Nejlepší banka v ČR v roce 2024 – české banky – přehled

Na českém trhu již řadu let mimo tradiční banky operuje i řada menších bank. Prvenství sice každým rokem připadá na stejné tituly, nicméně jak počet nových klientů, tak velikost bilanční sumy napříč bankovním sektorem ve většině případů stoupá. Jaké jsou ty vůbec největší banky v ČR?

Ačkoliv počet klientů u řady institucí vyrážel směrem vzhůru, co se zisku týče, čtyři největší banky v ČR zaznamenaly meziročně pokles čistého zisku až o polovinu. Tento efekt je přičítán na vrub zejména pandemii koronaviru a s tím související ekonomické nestabilitě.

TIP: V důsledku pandemie koronaviru také klesají úroky na spořicích účtech. Zatímco před rokem banky lákaly na roční zhodnocení ve výši téměř 2 %, letos se klienti musí spokojit v průměru s 0,5 %.

Největší a nejstarší banka v ČR je Česká spořitelna. Svým klientům nabízí půjčku až do 2,5 milionu .
Půjčit si již od 3,96 % >

Největší banky v ČR podle velikosti

Mezi čtyři největší banky v ČR se podle velikosti v roce 2024 řadí ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a v neposlední řadě UniCredit Bank. Na jedné straně sice banky utrpěly snížení zisku, nicméně například úvěrovým portfoliím těchto společností se v konečném důsledku dařilo.

Co do velikosti klientské základny však zisky nikterak nepromlouvají, tudíž je vhodné sestavit kompletní přehled největších bank v ČR. Do toho se pomalým tempem dostávají i jiné společnosti, a tak kupříkladu MONETA Money Bank stoupá strmě vzhůru.

Repůjčka s odměnou až 10 000 Kč

Raiffeisenbank nabízí odměnu 2 000 Kč za každých 50 000 Kč převedených z jiné banky. Celkem lze v rámci refinancování získat až 10 000 Kč. Akce platí pro nové i stávající klienty.

Kolik ušetřím?

To zapříčinil například i nákup společnosti Wüstenrot, lépe řečeno její stavební spořitelny, kterou lze momentálně najít pod názvem MONETA Stavební spořitelna.

Údaje následujícího přehledu největších bank v ČR podle velikosti plynou z posledních čtvrtletních zpráv za rok 2020. Titul největší banky si opět odnáší Česká spořitelna, za kterou následuje ČSOB, u které však údaje o klientech pochází za celou skupinu, stejně jako u Komerční banky.

Seznam největších bank v ČR a nejlepší banky

Tento seznam největších bank v ČR je koncipován dle počtu klientů, mnohdy za celou skupinu. To však nikterak nehaní jejich velikost a skutečně je lze považovat za ty vůbec největší. Na druhou stranu ani nemusí znamenat, že největší banky podle velikosti jsou také nejlepší banky. Mezi nejlepší banky z pohledu například zákaznické spokojenosti a hodnocení zákazníků se řadí i některé nové banky jako tuzemská Air Bank.

Společnosti UniCredit Bank a Raiffeisenbank své statistiky, co se klientely týče, neuvádí, nicméně za uplynulé roky již existují určité odhady, které jsou uváděny i v následujícím vyobrazení.

Banka Počet klientů v České republice
Česká spořitelna4,5 milionu
ČSOB4,231 milionu
Komerční banka2,293 milionu
MONETA Money Bank1,29 milionu
Fio banka1,072 milionu
Air Bank850 tisíc
UniCredit Bankodhad 800 tisíc
mBankpřes 700 tisíc
Raiffeisenbankodhad 700 tisíc
Equa Bank477 tisíc
Seznam největších bank v ČR.

Největší a nejstarší banka v ČR – Česká spořitelna – do svého portfolia řadí i Poštovní spořitelnu, přesto však meziročně počet klientů mírně klesl. Naopak značný růst zažívá každým rokem společnost Air Bank, která za uplynulý rok zaznamenal nárůst klientů téměř o 100 tisíc.

Výše uvedený přehled největších bank v ČR obsahuje výčet vůbec deseti největších, kvůli čemuž se do výběru nedostala například Hello Bank, které meziročně klientská základna poklesla a za rok 2020 zaznamenala přibližně 380 tisíc klientů. Pro srovnání, v roce 2019 se mohla pyšnit 421 tisíci.

Třetí příčkou se pyšní jedna z tradičních institucí – Komerční banka. I ta za uplynulý rok v rámci celé skupiny zaznamenala mírný pokles, co se klientů týče, celkem o 68 tisíc. Naopak v oblasti úvěrů však zaznamenala téměř 6% nárůst.

Uplynulý rok byl zlomový také pro Fio banku, která dokázala prolomit milník milionové hranice, a tak se nyní může pyšnit titulem páté největší banky v ČR.

Raiffeisenbank kupuje Equa Bank, tudíž některé výše uvedené statistiky těchto 2 společností bude zanedlouho nutné vnímat trochu jinak. Raiffeisenbank navíc pravděpodobně získá také klienty další banky. ING ukončuje bankovnictví v ČR a Raiffeisenbank díky společné dohodě nabídla klientům ING výhodnější podmínky.

Rok 2021 znamenal pro většinu bank pokles čistých zisků.

Největší české banky v ČR

Dalším kritériem, kterým je možné velikost bank poměřovat, může být celkový objem bilanční sumy, nebo také zúžením seznamu pouze na ryze české banky, a to ve smyslu vlastnictví.

Není žádným tajemstvím, že většina bank působících na českém území je vlastněna z majoritní části některou zahraniční skupinou. I proto se hodí vytyčit některé výjimky z pravidla a uvést banky, které jsou ze své větší části vlastněny skutečně českými majiteli.

Přihlédne-li člověk na výše uvedený přehled největších bank v ČR, tak banka obsazující první příčku, Česká spořitelna, je vlastněna z 99 % rakouskou skupinou Erste Bank. Cizího akcionáře mají taktéž banky KB, ČSOB nebo UniCredit Bank.

Nejedná se samozřejmě o aspekt, který by danou společnost nějakým způsobem pohoršoval či naopak, nicméně lze konstatovat, že je to zajímavý fakt. Největší české banky v ČR svým způsobem vlastně nejsou až tak české.

Stoprocentně českou společností je mezi velkými hráči pouze Fio banka. Například J&T Banka má sice sídlo majoritního vlastníka vedené v České republice, nicméně vlastnictví z 90 % připadá na slovenské podnikatele. Z menších bank bychom pak lze zmínit například Banku Creditas.

Konsolidace půjček od MONETA Money Bank od 3,5 % ročně může usnadnit splácení.
Ušetřit na splátkách až 50 % >

Nejstarší a největší banka v ČR

Za zmínku určitě stojí také bližší představení té největší a nejstarší banky v ČR, kterou je již uváděná Česká spořitelna.

Tato akciová společnost byla založena již v roce 1825 a za tu dobu si na české trhu vydobyla takovou pozici, že ji dnes lze považovat skutečně za největší banku v České republice a celkově se vždy řadila mezi čtyři největší banky v ČR. Zároveň se stala Bankou roku 2020.

Od roku 2000 je součástí rakouské skupiny Erste Group a nespočet jejích produktů se řadí na tuzemském trhu mezi naprosté jedničky. Česká spořitelna nabízí veškeré zásadní produkty od úvěrů, konsolidace přes běžný účet až po hypotéku.

Půjčka od České spořitelny bývá poskytována až na 2,5 milionu Kč, přičemž doba splácení dosahuje až 120 měsíců. Svými službami se tato společnost řadí mezi vůbec nejpřívětivější na trhu a banka drží krok i s moderními technologiemi, kupříkladu bankovnictvím George.

Počet klientů napříč bankovním sektorem v průběhu let stoupá.

Závěrem

Počet klientů napříč bankovním sektorem v průběhu let stoupá, a to z prostého důvodu – Češi již nedisponují pouze jediným účtem a nebojí se experimentovat s několika finančními produkty najednou. U řady společností dochází taktéž k růstu poptávky po investičních produktech.

Může se jednat o státní dluhopisy, podílové fondy, termínované vklady, zkrátka jakýkoliv produkt investiční povahy. Lidé si dokonce zakládají i několik běžných účtu v různých společnost zároveň, například pro výhodné slevy.

Mezi vyhledávané benefity patří bezplatný výběr z bankomatů, přívětivé uživatelské prostředí internetového bankovnictví včetně mobilní aplikace či vzájemné propojení různých finančních produktů. Výše uvedené společnosti rovněž stále vylepšují studentské účty.

V minulosti vedení běžného účtu bývalo spojováno s poplatky, nicméně tato skutečnost již neplatí a bezplatné vedení účtu je považováno za naprostý standard.

Co se bilanční sumy celkového bankovní sektoru v lednu dosahovala hodnoty 8 166 miliard Kč, přičemž dominantní položkou aktiv byly poskytnuté úvěry, což asi moc lidí nepřekvapí.

Na druhé straně, tedy na straně pasiv, si největší část ukously vklady obyvatel, které dosahovaly celkové výše 5 536 miliard Kč.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.