Běžný bankovní účet – srovnání, informace

Bankovní účet patří mezi nejběžnější finanční službu, kterou banky nabízejí. Nabídka je velice pestrá. Nejde jednoznačně říct, který z nich je ten nejvýhodnější bankovní účet. Každému mohou vyhovovat jiné parametry a související služby. Před založením běžného účtu je zapotřebí si porovnat jednotlivé nabídky a teprve následně se rozhodnout.

Bankovní účet vnímá většina lidí jako naprostou samozřejmost. Není neobvyklé, že jeden člověk vlastní i více bankovních účtů. Jak si založit běžný účet v bance? Jedná se o velice jednoduchý a obvykle velmi rychlý proces.

Většina bank nabízí on-line založení. Vše se tak dá velmi pohodlně vyřešit z domova, není nutná osobní návštěva banky. Některé instituce k samotnému podpisu smlouvy využívají kurýra, který smlouvu doveze za zákazníkem a zpět.

Potřebujete půjčit a nemáte vlastní účet? Vyzkoušejte CreditPortal půjčku v hotovosti, kterou lze do 15 minut od schválení vyzvednout na čerpačkách EuroOil.

Více o CreditPortal půjčce >

Která banka má nejvýhodnější běžný účet? Kde si založit běžný účet? To závisí opravdu na preferencích každého člověka, a především na tom, jaké služby v rámci běžného účtu nejvíce využívá. Ten, co platí jen kartou, ocení třeba nějaký bonusový program. Jiný, který často jezdí do zahraničí, bude rád za výběr hotovosti z bankomatů v zahraničí zdarma. V tomto ohledu skutečně nelze paušalizovat, je nutné si provést osobní porovnání.

Samozřejmostí ke každém bankovnímu účtu bývá internetové bankovnictví, mobilní aplikace a debetní karta. Počet vydaných debetních karet, případně platebních nálepek, se liší podle konkrétní nabídky banky. Nabídky se liší také souvisejícími poplatky nebo například možností sjednat kontokorent.

Lze se setkat s nabídkami na běžný účet zdarma nebo běžný účet bez poplatků. Většinou se tato sdělení vztahují k poplatkům za založení a vedení účtu. V naprosté většině případů je nutné u běžného účtu alespoň s nějakými poplatky počítat, byť se jedná například o poplatek za výběr z bankomatu konkurenční banky.

Následující informace popisují vždy nejzákladnější typ běžného účtu nabízený konkrétní bankou a zmiňují případné další alternativy.

Česká spořitelna: Základní účet

Základní účet od České spořitelny lze založit on-line, telefonicky nebo na pobočce. Zájemce k tomu potřebuje pouze platný doklad totožnosti (v případě sjednání běžného účtu přes internet jsou zapotřebí dva doklady totožnosti). K samotnému účtu každý získá služby internetového bankovnictví George a mobilní bankovnictví.

K běžnému účtu České spořitelny se vydává debetní karta Visa Classic, se kterou lze pochopitelně pohodlně platit v tuzemsku i zahraničí. Platební kartu si navíc lze zvolit s originálním designem podle vlastního výběru.

Za vedení účtu se u České spořitelny nehradí žádné poplatky. Stejně tak jsou zdarma veškeré příchozí platby. Bohužel, ostatní služby jsou již zpoplatněné a občas se jedná o poplatky, které nejsou zrovna příliš proklientské, například:

 • výběr z bankomatu České spořitelny za 5 Kč
 • odchozí platba na účet v České spořitelně za 5 Kč
 • odchozí platba na účet v jiné bance za 7 Kč
 • provedení odchozí úhrady zadané přes internetové bankovnictví (5 Kč), aj.

Řada dalších služeb se dá přiobjednat. A ačkoliv je některé další banky nabízí zdarma, u České spořitelny je jejich využívání za poplatek:

 • poskytnutí druhé debetní karty za 25 Kč měsíčně
 • debetní nálepka za 6 Kč měsíčně
 • vedení kontokorentu za 25 Kč měsíčně

Česká spořitelna svým základním účtem potvrzuje aktuální trend – menší a novější banky většinou poplatky za využívání účtu nepožadují nebo jen v omezeném rozsahu. Zato u tradičních, dlouhodobě působících bankovních institucí se s poplatky musí počítat, ovšem naproti tomu stojí zázemí silné a stabilní banky.

Komerční banka: Můj účet

Komerční banka nabízí několik variant běžných účtů, od jednoduchého s vedením zdarma až po účet s nadstandardními službami, za které se ale už platí měsíční poplatky. Stejně tak nabízí varianty účtu pro dospělé, děti nebo studentské účty, ke kterým poskytuje i studentské půjčky. K nadstandardním účtům patří MůjÚčet Plus, MůjÚčet Gold a Top nabídka.

Celková nabídka běžných účtů u Komerční banky.

Nejzákladnější běžný účet nazývá Komerční banka MůjÚčet. K účtu pochopitelně náleží internetové bankovnictví, mobilní aplikace a debetní embosovaná karta. Vedení účtu, výběry z bankomatů Komerční banky a veškeré příchozí platby jsou zdarma. Stejně jako v případě České spořitelny pak už ale následují především zpoplatněné služby:

 • odchozí úhrady v rámci ČR – 6 Kč,
 • výběr hotovosti z jiných bankomatů než KB – 39 Kč,
 • provedení trvalého příkazu – 6 Kč.

Sjednání tohoto účtu nabízí Komerční banka on-line (s využitím kurýra), telefonicky nebo na pobočce. Kromě plnoletosti a státního občanství ČR požaduje banka také dva doklady totožnosti. K účtu lze využít kontokorent až 60 000 Kč. Jeho poskytnutí, resp. sjednání a rezervace finančních prostředků se nabízí bez poplatku, při jeho využití se ovšem hradí standardní úroková sazba 19,99 % p.a.

ČSOB: Základní účet

Běžný účet u ČSOB se jmenuje Základní účet, stejně jako u České spořitelny. Související služby se víceméně neodlišují od nabídek konkurenčních běžných účtů. Každý majitel získá k účtu možnost spravovat své finance prostřednictvím internetového bankovnictví, mobilní aplikaci Smartbanking a debetní kartu.

Nákupy skrze tuto platební kartu se mění za body v rámci programu Svět odměn. Nasbírané body se následně vyměňují za dárky a slevy z katalogu Světa odměn nebo za lepší podmínky u dalších produktů ČSOB.

Sjednání Základního účtu od ČSOB je možné po telefonu nebo na pobočce. Pro mnoho lidí může být výhodná možnost ovládat svůj účet přes Českou poštu.

Poplatek za vedení účtu dosahuje u ČSOB 25 Kč měsíčně. Příchozí platba je zdarma, stejně tak povolené přečerpání účtu (resp. sjednání a vedení tohoto přečerpání). Výběr z bankomatu ČSOB a trvalý příkaz je zpoplatněn částkou 5 Kč, v případě výběru u jiného bankomatu se částka zvyšuje dokonce na 40 Kč. Sympatické je poskytnutí debetní nálepky Mastercard zdarma.

Navíc lze velice jednoduše sjednat ČSOB spořicí účet k běžnému účtu. Neplatí se za něj žádné poplatky navíc a díky spojení běžného účtu a spořícího účtu se lze dostat na vyšší bonusové úročení (0,21 % p.a.).

V souvislosti s aktuálním trendem zvyšování úrokových sazeb na spořicích účtech se ovšem jedná o zanedbatelné úročení. Aletnativou tohoto spořícího účtu může být Moneta Bank spořící účet, který nabízí úrokovou sazbu 1,2 %. Kromě Základního účtu nabízí ČSOB také Plus Konto a Premium konto.

Equa Bank: Běžný účet

Na pobočkách a on-line s využitím kurýra lze sjednat Běžný účet od Equa Bank. S marketingovou prezentací „Účet zcela zdarma a bez poplatků“ skutečně nepřehání. Neúčtuje si poplatky u služeb, které byly v předchozích případech zpoplatněny. Zdarma je například vedení účtu, odchozí i příchozí úhrada v rámci ČR, trvalý příkaz, poskytnutí a vedení debetní karty nebo třeba výběr hotovosti z jakéhokoliv bankomatu v rámci ČR.

Běžný účet Equa Bank si snadno založíte online a zdarma. Vedení účtu a veškeré výběry z bankomatu doma i v zahraničí jsou rovněž bez poplatků.

Mám zájem o běžný účet Equa Bank >

Pochopitelně se běžný účet od Equa Bank s jistými poplatky pojí, nejedná se ovšem o nejčastěji využívané služby. Částku 9 Kč zaplatí majitel účtu například za výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí nebo za dotaz na zůstatek účtu skrze bankomat.

K běžnému účtu lze bezplatně sjednat také spořicí účet HIT s velmi slušným úrokem až 1,3 % p.a. Podmínkou je nutnost 3x měsíčně zaplatit bezkontaktní kartou.

Jako samozřejmost patří k běžnému účtu od Equa bank internetové bankovnictví, mobilní aplikace a bezkontaktní platební karta Mastercard. Po zaregistrování této karty v mobilní aplikaci Google Pay lze platby za nákupy realizovat prostřednictvím mobilního telefonu.

Google Pay patří mezi oblíbené mobilní aplikace. Hodnocení na Google Play dosahuje 4,4 hvězdiček z 5.

Spolu s běžným účtem si žadatel může sjednat také kontokorent, a to až od 5 000 do 100 000 korun. Opět bez poplatků tak, jako v předchozích případech.

Equa bank se od konkurence odlišuje nabídkou zvýhodněných mobilních tarifů k běžnému účtu. Toto neobvyklé spojení si však své zájemce určitě najde. K dispozici jsou dva tarify – liší se podle počtu volných minut a SMS. Podmínkou je platba faktur za mobilní tarif prostřednictvím inkasa z účtu Equa Bank.

Moneta Money Bank: Běžný účet Tom

Běžný účet se u MONETA Money Bank nazývá Tom. Jeho založení a následné vedení poskytuje banka zdarma. Sjednat ho lze na pobočce nebo on-line.

Při založení účtu na pobočce potřebuje žadatel pouze jeden doklad totožnosti. Pokud sjednává spolu s účtem i kontokorent, bude potřebovat doklady dva. Stejně tak jako při zakládání účtu on-line.

Co se týká souvisejících poplatků, i MONETA Money bank nabízí většinu základních služeb zdarma. Bez poplatku má majitel účtu například:

 • výběry hotovosti z bankomatů MONETA Money Bank,
 • tuzemské příchozí úhrady i odchozí úhrady zadané elektronicky,
 • výběry hotovosti ze všech bankomatů v zahraničí.

Co se týká výběru hotovosti z bankomatů konkurenčních bank, jsou zpoplatněny částkou 20 Kč za výběr. Za poplatek 50 Kč měsíčně však lze sjednat neomezené výběry hotovosti ze všech bankomatů po celé ČR.

Založením běžného účtu u MONETY Money Bank získává žadatel také přístup do věrnostního programu bene+, díky kterému získá cashback, kupóny nebo slevy do partnerských obchodů.

Pro pohodlné ovládání Běžného účtu Tom provozuje MONETA Money Bank internetové bankovnictví Internet Banka a mobilní aplikaci Smart Banka. Obojí je pochopitelně zdarma. Stejně tak k běžnému účtu získává každý debetní bezkontaktní kartu Standard. Jejím prostřednictvím lze platit také v zahraničí. Umožňuje také platby pomocí Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay.

Kromě Běžného účtu Tom nabízí MONETA Money Bank také Dětský účet a Studentský účet.

mBank: mKonto

Běžný bankovní účet od mBank se nazývá mKonto. Stejně jako účet u Equa Bank má mKonto řadu služeb zcela zdarma, konkrétně se jedná například o:

 • založení a vedení účtu
 • všechny příchozí a odchozí platby v ČR, včetně trvalých příkazů, inkas a SIPO plateb
 • příchozí i odchodzí SEPA platby v eurech
 • vklady v hotovosti na účet v síti vkladových bankomatů

K účtu je vydávána také debetní mKarta Svět. S ní se pojí zajímavá podmínka. Pokud její držitel bude vybírat hotovost z bankomatu a bude se jednat o částku 1 500 Kč a více, nebude platit žádný poplatek. A to ani u bankomatu konkurenční banky či v zahraničí. Ovšem pod tuto hranici se za výběr platí 29 Kč.

mKartu Svět lze přidat do mobilní aplikace a využívat následně Apple Pay a Google Pay.

K běžnému účtu může každý využívat mobilní aplikaci s intuitivním ovládáním. Nabízí některé šikovné funkce:

 • přihlášení otiskem prstu
 • bezplatné notifikace o pohybech na účtu
 • platby prostřednictvím QR kódu
 • platba částky do 2 000 Kč na mobilní telefon
 • navigace k nejbližšímu bankomatu atd.

Zájemce si může mKonto sjednat třemi způsoby. Prostřednictvím on-line žádosti, ve které si zvolí, zda podpis papírové smlouvy uskuteční na pobočce mBanky nebo kurýrem, nebo zcela on-line bez podpisu papírové smlouvy.

V nabídce má mBank také další účty: mKonto #navlastnitriko a dětský bankovní účet mKonto pro děti.

Air Bank: Malý a Velký tarif

Air bank přistupuje k běžnému účtu na rozdíl od konkurence trochu jinak. Nabízí dva tarify, které jsou pojmenovány Malý tarif a Velký tarif.

V rámci Velkého tarifu jsou nabízeny všechny nejběžnější služby zdarma, platí se pouze fixní měsíční poplatek ve výši 100 Kč. Za Malý tarif se sice měsíční poplatek nehradí, ale je zde stanoven poplatek například za výběr hotovosti z cizích bankomatu v ČR a EU. Který z nich je ten nejlepší běžný účet si musí každý stanovit sám podle svých osobních potřeb. Vše přehledně specifikuje následující tabulka.

Přehled poplatků v rámci Malého a Velkého tarifu od Air Bank.

K oběma tarifům žadatel získává internetové a mobilní bankovnictví. Air Bank poskytuje možnost si založit až 10 různých běžných účtů a 3 spořicí účty. K tomu všemu zájemce k účtu získává rovnou dvě platební karty a jednu platební nálepku. Tím se od konkurence značně odlišuje.

Ojedinělá je také nabídka velmi slušného úroku na běžném účtu Air Bank. Úroková sazba může dosahovat až 1 % p.a. za předpokladu, že v průběhu jednoho měsíce dojde pětkrát k platbě kartou. Úročení platí až do částky 100 000 korun. Někdo může ocenit také to, že kromě klasických bankomatů si peníze z Air Bank účtu může vybrat také na terminálech Sazky.

Fio banka: Fio osobní účet

Podobně proklientské služby jako Air bank nabízí i Fio banka. Její Fio osobní účet lze sjednat on-line nebo na pobočce, zapotřebí je prakticky pouze doklad totožnosti. S Fio osobním účtem se také pojí jen velmi málo poplatků, nejčastější služby jsou nabízeny zdarma. Jedná se například o:

 • zřízení, vedení i případné zrušení účtu,
 • odchozí i příchozí platby v rámci ČR v českých korunách, ale také odchozí a příchozí platby mezi ČR a Slovenskem v eurech,
 • trvalé příkazy, SIPO, inkasa,
 • 10 výběrů měsíčně z bankomatů Fio banky,
 • 1 výběr měsíčně z bankomatu v zahraničí,
 • až 5 výběrů hotovosti z cizích bankomatů, zde záleží na aktivním používání platební karty aj.

Kromě standardního internetbankingu, mobilní aplikace a bezkontaktní platební karty získává žadatel také bezkontaktní platební kartu pro další osobu. Pomyslnou třešničkou může být možnost výběru čísla účtu na přání.

Kodex mobility

Většina bank se ztotožňuje s tzv. Kodexem mobility. Ačkoliv název zní velmi honosně, prakticky jde jen o bezproblémové vyřízení přechodu klienta od jedné banky ke druhé. Vše zařídí banka, ke které chce klient přejít, stačí podepsat Žádost o změnu banky. Bez jakékoliv další součinnosti klienta dojde k  převodu finančních prostředků, trvalých příkazů, inkasa, plateb SIPO apod. U původní banky dojde automaticky ke zrušení účtu.

Celý proces trvá do 15 dnů a klade na klienta skutečně jen minimální administrativní a časové nároky.

O něco problematičtější může být přechod od jedné banky ke druhé v situaci, kdy má klient sjednanou v původní bance například hypotéku. Podobné případy se musí řešit individuálně.

srovnání

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.