Krátkodobé půjčky – výhody, rizika, srovnání 2020

Krátkodobé úvěry jsou nabízeny především nebankovními společnostmi. Charakteristické jsou pro ně zejména nižší půjčené částky, kratší doba splatnosti a v porovnání s dlouhodobými úvěry i méně přísné požadavky na žadatele. Jaké typy krátkodobých půjček existují, na co si dát pozor a u jakých společností lze krátkodobý úvěr sjednat v roce 2020?

Poskytovatelé krátkodobých úvěrů cílí především na ty, kteří potřebují peníze rychle a snadno. Půjčit si lze zpravidla částky od 1 000 do 15 000 korun na dobu jednoho až čtyř týdnů. U některých poskytovatelů lze požádat dokonce i o částky začínající na 500 korunách.

Krátkodobé úvěry jsou bezúčelové a získané peníze je tedy možné využít na cokoliv. Na rozdíl od dlouhodobých úvěrů se nesplácejí formou pravidelných měsíčních splátek, nýbrž jednorázově.

Nejčastějším důvodem žádosti o krátkodobý úvěr jsou náhle vzniklé, neodkladné výdaje. Jednotliví poskytovatelé proto tento typ půjčky inzerují například jako:

 • krátkodobé půjčky před výplatou
 • krátkodobé půjčky na účet ihned
 • krátkodobé půjčky nonstop
 • krátkodobé půjčky bez registru

Tyto druhy krátkodobých půjček mají mnoho společného a často se jedná o stejné produkty s odlišným pojmenováním. Přesto mohou mít různá specifika. Týká se to především krátkodobých půjček nabízených nonstop, například i o víkendu, a krátkodobých půjček bez registru, které jsou výjimečné svou rizikovostí.

Zájemci o úvěr, kterým se nechce hledat tu nejvýhodnější nabídku svépomocí, mohou využít online agregátorů půjček. Patří mezi ně například portál Gejša půjčka, který dokáže zprostředkovat vhodný úvěr na základě individuálních požadavků. Dalším agregátorem je také Čínská půjčka.

Malý, krátkodobý úvěr nestačí?
Existují půjčky 100 000 Kč, které kromě velkého objemu peněz nabízí i delší dobu splatnosti.

Výhody krátkodobých půjček

Mezi výhody krátkodobých úvěrů patří jednoduchost a rychlost sjednání. Drtivá většina poskytovatelů nabízí vyřízení přes internet, přičemž peníze lze mít na účtě do hodiny, v některých případech i během několika málo minut.

Výhody krátkodobých půjček:

 • žádost o krátkodobou půjčku lze podat kdykoliv
 • možnost výplaty v hotovosti, a to i o víkendu
 • rychlá výplata peněz na účet
 • krátkodobá půjčka je dostupná i pro nezaměstnané a osoby se záznamem v registru
 • snadné vyřízení online bez zdlouhavého papírování

Podmínky pro poskytnutí krátkodobé půjčky nejsou tak striktní jako u bankovních úvěrů či dlouhodobých úvěrů nebankovních. Nezřídka bývá vyhověno i osobám nezaměstnaným nebo již zadluženým.

Nevýhody a rizika krátkodobých půjček

S krátkodobými půjčkami se samozřejmě pojí i jisté nevýhody a rizika. Jedná se zejména o vysokou RPSN, která v mnohých případech dosahuje statisíců procent, a vysoké poplatky v případě zpoždění se splátkou.

Nevýhody krátkodobých půjček:

 • možnost půjčit si pouze nižší částky, obvykle pár tisíc korun
 • doba splatnosti zpravidla nebývá delší než 30 dní
 • vyšší RPSN než u dlouhodobého úvěru
 • vysoké sankce při prodlení se splátkou
 • vysoké poplatky za prodloužení splatnosti

Za nevýhodu může být považována i možnost půjčit si pouze nižší sumy v řádu tisíců korun. V případě potřeby vyšších částek je třeba uvažovat o jiném spotřebitelském úvěru.

Od věci není ani popřemýšlet o zřízení kontokorentu nebo kreditní karty, zvláště v případě, kdy člověk potřebuje půjčit nižší částky častěji.

Krátkodobá půjčka před výplatou

Jak již napovídá sám název, o krátkodobé půjčky před výplatou žádají především lidé, kterým zbývá pár dní do výplaty a nemají proto dostatek financí na zaplacení nečekaných výdajů. Jedná se o menší částky, obvykle pár tisíc korun, které na pokrytí těchto výloh dostačují.

Krátkodobá půjčka poslouží v případě, kdy je před výplatou třeba uhradit výdaj v řádu tisícikorun.
Krátkodobá půjčka poslouží v případě, kdy je před výplatou třeba uhradit výdaj v řádu tisícikorun.

Krátkodobé úvěry, které jsou inzerovány jako půjčky před výplatou, jsou vzhledem ke svému účelu poskytovány téměř ihned. Žádost lze podat online, v některých případech také telefonicky. Většina poskytovatelů převádí peníze na bankovní účet do 30 minut od schválení žádosti.

Poskytnutí půjčky před výplatou obvykle není podmíněno doložením příjmu. Tudíž i lidé, kteří by kvůli nízkému výdělku nedosáhli na dlouhodobý úvěr, mohou krátkodobou půjčku před výplatou získat. Může jít například o studenty, kteří nesplňují podmínky pro poskytnutí studentské půjčky.

Poskytovatelé krátkodobých půjček před výplatou

V tabulce jsou uvedeni poskytovatelé krátkodobých půjček, které lze využít jako půjčky před výplatou. Každou půjčku je možné rozkliknout a dozvědět se o ní více.

PoskytovatelNázev půjčkyVýše půjčkySplatnostRPSN
Cool Credit s.r.o.Cool Credit půjčka1 000 – 20 000 Kč5 – 30 dní0 – 105 015 %
Kontex Trade International s.r.o.Půjčka71 000 – 15 000 Kč7 – 28 dní3418, 31 – 174332,01  %
Simfina a.s.Simple půjčka1 000 – 10 000 Kč7 – 30 dní1 836 – 3 306 %
Emma’s Credit s.r.o.CreditGo půjčka500 – 15 000 Kč5 – 30 dní7595,30 –
53376108,11%

Jako půjčka na pokrytí nečekaných výdajů před výplatou může sloužit mnoho krátkodobých nebankovních úvěrů. Někdy bývají nabízeny například jako rychlé půjčky online, krátkodobé půjčky ihned na účet a podobně. Mezi tyto půjčky patří i Čínská Panda půjčka.

Krátkodobá půjčka ihned na účet

Takzvané rychlé půjčky jsou častým řešením situací, kdy je třeba zaplatit nečekaný výdaj, a v podstatě se tedy neliší od výše zmíněných krátkodobých půjček před výplatou.

Jak získat krátkodobou půjčku na účet ihned? Drtivá většina nebankovních poskytovatelů je nabízí online prostřednictvím nepříliš komplikovaného formuláře, ve kterém stačí vyplnit požadovanou výši půjčky (obvykle do 30 tisíc korun), dobu splácení (obvykle do 30 dní) a základní osobní údaje. Zpravidla není třeba dokládat zdroj ani výši příjmů.

Krátkodobé půjčky lákají na okamžité zaslání finančních prostředků na účet klienta.
Krátkodobé půjčky lákají na okamžité zaslání finančních prostředků na účet klienta.

Peníze pak dorazí na účet klienta během několika minut, maximálně do hodiny od vyhodnocení žádosti.

Některé společnosti navíc nabízejí první půjčku zdarma. Prakticky se tedy jedná o půjčku s nulovým úrokem, takzvanou bezúročnou půjčku. Někdy je však třeba zaplatit poplatek za poskytnutí a RPSN tak nulové být nemusí.

Stejně jako u ostatních krátkodobých půjček i zde platí, že v případě nesplácení, ať už jde o půjčku s úrokem či bez, jsou sankce velmi vysoké.

Poskytovatelé rychlých krátkodobých půjček

V tabulce jsou uvedeni poskytovatelé krátkodobých půjček, které jsou k dispozici ihned. Každou půjčku je možné rozkliknout a dovědět se o ní více.

PoskytovatelNázev půjčkyVýše půjčkySplatnostRPSN
Fair Credit Czech s.r.o.Půjčka od tetičky1 000 – 8 000 Kč5 – 30 dní2968,74 – 167377,60 %
Creamfinance Czech s.r.oCreditOn500 – 5 000 Kč1 – 30 dní325 – 3723 %
Orange Finance s.r.o.SOS Credit půjčka1 000 – 20 000 Kč7 – 28 dní0 –
7567 %

Úvěry, inzerované jako krátkodobé půjčky ihned na účet, je možné získat rychle jen během pracovních dní. V případě, že člověk potřebuje peníze o víkendu, může být řešením hotovostní krátkodobá půjčka – nonstop poskytovaným úvěrům se věnujeme v další části článku.

Krátkodobá půjčka nonstop – i o víkendu

Jak již bylo řečeno, mnoho nebankovních společností nabízí krátkodobé půjčky na účet ihned, nicméně pouze během pracovních dní. Najdou se však i takoví poskytovatelé, kteří nabízejí krátkodobé půjčky nonstop, tedy i o víkendu, kdy bankovní transakce neprobíhají.

Jedná se o půjčky na ruku neboli hotovostní půjčky, které se sjednávají online, telefonicky nebo SMS zprávou (tzv. SMS půjčky). Podmínky pro poskytnutí nebývají nikterak striktní. Rychlé půjčky o víkendu jsou často půjčkami bez doložení příjmu. Může tedy jít i o půjčku pro nezaměstnané, například pro matky na mateřské dovolené.

Krátkodobé půjčky lze získat i o víkendu. Bývají vypláceny v hotovosti například v trafikách nebo na čerpacích stanicích.
Krátkodobé půjčky lze získat i o víkendu. Bývají vypláceny v hotovosti například v trafikách nebo na čerpacích stanicích.

Výplata krátkodobých půjček poskytovaných nonstop často probíhá prostřednictvím terminálů v trafikách nebo na čerpacích stanicích, popřípadě u klienta doma.

Je třeba mít na paměti, že půjčka o víkendu je v podstatě nadstandardní službou, což se projeví ve vysokých poplatcích a tím i v extrémně vysokém RPSN.

Nesolidní nebankovní poskytovatelé jsou si dobře vědomi, v jak svízelné situaci se žadatel nachází, a neváhají toho zneužít. Je proto nutné si pečlivě přečíst smlouvu a nechat si vysvětlit každou nesrovnalost. Pokud je to alespoň trochu možné, je rozhodně rozumnější požádat o půjčení hotovosti rodinu nebo přátele.

Poskytovatelé krátkodobých půjček nonstop

V tabulce jsou uvedeni poskytovatelé krátkodobých půjček, které jsou nonstop k dispozici. Každou půjčku je možné rozkliknout a dovědět se o ní více.

PoskytovatelNázev půjčkyVýše půjčkySplatnostRPSN
CreditPortal, a.sCreditPortal půjčka500 – 30 000 Kč5 – 30 dní9 202,60 % – 33 844 441,80 %
Zaplo Finance s.r.o.Zaplo půjčka1 000 – 30 000 Kč7 – 30 dní0 – 84509,3%

Společností, které poskytují krátkodobé půjčky nonstop, není mnoho. V portfoliu většiny nebankovních poskytovatelů najdeme spíše běžnější rychlé půjčky vyplácené na bankovní účet v pracovní dny.

Krátkodobá půjčka bez registru

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všichni (tedy i nebankovní) poskytovatelé úvěrů povinni nahlížet do registru dlužníků. Někteří však tuto povinnost obcházejí, popřípadě jsou ochotni půjčit i osobám se záznamem v registru, tedy často osobám již zadluženým.

Poskytování půjček pro zadlužené je nezákonnou a velmi nebezpečnou praktikou. Pokud si člověk půjčuje na uhrazení stávajících dluhů, téměř jistě se dostane do takzvané dluhové spirály, která často vede k osobnímu bankrotu.

Člověk s dluhy by si nikdy neměl brát další půjčku, byť krátkodobou. Poskytovatelům krátkodobých půjček bez registru a okamžitých půjček pro zadlužené, jimiž jsou výhradně nebankovní společnosti, nejsou cizí neférové až predátorské praktiky. Krátkodobé půjčky bez registru neblahou finanční situaci neřeší, nýbrž ještě více komplikují.

Během vyřizování půjčky je většinou třeba doložit zdroj a výši příjmů. Některé společnosti mohou vyžadovat spoludlužníka, nicméně s tím se lze setkat spíše u dlouhodobějších úvěrů bez registru. Peníze mohou být vyplaceny na účet i hotově, to už záleží na konkrétní nabídce.

Krátkodobou půjčku bez registru mohou získat i zadlužení. Jedná se o proto o vysoce rizikový produkt.
Krátkodobou půjčku bez registru mohou získat i zadlužení. Jedná se o proto o vysoce rizikový produkt.

Krátkodobé i dlouhodobé půjčky bez registru jsou velmi rizikové jak pro klienta, tak pro samotného poskytovatele. Pochopitelně je volí hlavně lidé, kteří již nějaké dluhy mají. S tím se pojí poměrně vysoká šance nesplácení. A riziko nesplácení a tím i finančních ztrát společnost kompenzuje vysokými poplatky.

V případě, že je člověk již zadlužen, je na místě spíše konsolidace nebo refinancování úvěru. Obě možnosti jsou výhodnější než nová nebankovní půjčka. Díky konsolidaci dluhů nebo refinancování úvěru lze získat mnohem výhodnější podmínky splácení a zbavit se vysokých poplatků.

Poskytovatelů krátkodobých půjček bez registru je na trhu poměrně málo. Jak již bylo řečeno, jedná se o nezákonnou praktiku, k níž se solidní nebankovní společnosti neuchylují.

Poskytovatelé krátkodobých půjček bez registru

V tabulce jsou uvedeni poskytovatelé krátkodobých půjček bez registru. Některé půjčky je možné rozkliknout a dovědět se o nich více.

PoskytovatelNázev půjčkyVýše půjčkySplatnostRPSN
CreditPortal, a.sCreditPortal půjčka500 – 30 000 Kč5 – 30 dní9 202,60 % – 33 844 441,80 %
SIM půjčka s.r.o.SIM půjčka2 000 – 30 000 Kč7 dní – 60 týdnůod 2 125,31 %
Via SMS s.r.o.Via SMS100 – 30 000 Kč7 – 30 dníod 1270 %

Zvláště v případě krátkodobé půjčky bez registru platí, že je nutné si před jejím sjednáním projít recenze a hodnocení od lidí, kteří s ní již mají zkušenosti.

Od věci není ani online kalkulačka půjček, která pomůže vybrat tu nejvýhodnější nabídku. Naprostou nezbytností je samozřejmě také pečlivé prostudování smlouvy.

Srovnání krátkodobých půjček

Všechny výše zmíněné krátkodobé půjčky je většinou možné získat do několika minut od schválení žádosti. Týká se to majitelů bankovních účtů od vybraných bank, mezi něž obvykle patří všechny velké bankovní společnosti (Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, Raiffeisenbank aj.)

Ostatní parametry a podmínky se však u jednotlivých půjček liší. Které z nich lze získat nonstop, bez nutnosti dokládat příjem a bez kontroly registrů? Pro lepší přehled jsou tyto otázky zodpovězeny v následující tabulce.

Název půjčkyVhodná jako půjčka před výplatouRychlost poskytnutí (od schválení žádosti)NonstopBez doložení příjmuBez registru
Cool Credit půjčkado jednoho pracovního dne× × ×
Půjčka7do 15 minut u vybraných bank× ××
Simple půjčkado 30 minut u vybraných bank××
CreditGo půjčkaneuvedeno×××
Půjčka od tetičkydo 10 minut u vybraných bank×××
CreditOndo 15 minut u vybraných bank×××
SOS Credit půjčkado 15 minut u vybraných bank×××
CreditPortal půjčkado několika minut×
Zaplo půjčkaběhem 15 minut u vybraných bank×
SIM půjčkado několika minut××
Via SMSdo 10 minut u vybraných bank××

Krátkodobé půjčky mohou pomoci v situacích, kdy je třeba zaplatit náhle vzniklý výdaj v řádu tisícikorun. Před jejich sjednáním je však třeba pamatovat na jejich nevýhody, mezi něž patří zejména vysoké poplatky a sankce za prodlení se splátkou.

Nemá-li člověk dostatečnou rezervu na zaplacení nečekaných výloh, je riziko, že mu za měsíc budou chybět finance na splacení půjčky, poměrně vysoké.

Pokud je to alespoň trochu možné, je určitě na místě požádat o pomoc spíše rodinu nebo přátele, kteří na rozdíl od nebankovních poskytovatelů nebudou požadovat úroky a další poplatky.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.