Nabídka úvěrových produktů se nezaměřuje pouze na soukromé osoby, ale nabízí poměrně značné úvěrové portfolio také podnikatelům. Úvěry určené pro podnikatele nabízejí jak banky, tak nebankovní instituce. Základní podmínky bývají totožné, ale řada poskytovatelů má navíc i specifické požadavky. Z tohoto důvodu se žadateli o podnikatelský úvěr určitě vyplatí oslovit více úvěrových společností a vybrat si pro své účely ten nejvhodnější.
Podnikatelské úvěry se dají rozdělit do 4 skupin – investiční úvěry, provozní úvěry, úvěry pro začínající podnikatele a úvěry se zárukou Evropského investičního fondu.

První Zaplo půjčka zdarma
Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.
Investiční podnikatelský úvěr
Tento typ podnikatelského úvěru slouží pro financování rozšíření stávajícího podnikání. Pokud se tedy podnikatel rozhodne koupit nové výrobní stroje, technologie nebo dopravní prostředky, je pro něj investiční úvěr to pravé. Investiční podnikatelský úvěr je obvykle spojen s konkrétním účelem. Vyznačuje se dlouhou dobou splatnosti (až 30 let), se kterou se pojí výhodnější úroková sazba. Splácení půjčené částky probíhá nejčastěji v pravidelných domluvených splátkách.
Velmi často se investiční podnikatelský úvěr pojí s nutností ručit majetkem. Je to požadavek především bankovních institucí. Naopak mnoho nebankovních společností nabízí i podnikatelský úvěr bez zajištění, ale úrokové sazby pak nejsou tak výhodné.
Hledáte půjčku s nulovým úrokem? Porovnejte nabídku bezúročných půjček
Provozní podnikatelský úvěr
Jak již z názvu vyplývá, provozní podnikatelský úvěr slouží na provoz firmy. Provozní úvěry nejčastěji slouží k financování nákupu materiálu, k pokrytí pohledávek nebo k pokrytí výpadku ve výplatě mezd. Velmi často je provozní úvěr poskytován ve formě takzvaného revolvingového úvěru nebo kontokorentu.
Provozní podnikatelský úvěr se poskytuje na podstatně kratší dobu než investiční úvěr, proto také úroková sazba bývá vyšší. Obvykle se jedná o neúčelový typ půjčky, dokonce řada úvěrujících institucí nepožaduje ani ručení majetkem.

Úvěr pro začínající podnikatele
Některé bankovní instituce cílí přímo na začínající podnikatele a vytvořili k tomuto účelu speciální úvěrový produkt. Nabízejí začínajícím podnikatelům získání finančních prostředků do začátku zjednodušenou formou. Banka si v tomto případě nemůže ověřit finanční zdraví firmy, jelikož ta za sebou dosud nemá žádnou historii. Žádost o tuto půjčku je tedy výrazně zjednodušená. Úvěrová společnost po žadatelích většinou požaduje detailní vysvětlení podnikatelského záměru a finanční rozvahu.
Podnikatelský úvěr se zárukou EIF
Jedná se o specifický typ podnikatelského úvěru, který je garantován Evropským investičním fondem. Určen je především malým a středním podnikatelům, peníze v rámci tohoto úvěrového produktu získávají podnikatelé rychleji a s nižším požadavkem na zajištění vlastním majetkem.
Podmínkou pro získání podnikatelského úvěru se zárukou EIF je zaměstnávání maximálně 250 zaměstnanců, a roční obrat do maximální výše 1,3 miliardy korun.
Minimální a maximální výše tohoto úvěru není stanovena, každá banka si tento limit určuje sama. Úvěr ve spolupráci s Evropským investičním fondem nabízí například Equa bank, Raiffeisenbank, Komerční banka nebo Česká spořitelna.
Podnikatelský úvěr – kalkulačka
Většina bankovních i nebankovních institucí již na svých internetových stránkách poskytuje pro podnikatelský úvěr kalkulačku, která pomůže pro zorientování v cenové nabídce a pro přehled poplatků a úroků.
Smyslem kalkulačky je seznámit potenciálního žadatele s připravenými podmínkami.
Výhodou využití kalkulačky podnikatelského úvěru může být právě transparentnost instituce. Spoustu nebankovních společností však u svých kalkulaček neuvádí kompletní podmínky úvěru, což je chvíle, kdy by měl případný zájemce o půjčku zbystřit.
Podnikatelský úvěr a jeho podmínky se u každé společnosti liší. Klient si zde nastaví výši a dobu, za kterou je schopný úvěr splatit. V každém případě může podnikatelům ušetřit spoustu práce při rozhodování.
Žádost o podnikatelskou půjčku
Požádání a následné schválení a čerpání podnikatelského úvěru je poměrně složitá operace. Jak již bylo zmíněno, základní požadavky ze strany bankovních a nebankovních institucí bývají shodné, ale následně si téměř každá úvěrující společnost stanovuje svá individuální pravidla.
Žadatelům o podnikatelský úvěr se proto doporučuje srovnání podnikatelských úvěrů od více poskytovatelů, není nutné se vázat pouze na jednu banku, u které mají třeba aktuálně vedený bankovní účet. Stejně jako u jakékoliv půjčky platí, že úroková sazba není všechno. Je potřeba si zjistit výši souvisejících poplatků, na nich se dá skutečně hodně ušetřit.
Jaké jsou nejběžnější požadavky pro získání podnikatelského úvěru? Ověřuje se podnikatelský záměr, výkonnost firmy a poskytované záruky. Podmínkou čerpání je obvykle IČ s oprávněním podnikat v České republice a předložení dokladů totožnosti.
Úvěrující instituce si obvykle ověří platební historii firmy – neměla by být v insolvenci nebo by neměla mít záznam v bankovních registrech. V případě účelových úvěrů se posuzuje konkrétní podnikatelský záměr a s tím související finanční plán.
Často se požaduje také daňové přiznání podnikatele nebo doložení bezdlužnosti, dále může banka požadovat finanční výkazy či výroční zprávu.
Potřebujete půjčit o víkendu? Porovnejte nabídku víkendových půjček
Kdo nabízí podnikatelský úvěr?
Podnikatelské úvěry jsou doménou především bankovních institucí, ale některé vhodné úvěrové produkty nabízí i nebankovní společnosti. V druhé jmenované možnosti se lze častěji setkat s podnikatelskou půjčkou bez zajištění a registru, nicméně tyto méně přísné podmínky jsou vykoupeny vyšší úrokovou sazbou podnikatelského úvěru.
Například u hypoték lze většinou na webových stránkách poskytovatelů vyčíst základní úrokovou sazbu. To u podnikatelských úvěrů neplatí, ve velké míře totiž záleží na posouzení konkrétní žádosti. Mezi banky poskytující podnikatelský úvěr patří například:
- Česká spořitelna
- ČSOB
- Equa Bank
- Fio Banka
- Komerční banka
- Moneta Money Bank
- Raiffeisenbank
- Sberbank
- Expobank – dříve LBBW Bank
Mezi nebankovní instituce, které poskytují finance nejen fyzickým osobám, ale také podnikatelům, patří Acema Credit, Profi Credit, CFIG SE, OPR-Finance (OPR Firemní úvěr) nebo Credit Alliance.