Lichvář – online lichvářská půjčka

V životě mohou nastat situace, kdy je potřeba získat finance navíc. Pokud se peníze zrovna nenacházejí v rezervním fondu ani v žádné tajné přihrádce, je řešením půjčka. Když ji neposkytne tradiční banka, nabízejí se možnosti v nebankovním sektoru. Mezi věřiteli se však nachází mnoho podvodníků, jako například lichva. Půjčka od lichváře může způsobit více škody, než užitku. Co je to lichva?

Zákon o spotřebitelském úvěru měl vymýtit praktiky neférových poskytovatelů půjček. Ti si však rychle našli způsob, jak legislativu obejít. Místo spotřebitelského úvěru nabízejí úvěr podnikatelský, což s sebou přináší určitá rizika pro klienty.

Je to nová praktika současných lichvářů – podnikatelský úvěr místo spotřebitelského. Klienti, kteří hledají kupříkladu půjčku bez zaměstnání, tak mohou snadno naletět.

Proč se nevyplatí hledat kontakty na lichváře ani lichvářské inzerce? Před uzavřením každé půjčky je důležité rozpoznat potencionální rizika půjčky a učinit informované rozhodnutí, zda je právě tato konkrétní půjčka to pravé.

Co je to lichva – definice

Co je to lichva? Definice lichvy se dá vysvětlit jako termín, který označuje půjčování peněz za úrokovou sazbu, která je podstatně vyšší než je obvyklé. Lichvářská půjčka je považována za neetickou a nemorální praktiku a v mnoha zemích je nezákonná.

Termín lichva se používá od 11. století a jeho kořeny lze vysledovat jak v latině, tak ve starořečtině. Kromě etických aspektů může lichva dlužníkovi způsobit dlouhodobé finanční potíže, protože kromě vypůjčené jistiny může být obtížné splácet i extrémními úroky. Lichva půjčky jsou považovány za jednu z nejhorších forem půjček.

Neseriózní poskytovatelé půjček poskytují lidem v nouzi, kteří narychlo shánějí peníze, úvěr pod určitými podmínkami. Klienty často nutí si zařídit živnostenský list a vytvořit podnikatelský plán, ačkoliv podnikat neplánují. Tyto společnosti sází především na nedostatečnou informovanost svých klientů, kterým místo spotřebitelského úvěru nabízejí úvěr podnikatelský.

Někdy nejsou půjčky od lichváře přímo pojmenovány jako „půjčky od lichváře ještě dnes“ nebo „půjčky na směnku od lichváře“, „půjčky od lichváře dnes“ a další. Půjčka se může tvářit jako každá jiná a proto je třeba rozpoznat nekalé praktiky. Přečtení podmínek a porozumění je pro získání výhodné půjčky klíčové.

První Zaplo půjčka zdarma

Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.

Mám zájem

Jak funguje lichvářská půjčka?

Lichvářská půjčka je půjčka, která zahrnuje podmínky, jež jsou pro dlužníka příliš náročné a mohou být považovány za nespravedlivé. Lichvářské půjčky jsou často poskytovány netradičními věřiteli, kteří si mohou účtovat velmi vysoké nebo nepřiměřené úrokové sazby.

Za lichvářské se považují úrokové sazby překračující limity stanovené řídícími subjekty nebo úvěrové standardy stanovené bankami. Lichvářské půjčky mohou mít také příliš omezující podmínky, pokud jde o splátkové kalendáře dlužníků.

Nedostatek vládní regulace ztěžuje odhalení půjček od lichváře a dlužníci by si vždy měli přečíst drobné písmo na každé půjčce, o které uvažují.

Kromě nezákonných úrokových sazeb mohou lichva půjčky obsahovat také skryté poplatky, jako jsou poplatky za předčasné ukončení půjčky, sankční poplatky za předčasné splacení, poplatky za prodlení nebo skryté poplatky za zpracování.

Půjčky od lichváře mohou mít také omezující podmínky půjčky, jako je krátká doba splácení, vysoké požadavky na zajištění nebo další varovné aspekty.

Dlužníci by si při hledání půjčky měli dát pozor a uvědomit si, že lichvářská půjčka je může potenciálně dostat do horší finanční situace než před půjčkou. Získat číslo na lichváře není složité, nicméně to může mít velmi nepříjemné následky.

Je doporučeno nevyhledávat inzerce lichvářské půjčky, které lichváři online prezentují jako:

  • půjčka od lichváře dnes
  • půjčka od lichváře ještě dnes
  • lichvářská půjčka
  • půjčka na směnku od lichváře
  • lichva půjčka
  • lichvář, který opravdu půjčí

Nejlepší obranou proti lichvářské půjčce je vždy si přečíst podmínky půjčky a ptát se, pokud je něco nejasné. Kromě toho může být rozumné vyhledat finanční poradenství u renomovaného zdroje a kontakty na lichváře v inzercích ignorovat.

Proč jsou lichva půjčky nebezpečné?

Nejvíce ohroženými klienty jsou lidé ve finanční tísni, kteří potřebují co nejrychleji získat peníze. Firmy sázejí především na jejich neinformovanost, člověka v nouzi je navíc mnohem snazší k půjčce přesvědčit. Navíc je snadné naletět na lichváře online.

Klient navíc často až po podepsání smlouvy zjistí, že i s úroky celkem zaplatí až dvojnásobek půjčené částky. To často vede k takzvané dluhové spirále, která bývá příčinou dalších vážných problémů.

Nabídka lichvářských půjček se stále zvyšuje. Jen za loňský rok řešil finanční arbitr několik set takových případů. Jedná se především o nebankovní instituce, které nemají licenci od ČNB, jejíž působnost se na ně tedy nevztahuje. S neférovým jednáním se lze setkat i u firem, které licenci mají.

Hledáte půjčku, kterou můžete vyřídit z domova?
Porovnejte půjčky o víkendu nebo půjčky online.

Problém je, že klienti, kteří si sjednají podnikatelskou lichvářskou půjčku, nejsou chráněni zákonem o spotřebitelském úvěru. To znamená, že například při zpoždění splátky se mohou penále vyšplhat na neuvěřitelné částky, jelikož výše sankcí za prodlení není nijak omezena.

Podnikatelský úvěr také často není možné splatit předčasně. To se ovšem netýká všech úvěrů, například podnikatelský úvěr od Openfactor je možné splatit předčasně a navíc bez poplatku.

Nepříjemné následky lichvářských půjček

Lichvářské půjčky mohou velmi poškodit ty, kteří jsou ve finančně slabé situaci. Půjčky od lichváře jsou půjčky, které si účtují nadměrné úroky, obvykle vyšší než 100 % půjčky. Tento typ půjčky může dlužníka chytit do pasti a uvěznit jej v kruhu dluhů.

Nepoctiví věřitelé mohou k polapení dlužníků používat různé taktiky, například nabízet půjčky bez zveřejnění vysokých úrokových sazeb, používat taktiky vymáhání dluhů, i vyhrožování nebo násilí.

Důsledky lichva půjček mohou být hrozivé. Dlužníci mohou čelit finančním potížím způsobeným vymahači dluhů, kteří se snaží získat zpět jistinu a úroky z půjčky. Kromě finančních důsledků mohou mít lichvářské půjčky škodlivý vliv na duševní zdraví dlužníků.

Úzkost a strach z toho, že nebudou schopni splácet, mohou způsobit velké potíže. Mnohdy stačí na mobilu spatřit číslo na lichváře.

Ten, kdo naletí na půjčku na směnku od lichváře nebo na jinou nabídku v lichvářské inzerci může svého rozhodnutí velmi brzo litovat. Půjčka na směnku je sama o sobě nezákonná, to může dlužníkovi napovědět, že jde o nekalou praktiku.

Lichváři při nesplácení vyvíjí na dlužníka velmi nepříjemný tlak.

Další způsoby, jak vydělat na klientech

Zákon o spotřebitelském úvěru díky tomu, že povoluje poskytovat půjčky pouze firmám s licencí od ČNB, počet úvěrových společností značně zredukoval. Většina současných firem podmínky, které zákon stanovuje, splňuje.

Hledáte solidní nebankovní společnosti?
Mezi takové patří např. Acema, CreditPortal nebo CreditGo.

Přesto se v každém případě vyplatí být při sjednávání nebankovního úvěru ostražitý. Je dobré se do jisté míry řídit také recenzemi těch, kteří již mají s daným úvěrem zkušenosti. Například recenze Cofidis – půjčka pro jednotlivce od společnosti Cofidis nemá příliš dobré hodnocení, a proto stojí za to poohlédnout se i po jiných možnostech.

Poskytování podnikatelských úvěrů lidem, kteří nepodnikají a ani nemají v plánu začít, není jediným způsobem, jak se některé společnosti snaží vyhnout regulacím. Řada z nich ve snaze podnikat na hraně zákona a vydělat na nicnetušících klientech například podezřele často mění sídlo i název firmy.

Alternativy k půjčkám od lichváře

Hledání úvěrových alternativ k lichvářským půjčkám je důležitým úkolem pro každého, kdo hledá finanční podporu. Přestože se tyto půjčky mohou vyznačovat vysokými úrokovými sazbami, jsou obvykle jedinou možností pro jednotlivce, kteří mají nízké úvěrové skóre nebo omezené možnosti.

Naštěstí existuje několik alternativ, které mohou lidem pomoci získat potřebné finanční prostředky bez lichvářských sazeb. Vždy je v zájmu dlužníka vyhnout se lichvářům online i v realitě.

Jednou z nejoblíbenějších alternativ je zajištění osobní půjčky u spořitelny nebo banky. Zejména družstevní záložny nabízejí konkurenceschopnější úrokové sazby než tradiční banky a mnohé z nich nevyžadují pro schválení půjčky žádné zajištění. Některé družstevní záložny navíc nabízejí spořicí plány, které mají členům pomoci časem vybudovat jejich úvěrové skóre.

Potenciálním zdrojem financování jsou také přátelé a rodina. Ačkoli může být nepříjemné žádat o půjčku, přátelé nebo rodina mohou být schopni nabídnout rozumné podmínky, které nezahrnují vysokou úrokovou sazbu. Stejně jako u každé půjčky je důležité uzavřít dohodu písemně, aby byly chráněny všechny zúčastněné strany.

Další možností může být například peer-to-peer půjčka. Peer-to-peer půjčky se stávají oblíbenou alternativou k drahým a lichvářským půjčkám pro ty, kteří hledají dostupnější a zodpovědnější způsob půjčování.

Jedná se o formu online půjček, při níž se jednotliví věřitelé spojují přímo s dlužníky a domlouvají se na podmínkách půjčky a úrokových sazbách. Eliminace bank a dalších třetích stran znamená, že P2P věřitelé mohou dlužníkům nabídnout konkurenceschopnější sazby a lepší podmínky.

Tyto půjčky jsou také často poskytovány s mnohem delší dobou splatnosti než tradiční půjčky, takže je půjčku pro dlužníky snazší je časem splatit.

Lichvářské půjčky s vysokým úrokem jsou sice stále jednou z možností, leč již nejsou jedinou možností. Pečlivým prozkoumáním alternativ a využitím zdrojů mohou lidé získat přístup k finančním prostředkům, které potřebují, aniž by museli platit vysoké úrokové sazby.

U nebankovních společností je také možnost získat nevýhodné půjčky jako je půjčka na OP s exekucí nebo půjčku na účet po ukončené insolvenci. Ani ty nejsou nejvýhodnější. Vždy je důležité, najít ty nejlepší nebankovní půjčky pro konkrétní situaci.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.