Úvěr na auto – srovnání

Půjčka na auto je stejně jako všechny spotřebitelské bdlouhodobý závazek a zátěž rodinného rozpočtu. Půjčka na auto míří jak na koupi ojetého auta, tak zcela nového. Před jeho sjednáním je tak dobré porovnat více nabídek na trhu a případně přemýšlet o jiném typu úvěru nebo leasingu.

V dnešní době nabízí úvěr na auto bankovní i nebankovní instituce. Nebankovní půjčky na auto je vhodné využít spíše v krajním případě. Na českém trhu lze v současné době najít mnoho nabídek úvěrů na auto s mnoha bonusy, jako například ověření vozidla zdarma.

Jak získat půjčku na auto

Půjčku na auto nemůže získat úplně každý, je třeba splňovat několik podmínek:

 • věk minimálně 18 let
 • doložitelný příjem (ať už zaměstnání nebo podnikání)
 • být bonitní
 • doložit osobní doklady a případně další dokumenty

Bankovní půjčku na auto nemohou dostat lidé se záznamem v registru dlužníků či lidé v exekuci a insolvenci. Půjčka na auto bez registru je tak zatím nedostupná.

Být bonitní u banky znamená, že žadatel je úvěruschopný. Banky často posuzují veškeré příjmy žadatele, jeho výdaje, rodinný stav, další úvěry a také platební historii a morálku.

Výhody a nevýhody půjčky na auto

Jako každý úvěr, i úvěr na auto má své výhody a nevýhody. Velkou výhodou je, že většina bankovních institucí své úvěry na auto nabízí sjednat online a podmínky pro žadatele mají srozumitelně a přehledně vypsané. Žadatele tak nepřekvapí skryté poplatky či zmatená kalkulačka úvěru na auto.

Výhody úvěru na auto:

 • flexibilní splácení                                                             
 • rychlé a pohodlné sjednání a pochopení
 • majitelem auta hned po koupi
 • výhodnější než leasing od prodejce auta

Nevýhody úvěru na auto:

 • plná odpovědnost majitele auta (i za servis)
 • být bonitní klient
 • nutné dokoupit pojištění
 • v době splacení původní výše úvěru na auto i s úroky bude mít auto již výrazně nižší cenu

Ještě před samotným podepsáním je potřeba se ujistit, že měsíční splátky nejsou příliš velkou zátěží pro rozpočet. Je nutné také ověřit, zda se ve smlouvě nevyskytují skryté poplatky spojené s úvěrem a rozhodčí doložky v případě nebankovních společností.

Půjčka na auto, leasing nebo operativní leasing?

Mimo auta na úvěr je tu i možnost tzv. leasingu auta. Od klasického úvěru na auto se liší leasing tím, že dlužník není okamžitě vlastníkem automobilu. Majitelem se stává po úplném splacení celkové částky. Jeho sjednání bývá jednoduché a často přichází i s výhodami (např. s havarijním pojištěním). Na druhou stranu někdy leasing přichází s tzv. akontací, tedy nutností zaplatit určitou část ceny auta předem.

Žadatele o leasing mohou čekat také poplatky za uzavření smlouvy. Nevýhodou také je, že pokud nastane krach leasingové společnosti, klientovo auto na leasing bude zabaveno na umoření dluhu.

Další možností je tzv. operativní leasing. Často se pojmy leasing a operativní leasing zaměňují. Operativní leasing znamená, že klientovi je auto pouze propůjčeno po celou dobu. Měsíční splátka je tak mnohem nižší. Akontace bývá 0 %. Je nastaven limit kilometrů, které klient smí ujet a auto je pravidelně kontrolováno autorizovaným servisem. Při přesáhnutí limitu ujetých kilometrů přichází značné poplatky.

Půjčka na auto, leasing i operativní leasing jsou nabídky, které je dobré vzít v úvahu před pořízením vozidla. Všechny nabídky jsou hojně zastoupeny na českém trhu a žadatel tak často může čekat solidní jednání.

Poskytovatelé a srovnání úvěrů na auto

Nejlepší způsob na získání té nejvýhodnější a nejlepší půjčky na auto je použití kalkulačky úvěrů na auto online či si prohlédnout jednotlivé nabídky společností a udělat si přehled o společnosti, recenzích na společnost a o výši poplatků a RPSN.

Pro snadnější přehlednost je v následující tabulce uvedena řada českých bankovních i nebankovních společností, které nabízí úvěr na auto. Mezi nejčastější nabídky patří ČSOB úvěr na auto nebo Česká spořitelna úvěr na auto.

Poskytovatel

Výše úvěru

Úroková sazba

Doba splatnosti

Air Bank

5 000 – 900 000 Kč

Od 4,90 %

6 – 96 měsíců

Cofidis

30 000 – 500 000 Kč

Od 4,49 %

12 – 84 měsíců

Česká spořitelna

20 000 – 2 500 000 Kč

Od 4,90 %

12 – 120 měsíců

ČSOB

20 000 – 1 000 000 Kč

Od 4,49 %

24 – 84 měsíců

Equa bank

5 000 – 600 000 Kč

Od 5,70 %

3 – 120 měsíců

Hello bank

20 000 – 1 000 000 Kč

Od 5,70 %

6 – 120 měsíců

Komerční banka

20 000 – 2 500 000 Kč

Od 4,90 %

12 -96 měsíců

Raiffeisenbank

20 000 – 700 000 Kč

Od 4,90 %

6 – 96 měsíců

Sberbank

50 000 – 1 000 000 Kč

Od 3,90 %

12 – 96 měsíců

Zonky

20 000 – 750 000 Kč

Od 3,99 %

6 – 84 měsíců

Každá banka nabízí jinou výši úvěru na auto, maximální dobu splatnosti, výší úroků a celkovou RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Většinou platí, že čím nižší RPSN, tím je úvěr na auto výhodnější. Je také potřeba zjistit existenci poplatků za předčasné splacení, za opožděnou splátku a poplatek za sjednání úvěru.

Některé banky na druhou stranu také lákají různými bonusy, např. zdarma ověření vozidla systémem Autotracer (např. Equa bank půjčka na auto) nebo výhodnější havarijní pojištění.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.