Blesk peněženka – anonymní internetová peněženka

Blesk peněženka je jednou z prvních předplacených kreditních karet na českém trhu. Jejím prostřednictvím lze platit u obchodníků, na internetu i v zahraničí. Funguje podobně jako předplacené karty mobilních operátorů, tzn. před jejím používáním je zapotřebí ji nabít dostatečnou finanční hotovostí. Jaká pravidla pro tuto zajímavou variantu platební karty platí a jaké jsou její hlavní výhody i nevýhody?

Za vznikem Blesk peněženky stojí jednak známý bulvární deník Blesk, který zastupuje společnost Czech News Center, a firma Mopet CZ, dceřiná společnost České spořitelny.

Platební karta Blesk peněženka představuje zajímavou alternativu k hotovosti. Stačí si ji dopředu nabít finančními prostředky a hned je možné ji používat. Funguje prakticky stejně jako klasické debetní nebo kreditní karty. Platí u obchodníků s terminálem MasterCard, lze s ní platit na internetu, a to i na zahraničních e-shopech. Stejně tak není problém ji používat v zahraničí (s výjimkou vybírání peněz z bankomatu, které v cizině nebylo možné).

Potřebujete peníze rychle ještě dnes? Vyzkoušejte půjčku Zaplo, u které je první půjčka ihned v hotovosti či na účet zdarma.
Více o Zaplo půjčce >

Pro jaké účely se Blesk peněženka hodí? Ideální využití má jako:

  • náhrada dětského kapesného (podobně jako biip karta od České spořitelny nebo COOL karta od ČSOB),
  • karta pro platby na internetu při obavách ze zneužití běžné platební karty,
  • karta pro kontrolu útraty pro určité zboží (např. benzín, potraviny apod.),
  • karta s finančními prostředky na neočekávané finanční výdaje,
  • karta pro anonymní nákupy,
  • karta pro uložení peněz, na které nemůže exekutor,
  • forma finanční daru.

Na kartu je možné převádět menší obnos pro případ, kdy zkrátka člověk z bezpečnostních důvodů s sebou nechce nosit kartu od bankovního účtu.

Právě anonymita karty je jednou ze zásadních výhod, které ale také nahrává případným podvodníkům. Blesk peněženka umožňuje několik variant ověření, ke kterým jsou navázány finanční limity. Stupně ověření a s tím spojené služby a limity vyplývají z následující tabulky: 

V rámci ověření na stupeň Neověřená nebo Ověřená Blesk peněženka již pochopitelně karta ztrácí svoji anonymitu, ale zvyšují se její limity. Každý si tak může zvolit, jaká varianta mu vyhovuje. Při přechodu na úroveň Ověřená Blesk peněženka již musí dojít k předložení občanského průkazu, druhého dokladu totožnosti a potvrzení o vedení účtu.

Stupně ověření a s tím související limity Blesk peněženky.

Blesk peněženka: kde koupit, aktivace, dobití

Pořízení Blesk peněženky bylo velice jednoduché. Za 125 korun si ji mohl koupit kdokoliv v trafikách, novinových stáncích nebo na e-shopu (ten v současnosti již nefunguje).

K používání Blesk peněženky pak již byla zapotřebí pouze jednoduchá aktivace. Ta probíhala na zákaznické lince. Zde stačilo sdělit poslední čtyři číslice z přední strany karty a 5místný aktivační kód z Bezpečnostní kartičky, která byla součástí balení Blesk peněženky. Následně se zvolil 4místný ochranný PIN a aktivací tím byla dokončena. Bohužel, i zákaznická linka Blesk peněženky byla z důvodu zastavení distribuce karty k 1.2.2018 ukončena. Veškerý kontakt nyní probíhá skrze webový formulář.

Blesk peněženka nabízí různé způsoby dobíjení. Nabití platební karty Blesk peněženky probíhá přes terminál Sazky, přes bankovní účet, prostřednictvím platební karty nebo přes bankomat České spořitelny. Dobíjení je zpoplatněné, minimální částka pro dobíjení činí 100 Kč.

Internetová samoobsluha Blesk peněženky

Nahlížet na veškeré výdaje a sledovat stav účtu Blesk peněženky lze prostřednictvím webové stránky www.bleskpenezenka.cz v sekci Moje Blesk peněženka. V této sekci probíhá přihlášení Blesk peněženky i ověření.

V historii transakcí se zobrazují nejen realizované transakce, ale i neúspěšné pokusy o dobití, neúspěšné autorizace nebo neúspěšné výběry z bankomatů.

Nevýhody Blesk peněženky

To, co někteří považovali za výhodu, jiní vnímali jako naopak nevýhodu. Řeč je o anonymitě karty, která v mnoha případech napomáhala podvodnému jednání. Pokud ovšem budeme hovořit o nevýhodách plynoucích z běžného používání, jedná se nejčastěji o:

  • nemožnost výběru finančních prostředků z bankomatu v zahraničí,
  • nevýhodný směnný kurz,
  • poměrně vysoké poplatky (dobití Blesk peněženky 25 Kč, kontrola zůstatku v bankomatu 10 Kč,
  • nemožnost blokovat kartu pro platby na internetu.

Protože se Blesk peněženka s oblibou používá jako varianta kapesného pro děti, speciálně poslední zmíněná nevýhoda může řadě rodičů vadit.

Ukončení distribuce Blesk peněženky

V roce 2017 sice došlo k ukončení distribuce Blesk peněženky, vydané karty ovšem fungují až do současnosti. Podobné funkce, jako nabízela Blesk peněženka, lze najít i u jiných předplacených karet.

Poslední banka ukončila nabídku předplacených karet v dubnu 2019, stále je však možné získat kartu FreePay od nebankovního poskytovatele Prepaid Solutions.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.