Kreditní karta – jak funguje, srovnání, nebankovní

Nabídka kreditních karet na českém finančním trhu je poměrně široká. A to i přesto, že v České republice nemají takovou tradici jako například v západních zemích. Kreditní karta je pro řadu lidí strašákem. Mnoho z nich je přesvědčeno, že se jedná o život na dluh a raději se jí vyhýbají. Pro finančně gramotného člověka ovšem nemusí kreditní karta znamenat žádné nebezpečí. Naopak! Při jejím správném používání může vydělat až několik tisíc korun ročně.

Nejprve se hodí zmínit, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Debetní karta je spojena s běžným bankovním účtem. Pokud jejím prostřednictvím člověk platí u obchodníků, čerpá ze svého osobního bankovního účtu, ze svých uložených peněz. Debetní a kreditní kartu lze využít k nákupu u obchodníků v kamenných prodejnách i na internetu.

U kreditní karty je použití stejné, ale liší se zdroj, ze kterého dochází k čerpání peněz. Peníze, které majitel kreditní karty utrácí, totiž nepatří jemu. Jedná se v podstatě o typ půjčky, velmi často se pojí s revolvingovým úvěrem.

Tuto půjčku lze čerpat kdykoliv podle potřeb držitele karty. A to až do maximálního limitu, který odpovídá předem stanovenému úvěrovému rámci. Maximální limit se stanovuje podle měsíčních příjmů, které se při žádosti o kreditní kartu musí dokládat. Velmi podobně fungují takzvané charge karty, liší se však ve způsobu splácení vyčerpané částky.

Máte zájem o rychlou půjčku, kterou vyřídíte online? Bleskový úvěr nabízí společnosti Creditportal či Creditstar.

Kdokoliv, kdo má k dispozici kreditní kartu, může k běžným platbám využívat právě peněz banky a své našetřené peníze si ponechávat jako rezervu na neočekávané výdaje nebo si je může spořit na spořícím účtu. Kreditní karta může plně nahradit kartu debetní, ale aby zůstala výhodná, je potřeba dodržovat (a to bez výjimek) určitá pravidla.

Kreditní kartou lze platit jak v kamenném obchodě, tak na internetu. V tom se kreditní a debetní karta od sebe neliší.

Kdy se kreditní karta vyplatí

Pro výhodnost kreditní karty je absolutně klíčové tzv. bezúročné období. Jedná se o období, během kterého se neplatí úroky z vyčerpaných peněz. Délka této bezúročné doby, kdy banka v podstatě poskytuje půjčku zdarma, se u různých poskytovatelů liší. Obvykle se jedná o 40 až 60 dnů.

Pokud v rámci tohoto bezúročného období uživatel karty svůj dluh splatí, nejsou mu účtovány opravdu žádné úroky. Stačí se ovšem se splacením opozdit o jeden jediný den. V takovém případě naběhnou úroky za celou dobu čerpání peněz. Úrokové sazby se u kreditní karet pohybují opravdu vysoko, není výjimkou ani 30% úroková sazba.

Pakliže si člověk dokáže ohlídat bezúročné období a bude dlužné finanční prostředky splácet včas, může být kreditní karta opravdu výhodná. A to i s ohledem na případné poplatky za vedení účtu nebo vedení karty. Velmi často totiž tyto poplatky banky odpouštějí za předpokladu, že došlo k čerpání poskytnutých peněz a následnému splacení. V takových případech jsou držiteli kreditní karty poskytovány peníze zcela zdarma.

Aby bylo využívání kreditní karty opravdu výhodné, platí ještě jedno pravidlo. Kreditní kartou se neuskutečňuje výběr z bankomatů! Ne, že by to nebylo technicky možné, ale ekonomicky to vychází velice draze. S výběrem se pojí velmi vysoké poplatky, a to i v případě výběru malých částek. U některých poskytovatelů se může jednat až o sto korun za jeden výběr.

S kreditní kartou se vyplatí zacházet zodpovědně. Mnoho výzkumů potvrdilo, že s kreditní kartou se utrácí podstatně snáze než s hotovostí.

Benefity kreditní karty

Poskytovatelé kreditních karet často nabízejí různé benefity nebo bonusy. Mohou být různého rozsahu a různé formy. Nejčastěji se jedná o slevy v různých obchodech při platbě kreditní kartou nebo vrácení části utracených peněz zpět (tzv. cashback).

Vrácení finančních prostředků nemusí ovšem vždy probíhat v podobě připsání několika procent z výše nákupu zpět na účet kreditní karty. Některé banky proměňují procenta z nákupů na body, které může klient využít v rámci jejich věrnostního programu. Některé banky cashback připíší pouze na jiný finanční produkt, který poskytují. Například na penzijní spoření, spořicí účet apod.

Aby vše fungovalo ke spokojenosti držitele kreditní karty, opět musí přijít na řadu trocha počítání. Aby se kreditní karta vyplatila, měly získané bonusy alespoň přesahovat případné související poplatky (pokud jsou). Výše bonusů vždy záleží na tom, jak moc se prostřednictvím kreditní karty nakupuje. A právě na to je potřeba dávat pozor, člověk by neměl utrácet jen proto, aby získal víc benefitů a karta tak byla „výhodnější“.

Za nákupy učiněné prostřednictvím kreditní karty lze získat peníze zpět nebo mohou být poskytnuty jiné výhody.

Kreditní karty – srovnání nabídek

Poskytovateli kreditních karet jsou jak banky, tak nebankovní instituce. V nabídce ji má mimo jiné Česká spořitelna, Hello Bank, ČSOB, Komerční banka, mBank, Moneta Money Bank, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank nebo UniCredit Bank. Z nebankovního sektoru lze jmenovat například Home Credit.

Proč vlastně výše jmenovaní poskytovatelé kreditní karty nabízí? Jaký z toho mají zisk, pokud držitel karty vše čas splácí? Pravda je taková, že u zodpovědných lidí, kteří kartu využívají a hlídají si bezúročné období, žádný. Zisk jim generují ti, kteří zapomenout včas doplatit svůj dluh, případně měsíčně neutratí tolik, aby jim byli „odpuštěny“ poplatky.

Bohužel, celý princip kreditních karet je postaven na tom, že lidé zapomínají, nejsou zodpovědní nebo zkrátka nejsou schopni si pohlídat své závazky.

Bankovní kreditní karty

Kreditní karty jsou nabízeny téměř všemi hlavními bankovními institucemi. Na rozdíl od nebankovních kreditních karet nabízí o něco výhodnější podmínky. Na druhou stranu více kontrolují bonitu žadatelů o kartu, pokud jejich příjem není dostatečně vysoký, kartu mu banka pravděpodobně neposkytne.

Kreditní karta od České spořitelny

 • poskytovaná částka: 100 až 500 tisíc Kč
 • bezúročné období: 55 dnů
 • úroková sazba: 12 až 24 % p.a., resp. 10 korun za každých neuhrazených 500 korun
 • poplatky: při měsíční útratě alespoň 3 000 Kč zdarma, jinak 50 Kč; poplatek za výběr z bankomatu České spořitelny 50 Kč; poplatek za výběr z bankomatu jiné banky 80 Kč
 • bonusy a benefity: z každé platby kartou na internetu a v zahraničí cashback 1 %, maximálně ovšem 350 Kč měsíčně

A karta a Lady karta od Komerční banky

 • poskytovaná částka: 10 až 250 tisíc Kč
 • bezúročné období: 45 dnů
 • úroková sazba: 21,99 % p.a.
 • poplatky: při měsíční útratě alespoň 3 000 Kč zdarma, jinak 59 Kč; poplatek za výběr z bankomatu Komerční banky 1 %, minimálně však 30 Kč; poplatek za výběr z bankomatu jiné banky nebo při výběru v zahraničí 1 %, minimálně však 100 Kč
 • bonusy a benefity: 1 % z každé bezhotovostní platby kartou, maximálně však 500 Kč měsíčně, se připíše Doplňkové penzijní spoření nebo Penzijní připojištění; slevy až 50 % v rámci programu Sphere

Kreditní karta Platinum od Komerční banky

 • poskytovaná částka: 100 až 500 tisíc Kč
 • bezúročné období: 45 dnů
 • úroková sazba: 9,99 % p.a.
 • poplatky: roční poplatek za kartu 6 490 Kč; výběr z bankomatů po celém světě zdarma
 • bonusy a benefity: pojištění vybavení na obchodní cesty, golf i lyžování až do 60 000 Kč; pojištění zpoždění i zmeškání letu do 15 000 Kč a při zrušení zahraniční cesty do 100 000 Kč; při ztrátě nebo poškození zavazadel pojištění až do 50 000 Kč a při jejich zpoždění do 15 000 Kč; pojištění nezbytné právní pomoci v zahraničí až do 200 000 Kč; členství v Priority Pass pro vstup do letištních salónků po celém světě; přednostní odbavení na letišti Praha Ruzyně Terminál 1; pojištění odpovědnosti do 3 mil. Kč

Viva karta od Komerční banky

 • poskytovaná částka: 10 až 60 tisíc Kč
 • bezúročné období: 45 dnů
 • úroková sazba: 22,9 % p.a.
 • poplatky: měsíční správa a vedení účtu 30 Kč; poplatek za výběr v bankomatu Komerční banky 1 %, minimálně však 30 Kč; poplatek za výběr z bankomatu jiné banky 1 %, minimálně však 50 Kč; poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí 1 %, minimálně však 100 Kč
 • bonusy a benefity: v ceně karty pojištění schopnost splácet; cestovní pojištění Easy

MasterCard Standard od ČSOB

 • bezúročné období: 55 dnů
 • úroková sazba: prvních 6 měsíců bez úroku, následně 19,9 % p.a.
 • poplatky: při měsíční útratě alespoň 3 000 Kč zdarma, jinak 30 Kč;
  poplatek za výběr z bankomatu ČSOB 50 Kč; poplatek za výběr z bankomatu jiné banky 100 Kč; poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí 150 Kč
 • bonusy a benefity: při nákupu nad 100 Kč získává držitel 0,5 % jako body do Světa odměn ČSOB; při platbě kartou získává držitel automaticky o 1 rok prodlouženou záruku, a to na mobily a tablety vč. displeje, domácí spotřebiče, elektroniku, nářadí a potřeby pro kutily; pojištění proti rozbití či krádeži na 6 měsíců zdarma opět pro mobily a tablety včetně displejů, domácí spotřebiče, elektroniku, oblečení, obuv, kabelky i notebooky, nářadí a potřeby pro kutily; sleva 0,4 Kč/l na pohonné hmoty u čerpacích stanic EuroOil

Premium karta od ČSOB

 • bezúročné období: 55 dnů
 • úroková sazba: 7,9 % p.a.
 • poplatky: při měsíční útratě alespoň 3 000 Kč zdarma, jinak 30 Kč; poplatek za výběr z bankomatu ČSOB 50 Kč; poplatek za výběr z bankomatu jiné banky 100 Kč; poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí 150 Kč
 • bonusy a benefity: v ceně prémiové cestovní pojištění; zdarma pojištění ztráty a krádeže v nejvyšší variantě; pojištění storno letenek a zájezdů; čtyři vstupy do letištních salónků po celém světe zdarma v rámci Priority Pass; prodloužená záruka o 1 rok a pojištění proti poškození a krádeži s nejvyššími limity plnění; bezkontaktní platební nálepka zdarma i pro držitele karty i partnera

Money Card Smart od Moneta Money Bank

 • poskytovaná částka: až 300 tisíc Kč
 • bezúročné období: 50 dnů
 • úroková sazba: 22,99 % p.a.
 • poplatky: při měsíční útratě alespoň 3000 Kč zdarma, jinak 49 Kč;
  poplatek za výběr v bankomatu Moneta Money Bank nad 3 000 Kč zdarma, jinak 39 Kč; poplatek za výběr z bankomatu jiné banky nad 3 000 Kč 39 Kč, jinak 49 Kč; poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí 1 % + 49 Kč
 • bonusy a benefity: 5 % zpět ze všech transakcí na čerpacích stanicích po dobu 6 měsíců od sjednání smlouvy; vrácení 5 % u každého obchodníka ve vybraném balíčku (Elektronika, Cestování a sport, Restaurace a kultura, Dům, hobby a zahrada, Mazlíčci); až 30 % zpět za nákupy u obchodníků v partnerské síti bene+

MoneyCard Gold od Moneta Money Bank

 • poskytovaná částka: až 300 tisíc Kč
 • bezúročné období: 50 dnů
 • úroková sazba: 29,99 % p.a.
 • poplatky: za vedení hlavní karty 99 Kč; poplatek za výběr z bankomatu Moneta Money Bank 89 Kč; poplatek za výběr z bankomatu jiné banky 89 Kč; poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí 1 % + 100 Kč
 • bonusy a benefity: až 30 % zpět za nákupy u obchodníků v partnerské síti bene+ a bene+ gold

MoneyCard Fix od Moneta Money Bank

 • poskytovaná částka: až 150 tisíc Kč
 • bezúročné období: 50 dnů
 • úroková sazba: 17,88 % p.a.
 • poplatky: při měsíční útratě alespoň 3 000 Kč zdarma, jinak 49 Kč; poplatek za výběr z bankomatu Moneta Money Bank zdarma; poplatek za výběr z bankomatu jiné banky 81 Kč; poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí 1 % + 100 Kč
 • bonusy a benefity: až 30 % zpět za nákupy u obchodníků v partnerské síti bene+

mKreditka od mBank

 • poskytovaná částka: až 150 tisíc Kč
 • bezúročné období: 54 dnů
 • úroková sazba: 23,80 % p.a.
 • poplatky: při měsíční útratě alespoň 500 Kč zdarma, jinak 29 Kč (první 3 měsíce zdarma); poplatek za výběr z bankomatu v ČR i zahraničí 1 %, minimálně však 49 Kč (zdarma nad 1 000 Kč)
 • bonusy a benefity: součástí programu Mastercard Priceless Specials

mKreditka Plus od mBank

 • poskytovaná částka: až 500 tisíc Kč
 • bezúročné období: 54 dnů
 • úroková sazba: 23,80 % p.a.
 • poplatky: při měsíční útratě alespoň 4 000 Kč zdarma, jinak 59 Kč (první 3 měsíce zdarma); poplatek za výběr z bankomatu v ČR 1 %, minimálně však 49 Kč;
  poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí zdarma
 • bonusy a benefity: součástí programu Mastercard Priceless Specials; 2 % z plateb v zahraničí a 1 % z ostatních plateb na spořící účet mSpoření; v ceně pojištění nákupu – garance nejnižší ceny, pojištění přepravy a prodloužení záruky; v ceně asistenční služby včetně právní asistence zdarma – např. v případě havárie v domácnosti nebo poruchy domácího spotřebiče

mKreditka e-Shop od mBank

 • poskytovaná částka: až 150 tisíc Kč
 • bezúročné období: 54 dnů
 • úroková sazba: 23,80 % p.a.
 • poplatky: při měsíční útratě alespoň 1 000 Kč zdarma, jinak 39 Kč (první 3 měsíce zdarma); poplatek za výběr z bankomatu v ČR i zahraničí 1 %, minimálně však 49 Kč
 • bonusy a benefity: součástí programu Mastercard Priceless Specials;
  2 % z platby na internetu na spořící účet mSpoření; v ceně pojištění zneužití karty zdarma

Kreditní karta Easy od Raiffeisenbank

 • poskytovaná částka: až 100 tisíc Kč
 • bezúročné období: 55 dnů
 • úroková sazba: bezhotovostní transakce 23,99 % p.a.; hotovostní transakce 29,99 % p.a.
 • poplatky: vedení karty zdarma; poplatek za výběr z bankomatu v ČR i zahraničí 3,5 %, minimálně však 89 Kč
 • bonusy a benefity: slevy v rámci slevového programu PREMIUM RB CLUB

Kreditní karta Style od Raiffeisenbank

 • poskytovaná částka: až 300 tisíc Kč
 • bezúročné období: 55 dnů
 • úroková sazba: bezhotovostní transakce 23,99 % p.a.; hotovostní transakce 29,99 % p.a.
 • poplatky: poplatek za vedení karty 50 Kč (zdarma pro klienty s běžným účtem eKonto KOMPLET); poplatek za výběr z bankomatu v ČR i zahraničí 3,5 %, minimálně však 89 Kč
 • bonusy a benefity: slevy v rámci slevového programu PREMIUM RB CLUB;
  1 % zpět z útraty, maximálně však 129 Kč měsíčně; zdarma vstup do salónků JET Lounge & SKY Lounge na mezinárodním letišti ve Vídni; dodatková karta a bezkontaktní nálepka v ceně

Kreditní karty Deluxe od Raiffeisenbank

 • poskytovaná částka: až 500 tisíc Kč
 • bezúročné období: 55 dnů
 • úroková sazba: bezhotovostní transakce 23,99 % p.a.; hotovostní transakce 29,99 % p.a.
 • poplatky: poplatek za vedení karty 199 Kč (pro klienty s běžným účtem eKonto KOMPLET za 99 Kč, pro klienty s účtem eKonto EXCLUSIVE zdarma); poplatek za výběr z bankomatu v ČR i zahraničí 3,5 %, minimálně však 89 Kč
 • bonusy a benefity: slevy v rámci slevového programu VIP PREMIUM RB CLUB; 1 % zpět z útraty, maximálně však 250 Kč měsíčně; zdarma vstup do MC letištního salonku na Letišti Václava Havla v Praze Terminál 1; zdarma vstup do salónků JET Lounge & SKY Lounge na mezinárodním letišti ve Vídni; dodatková karta a bezkontaktní nálepka v ceně

Hello kreditka od Hello Bank! (bývalý Cetelem)

 • poskytovaná částka: až 150 tisíc Kč
 • bezúročné období: 55 dnů
 • úroková sazba: 22,68 % p.a.
 • poplatky: měsíční poplatek za rezervaci úvěrových zdrojů 50 Kč; poplatek za výběr hotovosti z bankomatu ostatních bank 80 Kč (první 3 výběry zdarma)
 • bonusy a benefity: 1 % ze všech nákupů kreditkou zpět, maximálně však 500 Kč měsíčně; výběry z bankomatů zdarma při výběru alespoň 1 000 Kč; 3 bezkontaktní platební nálepky zdarma; součástí programu Mastercard Priceless Specials

Nebankovní kreditní karty

Kromě bank jsou zde i nebankovní instituce, které nabízí zájemcům kreditní kartu. Nebankovní kreditní karty se značí vyšší úrokovou sazbou a méně výhodnými podmínkami. Oproti bankovním institucím jsou nebankovní kreditní karty mnohem dostupnější a jsou nabízeny i zájemcům s nižší bonitou.

Kreditní karty od Home Credit

Základní kreditní kartou, kterou Home Credit nabízí, je Šikovná karta. V tomto případě stojí vedení karty 59 Kč měsíčně a bezúročné období trvá 51 dnů. Následně dochází k úročení s úrokovou sazbou ve výši 26,28 % p.a. Jeden výběr z bankomatu měsíčně prostřednictvím Šikovné karty je zdarma, každý další bude uživatele stát 56 Kč. Držitel karty získává širokou škálu asistenčních služeb, které mu mohou pomoci při řešení nepříjemných situací.

Jaké jsou s Šikovnou kartou spojeny benefity a bonusy? Například cashback 2–20 % z hodnoty nákupů u Premia partnerů (bez omezení výšky bonusu). U ostatních obchodníků přijímajících karty MasterCard na internetu, v ČR i v zahraničí se vrací 1 % z hodnoty nákupů, maximálně však 500 Kč měsíčně.

Kromě Šikovné karty nabízí Home Credit i kreditní karty partnerů v rámci věrnostního programu Premia, který sdružuje více jak 50 partnerů s různě vysokými slevami z oblasti běžných nákupů, benzínu, oděvů, elektroniky nebo dovolené. Home Credit má aktuálně v nabídce například Datart kartu Premia.

ClubCard kreditní karta Premium PLUS od Tesco finanční služby

Na základě spolupráce Home Credit a Tesco finanční služby vznikla vedle známé Tesco půjčky také ClubCard kreditní karta Premium PLUS. Používá se stejně jako jakákoliv jiná kreditní karta, lze s ní platit u všech obchodníků, kteří akceptují karty MasterCard. Díky používání karty v Tesco, u všech prodejců v ČR i v zahraničí a na internetu se rychleji sbírají body, které následně zlevňují nákupy v Tesco.

Za každých utracených 10 Kč v Tesco při společném využití s věrnostní ClubCard kartou držitel získává:

 • 4 % z nákupu potravin (za každých 10 Kč se připisují 4 body)
 • 1,5 % z nákupu ostatního sortimentu (za každých 10 Kč se připisuje 1,5 bodu)

Za každých utracených 10 Kč v Tesco bez společného využití s věrnostní ClubCard kartou:

 • 0,5 % z nákupu potravin (za každých 10 Kč se připisuje 0,5 bodu)
 • 0,5 % z nákupu ostatního sortimentu (za každých 10 Kč se připisuje 0,5 bodu)

Za každých utracených 10 Kč mimo Tesco držitel získává:

 • 1,5–20 % z nákupu u partnerů sítě Premium (za každých 10 Kč se připisuje 1,5–20 bodů)
 • 0,5 % zpět za ostatní nákupy v ČR i zahraničí a na internetu

Platí, že 100 nasbíraných bodů má hodnotu slevy 10 Kč. Tyto peníze jsou každé tři měsíce automaticky zasílány poštou v podobě peněžních poukázek na nákup v obchodech Tesco.

Stejně jako jiné kreditní karty, i ClubCard kreditní karta Premium PLUS nabízí bezúročné období, které v tomto případě trvá 51 dnů, poté je úroková sazba 2,19 % měsíčně. Poplatek za správu karty činí 59 Kč měsíčně. Jednou měsíčně je výběr z bankomatu zdarma. V ceně má každý držitel karty také asistenční služby, které pomáhají v nečekaných životních situacích.

Závěrem…

Kreditních karet pochopitelně existuje mnohem více. Ať už si člověk zvolí jakoukoliv z nich, musí mít na paměti, že bezpečná je pouze za předpokladu správného užívání. Utrácí se sice cizí peníze, ale ty se musí pochopitelně splácet!

Kdo si není jistý, zda by se dokázal ovládnout a zbytečně neutrácet, raději ať si kreditní kartu vůbec nepořizuje. Patří skutečně jen do zodpovědných rukou.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.