Půjčka na mateřské – online, srovnání

Situace, kdy maminkám na mateřské dovolené chybí peníze, jsou bez jakýchkoliv pochyb velmi nepříjemné. Bohužel mohou nastat i ve chvílích, kdy se to nejméně hodí. Některé bankovní i nebankovní společnosti však poskytují půjčky i pro ženy na mateřské a mohou jim tak pomoci od svízelné finanční tísně. Kdo takové půjčky umožňuje? A za jakých podmínek?

I na mateřské či rodičovské dovolené se může stát cokoliv. Nečekaně dojde finanční rezerva, rozbije se auto či důležitý domácí prostředek, péče o dítě je nákladnější, než si žena zprvu myslela… To vše a mnohem více může zasáhnout rodinný rozpočet, obzvlášť těžké to pak mají matky samoživitelky.

Bohužel maminky na mateřské dovolené to mají při žádosti o úvěr složitější než zaměstnanci či podnikatelé. Nabídka společností, které půjčky ženám na mateřské dokáží poskytnout, není příliš rozsáhlá a některé z nich (zejména ty nebankovní) navíc nabízí nepříliš výhodné podmínky.

Nastala nečekaná situace o víkendu, která silně zasáhla váš nebo rodinný rozpočet?

Pomůže rychlá půjčka o víkendu >

1. Bankovní půjčky pro matky na mateřské dovolené

Sehnat půjčku na mateřské u banky se často jeví téměř jako utopie. Bankovní společnosti totiž na ženy na mateřské pohlíží jako na velmi nebonitní klienty. Proč tomu tak je?

Ženy na mateřské dovolené, obzvlášť poté na rodičovské, nemají dostatečně vysoký příjem, který je pro banky stěžejním prvkem při poskytování úvěrů. A to i přesto, že se jim od roku 2020 rodičovský příspěvek zvýšil. Stále se ovšem nejedná o dostatečně vysokou částku, která by u žádosti o půjčku u mnohých bankovních společností obstála.

Lehčí to poté mají ženy, které si při mateřské či rodičovské přivydělávají. Díky tomu se jejich příjem o něco navýší, tím pádem mají i vyšší bonitu, tedy schopnost splácet.

Ne všechny maminky na mateřské však takovou možnost mají. A banky se kvůli nedostatečně vysokému příjmu, tím pádem i z důvodu nízké bonity, bojí poskytovat půjčky ženám na mateřské.

Přesto všechno se přece jen najde několik bankovních společností, které maminkám na mateřské půjčku poskytnou. Ovšem za určitých podmínek a jen do určité částky.

Maminky, které si na mateřské či rodičovské dovolené přivydělávají, mají větší šanci získat bankovní úvěr.

Za jakých podmínek jsou banky ochotné půjčit ženám na mateřské či rodičovské?

Zpravidla se jedná o takové společnosti, které poskytují půjčky již od několika málo tisíc korun a nepožadují potvrzení od zaměstnavatele – postačí jim výpis z běžného bankovního účtu, na který pravidelně dochází příjem. Ten je ovšem nutností, neboť banky neposkytují půjčky bez doložení příjmů.

Další podmínky

Společně s výpisy z běžného účtu se dále dokládají dva doklady totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz, rodný list apod.) a nutné je být občanem ČR starším 18 let.

Právě pravidelný příjem je klíčový pro poskytnutí bankovní půjčky pro matky na mateřské. Rozhodujícím faktorem pro schválení je i výše rodičovského příspěvku a doložení potvrzení o peněžité pomoci v mateřství od České správy sociálního zabezpečení.

Některé banky budou také požadovat rodný list dítěte nebo doklad o dalších příjmech. Následně pak žadatelka vyplní žádost, kterou banka posoudí a poté vyhodnotí bonitu.

Důležitým faktorem při žádání o půjčku na mateřské je také „čistá“ úvěrová historie, tedy tedy dosavadní i splacené dluhy, žádné exekuce či insolvence. Banky za žádných okolností neposkytují půjčky pro zadlužené.

I přesto však většina bank půjčky maminkám na mateřské poskytují pouze v případě, má-li žena ještě nějaký příjem nebo je-li pouze spolužadatelkou (hlavní žadatel pak je manžel či přítel).

Podmínky pro bankovní půjčku lze tedy shrnout do přehledu následovně:

  • být občanem ČR ve věku minimálně 18 let
  • doložit výpisy z účtu s pravidelným příjmem
  • doložit alespoň dva doklady totožnosti
  • doložit potvrzení o peněžité pomoci v mateřství od ČSSZ
  • bezproblémová úvěrová historie
  • bezdlužnost
  • plusem je další příjem (přivýdělek, brigáda, zkrácený úvazek apod.)

Oblíbeným úvěrovým produktem jsou půjčky bez úroků. Nabídky se vztahují zejména k novým klientům.

Porovnejte nabídku bezúročných půjček >

Bankovní poskytovatelé půjček na mateřské

Jako příklady bank, které poskytují půjčky ženám na mateřské, lze uvést např.:

Profily a podmínky jejich klasických úvěrů jsou zmíněny níže.

U společností jako například MONETA Money Bank nebo Hello Bank je možné při mateřské zažádat o půjčku pouze jako spolužadatelka.

Je také dobré mít na paměti, že bankovní půjčky jsou matkám na mateřské dovolené poskytovány jen do určité výše – zpravidla se uvádí maximální částka 20 000 Kč. Záleží to však na celkové výši všech aktuálních příjmů.

Některé banky poskytují ženám na mateřské úvěry, ovšem jen do určité částky. Její výše se odvíjí na základě klientčiny bonity a všech doložených příjmech. I pár desítek tisíc však mohou mamince zlehčit těžké chvíle a pomoci v tíživé finanční situaci.

Equa Bank: Minutová půjčka

Žadatel o Minutovou půjčku od Equa Bank musí splňovat tři základní podmínky: být starší 18 let, mít pravidelný příjem (tedy i mateřský příspěvek) a vlastnit bankovní účet. Velkou výhodou je možnost sjednání online, řadí se tedy mezi bankovní online půjčky.

Výše klasické Minutové půjčky se pohybuje od 5 000 Kč do 700 000 Kč s dobou splatnosti 3-120 měsíců. Úroková sazba začíná na 3,8 % p.a. a RPSN na 3,9 %.

Poskytnutá maximální hranice Equa Bank půjčky pro ženy na mateřské se samozřejmě odvíjí od výše jejich trvalého příjmu, tedy rodičovského příspěvku a dalších příjmů v případě, že nějaké mají. Rozhodující je též úvěrová historie a údaje uvedené v žádosti.

Equa Bank půjčku pro matky na mateřské je možné sjednat online. Společnost je také oblíbená pro rychlost schválení již do 3 minut.

Česká spořitelna

Ani v případě půjčky od České spořitelny by mateřská dovolená neměla být velkým problémem. Samozřejmě v případě, pokud žena splní podmínky a doloží trvalý příjem, je starší 18 let, doloží náležité dokumenty, řádně vyplní žádost a není zadlužená.

Půjčovaná částka u úvěru od České spořitelny se pohybuje od 20 000 Kč do 1 000 000 Kč s dobou splatnosti 1 rok – 10 let. Nejedná se o půjčku bez registru, je tedy nutné nemít zápis v registrech dlužníků. Úrok začíná na 4,9 % p.a., RPSN na 5,04 %.

Air bank půjčka

Ani Air bank nepovažuje příjem z mateřské dovolené za překážku a poskytuje půjčky pro ženy na mateřské – i online. Skvělým pomocníkem je Air bank kalkulačka. K žádosti je třeba přiložit dva doklady totožnosti a potvrzení o příspěvku na mateřské od ČSSZ.

Klienti Air bank půjčky můžou zažádat o částku 5 000 Kč – 900 000 Kč se splatností 6 až 96 měsíců. Úroková sazba začíná na 3,9 % p.a.

Jelikož se jedná o bankovního poskytovatele, je samozřejmě nutné být bez dluhů a bez zápisu v registrech.

UniCredit Bank: Presto půjčka

I pro banku UniCredit Bank je rodičovský příspěvek doložitelným příjmem při zájmu o jejich úvěr. Žadatelky se však musí dostavit na pobočku a k potřebným dokumentům doložit také rodný list dítěte nebo těhotenskou knížku.

Presto půjčka na cokoliv od UniCredit Bank začíná na 20 000 Kč a končí na maximu 1 000 000 Kč. Doba splatnosti se pohybuje od 12 do 120 měsíců. Počáteční úroková sazba se pohybuje již od 3,89 % p.a. (s odměnou za řádné splacení), dle sazebníku od 5,9 % p.a.

ČSOB půjčka

Stejně jako v případě UniCredit Bank je při žádání o půjčku na mateřské u ČSOB nutné navštívit jednu z poboček a doložit potřebné doklady. ČSOB Půjčka na cokoliv je oblíbená pro rychlé schválení (do 24 hodin) a nulové poplatky při předčasném splacení.

Při Půjčce na cokoliv od ČSOB je možné zažádat o částku 20 000 Kč až 800 000 Kč s počáteční úrokovou sazbou 4,9 % p.a. Doba splatnosti se pak pohybuje v rozmezí od 1 roku až do 8 let.

Půjčka od Komerční banky

Ani Komerční banka nepovažuje peněžitý příspěvek v mateřství jako překážku a dokáže poskytnout půjčku maminkám na mateřské. I v tomto případě je ovšem nutné zajít na pobočku a nelze úvěr sjednat online. S sebou by žena měla mít doklady totožnosti a výměr mateřské.

Osobní půjčku od KB je možné sjednat ve výši od 10 000 Kč do 2 500 000 Kč s maximální splatností 8 let a úrokovou sazbou začínající na 3,6 % p.a.

Stejně jako všechny výše uvedené příklady bank, které umožňují půjčky pro matky na mateřské, je výše úvěru od KB a jeho schválení posuzováno individuálně.

Spousta bankovních společností pohlíží na ženy na mateřské jako na nebonitní klienty. I přesto se však najde několik poskytovatelů, které maminkám půjčí.

2. Nebankovní půjčky pro matky na mateřské dovolené

Bohužel malé množství bankovních společností poskytující půjčky na mateřské a často nízké procento schvalovatelnosti mnohé maminky donutí zažádat o úvěr u nebankovní společnosti. Finanční rozpočet se stále snižuje, schází peníze na zaplacení účtenek, nájmu či energie, rozbije se pračka a banka žádost neschválí. Co teď?

Nebankovní ihned neznamená nesolidní. Je však zapotřebí vybírat z prověřených a bezpečných poskytovatelů (příklady jsou uvedeny níže), jejichž úvěry nejsou nesmyslně zúročené nebo zpoplatněné a nezavání lichvou. Bohužel i takových se v úvěrovém sektoru nachází spousta.

Pro ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené by nebankovní půjčka měla posloužit jako poslední možnost řešení finančních problémů – a to hlavně v případě, že jsou na splácení samy a odkázané jen na rodičovský příspěvek.

Matky samoživitelky bez vedlejšího příjmu mají totiž už tak nelehkou situaci a nevýhodná, byť rychlá půjčka ji může lehce a o dost zhoršit. Před samotným vybíráním nebankovního úvěru se doporučuje ověřit, zda žena nemá nárok na některý z příspěvků v hmotné nouzi. Teprve až poté, pokud opravdu není zbytí, se zabývat výběrem půjčky a věnovat tomu zvláštní pozornost.

Jaké podmínky musí žadatelky o půjčku na mateřské splňovat u nebankovních poskytovatelů? Kdo umožňuje sjednání půjček na mateřské online?

V nebankovním úvěrovém sektoru se nachází několik společností, které půjčku vyplácí v hotovosti. Jednou z nich je například Express Cash.

Běžné podmínky nebankovních půjček pro ženy na mateřské dovolené

Podmínky nebankovních půjček pro maminky na mateřské (např. Český Triangl půjčka, Tutovka půjčka, Volsor půjčka aj.) se příliš neliší od těch bankovních. V každém případě je nutné splňovat minimální věk 18 let a doložit doklady totožnosti. V nutnosti předložení příjmů a prokázání bezproblémové úvěrové historie se však nabídky nebankovních úvěrů liší.

Solidní nebankovní poskytovatelé doložení trvalých příjmů a bezdlužnost žadatele obvykle vyžadují, schvalovatelnost i přesto bývá vyšší než v případě bank.

Mnohé nebankovní společnosti se však vyznačují možností půjčit i zadluženým a nenahlíží do registrů. V takovém případě se však doporučuje zamyslet se, zda je další půjčka nutná – snadno se kvůli tomu totiž zapadá hlouběji do dluhové pasti.

V případě žádání o půjčku při mateřské u nebankovního poskytovatele často odpadá nutnost dokládat spousta dokumentů a ve většině případech je možné žádat online z pohodlí domova.

Příliš vysoké úroky a netransparentní podmínky se často mohou přičinit na dluhové propasti.

Solidní poskytovatelé nebankovních půjček na mateřské – ihned a online

Které z prověřených nebankovních společností tedy poskytují bezpečnou půjčku ženám na mateřské dovolené? Jako příklady lze uvést např.:

… a další.

Informace o uvedených příkladech půjček pro maminky na mateřské jsou sepsány níže.

Zonky půjčka

Zonky půjčka „od lidí pro lidi“ se řadí mezi tzv. „peer-to-peer půjčky“, zkráceně P2P. Veškeré vyřizování probíhá online na P2P platformě, kde lidé půjčují lidem. Jedná se o čím dál tím oblíbenějšího poskytovatele, což potvrzuje i fakt, že Zonky se pojí s bankovní společností Air bank.

V rámci projektu Zonky lze zažádat o úvěr v rozmezí 20 000 Kč – 900 000 Kč se splatností od 6 do 84 měsíců. Úroková sazba začíná na 2,99 % p.a., RPSN se pohybuje od 3,64 % do 31,94 %. Poplatek je jeden jediný – 2 % za zprostředkování půjčky z celkové částky.

Vedle předložení dvou dokladů totožnosti je u žádosti o Zonky půjčku vyžadováno také doložení o trvalém příjmu, například výpis z bankovního účtu. Při žádosti o půjčku na mateřské online může být požadován i výměr mateřské/rodičovské.

Kamali půjčka

Kamali se řadí mezi nejbezpečnější mikropůjčky u nás. Řadí se mezi nebankovní poskytovatele mikropůjček s nejvýhodnějšími podmínkami, ve svém portfoliu dokonce nabízí první půjčku zdarma.

Rozsah Kamali půjčky se pohybuje od 1 000 Kč do 20 000 Kč. Dobu splatnosti je možné prodloužit až na 10 měsíců (v případě uhrazení alespoň 10 % jistiny), úroková sazba i RPSN začínají na 0 %. Poplatek za odložení termínu splatnosti o 30 dní je 49 Kč za každou půjčenou tisícikorunu.

Noví klienti mohou zažádat o první Kamali půjčku až do výše 15 000 Kč se splatností 14-30 dní. Pokud ji splatí do 14 dní, je Kamali půjčka zdarma a zcela bez poplatků, v případě splacení do 30 dní zaplatí 33 Kč za každou tisícikorunu.

Půjčka od Home Credit

Společnost Home Credit poskytuje veškeré půjčky, i pro ženy na mateřské, online na svých webových stránkách. Vedle klasické půjčky nabízí také Tesco půjčku, též vhodnou pro maminky na mateřské, kterou je možné sjednat online nebo na prodejnách Tesco.

Výše Home Credit půjčky se pohybuje v rozsahu od 10 000 Kč do 250 000 Kč s flexibilní splatností. Úroková sazba začíná na 7,85 % p.a., RPSN na 10,3 %. Velkou výhodou této půjčky je, že není nutné doložit příjem.

Jejich Tesco půjčka je sice o něco dražší (počáteční úrok je 11,57% a RPSN 12,2 %), je však možné zažádat o úvěr až do výše 500 000 Kč.

Půjčka od Providentu

Při žádosti o půjčku Provident se sice dokládá trvalý příjem, nemusí se však nutně jednat o příjem ze zaměstnání. O Provident půjčku mohou žádat maminky na mateřské či rodičovské nebo důchodci. Stačí být starší 18 let a nemít záznam v registrech.

Zájemce o úvěr od Providentu může zažádat o částku od 6 000 Kč do 170 000 Kč, noví klienti mají výhodu zažádat o první půjčku zdarma. Úroky tak začínají na 0 %. Splácet půjčku lze po dobu 4-48 měsíců.

Provident navíc nabízí dvojí možnost výplaty – na účet nebo v hotovosti na ruku. Stejně si tak může dlužník vybrat způsob splácení měsíčních splátek.

Ferratum půjčka

Credit Limit od Ferratum se řadí mezi úvěry, kdy není nutné doložit příjem. Proto je vhodný též jako půjčka pro matky na mateřské. Pravidelný příjem stačí potvrdit svým prohlášením.

Půjčku od Ferratum lze sjednat ve výši 2 500-80 000 Kč s počáteční úrokovou sazbou 5,75 % p.a. RPSN je v tomto případě poněkud vyšší (začíná na 262,91 %), výhodou je však neomezená doba splatnosti. Klient si splatnost může nastavit dle svých potřeb.

Zaplo půjčka

Zaplo novým klientům nabízí první půjčku zdarma. Řadí se mezi poskytovatele nebankovních úvěrů bez doložení příjmů, avšak s kontrolou registrů.

Půjčku Zaplo je možné sjednat v rozsahu 1 000 Kč – 30 000 Kč. Doba splatnosti je 1 týden až 30 dní, jedná se tedy o krátkodobou půjčku. Úroky začínají na 0 %, ovšem jen v případě první půjčky. Recenze Zaplo potvrzují, že první půjčka je skutečně poskytována bez úroků a jakýchkoli poplatků.

U druhé a další půjčky se úroková sazba pohybuje od 279,83 % a RPSN od 1 141,2 %. Peníze jsou na účtu již do 15 minut od schválení.

CreditOn půjčka

Rychlou půjčku od CreditOn je možné sjednat online. Při žádosti se nemusí dokládat příjem, je tedy vhodnou půjčkou i pro ženy na mateřské dovolené. Stačí mít přístup k internetu, být ve věku 18-75 let, vlastnit bankovní účet a být schopen splácet.

CreditOn nabízí svou půjčku v rozmezí od 500 Kč do 20 000 Kč a je rozdělena na dva druhy: krátkodobá a dlouhodobá.

Krátkodobá půjčka od CreditOn se vyznačuje splatností maximálně do 30 dní, a to v plném rozsahu najednou. Novým klientům je půjčována částka max. 8 000 Kč s možností opakovaného žádání – v případě, že splatí včas a řádně.

Při dlouhodobé CreditOn půjčce je možné zažádat o částku 2 000 Kč až 20 000 Kč a lze ji splácet postupně. Úroková sazba je v tomto případě počítána na den.

Alternativy k půjčce na mateřské

Jelikož bankovní společnosti ženám na mateřské dovolené nerady půjčují, příliš alternativ k půjčkám na mateřské nenabízí.

U těch, které jsou ve svých podmínkách benevolentnější a umožňují úvěry i maminkám na mateřské, je možné využít například kontokorentu nebo sjednat konsolidaci půjček, tedy jejich sloučení, díky čemuž se sníží měsíční splátky.

Na bázi kontokorentu funguje i finanční rezerva Creditea, která je vhodnou půjčkou pro maminky na mateřské. Z výše uvedených bank, které půjčují maminkám na mateřské, konoslidace poskytují:

Banky, které poskytují půjčky i maminkám na mateřské, mohou svými produkty pomoci rodinám i samoživitelkám v tíživých finančních situacích.

Oproti tomu u nebankovních společností lze najít více alternativ k půjčkám na mateřské. Stále však platí doporučení využívat služeb prověřených, solidních a bezpečných poskytovatelů a výběru věnovat zvláštní pozornost.

Jaké alternativy k půjčkám na mateřské nabízí nebankovní poskytovatelé?

… a podobně.

Závěrem

Jak je vidět, možností půjček pro maminky na mateřské existuje celkem dost. Z velké části se však jedná o nabídky nebankovních společností, které se při zanedbání bližšího prozkoumání mohou velmi prodražit a způsobit rodině ještě větší finanční tíseň.

Nebezpečné mohou být i půjčky na dárky nebo úvěry na dovolenou, které stejně jako půjčky při mateřské dokáží prohloubit měsíční ztráty rodinného rozpočtu.

Před každým úvěrem je dobré se zamyslet, zda neexistují lepší a bezpečnější varianty, kde chybějící finance získat. Ať už poprosit blízkého člověka o pomoc nebo zjistit, zda žena nemá nárok na některý z příspěvků v hmotné nouzi. Protože i drobné půjčky mohou způsobit velké dluhy.

srovnání

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.