Bezúročná půjčka – kdo a jak ji může získat?

Díky bezúročným půjčkám si lze půjčit určitý finanční obnos bez nutnosti zaplatit cokoliv navíc. Nabízejí je jak banky a nebankovní společnosti, tak například zaměstnavatelé svým zaměstnancům. Za jakých podmínek jsou úvěry s nulovým úrokem poskytovány, kdo je může získat a na co je třeba dát pozor?

Co je bezúročná půjčka?

Jedná se o půjčku, jejíž úroková sazba je 0 %. Většině lidí se pravděpodobně vybaví půjčky mezi rodinnými příslušníky, které bývají podloženy takzvanou smlouvou o bezúročné půjčce. Jiní si zase vzpomenou na různé nebankovní společnosti a jejich lákavé slogany propagující půjčky zdarma.

Tento typ úvěru však nabízejí i některé banky a v mnohých případech také zaměstnavatelé, kteří poskytují bezúročné půjčky zaměstnancům v rámci benefitů.

Existuje tedy několik typů bezúročných půjček:

 • bezúročná bankovní půjčka
 • bezúročná nebankovní půjčka
 • bezúročná půjčka společníkovi
 • bezúročná půjčka zaměstnanci

Přestože se půjčka nepojí s žádným úrokem, RPSN (roční procentní sazba nákladů) nulová být nemusí. RPSN zohledňuje i poplatek za sjednání úvěru, který je zpravidla nutné zaplatit jak u banky, tak u společností mimo bankovní sektor.

Vedle výše zmíněných druhů bezúročných půjček existuje také bezúročný spotřebitelský úvěr na auto, který je nabízen především velkými automobilovými hráči českého trhu.

Bezúročná bankovní půjčka

Poskytovat bezúročné půjčky se bankám příliš nevyplatí, přesto se najdou takové, které je svým klientům nabízejí. Příkladem je mBank a její bezúročná půjčka mPůjčka Plus.

Bezúročná půjčka mBank

Nulový úrok se vztahuje k první půjčce, k níž se váží velmi jednoduché podmínky a řada výhod. Patří mezi ně například nejnižší RPSN na bankovním trhu, možnost zažádat o bezúročnou půjčku online nebo předčasné splacení úvěru bez sankcí.

Parametry produktu mPůjčka Plus:

 • Úroková sazba: 0 %
 • Výše úvěru: 10 000 – 40 000 Kč
 • Doba splatnosti: 1 nebo 2 roky
 • Jednorázový poplatek: 2 % z vypůjčené částky
 • Maximální RPSN: 3,81 %

Bezúročnou půjčku mBank poskytuje každému, kdo je starší 18 let, má trvalé/přechodné bydliště na území ČR, prokáže pravidelný příjem a nedluží mBank ani žádné jiné bance.

Jelikož je jednou z podmínek pro poskytnutí půjčky bez úroku i trvalý zdroj příjmů, nejedná se o nejvhodnější alternativu půjčky pro studenty. Příhodnější variantou bezúročných půjček pro mladé mohou být půjčky nebankovní.

Bezúročná nebankovní půjčka

Nebankovní půjčky vždy vyžadují větší rozvážnost než bankovní úvěry. V některých případech se k nim vážou skryté poplatky a klient se ve výsledku může pěkně napálit. Určitě však neplatí, že nebankovní půjčka zdarma se automatický rovná podvodu.

Fungují na podobném principu jako bankovní úvěry s nulovým úrokem a obvykle jsou inzerovány jako první půjčka zdarma. Z toho plyne, že jakmile si klient u dané společnosti půjčí opětovně, bude muset úroky platit.

Jednou z hlavních výhod nebankovní půjčky bez úroku je rychlost vyřízení žádosti a převedení peněz.
Jednou z hlavních výhod nebankovní půjčky bez úroku je rychlost vyřízení žádosti a převedení peněz.

V rámci bezúročných úvěrů si lze půjčit spíše menší finanční obnos, obvykle do 10 000 Kč. Mohou tedy posloužit například jako půjčky před výplatou v případě, že je nutné vynaložit prostředky na nenadále vzniklé výdaje.

Výhody nebankovních půjček s nulovým úrokem:

 • možnost sjednat bezúročnou půjčku online
 • žádné poplatky
 • rychlé vyřízení a převedení peněz
 • bez zástavy
 • bez ručitele

Je třeba mít na paměti, že někteří neféroví poskytovatelé místo tradičního úroku účtují jistý fixní poplatek za půjčku na určitou dobu (např. 300 Kč za půjčení 2000 Kč na 14 dní). Proto je vždy třeba pečlivě prostudovat podmínky dané společnosti. Mezi solidní nebankovní poskytovatele patří například:

V případě půjček zdarma obvykle není třeba dokládat příjem a peníze lze získat během několika minut. Proto jsou často inzerovány jako půjčky ihned zdarma, rychlé půjčky, bezúročné půjčky pro mladé bez příjmu, půjčky pro nezaměstnané a podobně.

Bezúročná půjčka společníkovi společnosti

Půjčku zdarma může získat také společník firmy. V případě bezúročné půjčky společníkovi je třeba počítat s tím, že může vzniknout povinnost dodanit ušetřené úroky – úvěr s nulovými úroky zde totiž může být posuzován jako skryté rozdělování zisku.

Pokud si jeden ze společníků půjčuje peníze od společnosti, nesmí dojít k omezení jejího chodu či schopnosti plnit své závazky vůči klientům.

Bezúročná půjčka může být poskytnuta také společníkovi společnosti.
Bezúročná půjčka může být poskytnuta také společníkovi společnosti.

V případě, že se jedná o bezúročnou půjčku jednateli (společník společnosti s ručením omezeným je zároveň jejím jednatelem), musí být nejprve schválena valnou hromadou. Smlouvu o bezúročné půjčce může firma sjednat také například s členem dozorčí rady či jinou osobou, která má jménem společnosti právo takovou smlouvu uzavřít.

Bezúročná půjčka od zaměstnavatele

Bezúročná půjčka zaměstnanci bez daňových dopadů může být poskytnuta až do výše 300 000 Kč. Vždy proto stojí za to se optat svého zaměstnavatele, zda možnost úvěru zdarma existuje. Pokud by se jednalo o půjčku vyšší, zdaní se pouze částka přesahující zmíněných 300 000 Kč.

Smlouva o bezúročné půjčce by měla obsahovat účel a výši zápůjčky, výši splátek, dobu splatnosti a způsob splacení půjčky v případě ukončení pracovního poměru. Kdo si neví rady, může si najít ke smlouvě o bezúročné půjčce vzor, kterých jsou na internetu ke stažení stovky.

Na co dát pozor?

Za bezúročnými půjčkami není třeba hledat žádný podvod. Například bezúročná půjčka od zaměstnavatele je častým benefitem pro zaměstnance. Bankovní a nebankovní bezúročné půjčky jsou zase zpravidla nabízeny za účelem získat nové klienty, proto se nemusíme obávat ani v těchto případech.

Vždy je však třeba pamatovat na včasné splacení úvěru, jinak mohou začít naskakovat vysoké úroky z prodlení.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.