Půjčka na občanský průkaz – rizika, výhody, alternativy

Půjčky na občanský průkaz se zdají být ideální volbou pro ty, kteří shánějí administrativně nenáročnou půjčku pro každého. Výhodou takových půjček je rychlost vyřízení a benevolence při schvalování žádostí. Jsou však půjčky na OP opravdu tak výhodné? Na co si dát pozor a jaké jsou alternativy?

Řešení nepříznivé finanční situace není jednoduchá záležitost. Mnozí se během života dostanou do chvíle, kdy nejsou schopni uhradit své výdaje a tak hledají rychlé půjčky, které jim pomohou zvládnout náročné časy.

Banky však nepůjčují komukoliv a velmi pečlivě vybírají, komu úvěr poskytnou a kdo na něj nedosáhne. Z toho důvodu vznikly nebankovní společnosti, které se nezdráhají poskytovat půjčky pro každého.

Půjčky na občanku – výhody

Půjčky na OP jsou formou nebankovních krátkodobých půjček. Jedná se o online půjčky, které se vyznačují především vysokou rychlostí vyřízení žádosti a shovívavém hodnocení bonity žadatelů.

Tento typ půjček je určen především pro ty, kteří nemají stabilní příjmy nebo jim jinde nepůjčí kvůli zápisu v registru dlužníků. Půjčky na občanku jsou tak většinou poskytovány bez doložení příjmu a jedná se taktéž o půjčky bez registru, kam se řadí například Aero půjčka.

Mnohé klienty láká rovněž administrativní nenáročnost těchto půjček. K odeslání žádosti o půjčku v řádu tisíců korun stačí pouze vyplnit pár údajů o sobě a prokázat se občanským průkazem nebo jiným dokladem totožnosti (pasem, řidičským průkazem, apod.)

Půjčky na OP jsou velmi rychlé a může je získat úplně každý.

Na první pohled se půjčky na OP zdají opravdu výhodné, proto se to na internetu jen hemží hesly „půjčky na OP ihned“ nebo „půjčky na OP ještě dnes“. Realita je však složitější. Půjčky na OP, podobně jako každá jiná okamžitá půjčka pro dlužníky, představují pro žadatele velké riziko.

Rizika půjček na OP ihned

Rizika těchto půjček mnohonásobně převyšují zmíněné výhody. Zdánlivé plus, že nebankovní společnosti příliš nezajímá úvěrová historie či výše příjmu dlužníka, je vykoupeno mnohem vyššími úroky a RPSN ve výši až několika tisíců procent.

Problémem těchto půjček je fakt, že je mohou čerpat také zadlužené nebo nezaměstnané osoby. Ty jsou sice zprvu rádi, že jim vůbec někdo půjčí, později však narazí na vysoké úroky a mnohdy neférové podmínky.

Půjčky na OP často poskytují pochybné nebankovní společnosti nebo soukromé osoby, kterým se někdy přezdívá jako novodobí lichváři nebo obchodníci s chudobou.

Nepříjemnosti přijdou ve chvíli, kdy dlužník nesežene dostatek prostředků, aby dluh splatil ve smluvený termín. Následují sankce ze strany věřitele, které finanční situaci dlužníka nadále zhoršují. Časem člověka podobné úvěry mohou dohnat až k exekuci.

Půjčky pro zadlužené jsou zkrátka rizikové. Pokud se však člověk i přes veškerá varování rozhodne o půjčku na OP zažádat, měl by si být stoprocentně jistý, že ji zvládne včas splatit. Důležité také je si pečlivě přečíst smlouvu a dát si pozor na podvodné a nebezpečné taktiky typu rozhodčí doložky, která se nejčastěji objevuje u půjčky na směnku ihned.

Výhody a nevýhody půjček na OP ještě dnes – shrnutí

Jak již bylo řečeno, půjčky na OP jsou jednou z variant krátkodobých půjček od nebankovních společností. Jsou zpravidla poskytovány bez registru a bez dokládání příjmu. Jaké jsou tedy jejich výhody a nevýhody?

Mezi výhody lze zařadit:

Naopak mezi nevýhody patří:

  • vysoké úroky a RPSN
  • neférové podmínky a sankce za prodlení splátek
  • pouze krátkodobé mikropůjčky

Rozhodne-li se člověk pro půjčku na OP, měl by si být jistí, že ji bude schopen včas splatit. Sankce za každý den prodlení splátek jsou vysoké a dluhy se poté nabalují jako sněhová koule. S věřiteli se navíc často nelze vůbec domluvit. Proto i drobná půjčka může způsobit velké finanční problémy.

Půjčky na OP nejsou tak výhodné, jak se zprvu zdá.

Alternativy půjček na OP

Půjčky na občanku se nezdají být příliš výhodné. Mnohdy je poskytují neověřené nebankovní společnosti, které nemají zrovna nejlepší jméno. Možná je tak lepší se poohlédnout po některých alternativách.

Na poli nebankovních půjček se nachází hned několik důvěryhodných společností. Některé z nich dobře vycházejí také v Indexu odpovědného úvěrování , který sestavuje Člověk v tísni.

I u solidních nebankovních společností je však na místě obezřetnost. Vždy je potřeba si půjčky třikrát rozmyslet, aby nedošlo ke zbytečným komplikacím s nesplácením dluhu. Platí přitom, že nikdy není příliš chytré řešit starou půjčku novou půjčkou, takový krok akorát vede k dalšímu nesmyslnému zadlužování.

V případě, kdy se člověku začnou kupit dluhy a sám si neví rady, je nejlepší se obrátit na dluhové poradce neziskových organizací, které zadluženým osobám pomáhají. Lepší než shánět nebankovní půjčky s exekucí je nechat si podat pomoci a zahájit proces insolvence.

Alternativní půjčky

U kterých společností si lze půjčit bez obav?

Kamali – bezpečná půjčka

Kamali patří dlouhodobě mezi bezpečné a velmi výhodné půjčky. Figuruje na poli mikropůjček, maximální výše půjčky je jen 20 000 Kč. Velkým plusem Kamali půjčky je fakt, že noví klienti mohou získat první půjčku zdarma.

Také Kamali půjčku mohou lidé dostat bez doložení příjmu. Zároveň se jedná již po dlouhou dobu nejlevnější nebankovní půjčku v Česku. Úrok zůstává nulový i po další půjčky, RPSN dosahuje maximální výše 40 %.

Kamali nabízí nejvyšší dobu splatnosti až 96 měsíců. Půjčka je vhodná na nečekané výdaje či jako půjčka do výplaty.

Zonky – nejznámější P2P půjčka

Zonky je bezpochyby nejznámější P2P půjčkou v ČR. Jedná se o portál, na kterém lidé půjčují lidem. Lákavé je také investování na Zonky.

Na stejném principu fungují také další společnosti, například Bankerat či Prestito. U Zonky si lidé mohou půjčit až 750 000 Kč se splatností na 7 let.

Úroky záleží na bonitě klientů a mají počátek již na 2,99 % p.a. RPSN poté startuje na 3,64 %. Ve srovnání s ostatními půjčkami se tak jedná o opravdu výhodnou nabídku.

Zonky však vyžaduje doložení příjmu a rovněž nahlíží do registru dlužníků. K zhodnocení úvěruschopnosti klientů dokonce využívají i sociální sítě.

Zaplo – na poprvé až 16 000 Kč zdarma

Zaplo patří mezi nejznámější nebankovní společnosti v Česku. Zaplo recenze jsou víceméně pozitivní, problémy ovšem přicházejí, pokud není dlužník schopen půjčku včas splatit. Jinak patří Zaplo mezi ověřené nebankovní půjčky.

Zaplo podobně jako jiné společnosti, například půjčka Provident, láká nové klienty na první půjčku zdarma. S úrokem 0 % (v případě včasného splacení) lze na první žádost získat až 16 000 Kč.

Při druhé půjčce jde již úrok výrazně nahoru, pohybuje se okolo 279 % p.a., RPSN poté dosahuje až 1 141,2 %.

Klienti si mohou při druhé a každé další půjčce zažádat až o 30 000 Kč. Doba splatnosti bezúčelové půjčky lze volit od 7 do 30 dnů.

recenzesrovnánízkušenosti

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.