Hypotéka od banky Creditas – recenze

Od září 2019 nabízí banka Creditas pro retailové zákazníky i hypoteční úvěry. Oznámila to ve své tiskové zprávě spolu s informací, že překročila hranici 80 000 klientů. Banka Creditas má bankovní licenci teprve od roku 2017. Kromě hypoték připravuje i další finanční produkty, aby její nabídka byla co nejkomplexnější.

Sama banka udává, že mezi největší výhody nového finančního produktu patří rychlost administrativního vyřízení, úroková sazba a volba pojištění dle preferencí klienta.

Podle vyjádření banky může proces od podepsání žádosti o úvěr do jeho čerpání trvat pouhých 14 dnů. Vše samozřejmě záleží na rychlosti dodaných dokumentů a na komplikovanosti konkrétního případu.

Nejnižší úroková sazba dosahuje 2,57 % ročně. Ve srovnání s průměrnou úrokovou sazbou dle hypoindexu, která za červenec 2019 činila 2,68 % p.a., se jedná o konkurenceschopnou nabídku. Vzhledem k některým poplatkům, o kterých bude řeč dále, se RPSN při nejnižší úrokové míře dostává na hodnotu 2,69 % p.a.

Jaké jsou další parametry hypotéky od banky Creditas?

  • splatnost: až 30 let
  • fixace: 3,5, 7 nebo 10 let
  • možnost kdykoliv předčasně splatit zcela zdarma
  • možnost kdykoliv vložit mimořádnou splátku zcela zdarma
  • poskytnutí úvěru až do výše 80 % hodnoty zastavované nemovitosti
  • možnost zajištění i více nemovitostmi najednou

Stejně jako u hypoték od jiných bankovních institucí, i zde platí, že čím delší dobu fixace úrokové sazby zájemce zvolí, tím bude jeho splátka vyšší.

Jak probíhá sjednání hypotéky od banky Creditas?

O hypotéku může zájemce zažádat na kterékoliv ze 34 poboček po celé České republice. Jen v Praze má banka pobočky v centru v Praze 1, v Praze 5 na Andělu a v Praze 8 na Florenci. Na pobočce zájemce získá garantovanou nabídku s platností 30 dní a zároveň mu jsou poskytnuty veškeré potřebné informace o potřebných dokumentech.

Orientační výpočet hypotéky od banky Creditas lze získat také prostřednictvím on-line kalkulačky.

Pokud se pro hypotéku od Banky Creditas zájemce rozhodne, podepíše žádost o úvěr a administrativní proces může začít. Banka Creditas pochopitelně každou žádost řádně posuzuje, vyhodnocuje bonitu klienta, zkoumá jeho příjem. Pokud je člověk ve výpovědní lhůtě nebo naopak ve zkušební době, je pravděpodobné, že bude žádost o hypotéku zamítnuta.

Se sjednáním hypotéky souvisí i různé poplatky. Zatímco některé jiné banky od podobných plateb upustily, banka Creditas nadál požaduje „vstupní“ poplatek za zpracování úvěru a smluvní dokumentace ve výši 2 700 Kč. Kromě toho musí zájemce počítat také s náhradou nákladů spojených s vypracováním odhadu nemovitosti (podle typu nemovitosti a formy odhadu od 1 000 do 4 900 Kč).

Další poplatek souvisí již se samotným čerpáním. První čerpání nabízí banka Credit zdarma. Za druhé a další čerpání si již účtuje 500 korun.

Splácení hypotéky probíhá skrze bankovní účet u banky Creditas. Zájemce se nemusí bát, že by se jednalo o drahý účet. Naopak. Jedná se o klientsky přívětivý účet bez poplatků a s nadstandardními službami zdarma – například vklad v hotovosti na pobočce až do výše 375 000 Kč zdarma nebo výběr z bankomatů po celé ČR i v zahraničí také zdarma. Tento bankovní účet tak hypotéku nijak nezdraží.

Další možnosti hypotéky od banky Creditas

Kromě běžné hypotéky na pořízení vlastního bydlení nabízí banka Creditas také další varianty. Řeč je o hypotéce na investici, která pomáhá s financováním nemovitosti určené na následný pronájem.

V nabídce má banka také tzv. americkou hypotéku. Jedná se o neúčelový úvěr. Zájemce tak nemusí dokládat, na co půjčené peníze hodlá použít. Podmínkou získání americké hypotéky je mimo jiné zajištění úvěru vlastní nemovitostí.

Kromě nových hypoték lze u banky Creditas požádat také o refinancování.

Banka Creditas a její postavení na trhu

Jak již bylo uvedeno, bankovní licenci získala banka Creditas teprve počátkem ledna 2017. Její historie ale sahá až do roku 1996, kdy fungovala jako První třebíčská záložna. V roce 2010 došlo k přejmenování na Creditas a o sedm let později vstoupila na bankovní trh.

Jelikož se jedná o novou banku, nelze předpokládat, že si okamžitě získá vysoký podíl na trhu. Podle dostupných údajů si většinu hypotečního trhu ve výši 60 % drží třitradiční velké bankyKomerční banka, Česká spořitelna a ČSOB. Tyto tři bankovní instituce spolu s Raiffeisenbank a UniCredit Bank pak zabírají více než tři čtvrtiny hypotečního trhu. Na další banky, zejména na ty nové, pak již příliš z celkového podílu nezbývá.

Problémem však nejsou produkty, které nejsou schopny konkurovat ostatním, ale spíš konzervativní povaha českých spotřebitelů.

Ti i přes to, že velké bankovní instituce neposkytují ty nejvýhodnější podmínky, dávají přednost právě jim. Momentální obrovský zájem o hypotéky však nahrává do karet i novým hráčům.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.