Běžný bankovní účet – srovnání, nejlepší, nejvýhodnější

Bankovní účet patří mezi nejběžnější finanční službu, kterou banky nabízejí. Nabídka je velice pestrá. Nejde jednoznačně říct, který z nich je ten nejlepší bankovní účet. Každému mohou vyhovovat jiné parametry a související služby, a proto se hodí srovnání běžných účtů. Kdo v současnosti nabízí nejvýhodnější běžný účet?

Bankovní účet vnímá většina lidí jako naprostou samozřejmost. Je obvyklé, že jeden člověk vlastní i více bankovních účtů. Jak si založit nejvýhodnější běžný účet v bance? Jedná se o velice jednoduchý a obvykle velmi rychlý proces.

Potřebujete půjčit a nemáte vlastní účet? Vyzkoušejte CreditPortal půjčku v hotovosti, kterou lze do 15 minut od schválení vyzvednout na čerpačkách EuroOil.

Více o CreditPortal půjčce >

Nejvýhodnější běžný účet – porovnání běžných účtů

Která banka má při porovnání běžných účtů nejvýhodnější běžný účet? Kde si založit nejlepší běžný účet? Jakou banku vybrat? To závisí opravdu na preferencích každého člověka, a především na tom, jaké služby v rámci běžného účtu nejvíce využívá.

Ten, co platí jen kartou, ocení třeba nějaký bonusový program. Jiný, který často jezdí do zahraničí, bude rád za výběr hotovosti z bankomatů v zahraničí zdarma. V tomto ohledu skutečně nelze paušalizovat, je nutné si provést osobní porovnání běžných účtů.

Samozřejmostí ke každém bankovnímu účtu je internetové bankovnictví, mobilní aplikace a debetní karta. Počet vydaných debetních karet, případně platebních nálepek, se liší podle konkrétní nabídky banky. Nabídky se liší také souvisejícími poplatky nebo například možností sjednat kontokorent.

Lze se setkat s nabídkami na běžný účet zdarma nebo běžný účet bez poplatků. Většinou se tato sdělení vztahují k poplatkům za založení a vedení účtu. V naprosté většině případů je nutné u běžného účtu alespoň s nějakými poplatky počítat.

Běžné účty – srovnání

Následující informace a srovnání běžných účtů popisují vždy nejzákladnější typ běžného účtu nabízený konkrétní bankou a zmiňují případné další alternativy.

Česká spořitelna: Základní účet

Základní účet od České spořitelny lze založit on-line, telefonicky nebo na pobočce. Zájemce k tomu potřebuje pouze platný doklad nebo 2 doklady totožnosti. K samotnému účtu každý získá služby internetového bankovnictví George a mobilní bankovnictví.

K běžnému účtu České spořitelny se vydává debetní karta Visa Classic, se kterou lze pochopitelně pohodlně platit v tuzemsku i zahraničí. Platební kartu si navíc lze zvolit s originálním designem podle vlastního výběru.

Za vedení účtu se u České spořitelny nehradí žádné poplatky. Stejně tak jsou zdarma veškeré příchozí platby. Ostatní služby jsou již zpoplatněné:

 • výběr z bankomatu České spořitelny za 5 Kč
 • odchozí platba na účet v České spořitelně za 5 Kč
 • odchozí platba na účet v jiné bance za 7 Kč
 • provedení odchozí úhrady zadané přes internetové bankovnictví 5 Kč

Řada dalších služeb se dá přiobjednat za poplatek:

 • poskytnutí druhé debetní karty za 25 Kč měsíčně
 • debetní nálepka za 6 Kč měsíčně
 • vedení kontokorentu za 25 Kč měsíčně

Česká spořitelna svým základním účtem potvrzuje ve srovnání běžných účtů aktuální trend. U tradičních, dlouhodobě působících bankovních institucí se s poplatky musí počítat.

Komerční banka: Můj účet

Komerční banka nabízí několik variant běžných účtů, od jednoduchého s vedením zdarma až po účet s nadstandardními službami, za které se ale už platí měsíční poplatky. Stejně tak nabízí varianty nejlepšího bankovního účtu pro dospělé, děti nebo studentské účty, ke kterým poskytuje i studentské půjčky. K nadstandardním účtům patří MůjÚčet Plus, MůjÚčet Gold a Top nabídka.

Celková nabídka běžných účtů u Komerční banky.

Základní běžný účet nazývá Komerční banka MůjÚčet. K účtu pochopitelně náleží internetové bankovnictví, mobilní aplikace a debetní embosovaná karta. Vedení nejvýhodnějšího běžného účtu, výběry z bankomatů Komerční banky a veškeré příchozí platby jsou zdarma. Další služby jsou zpoplatněny:

 • odchozí úhrady v rámci ČR – 6 Kč
 • výběr hotovosti z jiných bankomatů než KB – 39 Kč
 • provedení trvalého příkazu – 6 Kč

Sjednání tohoto účtu nabízí Komerční banka on-line (s využitím kurýra), telefonicky nebo na pobočce. Kromě plnoletosti a státního občanství ČR požaduje banka také dva doklady totožnosti. K účtu lze využít kontokorent až 60 000 Kč.

ČSOB: Základní účet

Běžný účet u ČSOB se jmenuje Základní účet, stejně jako u České spořitelny. Související služby se víceméně neodlišují od nabídek konkurenčních běžných účtů. Majitel získá možnost spravovat své finance prostřednictvím internetového bankovnictví, mobilní aplikaci Smartbanking a debetní kartu.

Nákupy skrze tuto platební kartu se mění za body v rámci programu Svět odměn. Nasbírané body se následně vyměňují za dárky a slevy z katalogu Světa odměn nebo za lepší podmínky u dalších produktů ČSOB.

Sjednání Základního účtu od ČSOB je možné po telefonu nebo na pobočce. Účet lze ovládat přes Českou poštu.

Poplatek za vedení účtu dosahuje u ČSOB 25 Kč měsíčně. Příchozí platba je zdarma, stejně tak povolené přečerpání účtu. Výběr z bankomatu ČSOB a trvalý příkaz je zpoplatněn částkou 5 Kč, v případě výběru u jiného bankomatu se částka zvyšuje dokonce na 40 Kč. Poskytnutí debetní nálepky MasterCard je zdarma.

Jednoduše lze sjednat v ČSOB spořicí účet k běžnému účtu. Je bez poplatků navíc a díky spojení běžného účtu a spořicího účtu se lze dostat na vyšší bonusové úročení.

V souvislosti s aktuálním trendem zvyšování úrokových sazeb na spořicích účtech se ovšem jedná o zanedbatelné úročení. Při srovnání běžných a spořicích účtů se jako alternativa tohoto spořicího účtu nabízí Moneta Bank spořicí účet, který nabízí vyšší úrokovou sazbu. Kromě Základního účtu nabízí ČSOB také Plus Konto a Premium konto.

Equa Bank: Běžný účet

Na pobočkách a on-line s využitím kurýra lze sjednat Běžný účet od Equa Bank. S marketingovou prezentací „Nejvýhodnější bankovní účet zcela zdarma a bez poplatků“ skutečně nepřehání. V porovnání běžných účtů vychází Equa Bank výborně.

Neúčtuje si poplatky u služeb, které byly v předchozích případech zpoplatněny. Zdarma je například vedení účtu, odchozí i příchozí úhrada v rámci ČR, trvalý příkaz, poskytnutí a vedení debetní karty nebo třeba výběr hotovosti z jakéhokoliv bankomatu v rámci ČR.

Běžný účet Equa Bank si snadno založíte online a zdarma. Vedení účtu a veškeré výběry z bankomatu doma i v zahraničí jsou rovněž bez poplatků.

Mám zájem o běžný účet Equa Bank >

Pochopitelně se nejlepší běžný účet od Equa Bank s jistými poplatky pojí, jde však o méně využívané služby. Částku 9 Kč zaplatí majitel účtu například za výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí nebo za dotaz na zůstatek účtu skrze bankomat.

Jako samozřejmost patří k běžnému účtu od Equa bank internetové bankovnictví, mobilní aplikace a bezkontaktní platební karta Mastercard. Po zaregistrování této karty v mobilní aplikaci Google Pay lze platby za nákupy realizovat prostřednictvím mobilního telefonu.

Google Pay patří mezi oblíbené mobilní aplikace. Hodnocení na Google Play dosahuje 4,4 hvězdiček z 5.

Spolu s nejvýhodnějším běžným účtem si žadatel může bez poplatku sjednat také kontokorent, a to až od 5 000 do 100 000 korun.

Equa bank se od konkurence odlišuje nabídkou zvýhodněných mobilních tarifů k běžnému účtu. Podmínkou je platba faktur za mobilní tarif prostřednictvím inkasa z účtu Equa Bank.

Moneta Money Bank: Běžný účet Tom

Nejlepší běžný účet se u MONETA Money Bank nazývá Tom. Jeho založení a následné vedení poskytuje banka zdarma. Sjednat ho lze na pobočce nebo on-line.

Při založení účtu online či na pobočce potřebuje žadatel pouze jeden doklad totožnosti. Pokud sjednává spolu s účtem i kontokorent, bude potřebovat doklady dva.

Co se týká souvisejících poplatků a srovnání běžných účtů, i MONETA Money bank nabízí většinu základních služeb zdarma. Bez poplatku má majitel účtu:

 • výběry hotovosti z bankomatů MONETA Money Bank
 • tuzemské příchozí úhrady i odchozí úhrady zadané elektronicky
 • výběry hotovosti ze všech bankomatů v zahraničí

Výběru hotovosti z konkurenčních bankomatů jsou zpoplatněny částkou 20 Kč. Za poplatek 50 Kč měsíčně však lze sjednat neomezené výběry hotovosti ze všech bankomatů po celé ČR.

Založením nejvýhodnějšího běžného účtu u MONETY Money Bank získává žadatel také přístup do věrnostního programu bene+, díky kterému získá cashback, kupóny nebo slevy do partnerských obchodů.

MONETA Money Bank provozuje zdarma internetové bankovnictví Internet Banka a mobilní aplikaci Smart Banka. Stejně tak k běžnému účtu získává každý debetní bezkontaktní kartu Standard. Jejím prostřednictvím lze platit také v zahraničí. Umožňuje platby pomocí Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay.

mBank: mKonto

Běžný bankovní účet od mBank se nazývá mKonto. Stejně jako účet u Equa Bank má mKonto řadu služeb zcela zdarma, konkrétně se jedná například o:

 • založení a vedení účtu
 • všechny příchozí a odchozí platby v ČR, včetně trvalých příkazů, inkas a SIPO plateb
 • příchozí i odchodzí SEPA platby v eurech
 • vklady v hotovosti na účet v síti vkladových bankomatů

K účtu je vydávána také debetní mKarta Svět. S ní se pojí zajímavá podmínka. Pokud její držitel bude vybírat hotovost z bankomatu a bude se jednat o částku 1 500 Kč a více, nebude platit žádný poplatek. A to ani u bankomatu konkurenční banky či v zahraničí. Ovšem pod tuto hranici se za výběr platí 29 Kč.

mKartu Svět lze přidat do mobilní aplikace a využívat následně Apple Pay a Google Pay.

K běžnému účtu může každý využívat mobilní aplikaci s intuitivním ovládáním. Nabízí některé šikovné funkce:

 • přihlášení otiskem prstu
 • bezplatné notifikace o pohybech na účtu
 • platby prostřednictvím QR kódu
 • platba částky do 2 000 Kč na mobilní telefon
 • navigace k nejbližšímu bankomatu atd.

Zájemce si může mKonto sjednat třemi způsoby. Prostřednictvím on-line žádosti, ve které si zvolí, zda podpis papírové smlouvy uskuteční na pobočce mBanky nebo kurýrem, nebo zcela on-line bez podpisu papírové smlouvy.

Air Bank: Malý a Velký tarif

Air bank přistupuje k nejvýhodnějšímu běžnému účtu na rozdíl od konkurence trochu jinak. Nabízí dva tarify, které jsou pojmenovány Malý tarif a Velký tarif.

V rámci Velkého tarifu jsou nabízeny všechny nejběžnější služby zdarma, platí se pouze fixní měsíční poplatek ve výši 100 Kč. Za Malý tarif se sice měsíční poplatek nehradí, ale je zde stanoven poplatek například za výběr hotovosti z cizích bankomatu v ČR a EU. Který z nich je ten nejlepší běžný účet si musí každý stanovit sám podle svých osobních potřeb. Vše přehledně specifikuje následující tabulka.

Přehled poplatků v rámci Malého a Velkého tarifu od Air Bank.

K oběma tarifům žadatel získává internetové a mobilní bankovnictví. Air Bank poskytuje možnost si založit až 10 různých běžných účtů a 3 spořicí účty. K tomu všemu zájemce k účtu získává rovnou dvě platební karty a jednu platební nálepku. Tím se od konkurence značně odlišuje.

Při srovnání běžných účtů je ojedinělá také nabídka velmi slušného úroku na běžném účtu Air Bank. Úroková sazba může dosahovat až 3 % p.a. za předpokladu, že v průběhu jednoho měsíce dojde pětkrát k platbě kartou. Úročení platí až do částky 250 000 korun. Někdo může ocenit také to, že kromě klasických bankomatů si peníze z Air Bank účtu může vybrat také na terminálech Sazky.

Fio banka: Fio osobní účet

Podobně proklientské služby jako Air bank nabízí i Fio banka. Její Fio osobní účet lze sjednat on-line nebo na pobočce, zapotřebí je prakticky pouze doklad totožnosti. S Fio osobním účtem se také pojí jen velmi málo poplatků, nejčastější služby jsou nabízeny zdarma. Jedná se například o:

 • zřízení, vedení i případné zrušení účtu
 • odchozí i příchozí platby v rámci ČR v českých korunách, ale také odchozí a příchozí platby mezi ČR a Slovenskem v eurech
 • trvalé příkazy, SIPO, inkasa
 • 10 výběrů měsíčně z bankomatů Fio banky
 • 1 výběr měsíčně z bankomatu v zahraničí
 • až 5 výběrů hotovosti z cizích bankomatů, zde záleží na aktivním používání platební karty aj

Kromě standardního internetbankingu, mobilní aplikace a bezkontaktní platební karty získává žadatel také bezkontaktní platební kartu pro další osobu. Příjemná je možnost výběru čísla nejlepšího běžného účtu na přání.

srovnání

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.