Půjčka od soukromé osoby

Díky svým benevolentním podmínkám půjčka od soukromé osoby láká zejména rizikové klienty. Jaké jsou její další výhody? A na co si při jejím sjednávání naopak dávat pozor?

Půjčky od soukromých osob ihned jsou oblíbeným typem nebankovních úvěrů. Jejich poskytovatelem totiž není společnost, nýbrž soukromá osoba. Bývají proto inzerovány také jako „půjčky od lidí“, „půjčky mezi lidmi“ nebo pod anglickým názvem „peer to peer“.

Roli věřitele zaujímá soukromá osoba, která má nadbytek financí a vnímá tento produkt jako zajímavou investiční příležitost. Na druhé straně stojí dlužník, který peníze naopak potřebuje.

Klient s největší pravděpodobností neuspěl u banky ani nebankovní instituce, a proto je nucen uchýlit se k okamžité půjčce bez registru od soukromého věřitele. Není to ale pravidlem. Obliba soukromých půjček narůstá, neboť často disponují výhodnějšími podmínkami a neřeší se tolik registry dlužníků.

Půjčka od soukromého věřitele – jak funguje?

Soukromou půjčku lze získat na některé z platforem, které spojují poskytovatele s potencionálními klienty. Tyto portály mají za úkol zprostředkovávat úvěry, udržovat pořádek a plnit potřebnou administrativu.

Všechny fungují na podobném a velice jednoduchém principu. Zájemce o úvěr vyplní žádost, která musí obsahovat jeho osobní údaje a také účel, na který hodlá peníze použít. Právě druhý bod je obzvlášť důležitý, pomáhá totiž oslovit investory.

Žadatel u svého inzerátu také uvádí částku, kterou potřebuje. Poskytovatel mu pak může poslat buď celý obnos, a nebo pouze část. Ve většině případů se na jednom úvěru podílí větší množství drobných investorů.

Částka musí být dosažena plně, ať už jednotlivcem nebo více investory, a to do určitého data. Pokud se tak nestane, půjčka je zamítnuta a peníze se vrátí jejich původním majitelům.

Pokud se investorům podaří dát celý finanční obnos dohromady, zprostředkovatel zajistí smlouvu. Ta obsahuje mimo jiné informaci o výši úrokové sazby, kterou určuje zejména rizikovost žadatele. Roli hraje výše jeho příjmu, dluhy a další.

Zprostředkovatel také určí, jak bude vypadat proces splácení. To probíhá tak, že investoři z každé splátky obdrží poměrnou část dle poskytnuté částky. Žadatel má právo soukromou půjčku odmítnout, pokud mu navržené podmínky nevyhovují.

Půjčka od soukromníků – výhody a nevýhody

Výše bylo uvedeno, že k půjčkám od soukromníků se lidé neuchylují pouze proto, že by jim nezbývala jiná možnost. Mnozí na nich vidí výhody, díky kterým je upřednostní před běžnými nebankovními i bankovními půjčkami.

Jaké výhody to jsou?

 • hodí se pro každého
 • mírné podmínky pro schválení
 • rychlé online sjednání
 • bezúčelovost
 • bez ručitele a zástavy nemovitostí
 • mnohdy nižší úrok než u běžných půjček
 • žádné skryté poplatky

Hlavním důvodem, proč lidé po půjčkách od soukromníků sahají, je to, že na ně dosáhne téměř každý. Žadatel nemusí mít vysoký příjem, nemusí dokazovat účel a může mít i jiné finanční závazky, a přesto mu úvěr ve většině případů bude schválen.

Půjčka od soukromé osoby je lákavá také díky nízkým úrokům, absenci skrytých poplatků a rychlému sjednání z pohodlí domova. Prověřené půjčky od soukromých osob od klientů nepožadují ručitele ani zástavu nemovitosti.

I při sjednávání soukromé půjčky ihned člověk musí být obezřetný, dobře si ji rozmyslet a připravit se na případná rizika. O jaká se jedná?

 • žadatelův inzerát neosloví dostatek investorů
 • negativního hodnocení v případě pozdního splácení
 • sankce za pozdní splátky

V první řadě by neměl zájemce o úvěr počítat s tím, že vše půjde jako po másle a za pár dní bude mít peníze doma. Přestože má soukromá půjčka mírné podmínky pro schválení, musí si dát klient záležet se svým inzerátem, aby se mu podařilo oslovit dost investorů.

Nevýhodou je i to, že kdo nesplácí řádně, dost možná od druhé strany obdrží negativní hodnocení. To mu může podstatně zkomplikovat případné další žádosti o úvěr. Stejně tak se pozdní splátky neobejdou bez sankcí.

Půjčka od soukromé osoby se obvykle sjednává online, tedy bez nutnosti kamkoliv chodit.

Soukromé půjčky ihned

Kdo na své peníze spěchá, měl by si při hledání vhodného produktu dávat velký pozor. Pod pojmem soukromé půjčky ihned totiž bývají inzerovány půjčky na směnku, které jsou známé svou nespolehlivostí a rizikem.

Směnku u svých půjček využívají zejména soukromníci. Zastupuje jakýkoliv movitý či nemovitý majetek a může s ní být zajištěna jakákoliv půjčka. Kdo tedy svou půjčku zaručí směnkou, nemusí ručit např. hodnotnou nemovitostí a naopak.

Soukromá půjčka na směnku se na první pohled jeví jako velice lákává. Jejich poskytovatelé zpravidla lákají na tyto výhody:

 • bez ručitele a zástavy
 • velký úvěrový rámec
 • online vyřízení
 • rychlé schválení
 • bez nahlížení do registru
 • bez dokládání příjmu a účelu

Poskytovatelé soukromých půjček ihned obvykle preferují telefonickou domluvu a následnou osobní schůzku, na které se dohodnou veškeré detaily a podepíše se smlouva. Tu je nutné si velmi pečlivě pročíst, ideálně za přítomnosti někoho znalého. Poté dojde k půjčce – vyplacení doma.

Pro půjčku na směnku od soukromé osoby se mnozí rozhodují právě proto, že její vyřízení probíhá rychle. Klient tak může mít peníze u sebe už během několika málo hodin, při běžném bankovním převodu nejpozději do 2 pracovních dnů.

Všechny výše vedené body jsou sice pravdivé, ovšem někde musí být háček. Ten hlavní představuje skutečnost, že půjčky na směnku jsou již od roku 2013 zakázané. Jejich poskytovatelé se tedy dopouštějí nelegální činnosti.

Velkým rizikem jsou i přemrštěné úrokové sazby a lichváři se pro jejich dosažení nebojí zacházet daleko. Kvůli neustále přibývajícím poplatkům se klient může velice jednoduše chytit do dluhové pasti, ze které se bude jen těžko dostávat.

Zonky – prověřené půjčky od soukromých osob

Při výběru půjčky tohoto typu musí být člověk velmi obezřetný. Může se mu totiž snadno stát, že narazí na podvodníka, který po něm bude požadovat obrovské úroky a využívat nelegální praktiky. Měl by proto úvěry vyhledávat vždy pouze na spolehlivých platformách.

Prověřené půjčky od soukromých osob nabízí Zonky. Zájemce si na webu této společnosti jednoduše nastaví požadovanou výši půjčky a měsíční splátky a také dobu splácení. Poté zadá svůj e-mail, na který následně bude dostávat odpovídající nabídky.

Vyplnění formuláře na Zonky.cz je nezávazné. Zájemce o půjčku ho může odeslat pouze ze zvědavosti, aniž by musel cokoliv platit. Pokud se mu doporučený produkt bude zamlouvat, může si ho sjednat, v opačném případě jednoduše vyjádří svůj nezájem.

Výhody prověřených půjček od soukromých osob na Zonky.cz:

 • úvěrový rámec od 5 000 Kč do 900 000 Kč
 • doba splatnosti až 10 let
 • úrok od 2,99 % p.a.
 • žádné skryté poplatky
 • možnost refinancování
 • 100% anonymita
 • možnost online sjednání

Zájemci o půjčku od soukromé osoby Zonky využívají i proto, že výnosy nepřipadají bankám, nýbrž obyčejným lidem. Klienti si tuto platformu velice chválí, a proto jsou recenze Zonky velmi příznivé. Celkově jí připadá 1. místo v kategorii P2P půjček.

Bankerat – soukromé půjčky bez podvodu

Soukromé půjčky bez podvodu nabízí také společnost Bankerat. Oproti Zonky má o něco benevolentnější podmínky, které splňují i rizikoví žadatelé s nepříznivou finanční minulostí. Jaké jsou její další výhody?

 • úvěrový rámec od 10 000 Kč do 600 000 Kč
 • doba splatnosti až 6 let
 • bez ručitele a bez nahlížení do registru
 • půjčky i pro ženy na mateřské
 • bezúčelové půjčky
 • možnost předčasného splácení

Na druhou stranu vyřízení poměrně trvá a doprovází ho rozsáhlá smlouva. Nevýhodou oproti Zonky jsou i vysoké úroky začínající na 9 % p.a. a RPSN od 11,73 %. Bankerat nepůjčuje nezaměstnaným a také úvěry nevyplácí v hotovosti.

Jak sjednání půjčky u Bankerat funguje? Nejprve si zájemce na webu společnosti jednoduše zvolí jeden z těchto typů úvěru:

Poté si nastaví požadovanou výši půjčky, dobu splácení a maximální úrok. Kalkulačka mu na základě těchto údajů vypočítá měsíční splátku. Poté už nezbývá, než žádost o půjčku odeslat a začít přijímat nabídky od lidí.

Na pojem soukromé půjčky bez podvodu by si zájemci ovšem měli dát si pozor. Lichváři pod ním totiž rádi inzerují úvěry na směnku a další pochybné produkty.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.