Půjčka pro mladé – státní půjčka na bydlení

Mladí lidé, kteří chtějí založit rodinu a pořídit si důstojné bydlení, se často potýkají s nedostatkem financí. Jejich profesní život netrvá zatím příliš dlouho, proto ještě neměli příležitost našetřit si na větší investice. S finančními problémy se mohou potýkat i studenti. Proto se v rámci finančních produktů myslí také na půjčky pro mladé. S výhodnou nabídkou půjček na bydlení pro mladé přišel i stát. Kdo může půjčku pro mladé čerpat a jaké jsou podmínky?

Mladí lidé mohou využívat půjček od bank i nebankovních společností, jako jediné věkové kategorii jim možnost úvěru nabízí také stát. Výhodné půjčky pro mladé jsou zpravidla poskytovány s nižším úrokem a příznivějšími podmínkami, zcela bez poplatků se ovšem neobejdou.

Minutová půjčka od Equa bank představuje skvělou příležitost, jak rychle získat peníze prostřednictvím online žádosti.
Mám zájem o půjčku s úrokem od 3,8 % >

Bezúročné půjčky pro mladé lze získat jen výjimečně, jednou z možností jsou například první půjčky zdarma u nebankovních subjektů.

Půjčka pro mladé od státu

Státní půjčky pro mladé s názvem programu „Vlastní bydlení“ začalo Ministerstvo pro místní rozvoj nabízet teprve v roce 2018 s jasným cílem umožnit mladým lidem snazší přístup k bydlení. Využít lze takovou půjčku na modernizaci či pořízení svého prvního bydlení.

Jedná se velmi levnou půjčku se zvýhodněným úrokem, státní půjčka pro mladé tak představuje jedinečnou příležitost, jak získat peníze za poměrně nízké poplatky, navíc od spolehlivého věřitele. Půjčky jsou poskytovány ze Státního fondu podpory investic (dříve Státní fond rozvoje bydlení) a pro mladé lidi je v rámci tohoto fondu vyhrazeno až 700 milionu Kč.

Repůjčka s odměnou až 10 000 Kč

Raiffeisenbank nabízí odměnu 2 000 Kč za každých 50 000 Kč převedených z jiné banky. Celkem lze v rámci refinancování získat až 10 000 Kč. Akce platí pro nové i stávající klienty.

Kolik ušetřím?

O státní půjčku může zažádat každý, kdo žije v manželství či registrovaném partnerství, ve kterém aspoň jeden z partnerů nedosáhl věku 40 let. Případně se žadatelem může stát také svobodná osoba do 40 let, která trvale pečuje o dítě do věku 15 let.

Žádosti o půjčku mohou mladí lidé podávat písemně, osobně, poštou na pracovištích SFPI nebo datovou schránkou wikaiz5. Úředníci poté doložené podklady zkontrolují a zhodnotí, zda zájemce splňuje požadavky vlády.

Pokud budou stále k dispozici finanční prostředky v programu pro daný rok, bude žadateli zaslána k podpisu úvěrová smlouva.

Půjčku na bydlení je možné získat od banky či zvýhodněně od státu.

Parametry – státní půjčka na bydlení

Konkrétní úrokové sazby půjček pro mladé rodiny se odvíjejí od výše aktuální referenční sazby EU, minimální sazba však činí 1 %. Úrok je poté fixní po dobu pěti let. Aktuální úrok činí 4 %.

Příklad tvorby úrokové sazby pro státní půjčky pro mladé: Pokud bude referenční sazba EU na 0,7 %, mohou mladí lidé čerpat půjčky od státu s úrokem 1 % p. a. Bude-li referenční sazba EU na 1,2 %, tak i půjčky pro mladé od MMR budou poskytovány s 1,2 % úrokem.

Parametry státní půjčky pro mladé rodiny, tedy maximální výše nebo doba splatnosti, závisí na tom, zda si zájemce půjčuje na koupi či modernizaci bydlení. Rozhoduje rovněž fakt, zda se jedná o byt či dům.

Parametry půjčky na bydlení pro mladé:

 • Úroková sazba: dle sazby EU, minimálně 1 % p. a.
 • Výše půjčky pro modernizaci bytu: 50 000 – 7500 000 Kč
 • Výše půjčky pro koupi bytu: až 3 000 000 Kč, max 90 % ceny nemovitosti
 • Výše půjčky pro výstavbu či koupi domu: až 3 500 000 Kč, max 90 % ceny
 • Doba splatnosti na pořízení: 30 let
 • Doba splatnosti na modernizaci: 10 let

Půjčky bez poplatků pro mladé však dříve nebylo možné získat na každý dům či byt, který si mladá rodina vyhlídla. Roli hrály hlavně rozměry bytu a domu, avšak tyto limity na podlahovou plochu byly již zrušeny. Půjčku lze čerpat na:

 • výstavbu novostavby rodinného domu,
 • koupi bytu,
 • koupi rodinného domu,
 • koupi družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu,
 • modernizaci obydlí.

Lhůta pro vyřízení žádosti o úvěr na pořízení bydlení je do 60 dnů, pro vyřízení úvěrů na modernizaci pak 30 dní. O státní půjčku na bydlení nelze žádat opakovaně, ani ji opakovaně čerpat. Rovněž bude zamítnuta v případě, že jeden z partnerů či manželů už nemovitost vlastní.

Státní půjčka na bydlení se řídí Nařízením vlády č. 1/2021 Sb. Nařízení vlády o podmínkách použití peněžních prostředků Státního fondu podpory investic formou úvěru poskytovaného na modernizaci nebo pořízení obydlí.

Státní fond rozvoje bydlení

Státní fond rozvoje bydlení byl k 1. červnu 2020 přejmenován na Státní fond podpory investic, čili SFPI a spadá do působnosti Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Státní fond rozvoje bydlení fungoval na základě Zákona č. 211/2000 Sb. od roku 2000. Fond v minulosti uvolňoval nízkoúročené úvěry mladým lidem, pomoc při po povodních, zasloužil se o rekonstrukce panelových domů a výstavbu sociálních bytů.

Od roku 2018 fond poskytuje pomoc rodinám v otázkách vlastního bydlení, nyní již jako Státní fond podpory investic.

Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka je svým způsobem přežitek z doby minulé, poněvadž v současné době žádná z bank tento typ úvěru oficiálně nenabízí. Předchozí generace však tento termín mají zažitý a novomanželské půjčky hojně využívali.

Bylo nutné pořídit si vlastní bydlení nebo se sestěhovat do většího a finance jedné osoby na tento účel nestačily. Proto banky nabízely půjčky novomanželům, kdy se oba mladí lidé na novém úvěru a splátkách podíleli společně. Často tak dosáhli na výrazně vyšší sumy a nižší úroky.

V současnosti se jedná o klasický spotřebitelský úvěr s možností spoludlužnictví. Ačkoli se novomanželská půjčka v nebankovní sféře začíná znovu objevovat. Alespoň dle označení. Příkladem budiž společnost Cofidis, jež nabízí novomanželskou půjčku s garantovaným úrokem 3,99 % p.a. a to až do 24 měsíců od svatby. O úvěr však může žádat jen jeden z manželů, nemusejí oba.

Výhodné půjčky pro mladé – studentské půjčky

Nejen rodiny s malými dětmi, často i studenti finančně strádají a mohou se dostat do situace, kdy vlastní finanční zdroje nestačí a je nutné si levně půjčit peníze. Studenti často potřebují uhradit školné, zahraniční výjezdy nebo elektroniku a jiné pomůcky nutné ke studiu.

Nabídka první půjčky zdarma se u nebankovních subjektů objevuje často. Poskytuje ji například společnost Kamali, která je známá pro své levné a férové půjčky.
Mám zájem o půjčku s úrokem 0 % >

Bohužel v ČR nemají studenti příliš mnoho příležitostí, kde půjčku pro mladé získat. Široká nabídka veřejných a státních vysokých škol umožňuje snadno studovat zdarma. Studentské půjčky tak v tuzemsku nejsou tolik běžné, jako třeba v USA.

Dostupné studentské půjčky se vyznačují mnohými výhodami, které mladým lidem ulehčují získání financí při studiu, patří sem například:

 • splacení úvěru až po ukončení studia
 • nižší úrokové sazby
 • možnost odložit splátky
 • předčasné splacení půjčky bez sankcí

Pro získání půjčky je nutné potvrdit status studenta, nejlépe pomocí ISIC karty. ISIC karta může studentům pomoci ušetřit na výdajích v mnoha směrech. Kromě studentských slev v konkrétních obchodech, není problém získat například levné cestovní pojištění pro studenty.

Studenti obvykle nemají stálý příjem, a tak pro ně může být obtížné bankovní půjčku získat a musejí se poohlédnout po půjčkách bez příjmu.

Ačkoliv půjčky pro studenty v Česku příliš tradiční nejsou, studium může být pro některé finančně náročné.

Bankovní půjčky pro mladé

Banky zpravidla půjčky studentům neposkytují, jelikož kvůli minimálnímu příjmu pro ně nejsou dostatečně bonitní. Banky bonitu klientů důsledně kontrolují a chtějí mít jistotu, že žadatel bude schopný svým závazkům dostát. Přesto se však najdou banky, kteří studentům půjčí. Mezi ně patří například půjčka pro studenty od Komerční banky s názvem Gaudeamus.

Jaké parametry půjčka Gaudeamus má?

 • Výše úvěru: 10 000 – 600 000 Kč
 • Do částky 30 tisíc Kč není nutné dokládat příjem (půjčka microGaudeamus)
 • Maximální doba splatnosti: 1 – 10 let
 • Úroková sazba: od 4,9 % p.a.
 • Poplatek za vyřízení: 0 Kč
 • Předčasné splacení: 0 Kč

Studentům však bankovní společnosti vycházejí vstříc spíše v jiných oblastech. Téměř každá z českých bank nabízí studentské bankovní účty, které mají benevolentnější podmínky a benefity, které mohou studentům přijít vhod. Mezi oblíbené studentské účty patří:

BankaNázev studentského konta
Česká spořitelnaÚčet pro studenty
Komerční bankaStudentský účet G2
mBankmKonto #navlastnitriko
UniCredit BankU konto pro mladé
RaiffeisenbankAktivní účet pro studenty
ČSOBČSOB Plus konto
MONETA Money BankKonto pro mladé

Jednotlivá studentská konta se skoro předhánějí v tom, kdo nabídne výhodnější podmínky. Například U Konto nepožaduje po studentech pravidelné příchozí platby, jak je tomu v případě účtu pro dospělé. Také mKonto je zcela zdarma, umožňuje mimo jiné i snadné vedení spořicích účtů, studenty potěší také příznivé kurzy do cizích měn.

Výhodné podmínky přináší také běžný účet České spořitelny. Ten je pro studenty do 26 let zcela zdarma, a to včetně výběrů z bankomatu.

mBank nyní rozdává bonus až 1 000 Kč těm, kteří si v čase do 30. června založí mKonto.
Mám zájem o účet bez poplatků a mimořádný bonus >

Mimo speciálních běžných účtů, nabízejí banky studentům také další finanční produkty, mezi které se řadí také kontokorenty nebo kreditní karty.

Nebankovní půjčky pro mladé

Nebankovní společnosti jsou obvykle benevolentnější při hodnocení bonity, často nemají problém poskytovat půjčky pro zadlužené. Kvůli vyššímu riziku jsou však půjčky od nebankovních subjektů ve většině případů znatelně dražší než klasické bankovní úvěry.

Nebankovní subjekty však obvykle nenabízejí půjčky pro mladé či pro studenty cíleně. Ačkoliv je tak často inzerují, jedná se o běžné půjčky určené pro kohokoliv.

Půjčky se mohou tvářit velmi výhodně, důležité je však být obezřetný, důkladně si přečíst smluvní podmínky a hlavně splatit závazek včas. V případě nesplacení půjčky v dohodnutý termín, čekají na klienty nepříjemné finanční sankce. Proto by si člověk měl před každou půjčkou rozmyslet, zda bude mít disponibilní prostředky na splácení úvěru.

Studenti však mohou využít první půjčky zdarma, která se nachází v nabídce řady nebankovních subjektů. Funguje jako lákadlo na nové klienty. Pokud je splacena v řádný termín, opravdu není třeba zaplatit ani o korunu víc. Studenti, kteří často shánějí bezúročné půjčky pro mladé, mohou této příležitosti využít.

První půjčku zdarma nabízí například Zaplo, Kamali nebo Provident. Je však třeba počítat s tím, že další půjčky se mohou již poměrně prodražit, například úrok u Zaplo se pohybuje okolo 279 %. Levnější úroky mají některé P2P půjčky, dlouhodobě nízké poplatky naleznou studenti u Zonky půjčky.

Nebankovní půjčka však zpravidla nejsou vhodné jako půjčky pro mladé na bydlení, jelikož v jejich rámci nelze získat příliš velký obnos peněz a ve skutečnosti jde spíše o mikropůjčky. Ve většině případů se nicméně jedná o neúčelové úvěry, není tedy nutné sdělovat poskytovateli, na co budou peníze využity.

srovnání

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.