Mikropůjčka

Mikropůjčka

Mikropůjčky, často také označované jako typ půjčky před výplatou, jsou drobné úvěry poskytované nebankovními organizacemi. Půjčená malá částka má totiž sloužit k zaplacení účtů nebo nečekaných výdajů. Proto je také rychlá mikropůjčka půjčována jen na pár týdnů.

Mikropůjčka je tak suma nejčastěji od 1 000 Kč do 5 000 Kč. Existují i mikropůjčky až do 20 000 Kč. Na získání vyšších částek je většinou nutné doložit své příjmy, klasická mikropůjčka je bez doložení příjmů. Mikropůjčka bývá také půjčka bez registru a zástavy a může o ní zažádat i člověk v exekucích. Mikropůjčka tak má mírné požadavky na klient, často je ale podmínkou ověření bankovního účtu. To se většinou provádí uhrazením poplatku 1 Kč.

Zažádat o mikropůjčku jde online a peníze přijdou rychle do pár minut na účet žadatele. Díky tomu je mikropůjčka jedním z nejrychlejších krátkodobých úvěrů. Na druhou stranu bývá s vyšší úrokovou sazbou. RPSN u tohoto úvěru patří k nejvyšším na finančním trhu. Z tohoto důvodu se často ani úrok a RPSN neuvádí. Uvádí se jen částky, které musí být na konci úvěru splaceny. Klasickým bankám může vyhodnocování žádosti o půjčku trvat i týdny, proto mnoho lidí volí nebankovní rychlé půjčky s penězi ihned na účet.

Rychlá mikropůjčka online se dlužníkovi velmi prodraží, pokud není splacena včas. Určitě není doporučeno užívat mikropůjček k uhrazení současných dluhů. Lepší alternativou může být konsolidace stávajících mikropůjček nebo jejich refinancování.

Plusy a mínusy mikropůjček

Stejně jako ostatní nebankovní úvěry, i mikropůjčky mají své výhody i nevýhody. Ačkoliv klienty láká rychlost a jednoduchost sjednání, je nutné mít na paměti, že při větším počtu úvěrů či problémech se splácením se klient lehce může dostat do dluhové pasti.

Výhody mikropůjčky

 • rychlost poskytnutí úvěru – mnohdy do pár minut
 • online žádost a sjednání
 • lze získat i SMS půjčku
 • není nutné dokládat své příjmy
 • je půjčována jen na pár týdnů
 • první půjčka bývá poskytována bez úroku

Nevýhody mikropůjčky

 • extrémně vysoký úrok a RPSN
 • po nevčasném splacení velmi vysoké a četné poplatky a penále
 • často bývá rozhodčí doložka (případné potíže by posuzoval člověk určený nebankovní organizací, nikoliv nestranný)
 • u vyšších částek doložení příjmu
 • nutnost mít vlastní bankovní účet

Ačkoliv pro někoho může být půjčka bez doložení příjmu výhodou, často to tak nebývá. Nebankovní organizace počítají s tím, že si u neplatiče nebo klienta s nízkým nepravidelným příjmem vydělají na poplatcích a případné exekuci. Pokud tak žadatel potřebuje často půjčovat menší sumy, je možné pouvažovat o kontokorentním účtu nebo o kreditní kartě k běžnému účtu.

Jak a kde sjednat rychlou mikropůjčku

Většina mikropůjček lze sjednat online přes webové stránky nebankovní společnosti. Klient často nemusí nikam telefonovat, ani chodit na pobočku. Sjednání online bez doložení příjmů a registru dlužníků je tak pohodlnou možností. Rychlost půjčky je dána i tím, že je dostupná 24 hodin denně celý rok.

V některých případech ale není rychlá mikropůjčka online před výplatou jedinou variantou pro žadatele. Některé půjčky jdou vyřídit i pouze po telefonu, jedná se o SMS půjčku nebo v případě vyplacení hotově o půjčku o víkendu, ta se dokonce vyplácí u žadatele doma. V současné době působí v ČR hned několik úvěrových společností, které nabízejí první půjčku zdarma pro nové klienty.

Přehled některých nebankovních poskytovatelů rychlých mikropůjček, kteří poskytují jak nízké částky, tak i trochu vyšší obnosy, je níže v tabulce. Na trhu existuje mnoho dalších nebankovních institucí, kdy některé žádají u mikropůjčky doložení příjmů a registru dlužníků. 

Poskytovatel

Částka

Úroková sazba

Splatnost

BB finance

1 000 Kč – 45 000 Kč

od 0 %

1 – 12 měsíců

Credit Limit

2 000 Kč – 25 000 Kč

od 8,5 %

30 dnů

Ninja půjčka

500 Kč – 8 000 Kč

od 34 %

1 – 30 dní

Půjčka7

1 000 Kč – 15 000 Kč

od 13,7 %

7 – 28 dní

SIM půjčka

1 000 Kč – 10 000 Kč

od 401 %

7 – 30 dnů

SMART půjčka

5 000 Kč – 70 000 Kč

od 24 %

14 – 18 měsíců

Viva Credit

500 Kč – 20 000 Kč

od 8,8 %

7 – 35 dní

Zaplo půjčka

1 000 Kč – 20 000 Kč

od 0 %

7 – 30 dní

V současnosti si lze mikropůjčku sjednat i u bankovních společností. Avšak mají přísnější podmínky a trvá delší dobu, než je půjčka sjednána a schválena. Půjčit si rychle, online a nízkou sumu lze např. u Equa bank, Air Bank nebo Moneta Money Bank. V současné době nebankovní i bankovní společnosti nabízejí také konsolidace mikropůjček, nejen velkých úvěrů.

Vyplácení mikropůjček

Většina mikropůjček se dá vyplatit pouze bezhotovostním převodem na bankovní účet. Je tak nutné disponovat vlastním bankovním účtem. Ale ne každému žadateli tato varianta vyhovuje. Pokud žadatel potřebuje vyplatit mikropůjčku o víkendu nebo svátku, musí počítat u bankovního převod s prodlevou. Proto existují i varianty, jak získat peníze co nejrychleji i během víkendů a svátků. Například je řešením hotovostní mikropůjčka ihned, která se v hotovosti vyplatí na různých místech (např. trafiky, obchodní zástupci o víkendu domů).