Úvěry pro spotřebitele i podnikatele – ceny, úroky

Na našich stránkách najdete přehled dostupných úvěrů – s nízkým i vysokým úrokem, informace o rychlosti schválení a částkách, které je možné si přes úvěr půjčit. Můžete také porovnat úvěry podle délky, na kterou částku potřebujete půjčit.

Doporučená pravidla při výběru úvěru

Žadatel by měl zvažovat takový úvěr, jehož parametrům žadatel rozumí, zná kvalitu vybraného poskytovatele a chápe důsledky splácení i nesplácení tohoto úvěru.

Tři základní pravidla pro žadatele o úvěr

  1. poznat svůj úvěr a znát celkovou cenu úvěru (být si vědom výše úrokové sazby úvěru a průběhu jeho čerpání)
  2. poznat svůj vlastní limit (být realistický v tom, co si může člověk dovolit a jak moc zatíží půjčka jeho rodinný rozpočet)
  3. domyslet další okolnosti (uvědomit si, jaké mohou přijít nenadálé životní situace, které mohou změnit schopnost splácet půjčku, a jaké může mít nesplácení dopady)

Pokud se dlužník řídí heslem „Teď si půjčím a ono to pak nějak dopadne“, je jednou nohou nad propastí, do které se může dříve nebo později zřítit.

Jak postupovat při výběru spotřebitelského úvěru a nenaletět

1. Než se rozhodnete vzít si úvěr, zjistěte si o společnosti maximum informací 
Je to banka nebo velká zavedená značková společnost s obchodní historií? Je společnost členem České leasingové a finanční asociace? Kde sídlí? Pokud nevíte, hledejte na internetu, ale informace ověřujte!

2. Pokud jste se už rozhodli, že úvěr skutečně potřebujete, zajděte do několika institucí a zjistěte si podmínky. 
Zajímat by Vás mělo především, jak dlouho budete platit a kolik měsíčně. RPSN Vám vychází přes 100%? Jsou sankce, pokud nebudete moct splátku poslat, v řádech tisíců či dokonce desetitisíců? Chce po Vás společnost poplatek za poskytnutí půjčky předem? Chcete si půjčit 10 000 Kč a máte ručit domem? To jsou všechno jasné signály, že půjčka bude neseriózní a pokud podepíšete, jednoznačně naletíte lichváři.

3. Když už si vyberete společnost, přečtěte si nejprve, co podepisujete. 
Tam, kde vám nedají předsmluvní formulář, okamžitě vstaňte a odejděte. Pokud vám společnost tvrdí, že je běžné nechat prázdná místa ve smlouvě s tím, že se to tam pak doplní, lže! A pokud trvá na okamžitém podpisu, pak je to jednoznačná známka neseriozního jednání. Vždy máte právo veškeré smluvní podmínky v klidu prostudovat doma a případně se poradit s blízkými.

4. Nebuďte naivní a nezvěte si rádoby finanční poradce domů. 
Seriózní úvěrové společnosti mají vždy infolinky (ty ale nezačínají drahými placenými čísly typu 906…) a přehledné webové stránky. Nikdy neposílají svoje zástupce k vám domů!

5. Pokud aktuálně nemáte příjem či máte už půjčeno jinde a ve značkových nebankovních institucích Vás odmítnou, nepůjčujte si jinde. 
Uloví vás s největší pravděpodobností právě lichváři, kteří nejenom v registrech nekontrolují, zda už někde nejste zadlužení, ale jsou ochotní Vám půjčit, ačkoliv vy zrovna nejste schopni garantovat splátky. Dostanete se do úvěrové spirály a cesta ven vás může dovést až k exekuci!