Úvěrová a hypoteční kalkulačka – podrobná

Kalkulačka splátek úvěru představuje jednoduchý způsob, jak najít tu nejvýhodnější půjčku. Stačí vyplnit požadovanou výši půjčky, její splatnost a základní údaje o sobě. Poté je již možné vybírat z nabídky bankovních i nebankovních půjček a tu nejlevnější si v kalkulačce úvěru rovnou sjednat online.

Kalkulačka spotřebitelského úvěru, popřípadě kalkulačka úvěru na auto šetří čas při vybírání vhodné půjčky. Nabídku aktuálně dostupných půjček zobrazí během pár okamžiků na jednom místě, není tedy nutné navštěvovat stránky jednotlivých poskytovatelů.

Úvěrová kalkulačka bývá často zaměňována s úrokovou kalkulačkou. Zatímci prvně jmenovaný kalkulátor vypočítá výši splátek jednotlivých půjček, úroková kalkulačka online spočítá výši úroků ze spoření, například ze spořicího účtu.

Spotřebitelský úvěr – kalkulačka

Úvěrová kalkulačka šetří čas a usnadňuje volbu té nejlevnější půjčky. Snadno vypočítá splátkový kalendář. Kalkulačka potřebuje pouze základní data o úvěru:

  • výši úvěru
  • dobu splácení

Na základě těchto údajů zobrazí splátková kalkulačka online všechny nabídky úvěrů od bankovních i nebankovních společností v přehledném srovnání. Správná volba nejvýhodnějšího a nejlepšího úvěru tak bude jen pár kliknutí daleko.

Kalkulačka úvěru slouží k výpočtu jednorázové splátky nebo měsíčních splátek. Pomocí kalkulačky splátek úvěru si lze snadno vypočítat také výši úrokové sazby a celkové částky k zaplacení.

Na základě přehledného výpočtu v kalkulačce spotřebitelského úvěru se lze rozhodnout, která půjčka vyjde nejvýhodněji. Vedle výše úrokové sazby je třeba sledovat hodnotu roční procentruální sazby nákladů – RPSN, jež o výhodnosti půjčky vypovídá nejvíce – zahrnuje totiž také případné poplatky za sjednání nebo vedení úvěru.

Jednou z bank, která online výpočet splátky úvěru používá, je Komerční banka. KB úvěr – kalkulačka dle zadaných parametrů vypočítá přesnou výši úvěru během pár vteřin. Na stejném principu funguje také hypoteční kalkulačka Komerční banky nebo kalkulačka podnikatelského úvěru.

Podrobná hypoteční kalkulačka

Podrobná hypoteční kalkulačka je zařízena tak, aby rychle vypočítala výši jednotlivých měsíčních splátek hypotéky. Zpravidla se tak děje na základě tři nejdůležitějších parametrů – výše hypotečního úvěru, ročního úroku a doby splácení hypotéky. Případně i dobu fixace hypotéky. Hypoteční kalkulátor umožňuje pohrát si s čísly a najít vhodný kompromis.

Například při úroku 4,49 % ročně, výši půjčky 1 000 000 Kč, době splácení 30 let, a době fixace na 10 let, bude výše měsíční splátky hypotečního úvěru odpovídat 5 061 koruně.

Kalkulace hypotéky však může být v mnoha případech orientační. Každá banka přistupuje ke svým klientům individuálně dle zjištěných informací a je schopná předložit žadatelům o úvěr hypotéku na míru. Přesto je hypo kalkulačka dobrým pomocníkem. Pomáhá vytvořit orientační výši splátek a představu, kolik reálně může hypotéka stát.

Reprezentativní příklady

V reprezentativním příkladu jsou porovnávány dva úvěry –⁠ Air Bank půjčka a Flexibilní půjčka od Home Credit, tedy půjčka bankovní a nebankovní. Výše obou půjček je 100 000 Kč.

Air Bank svou půjčku online nabízí s úrokem od 5,9 % p.a. a řadí se tak mezi nejlevnější spotřebitelské úvěry na trhu. Home Credit u Flexibilní půjčky nabízí úrok 11,88 % p.a.

Flexibilní půjčku od Home Credit lze sjednat až do výše 250 000 Kč. Splácení půjčky do značné míry závisí na preferencích klienta.

Mám zájem o Home Credit půjčku >

Ačkoliv je úrok u Flexibilní půjčky dvakrát vyšší, stále se pohybuje ve dvouciferných číslech. U menších úvěrů, mezi něž patří mikropůjčky, rychlé online půjčky, SMS půjčky apod. jsou úrok a RPSN tak vysoké, že často ani nejsou uvedeny. Dosahují totiž až stovek tisíc procent ročně.

  • Air Bank půjčka: 100 000 Kč; splatnost 2 roky; úrok od 5,9 % p.a.
  • Home Credit Flexibilní půjčka: 100 000 Kč; splatnost 2 roky; úrok od 11,88 % p.a.

V tabulce níže lze vidět srovnání půjček od Air Bank a Home Credit. Výše obou půjček je 100 000 Kč a splatnost 2 roky. Měsíční splátka u Air Bank představuje 4 555 Kč, zatímco u Home Credit je to 5 000 Kč.

U bankovní půjčky Air Bank člověk přeplatí 5 980 Kč, zatímco u nebankovní půjčky Home Credit je to 12 463 Kč. Grafy níže zobrazují rozdíl mezi poměrem splátek a zaplacených úroků:

Úvěrová kalkulačka půjčky počítá pouze s úroky, nikoliv s hodnotou RPSN, která zahrnuje i veškeré poplatky spojené s úvěrem. V tomto ohledu by nebankovní půjčky vyšly ještě o něco hůře, jelikož se s nimi často pojí vysoké poplatky.

Úvěr na auto – kalkulačka

Půjčky na auto jsou nabízeny jak bankovními, tak nebankovními společnostmi. S výběrem nejvýhodnější půjčky pomůže kalkulačka úvěru na auto, která stejně jako kalkulačka spotřebitelského úvěru vypočítá výši měsíčních splátek, celkovou splatnou částku a další parametry půjčky.

Vyzkoušejte Provident půjčku a získejte až 170 000 Kč na cokoliv. Peníze lze obdržet na účet i v hotovosti.

Více o Provident půjčce >

Stejně jako u běžného úvěru platí, že bankovní instituce v průběhu schvalovacího procesu uplatňují striktnější podmínky. Na nebankovní úvěr dosáhne více žadatelů, nicméně ve většině případů se s nebankovními půjčkami na auto pojí vyšší poplatky a úroky.

Kalkulátor splátek úvěru na auto případné poplatky zohlední a započítá do celkové splatné částky. Díky online úvěrové kalkulačce se tedy zájemce o půjčku na auto ihned dozví, která společnost nabízí nejvýhodnější podmínky.

Pravidla zodpovědného půjčování

Úvěr je seriózní závazek a jako takový by měl být i brán. Při výběru půjčky z úvěrové kalkulačky je proto dobré pamatovat níže zmíněná doporučení.

1. Nepůjčovat si více, než je nezbytně nutné

Zapůjčená suma by měla pokrýt pouze tu transakci, na kterou úspory nevystačí. Půjčovat si pár tisíc navíc na něco zbytečného se nevyplatí. Čím vyšší je dluh, tím více peněz člověk přeplatí a tím déle půjčku splácí.

2. Co největší část uhradit z úspor

Čím více se dá zaplatit z úspor, tím lépe. Člověk si pak nemusí půjčovat celou částku a tím pádem není nutné tolik přeplácet. Na to je při zadávání výše úvěru do úvěrové kalkulačky potřeba pamatovat.

3. Porovnávat RPSN půjčky, nikoliv úrokovou sazbu

RPSN znamená roční procentní sazbu nákladů. RPSN na rozdíl od úrokové sazby zahrnuje veškeré poplatky spojené s úvěrem.

Úroková sazba je u některých půjček lákavě nízká. Především s nebankovními půjčkami se však může pojit vysoký poplatek za sjednání, v důsledku čehož se úvěr prodraží. Jediným spolehlivým ukazatelem výhodnosti půjčky je proto právě RPSN, které v sobě zahrnuje jak úrokovou sazbu, tak veškeré poplatky.

4. Nepůjčovat si na zbytečnosti

Pokud půjčka není nezbytně nutná, je vždy lepší se zadlužení vyvarovat. Budoucnost zkrátka nelze předpovědět a to, co se nyní jeví jako relativně bezpečná půjčka, se za pár měsíců může stát noční můrou. Úvěr by měl vždy představovat až poslední možné řešení.

5. Vyzkoušet alternativy

Mnoho lidí potřebuje pouze malou půjčku do výplaty. Lepší než zadlužit se u nebankovní společnosti je požádat o pomoc rodinu nebo přátele, případně kolegy z práce. Ti na rozdíl od poskytovatelů mikropůjček nebo SMS půjček nebudou vyžadovat vysoké úroky. V mnoha případech dokonce žádné.

Potřebujete peníze ještě dnes? Pak vyzkoušejte rychlou Zaplo půjčku, která se sjednává z pohodlí domova. V případě první žádosti je Zaplo půjčka zcela zdarma.

Mám zájem o Zaplo půjčku >

Alternativou klasického úvěru může být také půjčka zdarma, tedy bez úroků a poplatků. Půjčky bez úroků dnes nabízí skutečně velké množství nebankovních poskytovatelů.

Jedná se o nižší úvěry s kratší dobou splatnosti a RPSN 0 %, které jsou určené novým klientům. Jestliže si člověk u dané společnosti již půjčoval, budou klasicky účtovány úroky a případné poplatky.

První půjčku zdarma nabízí například společnost Zaplo. Dle recenzí Zaplo půjčky je skutečně první Zaplo půjčka zdarma, neplatí se tedy žádné úroky ani poplatky. Zdarma lze získat například také půjčku Kamali, NetCredit, Via SMS nebo FlexiFin.

Půjčky zdarma lze sjednat jak na webových stránkách poskytovatelů, tak prostřednictvím kalkulačky splátek úvěru.

6. Ujistit se, že je poskytovatel půjčky prověřený

Spíše než pro jednotlivé banky, tato rada platí pro nebankovní společnosti. Na trhu jich figuruje celá řada a ne všechny „hrají fér“.

Nejvhodnější je si přečíst recenze lidí na nezaujatých stránkách (tj. nikdy recenze uveřejněné přímo na stránce poskytovatele), vhodné mohou být také sociální sítě a profily společností právě tam.

Kalkulačky splátek úvěru pracují s prověřenými poskytovateli půjček, kteří jsou držiteli licence České národní banky pro poskytování úvěrů.

7. Jakékoliv potíže se splácením řešit okamžitě

Pokud se člověk ocitne v pozici, kdy není schopen půjčku splácet, měl by neprodleně kontaktovat svého poskytovatele a o nastalé situaci ho informovat. Nejčastěji se v takovém případě sjednává splátkový kalendář nebo se dočasně odkládají splátky.

Rozhodně je nutné se vyvarovat zbrklým krokům, jako je sjednávání nových půjček na splacení těch současných. Půjčky pro zadlužené jsou sice výjimečně nabízeny, pro poskytovatele však představují velké riziko.

Je pravděpodobné, že již zadlužený člověk bude mít problémy se splácením nové půjčky, proto jsou účtovány velmi vysoké poplatky a sankce při prodlení se splátkou. Výsledkem bývá dluhová past a exekuce, z nichž často pomůže pouze vyhlášení insolvence.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.