Karta FreePay Mastercard –⁠ recenze a kde koupit

Dobíjecí karta FreePay Mastercard umožňuje platby u obchodníků i výběry z bankomatů. Může sloužit jako forma kapesného pro dítě, anonymní platební karta či platební karta, která se příliš neliší od klasické „debetky“. Jaké má FreePay vlastnosti? Jak kartou FreePay zaplatit? A může karta FreePay fungovat jako půjčka?

Předplacené platební karty jsou často nazývány kartami anonymními či kartami bez účtu. Před pár lety si u nás získaly nebývalou oblibu. Důvodem byly právě jejich hlavní atributy –⁠ anonymita a neprovázanost s bankovním účtem.

O jednu z těchto vlastností však předplacené karty přišly v souvislosti se zavedením opatření proti proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Repůjčka s odměnou až 10 000 Kč

Raiffeisenbank nabízí odměnu 2 000 Kč za každých 50 000 Kč převedených z jiné banky. Celkem lze v rámci refinancování získat až 10 000 Kč. Akce platí pro nové i stávající klienty.

Kolik ušetřím?

Na základě tohoto opatření byli vydavatelé dobíjecích karet nuceni do značné míry omezit jejich anonymitu. Pokud držitel karty neposkytne osobní údaje, nemůže na kartu dobít více než 250 eur, v přepočtu přibližně 6 800 korun (k 25. 4. 2020).

Postupem času zájem o dobíjecí platební karty utichl. V České republice byly nabízeny například tyto předplacenky:

V současnosti již žádná ze zmíněných není dostupná a karta FreePay Mastercard je tak v podstatě jedinou dobíjecí platební kartou, kterou je ještě možné získat.

Vydavatelem karty FreePay je nebankovní společnost Prepaid Solutions a.s., která podniká na základě registrace udělené Českou národní bankou.

S kartou FreePay Mastercard lze platit v kamenných obchodech i na internetu, a to jak u nás, tak v zahraničí.
S kartou FreePay Mastercard lze platit v kamenných obchodech i na internetu, a to jak u nás, tak v zahraničí.

Co je předplacená platební karta FreePay?

Karta FreePay představuje dobíjecí platební kartu, která se neváže k bankovnímu účtu. Umožňuje jak platby na internetu a v kamenných prodejnách v ČR i v zahraničí, tak výběry z bankomatů.

FreePay Mastercard je možné objednat online na webu freepay.cz nebo zakoupit na prodejním místě. Kartu je nejprve potřeba aktivovat, poté ji lze ihned dobít a začít používat.

Kartu FreePay je třeba nabít, proto se nejedná o ekvivalent půjčky. Zájemci o úvěr mohou vyzkoušet jednu z rychlých půjček. Půjčku před výplatou ihned na účet zasílá například Ferratum.

Karta FreePay Mastercard má dvě možnosti limitů. Vyšších limitů mohou využívat pouze držitelé s ověřenou identitou.

Poplatky

Uživatelé karty FreePay Mastercard musí počítat s poměrně velkým množstvím poplatků. Kolik zaplatí pravidelně každý měsíc? Jaká je pořizovací cena karty? A jaké služby jsou vlastně zpoplatněny?

SLUŽBAVÝŠE POPLATKU
Pořizovací cena karty online (bez identifikace)od 199 Kč
Pořizovací cena karty na pobočce (s identifikací)349 Kč
Aktivacezdarma
Vedení karty69 Kč / měsíc
Nevyužívání karty (po 6 měsících)49 Kč / měsíc
Dobití karty v základním limitu25 Kč + 0,8 %
Dobití karty v nejvyšším limitu25 Kč + 3,8 %
Dobití karty prostřednictvím jiného zprostředkovatele25 Kč
Dobití karty cizoměnovou transakcí190 Kč
Platba v kamenné prodejně v ČR1,90 Kč
Platba v kamenné prodejně v zahraničí15 Kč + 2 %
Výběr hotovosti v ČR35 Kč
Výběr hotovosti v zahraničí120 Kč + 2 %
Cizoměnová transakce (platba / výběr v cizí měně)3,5 %
Odmítnutí transakce z důvodu na straně držitele10 Kč
Vracení finančních prostředků mimo limity30 Kč
Zjišťování zůstatku prostřednictvím bankomatu10 Kč
Zjišťování zůstatku ve webové aplikaci FreePayzdarma

S kartou FreePay se pojí i další poplatky, které se týkají například změn identifikačních údajů, vydání nové karty v případě ztráty, deblokace karty a podobně.

Limity na kartě FreePay

Jak vysokou částku lze zaplatit kartou FreePay? Jaký je maximální limit pro dobití? A jakých služeb mohou využívat držitelé anonymních karet FreePay?

Jak již bylo zmíněno, vyšších limitů mohou využívat pouze ti, kteří se identifikovali. V opačném případě zůstává výše limitů značně omezená, to samé platí i pro možnosti využití karty.

SLUŽBAFREEPAY KARTA BEZ IDENTIFIKACEFREEPAY KARTA S IDENTIFIKACÍ
Denní dobití3 500 Kč100 000 Kč
Maximální dobití3 500 Kč700 000 Kč
Maximální zůstatek3 500 Kč700 000 Kč
Platby v CZK měně
Zahraniční platby×
Maximální denní útrata (včetně výběru hotovosti)3 500 Kč40 000 Kč
Maximální roční debetní obrat3 500 Kč700 000 Kč
Výběry z bankomatu×
Denní výběr z bankomatu×20 000 Kč

FreePay kartu bez identifikace lze využít například jako formu kapesného pro dítě. K tomuto účelu budou pravděpodobně i nepříliš vysoké limity dostačovat.

Identifikace držitele karty FreePay

Identifikaci klienta je možné provést třemi způsoby:

 • Osobní identifikace –⁠ doložení následujících dokladů a údajů osobně
  • občanský průkaz / cestovní pas a dokument dokládající bydliště
  • telefonní číslo
  • e-mailová adresa
 • Elektronická identifikace –⁠ zaslání následujících dokladů a údajů e-mailem na podpora@prepaid-solutions.cz
  • sken občanského průkazu
  • sken dalšího dokladu totožnosti (průkaz zdravotní pojišťovny, řidičský průkaz apod.)
  • telefonní číslo
  • e-mailová adresa
  • sken dokazující existenci bankovního účtu na jméno držitele karty (výpis nebo smlouva o vedení účtu)
  • bezhotovostní platba na kartu FreePay z doloženého účtu (jako variabilní symbol je třeba uvést ID karty)
 • Zprostředkovaná identifikace –⁠ identifikaci provede kontaktní místo veřejné správy (Czech POINT, matrika apod.) a notář. Doklady o provedené identifikaci budou spolu s kontaktními údaji držitele (telefonní číslo, e-mailová adresa) zaslány do sídla poskytovatele.

Po provedení identifikace lze kartu FreePay Mastercard využívat jako plnohodnotnou platební kartu –⁠ vedle domácích transakcí jsou umožněny také zahraniční transakce a výběry hotovosti.

Aktivace a dobití

Aktivovat kartu je možné ve webové aplikaci FreePay s názvem Můj účet FreePay. Do osobního účtu je nutné se registrovat na webu freepay.cz. Aktivaci karty lze provést v následujícím kroku.

V detailu karty je třeba kliknout na tlačítko Obdržet PIN / aktivovat kartu. PIN je nutné si zapamatovat nebo uložit na bezpečné místo. Aktivace karty se dokončí kliknutím na tlačítko PIN obdržen, požaduji aktivovat kartu. Od této chvíle je karta aktivní a lze ji začít používat.

Dobít kartu je možné jak v hotovosti, tak převodem na bankovní účet provozovatele. Kartu bez identifikace lze dobíjet pouze z tuzemského bankovního účtu, kartu s identifikací z jakéhokoliv bankovního účtu.

V případě dobíjení karty v hotovosti stačí jednoduše vložit požadovanou částku na účet provozovatele karty.

Jak zaplatit kartou FreePay?

Placení kartou FreePay probíhá stejně jako u debetní nebo kreditní karty. Jak již bylo řečeno, zaplatit kartou FreePay je možné jak osobně u obchodníků, tak online.

Zaplatit kartou FreePay u českých i zahraničních obchodníků mohou identifikovaní držitelé, karty bez identifikace lze používat pouze pro tuzemské transakce.

Kartou FreePay lze zaplatit nákup v kamenné prodejně i na internetu.
Kartou FreePay lze zaplatit nákup v kamenné prodejně i na internetu.

Je karta FreePay půjčkou?

Ne, karta FreePay jako půjčka nefunguje. Pokud by člověk místo debetní nebo předplacené karty používal kartu kreditní, tak by se pochopitelně o bankovní či nebankovní půjčku jednalo.

Karta FreePay není půjčkou. Řešením pro každého, kdo hledá rychlý bankovní úvěr, může být například bezpečná MONETA Expres půjčka.

Předplacené kreditní karty fungují na principu dobíjecích SIM karet –⁠ utratit je možné pouze částku, která je na kartě nabitá. Karta FreePay půjčkou není, nefunguje jako kreditní karta nebo kontokorentní úvěr.

V trochu jiném smyslu však karta FreePay jako půjčka fungovat může. Pokud bychom například známému ve finanční tísni půjčili nabitou kartu FreePay namísto hotovosti, mohli bychom hovořit o rychlé bezhotovostní půjčce.

Pro zájemce o půjčku karta FreePay tedy není tím pravým řešením. S žádostí o úvěr je třeba se obrátit na bankovní nebo nebankovní společnosti, které nabídnou produkt dle individuálních požadavků a možností.

Ať už se má jednat o mikropůjčku typu první půjčky zdarma nebo půjčky bez doložení příjmu, je vhodné využít úvěrovou kalkulačku, a pro určitý spotřebitelský úvěr se rozhodnout až na základě získaných informací.

Aplikace FreePay

Přihlášení do webové aplikace FreePay je nezbytné pro aktivaci karty. Zaregistrovat se lze na webu freepay.cz v sekci Můj účet FreePay, která se nachází v pravém horním rohu.

V tomto osobním účtu je následně možné sledovat historii transakcí a zůstatek na kartě.

Registraci a přihlášení do aplikace FreePay lze provést na webu freepay.cz.
Registraci a přihlášení do aplikace FreePay lze provést na webu freepay.cz.

Recenze FreePay Mastercard

Při rozhodování, zda kartu FreePay pořídit či nikoliv, mohou pomoci osobní zkušenosti jejích držitelů. Jaké má karta FreePay recenze?

V minulosti karta nepochybně lákala osoby v exekuci. Jelikož bylo možné kartu objednat online bez nutnosti ověření osobních údajů, exekutoři v podstatě neměli šanci se o existenci karty dozvědět.

Nicméně situace se změnila a v současnosti lze bez ověření identifikace kartu dobít maximálně do výše 3 500 korun. Zájem o ostatní zmíněné předplacené karty klesl natolik, že se je jejich provozovatelé rozhodli zrušit. Karta FreePay však nadále funguje, z čehož lze usuzovat, že si své uživatele stále najde.

Recenzí FreePay Mastercard na internetu není mnoho. Z dostupných hodnocení navíc nelze dost dobře vyvodit žádný závěr –⁠ jak už to tak bývá, o zkušenost se podělí spíše nespokojení uživatelé než ti, kteří s produktem nemají sebemenší problém.

Jisté je, že FreePay oproti již zrušeným předplacenkám nabízí velmi vysoký limit pro maximální roční debetní obrat, alespoň pokud jde o kartu s identifikací držitele.

Na druhou stranu se s ní pojí obrovské množství poplatků a v porovnání s Blesk peněženkou, kartou biip nebo COOL kartou neposkytuje žádné zvláštní výhody.

Kontakt

Klientská linka: 234 102 101 (Po-Pá 8:30-18:00)
Email: podpora@prepaid-solutions.cz

Provozovatel karty FreePay Mastercard:
Prepaid Solutions a.s.
Vodičkova 707/37
Nové Město, Praha 110 00

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.