Nová praktika současných lichvářů – podnikatelský úvěr místo spotřebitelského

Nová praktika současných lichvářů – podnikatelský úvěr místo spotřebitelského

Zákon o spotřebitelském úvěru z minulého roku měl vymýtit praktiky neférových poskytovatelů půjček. Ti si však rychle našli způsob, jak jej obejít. Místo spotřebitelského úvěru nabízejí úvěr podnikatelský, což s sebou přináší určitá rizika pro klienty.

Neseriózní poskytovatelé půjček poskytují lidem v nouzi, kteří narychlo shánějí peníze, úvěr pod určitými podmínkami. Klienty nutí si zařídit živnostenský list a vytvořit podnikatelský plán, ačkoliv podnikat neplánují. Tyto společnosti sází především na nedostatečnou informovanost svých klientů, kterým místo spotřebitelského úvěru nabízejí úvěr podnikatelský.

Nabídka těchto půjček se stále zvyšuje. Jen za loňský rok řešil finanční arbitr několik set takových případů. Jedná se především o nebankovní instituce, které nemají licenci od ČNB, jejíž působnost se na ně tedy nevztahuje. S neférovým jednáním se ale lze setkat i u firem, které licenci mají.

Problém je, že klienti, kteří si sjednají podnikatelskou půjčku, nejsou chráněni zákonem o spotřebitelském úvěru. To znamená, že například při zpoždění splátky se mohou penále vyšplhat na neuvěřitelné částky, jelikož výše sankcí za prodlení není nijak omezena. Podnikatelský úvěr také často není možné splatit předčasně.

Další způsoby, jak vydělat na klientech

Zákon o spotřebitelském úvěru díky tomu, že povoluje poskytovat půjčky pouze firmám s licencí od ČNB, počet úvěrových společností značně zredukoval. Většina současných firem podmínky, které zákon stanovuje, splňuje. Přesto se v každém případě vyplatí být při sjednávání nebankovního úvěru ostražitý.

Poskytování podnikatelských úvěrů lidem, kteří nepodnikají a ani nemají v plánu začít, není jediným způsobem, jak se některé společnosti snaží vyhnout regulacím. Řada z nich ve snaze podnikat na hraně zákona a vydělat na nicnetušících klientech například podezřele často mění sídlo i název firmy.

Nejvíce ohrožení jsou lidé v nouzi

Nejvíce ohroženými klienty jsou lidé ve finanční tísni, kteří potřebují co nejrychleji získat peníze. Firmy sázejí především na jejich neinformovanost, člověka v nouzi je navíc mnohem snazší k půjčce přesvědčit.

Klient navíc často až po podepsání smlouvy zjistí, že i s úroky celkem zaplatí až dvojnásobek půjčené částky. To často vede k takzvané dluhové spirále, která bývá příčinou dalších vážných problémů.