Půjčky pro studenty – nabídka, výhody, podmínky

Studium může být často finančně vyčerpávající. Kromě nákladů na živobytí je třeba koupit notebook, učebnice, pravidelně platit dopravu a někdy i drahé školné. Na studium v zahraničí či nenadálé výdaje peníze tudíž mnohdy nezbývají. Řešením v takových situacích může být studentská půjčka. Jaké jsou podmínky u půjček pro studenty a kdo tento produkt nabízí?

Na rozdíl od západních států se Česká republika rozhodně nedá označit za ráj studentských půjček. Jelikož se jedná o půjčky pro studenty bez příjmu, je jejich nabídka vcelku omezená.

Bankovní společnosti zpravidla vyžadují doklad o pravidelném měsíčním výdělku, a pokud příjmy dotyčného nedostačují, musí si sehnat ručitele. Banky mladým lidem nabízejí spíše jiné typy produktů, například kreditní kartu či kontokorent ke studentskému účtu. Vyloženě studentské půjčky poskytuje jen velmi málo společností.

TIP: Jak vydělat peníze na internetu a získat i 1000 Kč denně? Najít si brigádu, prodat své věci nebo podnikat?

V některých zemích fungují takzvané státní studentské půjčky. Studenti v těchto státech si mohou půjčit peníze na školné a studium od vlády a po ukončení studia půjčku splácet. Tento systém funguje například ve Velké Británii, nicméně čeští studenti tuto možnost nemají. Musí se v případě potřeby poohlédnout po jiných variantách.

Na co lze studentskou půjčku využít?

Studentská půjčka se řadí mezi účelové úvěry a je určená k pokrytí výdajů spojených se studiem. Je možné ji využít například na:

  • školné
  • studium v zahraničí
  • vzdělávací kurzy
  • notebook
  • ubytování na kolejích

Některé společnosti nabízejí pouze půjčky pro vysokoškoláky, jiné i půjčky pro studenty středních škol. Účel úvěru se může lišit – někteří poskytovatelé jím umožňují hradit pouze školné, nicméně většinou ho lze použít také na další potřeby. Půjčky pro mladé na bydlení nabízí také stát prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj.

Výhody studentských půjček

Ve srovnání s běžnými spotřebitelskými úvěry se studentské půjčky pojí s větším množstvím výhod. Patří mezi ně například:

  • možnost úvěr splatit až po ukončení studia
  • nižší úroková sazba
  • možnost odložit splátky
  • možnost úvěr předčasně splatit bez sankcí

Jednou z největších výhod je možnost úvěr splatit až po ukončení studia a v jeho průběhu se zabývat pouze úroky. Samozřejmostí je sjednání a vedení úvěrového účtu bez poplatků.

Podmínky půjček pro studenty

Stejně jako jiné účelové úvěry má i studentská půjčka určitá specifika. Je nasnadě, že je poskytována pouze osobám, které skutečně studují. Žadatelé o úvěr však musí splňovat i další předpoklady. Podmínky na půjčky pro studenty jsou:

  • ISIC karta či jiné oprávnění, které potvrzuje status studenta
  • věk do 26 let
  • vlastní bankovní účet
  • (doklad o pravidelném příjmu)
  • (ručitel, který úvěr zajistí)

Jelikož se jedná o půjčky pro studenty bez příjmu, není u některých poskytovatelů nutné dokládat pravidelný výdělek. V případě půjčky nad 30 000 Kč je obvykle třeba úvěr zajistit ručením třetí osoby.

Studentské půjčky slouží k pokrytí výdajů spojených se studiem. Mohou jich využít jak vysokoškoláci, tak studenti středních škol.
Studentské půjčky slouží k pokrytí výdajů spojených se studiem. Mohou jich využít jak vysokoškoláci, tak studenti středních škol.

Studentské účty u českých bank

Bez čeho se mladí při žádosti o úvěr neobejdou, je vlastní bankovní účet. Na českém trhu je hned několik institucí, které studentská konta nabízejí. Zpravidla se vyznačují bezplatným sjednáním, vedením a výběry, ty nejlepší účty pro studenty však lákají i na další výhody a četné slevy.

Nicméně nelze přesně určit, který studentský účet je nejlepší, záleží na potřebách a požadavcích konkrétního jedince. Například studenti, kteří absolvují studium nebo jeho část v zahraničí, mohou ocenit výběry v bankomatech v cizině zadarmo.

Nabídka studentských účtu u různých českých bank se liší, některé studentské účty nenabízí, jako třeba Moneta. Je proto dobré poohlédnout se po studentském účtu u více poskytovatelů a vybrat si ten nejvhodnější.

Unicredit studentský účet

Unicredit Bank nabízí studentům START účet, který nahradil dříve známé U Konto pro mladé. Nový START je určen pro mladé lidi ve věku 15-26 let a nabízí řadu výhod, díky kterým jej lze považovat za Unicredit studentský účet.

Jedna z největších výhod účtu START je jeho založení, správa a vedení zcela zdarma, včetně vydání a vedení karty a používání internetového bankovnictví.

Nevýhodou může být výběr z bankomatů cizích bank jak v zahraničí, tak v České Republice zdarma až od částky 2 000 Kč či poplatek za vedení druhé karty k účtu.

Studentský účet Moneta

Studentský účet od Moneta Money Bank byl známý pod názvem Genius Student, nicméně v nabídce Moneta Money Bank tento účet již není.

Nicméně i studenti se mohou poohlédnout po běžném účtu u Moneta Money Bank, který je veden bez poplatků a nabízí výběry v České Republice i v zahraničí zdarma, včetně z bankomatů cizích bank.

Bankovní studentské půjčky

Banky studentům nabízejí speciální zvýhodněné produkty s nízkými úroky, nulovými poplatky a možností odložení splátek. Patří mezi ně například Komerční banka a její půjčka Gaudeamus, kterou lze využít i jako půjčku pro studenty středních škol.

Zmíněná půjčka přijde vhod všem, kteří se chystají studovat v zahraničí nebo potřebují zaplatit školné, vzdělávací kurz nebo nový počítač.

Parametry půjčky Gaudeamus:

  • Výše úvěru: 20 000 – 600 000 Kč
  • Komu je určena: Studentům středních*, vyšších odborných a vysokých škol
  • Maximální doba splatnosti: 10 let
  • Úroková sazba: od 6,9 % p.a.
  • Poplatek za vyřízení: 0 Kč
  • Předčasné splacení: 0 Kč

Půjčka Gaudeamus patří mezi ty, které lze splatit až po ukončení studia. V jeho průběhu je tedy nutné platit pouze úroky.

*Půjčka pro studenty středních škol se vztahuje jen na úhradu školného.

Přestože některé další banky v dřívější době půjčky pro studenty poskytovaly, nyní tomu tak není. Například velmi známá byla studentská půjčka od České spořitelny, v rámci které si mohli studenti vysokých škol půjčit až 300 tisíc korun.

Některé banky ovšem nabízí výhodnější úroky ke kreditním kartám nejen v rámci studentských účtů. Studenti mohou tudíž případně využít také této možnosti.

Nebankovní půjčky pro studenty

Ačkoliv se nebankovní „půjčky pro studenty“ tváří jako skutečné úvěry s výhodami pro studující, jedná se zpravidla o běžné nebankovní půjčky, které jsou nabízeny všem žadatelům bez rozdílu. Na internetu jsou často inzerovány jako:

  • rychlá půjčka pro studenty
  • půjčka pro studenty ihned na účet
  • krátkodobá půjčka pro studenty
  • SMS půjčka pro studenty
  • a další

S těmito rychlými půjčkami pro studenty, SMS půjčkami a jinými druhy mikropůjček se sice pojí lákavé slogany, před jejich sjednáním je však na místě jistá obezřetnost. Ve většině případů se totiž účtují velmi vysoké sankce při zpoždění se splátkou, RPSN dosahuje extrémních hodnot a smlouva zahrnuje rozhodčí doložku.

Výjimku představují takzvané první půjčky zdarma, které jsou poskytovány bez úroků a dalších poplatků. Příkladem bezúročného úvěru pro nové klienty je Zaplo půjčka, kterou lze sjednat až do výše 16 000 Kč na dobu 30 dní. Dle recenzí Zaplo půjčky je tento úvěr skutečně zdarma, pakliže je splacen v řádném termínu.

Pokud se má jednat o pouhou krátkodobou půjčku pro studenty a dotyčný má jistotu, že úvěr bez problémů včas splatí, mohou být mikropůjčky řešením. V opačném případě je mnohem rozumnější zažádat o bankovní úvěr, popřípadě poprosit rodinu či přátele.

Alternativou k výše zmíněným úvěrům může být tzv. P2P půjčka od Zonky, u níž úroková sazba začíná již na 3,99 % p.a. ročně. Stačí zadat online poptávku a oslovit ostatní uživatele svým životním příběhem. Peníze lze při troše štěstí získat do pár dnů. Mezi P2P půjčky se také řadí i Bankerat půjčka.

Spotřebitelský úvěr na studium v bance

V případě, že daná banka přímo půjčku pro studenty nenabízí, je možné vzít si na pokrytí nákladů na studia klasický spotřebitelský úvěr. Jedná se o běžnou půjčku, kterou nabízí téměř každá banka či nebankovní subjekt. Možnosti půjček od nebankovních subjektů jsou popsány výše.

Nejjistější je sjednat si studentskou půjčku prostřednictvím klasického úvěru v bance. Úvěr je poskytován soukromým osobám na nepodnikatelské účely. Zpravidla nebývá zajištěný ručením.

Největší výhody spotřebitelských úroků bývají nízká úroková sazba, flexibilní doba splácení a možnost splatit úvěr kdykoliv během jeho trvání.

Nicméně většina bank zpravidla poskytne úvěr jen subjektům, u kterých lze prokázat bonitu a úvěruschopnost žadatele. Často je také třeba doložit informace o příjmech a výdajích, což může být u studentů, kteří nepracují, poněkud problematické.

Nicméně podmínky uzavření spotřebitelských úvěrů v jednotlivých bankách se mohou lišit. V případě, že se student rozhodne financovat studium prostřednictvím spotřebitelského úvěru, je dobré zeptat se v bance, ve které má zřízený studentský účet, na možnosti uzavření půjčky.

Studentská půjčka v bance s ručitelem

Jednou z možností, jak může student získat půjčku v bance i bez doložení informací o příjmu, je vzít si úvěr s ručitelem. Ručitel se zavazuje, že v případě, kdy dlužník nebude schopný úvěr splácet, převezme na sebe tento závazek.

Pro ručitele se většinou jedná o velký závazek a zodpovědnost, tudíž ne každý je ochotný na sebe vzít toto riziko. Nicméně většinou bývá ručitelem rodinný příslušník. Student tudíž může požádat někoho z příbuzných, aby za něj při uzavření půjčky ručil.

Ručitel může být pouze občan České republiky starší 18 let, který nemá žádné dluhy. Může se jednat o jakéhokoli rodinného příslušníka kromě manžela či manželky.

Přestože je tento druh půjčky pro ručitele určitým rizikem, pro dlužníka má několik výhod. Například může dosáhnout vyššího úvěru či získat výhodnější úrokovou sazbu.

Pokud je tedy někdo z příbuzných či známých studenta ochotný na sebe vzít závazek ručitele, je tento druh půjčky také jednou z možností, jak si student může vypůjčit peníze.

Jiné řešení finančních potíží

I přesto je dobré, aby student zkusil nejprve najít jiné možnosti, než si hned půjčovat peníze ať už v bance nebo od nebankovního subjektu. Jedná se o závazek, který s často nestabilní finanční situací studentů nemusí být lehké dodržet.

Studenti se v případě finančních potíží mohou obrátit také na svou univerzitu a zjistit, zda nemohou využít nároku na stipendium. Některé univerzity nabízí finanční pomoc například studentům ze sociálně znevýhodněných rodin.

V neposlední řadě mohou studenti poprosit o finanční pomoc své rodinné příslušníky nebo známé. Po bankovní či nebankovní půjčce by měli studenti sáhnout až v případě, že se nenabízí jiné řešení.

srovnání

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.