkulačka – online, kalkulace

Hypoteční kalkulačka vypočítá měsíční splátky u hypotečního úvěru. Dále také hypoteční kalkulačka online zobrazí i splátkový kalendář, kde jsou zobrazeny úroky pro jednotlivá splátková období. Pro výpočet hypotéky přes hypoteční kalkulačku online je nutné zadat veškeré finanční údaje. Jak tedy hypoteční kalkulačka online funguje? Kdo a jaké online hypoteční kalkulačky nabízí? Více informací v tomto článku.

Hypotéka je pro mnohé jedinou cestou k vysněnému vlastnímu bydlení. Žadatel o hypotéku musí být velmi obezřetný, aby získal co nejlepší podmínky, nejen při splácení měsíčních splátek. K tomu všemu slouží hypoteční kalkulačky.

Co je to hypotéka

Co přesně znamená pojem hypotéka neboli hypoteční úvěr? Jde o druh úvěru, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Hypotéka je účelový úvěr a obvykle je poskytován na nákup či rekonstrukci nemovitosti.

Hypotéka se splácí pravidelnými měsíčními splátkami. Splátky jsou ve většině případů každý měsíc stejné. Existují však i případy, kdy je hypotéka splacena jednorázově.

Hypoteční úvěry poskytují zpravidla bankovní instituce a zprostředkovávají je hypoteční makléři a finanční poradci.

Kdo může žádat o hypotéku

Žadatel o hypotéku musí splňovat několik předpokladů. Hypotéka může být poskytnuta jedině zletilému občanovi České republiky, případně cizinci, který má v České republice trvalý nebo dlouhodobý pobyt.

Velmi důležitá je dobrá platební histrorie žadatele. Banky při schvalování hypotečního úvěru nahlížejí do bankovního i nebankovního registru klientských informací. Při hodnocení úvěruschopnosti klienta má každá banka svůj vlastní interní postup.

Druhy hypotéky

Hypotéky lze obecně rozdělit podle těchto faktorů:

 • hypotéky podle účelu
 • hypotéky podle typu dokládání příjmů
 • hypotéky podle typu splácení
 • hypotéky podle typu úročení

Hypotéku nejšastěji nabízejí banky, lze ji však sjednat také u nebankovních společností. Nebankovní poskyovatelé se však častěji specializují na neúčelovou Americkou hypotéku.

Hypotéka podle účelu

Klasická účelová hypotéka znamená, že půjčené finance je třeba použít na náklady související s nemovitostí. Neúčelová Americká hypotéka umožňuje použít finance na cokoliv, má však obvykle méně výhodné podmínky. Kombinaci účelového a neúčelového úvěru nabízí tzv. Australská hypotéka.

Hypotéka podle typu dokládání příjmů

Pro účelovou hypotéku je typické doložení pravidelného příjmu. Existuje však i hypotéka bez doložení příjmu, kde stačí čestné prohlášení žadatele, že je schopen hypoteční úvěr splácet.

Hypotéka podle typu splácení

Hypotéka se splácí anuitně, progresivně nebo degresivně. Anuitní splácení znamená pravidelné měsíční splácení pevné částky po celou dobu fixace.

Progresivní splácení je typ splácení, kdy se částka každý rok zvyšuje. Klient má tak na začátku více financí například na vybavení domácnosti. V pozdější době je také pravděpodobné zvýšení platu, zvláště u mladých žadatelů. Degresivní splácení je opak progresivního. Zprvu vyšší částka se každý rok snižuje o koeficient poklesu.

Hypotéka podle typu úročení

Podle typu úročení se hypotéky dělí na úvěry s odloženou splátku jistiny, s pevnou fixací úrokové sazby a s plovoucí sazbou. Hypotéka s odloženou splátkou jistiny se obvykle kombinuje s jiným úvěrem, kterým si klient vytváří rezervu na pozdější splátku jistiny.

Pevná fixace znamená zafixování úrokové sazby na zvolenou dobu, ta může být 1 rok až 30 let. Plovoucí sazba pak znamená jen velmi krátkou fixaci, někdy jen měsíc nebo dokonce den. Sazba se mění podle tržní úrokové sazby, kterou vyhlašuje ČNB.

Kalkulačka hypotéka

Oblíbeným nástrojem žadatele o hypotéku je kalkulačka hypotéky. Nejčastěji využívají zájemci o hypoteční úvěr hypoteční kalkulačku online. Udělají si tak základní obrázek o nabídce na českém hypotečním trhu a zároveň mohou lépe zvážit své možnosti.

Hypoteční kalkulačka online

Hypoteční kalkulačka online nabízí vypočítání měsíčních splátek hypotéky. Nabízí i možnost pohrát si s výpočtem těchto splátek, díky délce splácení a také díky době fixace hypotéky s kombinací vlastních zdrojů.

Vypočtená částka je ovšem vždy pouze orientační a pro pevně danou výši splátky je dobrá konzultace s finančním poradcem.

V případě, že již žadatel hypoteční úvěr má a chystá se refinancovat, i zde se nabízí možnost využití kalkulačky u refinancování hypoték.

Výpočet nejvýhodnější hypotéky

Hypoték se nabízí celá řada a je důležité pro své financování bydlení vybrat tu nejvhodnější. Na výběr je z následujících kategorií:

Online kalkulačky jsou nabízeny i u půjček na auto, které jsou také dlouhodobým závazkem stejně jako hypotéka.

TIP: Lze take využít rychlé půjčky bez doložení příjmů a při včasném splácení nabízí některé banky i první půjčky zdarma. Jedním z poskytovatelů je např. JET Money.

Výpočet splátky hypotéky

Každý zájemce o hypotéku se určitě zajímá o výpočet splátky hypotéky, který je zásadní pro měsíční rozpočet. Přesný výpočet splátky hypotéky ovlivňuje řada faktorů, hypoteční kalkulačka však dokáže poměrně přesně odhadnout výši jednotlivých splátek.

Celkový výpočet splátky hypotéky ovlivňují především tyto faktory:

 • pravidelný příjem žadatele
 • celková výše hypotéky
 • požadovaná doba splácení hypotéky
 • poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti (LTV)
 • doba fixace a další

Každý žadatel musí mít vedle pravidelného příjmu také dobrou platební morálku. Zápis v registru dlužníků a podobné prohřešky žadatele o bankovní hypotéku automaticky diskvalifikuje. Dlužnící mohou pomýšlet pouze na nebankovní instituce.

Kalkulačka splátek hypotéky

Kalkulačka, která vypočítá splátky hypotéky patří k základním hypotečním kalkulačkám. Do kalkulačky splátek hypotéky stačí obvykle zadat jen tři základní údaje:

 • výši hypotéky
 • úrokové sazby
 • dobu splatnosti

Kalkulačky splátek hypotéky určí orientační výši měsíčních splátek. Výpočet obvykle nezahrnuje poplatky za poskytnutí hypotéky a správu hypotéky. Řada bankovních institucí má tyto služby zdarma.

Výpočet hypotéky podle příjmu

Podle nových pravidel České národní banky nesmí měsíční splátka za hypoteční úvěr překročit 50 % měsíčního příjmu žadatele.

Z toho vyplývá výsledek výpočtu hypotéky podle příjmu. Přehledné tabulky shrnující maximální výši hypotéky pro různé příjmové kategorie lze snadno dohledat na webu.

Hypoteční kalkulačka konkrétních bankovních institucí

Většina známých bankovních institucí, které působí na českém finančním trhu, má na svých webových stránkách hypoteční kalkulačku. Orientační výpočet hypotéky tak zájemce zjistí snadno a rychle z pohodlí domova.

Zde jsou příklady několika nejznámějších bank a jejich hypotečních kalkulaček online. U všech zmíněných institucí platí, že kalkulačka hypotéky vždy ukáže jen orientační výsledek. Pro přesný výpočet hypotéky je třeba kontaktovat hypotečního specialistu dané banky.

Hypoteční kalkulačka KB

Hypotéka od Komerční banky je rozdělená do několika kategorií, ze kterých lze vybrat hypotéku přesně podle svých představ a kritérií. Podle hypoteční kalkulačky KB si pak žadatel spočítá výši měsíčních splátek, úrokovou sazbu i celkovou dlužnou částku.

Hypotéku od Komerční banky lze sjednat i online.

V případě, že má žadatel pojištění od Komerční pojišťovny, nabízí se možnost snížení úrokové sazby. Každý rok je možné předčasné splacení 25 % hypotéky zcela zdarma.

Hypoteční kalkulačka KB nabízí výpočet měsíčních splátek i s úrokovou sazbou.

Hypoteční kalkulačka Hypoteční banky

Jaké jsou podmínky u specialisty na hypotéky? Hypoteční banka nabízí mnoho druhů hypoték a také jejich refinancování. K výpočtu měsíčních splátek a úrokové sazby lze využít hypoteční kalkulačku Hypoteční banky.

Hypoteční kalkulačka Hypoteční banky porovná žádost i s příjmy žadatele.

Do hypoteční kalkulačky Hypoteční banky se uvádí cena nemovitosti, výše úvěru, doba fixace úvěru a doba splácení. Online lze také porovnat hypoteční kalkulačku i s příjmy žadatele, aby dosáhl na hypotéku.

Hypoteční kalkulačka České spořitelny

Česká spořitelna nabízí úvěry ve výši až do 90 % hodnoty nemovitosti. Je možné získat také nejnižší úrokovou sazbu na trhu, která začíná na 2,34 % v případě pětileté, ale i osmileté fixační doby.

Česká spořitelna k hypotékám nabízí také pojištění domácnosti i nemovitosti na rok za polovinu.

Hypoteční kalkulačka České spořitelny nabízí 2 varianty pro výpočet splátek. Žadatel si může vyplnit klasickou hypoteční kalkulačku České spořitelny nebo může využít hypoteční kalkulačku České spořitelny, která mu vypočítá, na jakou hypotéku může se svými příjmy dosáhnout.

Hypoteční kalkulačka České spořitelny nabízí nejen klasické vypočtení splátek.
U hypoteční kalkulačky České spořitelny lze vypočítat i na jakou hypotéku lze dosáhnotu se svými příjmy a případnými výdaji.

Po vypočtení měsíčních splátek na hypoteční kalkulačce České spořitelny, je možné sjednat hypotéku online, telefonicky nebo osobně na pobočce.

Hypoteční kalkulačka ČSOB

ČSOB hypotéka je k dispozici až do výše 10 000 000 Kč. Splácet je možné v rozmezí 5 až 30 let.

V hypoteční kalkulačce ČSOB, jež je dostupná na oficiálních webových stránkách banky, si lze orientačně vypočítat parametry hypotéky. Kompletní přesné informace se však klienti dozví při komunikaci s pracovníkem banky.

Hypoteční kalkulačka ČSOB provede výpočet klasické hypotéky a také americké hypotéky nebo refinancování hypoték.

Fio banka hypoteční kalkulačka

Hypoteční kalkulačku poskytuje na svých webových stránkách také Fio banka. Údaje z hypoteční kalkulačky Fio banky jsou pouze orientační a proto se při plánování hypotéky doporučuje kontaktovat hypotečního specialistu, který vytvoří přesný výpočet hypotéky.

Fiobanka nabízí tři druhy hypotéky s pětiletou fixací sazby. Je to hypotéka na refinancování, koupi nebo ostatní náklady související s nemovitostí. Všechny typy hypoték lze vzít na částku do 80 % ceny nemovitosti.

Hypotéka na refinancování bydlení má úrok od 5,68 %, úrok hypotéky na koupi nemovitosti se pohybuje od 5,78 % a úrok na ostatní náklady spojené s bydlením je u Fio banky od 6,08 %.

Raiffeisenbank hypotéka kalkulačka

Bankovní instituce Raiffeisenbank působí na české finanční scéně již od roku 1999. Zaměřuje se především na stavební spoření a mimo jiné nabízí i zajímavé produkty v oblasti hypoték. S výpočtem parametrů hypotéky Raiffeisenbank pomůže kakulačka.

Raiffeisenbank nabízí hypotéku na bydlení až do 90 % ceny nemovitosti. Úrok se pohybuje od 5,29. Výpočet hypotéky i její sjednání je u Raiffeisenbank zdarma. Raiffeisenbank hypotéka kalkulačka je k dispozici na webových stránkách bankovní instituce.

Hypoteční kalkulačky jsou skvělým nástrojem pro i ty, kteří si nejsou jistí, jak počítat procenta.

kalkulačkasrovnání

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.