Transparentní účet – jak založit

Transparentní účet bývá nejčastěji spojován s neziskovými organizacemi, politickými stranami a občanskými sdruženími, které dostávají finanční příspěvky na podporu své činnosti. Ani fyzickým osobám však v jeho zřízení nic nebrání. Pojďme se podívat na to, co je transparentní účet a jaké bankovní společnosti jej nabízejí.

Co je transparentní účet?

Již sám název napovídá, že transparentní účet je bankovní účet, do kterého může kromě majitele nahlížet i kdokoliv jiný. Zde se nabízí otázka, proč o něco takového vůbec žádat – stav konta je přeci čistě soukromá záležitost. V některých případech je však sdílení příchozích a odchozích transakcí vhodné, a to zejména z etického hlediska.

Týká se to především různých záchranných a neziskových organizací, politických stran, církví, občanských sdružení a dalších institucí, které přijímají finanční dary. Odhalení pohybů na účtu je v těchto situacích prostředkem ke zvýšení důvěryhodnosti u široké veřejnosti – každý, kdo na účet takové instituce přispěje, si může na webu příslušné banky snadno ověřit, že peníze dorazily, a zároveň sledovat, na jaké účely byly použity.

Člověk, který od veřejnosti nedostává žádné finanční příspěvky, tedy v podstatě nemá důvod si transparentní účet zřizovat.

Jaké informace budou veřejné:

  • číslo a název účtu
  • výpis příchozích transakcí (název účtu odesílatele, částka, měna, variabilní symbol, datum připsání)
  • výpis odchozích transakcí (název účtu příjemce, částka, měna, variabilní symbol, datum připsání)
  • zůstatek

Transparentní účet není žádným speciálním produktem, nýbrž vlastností běžného (či jiného) účtu, kterou banky zdarma poskytují na požádání. Součástí transparentního účtu jsou tedy všechny služby, které nabízí ten klasický – platební karta, internetové bankovnictví apod.

Jak založit transparentní účet?

Ačkoliv je transparentní účet určen především právnickým osobám, založit transparentní účet si může kdokoliv. Jak již bylo řečeno, nejedná se o samostatný bankovní produkt.

K založení transparentního účtu je nutné vlastnit jiný účet, který banka na požádání zpřístupní veřejnosti k nahlížení. Historie příchozích a odchozích transakcí se zobrazuje až od chvíle zveřejnění a předešlé platby tedy nikdo neuvidí.

Banky nabízející transparentní účet

Samotné zprůhlednění konta je zdarma a klient tedy nadále hradí jen případné poplatky spojené s vedením klasického účtu, jejž banka učinila transparentním.

Transparentní účet Česká spořitelna

Česká spořitelna transparentní účet nabízí právnickým i fyzickým osobám. Lze jej tedy zřídit jak k podnikatelskému či firemnímu účtu, tak k běžnému účtu.

Transparentní účet se sjednává na dobu určitou a po jejím uplynutí je jeho viditelnost ukončena. Již zveřejněná historie však z časového hlediska není nijak omezena. Sjednání, vedení i zrušení transparentního účtu České spořitelny je zdarma.

K příchozím a odchozím platbám transparentního účtu má přístup naprosto každý.
K příchozím a odchozím platbám transparentního účtu má přístup naprosto každý.

Transparentní účet ČSOB

Transparentní účet ČSOB lze sjednat pouze k běžnému netermínovanému účtu. Historie transakcí zůstává viditelná od okamžiku, kdy byl účet zveřejněn. U Československé obchodní banky si jeden klient může zcela zdarma sjednat dokonce několik transparentních účtů.

Transparentní účet Fio banka

Transparentní účet Fio banky je určen jak fyzickým, tak právnickým osobám, a to se všemi výhodami osobního nebo podnikatelského konta. Sjednání, vedení i zrušení je zdarma.

Součástí transparentního účtu Fio banky je:

  • neomezený počet domácích plateb a plateb na Slovensko
  • 10 výběrů z bankomatů Fio banky měsíčně
  • 5 výběrů z bankomatů jiných bank v rámci ČR
  • hotovostní operace na pobočkách Fio banky

Fio banka na svých webových stránkách zobrazuje maximálně roční historii účtu a umožňuje jednotlivé transakce vyhledávat pomocí filtrů.

Transparentní účet Komerční banka

Službu transparentní účet KB nabízí k běžnému, termínovanému a spořicímu účtu. Kompletní historie transakcí je dostupná od počátku zviditelnění účtu. Banka svým klientům zároveň umožňuje vložit widget transparentního účtu na svůj web.

Transparentní účet MONETA Money Bank

Také transparentní účet od MONETA Money Bank si mohou založit právnické i fyzické osoby. Služba je nabízena ke všem typům bankovních účtů, a to bez poplatků za sjednání, vedení či ukončení. MONETA Money Bank zveřejňuje pohyby na účtě za posledních 90 dnů.

Transparentní účet Raiffeisenbank

Transparentní účet u Raiffeisenbank je nabízen pouze právnickým osobám. Pro jeho zřízení je tedy třeba dodat doklady registrace daného právnického subjektu v daném rejstříku. Sjednání, vedení i zrušení účtu je zdarma a lze jej vést v až devíti různých měnách současně. Transakce jsou veřejné po dobu 100 dní.

Klient si sám zvolí datum, kdy si přeje účet zneviditelnit. Historie transakcí bude z webových stránek odstraněna během několika následujících hodin.

Transparentní účet od Raiffeiesnbank si mohou zřídit pouze právnické osoby.
Transparentní účet od Raiffeisenbank si mohou zřídit pouze právnické osoby.

Transparentní účet Sberbank

Zřízení transparentního účtu je u Sberbank možné ke všem nabízeným bankovním účtům. Jeden klient si jich může stejně jako u ČSOB sjednat dokonce několik, a to bez poplatků. Zároveň si každý sám zvolí, jak dlouhou historii výpisu si přeje zveřejnit. Na webových stránkách banky se poté zobrazí historie v rozmezí 1 měsíc až půl roku.

Srovnání transparentních účtů

Z výše uvedeného vyplývá, že transparentní účty se liší pouze v tom, jak dlouhou historii transakcí zmíněné banky zobrazují na svých webových stránkách. Tabulka proto uvádí délku zveřejněné historie plateb u jednotlivých transparentních účtů.

Transparentní účet Česká spořitelnazobrazuje celou historii transakcí
Transparentní účet ČSOBzobrazuje celou historii transakcí
Transparentní účet Fio bankazobrazuje maximálně roční historii transakcí
Transparentní účet KBzobrazuje celou historii transakcí
Transparentní účet MONETA Money Bankzobrazuje historii transakcí za posledních 90 dní
Transparentní účet Raiffeisenbankzobrazuje historii transakcí za posledních 100 dní
Transparentní účet Sberbankzobrazuje historii transakcí v rozmezí 1 měsíc až půlrok

Většina bank umožňuje zřízení transparentního účtu právnickým i fyzickým osobám, pouze Raiffeisenbank tuto službu poskytuje výhradně osobám právnickým.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.