Státní dluhopisy 2020 a 2021 – kde je koupit

Jedním ze způsobů, jak zhodnocovat své peníze, je nákup státních dluhopisů. Zajímat se o ně mohou jak firmy, podnikatelé, instituce, tak také obyčejní občané. Z finančního pohledu se nejedná o investici s vysokými výnosy. Řada lidí si je ovšem oblíbila především díky bezpečnosti a dlouhé době splatnosti. Kde lze státní dluhopisy koupit, kolik stojí a jaké výnosy od nich očekávat?

Státní dluhopisy představují nejsnadnější formu, jak může stát získat hotovost na svůj provoz“. Velmi často se z financí za státní dluhopisy buduje nová infrastruktura nebo se díky nim splácí státní dluh. Podobný princip platí i pro korporátní dluhopisy, které se vydávají za účelem získání finančních prostředků například na expanzi firmy, pořízení nových technologií, akvizice apod.

Dluhopisy (obligace) lze zjednodušeně vnímat jako půjčku. Ta je poskytována státu od jednotlivých investorů. Tuto půjčku stát investorům postupně splácí v předem stanovené době splatnosti a současně s tím hradí i úrokové sazby, tzv. kupóny.

Obvyklými nakupujícími státních dluhopisů jsou nejčastěji velké instituce (banky, fondy, pojišťovny), zahraniční investoři či cizí státy. Složení investorů je opravdu různorodé.

Státní dluhopisy vydává stát, resp. Ministerstvo financí. Emisi zajišťuje Česká národní banka, která se stará i o vyplácení úroků. Získané finanční prostředky stát využívá k různým účelům, ne vždy je však možné vyplácet výnos přímo ze zafinancovaných projektů. Důvodem je mimo jiné i fakt, že tyto projekty mohou mít podstatně delší návratnost, přičemž výnosy se musí vyplácet pravidelně v rámci předem stanovené splatnosti. Úroky se tak obvykle vyplácejí z daní.

Úroky státních dluhopisů se vyplácejí z daní.

V posledních letech se Ministerstvo financí České republiky rozhodlo emitovat státní dluhopisy také pro fyzické osoby. Cílem těchto dluhopisů pro občany České republiky má být možnost nabídnout jim zhodnocení úspor za stejných podmínek, jako mají velké instituce.

Jak vybírat státní dluhopisy a kde je koupit?

Státní dluhopisy se mohou rozdělit podle splatnosti na krátkodobé (max. do 1 roku), střednědobé (od 1 roku do 10 let) a dlouhodobé (delší 10 let). Český stát vydává dluhopisy s nejdelší splatností 50 let, nejčastěji se ale jedné o dluhopisy se splatností 10 až 15 let. Další rozdělení státních dluhopisů lze podle výnosu, o tom však o něco později.

Pro koho jsou vydávané dluhopisy určeny specifikuje Ministerstvo financí na svém webu vždy u příležitosti emise.

A kde koupit státní dluhopisy 2019 (Dluhopis Republiky) či jiné spořicí státní dluhopisy? Zájemce je může pořídit osobně na pobočkách oficiálních distributorů nebo skrze elektronický přístup ke správě majetkového účtu.

Distributoři jsou smluvní partneři Ministerstva financí, u kterých lze požádat o pořízení státních dluhopisů. Poskytují také další navazující služby majitelům účtů. V současnosti nabízí státní dluhopisy Česká spořitelna a ČSOB. Seznam poboček a veškeré další informace o dluhopisech se nachází na webových stránkách www.sporicidluhopisycr.cz.

Co se týká elektronického přístupu ke správě majetkového účtu, zřizuje se automaticky každému, kdo podá žádost o úpis dluhopisu prostřednictvím distributora, a to po uhrazení ceny pořizovaných dluhopisů. Přihlašovací údaje se zájemci zasílají zčásti na mobilní telefon a zčásti poštou.

Dluhopis Republiky

Státní dluhopis pro občany dostal vznosný název Dluhopis Republiky a má splatnost 6 let. Pro stát má držení dluhopisů občany České republiky hned dvojí výhodu:

  • dochází díky tomu k diverzifikaci rizik
  • státní dluh drží kromě zahraničních investorů také občané, čímž se zvyšuje státní stabilita

Nákup Dluhopisu Republiky představuje jeden z nejbezpečnějších způsobů spoření. Občané mají v současnosti na výběr ze tří typů Dluhopisu Republiky, které se liší především mírou zhodnocení:

  • dluhopis s fixním výnosem – konstantní roční výnos
  • dluhopis proti-inflační – výnos podle vývoje spotřebitelských cen s navýšením o marži 0,5 %
  • dluhopis reinvestiční – rostoucí roční výnos

Nejžádanější byl dosud dluhopis proti-inflační, který je také investičně nejzajímavější. Lidé si mohou pořídit nejméně 1 000 ks dluhopisů v celkové jmenovité hodnotě 1 000 Kč.

Investované finance je možné získat zpět. Stát nabízí předčasné splacení, a to bez jakékoliv finanční penalizace.

Dluhopis Republiky a jednotlivé emise

Dluhopis Republiky nemá příliš dlouhou historii. Pilotní fáze byla zahájena teprve 3. prosince 2018 u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Od této doby již proběhlo několik upisovacích období, jejich přehled se nachází v následující tabulce:

Upisovací obdobíDatum vydání (emise)Datum splatnostiHodnota nakoupených dluhopisů
03.12.2018 – 18.01.2019 01.02.2019 01.02.2025 2,92 miliard
21.01.2019 – 15.03.2019 01.04.2019 01.04.2025 900,6 milionů
18.03.2019 – 14.06.2019 01.07.2019 01.07.2025 5,5 miliard
01.07.2019 – 13.09.2019 01.10.2019 01.10.2025 1,2 miliard
16.09.2019 – 20.12.2019 02.01.2020 02.01.2026

Jak z tabulky vyplývá, páté upisovací období končí těsně před svátky tak, aby případní zájemci mohli Dluhopis Republiky pořídit také jako zajímavý vánoční dárek.

Pro toho, kdo chce věnovat Dluhopis republiky jako dárek, je připraven speciální Dárkový certifikát.

Podle vyjádření současné ministryně financí Aleny Schillerové budou vydávány státní dluhopisy pro občany v roce 2020 i nadále. A to tak, aby na sebe jednotlivá upisovací období navazovala a byl tím pádem zajištěný jejich nepřetržitý prodej.

Maximální počet kusů dluhopisů z páté emise, které může jedna osoba celkem během upisovacího období objednat, je stanoven na 5 milionů kusů pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky.

Úrokové sazby u Dluhopisu Republiky

Jak již bylo zmíněno, výnosy u státních dluhopisů nepatří k nejvyšším. Názory, zda se vyplatí investovat do státních dluhopisů, se různí. Pokud někdo požaduje především vysoké výnosy, pak se mu Dluhopis Republiky nedá příliš doporučit.

Pokud ale někdo požaduje především bezpečnou investici bez ohledu na nižší výnos, může o nákupu státního dluhopisu uvažovat. A o jakých úrocích je aktuálně řeč? Pro emisi s datem vydání 2.1.2020 se jedná o následující úrokové sazby:

  • dluhopis s fixním výnosem = 1,25 %
  • dluhopis proti-inflační = výnos kopíruje vývoj spotřebitelských cen a je navýšen o marži 0,50 %
  • dluhopis reinvestiční = průměrný výnos stanoven na 1,42 %

Statistiky uvádějí, že průměrný věk držitele Dluhopisu Republiky dosahuje zhruba 55 let. Znamená to tedy, že příliš neoslovuje mladou generaci. Ta je ochotna za účelem vyšších výnosů jít i do rizikovějších investic.

Podíl držitelů dluhopisů pro fyzické osoby na celkovém státním dluhu

I když se obecně emise Dluhopisu Republiky považují za úspěšné a díky tomu se plánují i další v roce 2020, činí podíl dluhopisů pro občany na celkovém státním dluhu ani ne 1 %, konkrétně se jedná o 0,8 %. Celková jmenovitá hodnota v oběhu dosahuje 13 miliard korun.

Dosavadní počet držitelů Dluhopisu Republiky činí 14 373, z čehož naprostá většina má zřízený elektronický přístup. Medián počtu držených dluhopisů jedním držitelem činí 440 620 kusů.

Další možnosti zhodnocení peněz

Současnost nabízí možností, jak zhodnotit své peníze, velmi mnoho. K dispozici jsou bezpečné i rizikovější formy investic s různými výnosy.

Především pro konzervativnější investory se hodí běžně nabízené spořicí účty nebo termínované vklady. Jedná se o způsob poskytující velkou míru bezpečnosti, ale obvykle také nižší výnosy. Hodí se pro lidi, kteří mají volné finanční prostředky a nechtějí je jen nechat ležet na běžných účtech. Raději je proto uloží alespoň s nějakým úrokem právě do zmiňovaných spořících účtů nebo termínovaných vkladů.

Zkušenější investoři se mohou pustit do podílových fondů. Jedná se již o rizikovější investici, ale zvládne ji i začátečník, který se v problematice alespoň trochu zorientuje.

Další možnosti zhodnocení peněz představuje například nákup nemovitosti nebo oblast kryptoměn.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.