Zákon o spotřebitelském úvěru z minulého roku měl vymýtit praktiky neférových poskytovatelů půjček. Ti si však rychle našli způsob, jak jej obejít. Místo spotřebitelského úvěru nabízejí úvěr podnikatelský, což s sebou přináší určitá rizika pro klienty.
Je to nová praktika současných lichvářů – podnikatelský úvěr místo spotřebitelského.
Neseriózní poskytovatelé půjček poskytují lidem v nouzi, kteří narychlo shánějí peníze, úvěr pod určitými podmínkami. Klienty nutí si zařídit živnostenský list a vytvořit podnikatelský plán, ačkoliv podnikat neplánují.
Tyto společnosti sází především na nedostatečnou informovanost svých klientů, kterým místo spotřebitelského úvěru nabízejí úvěr podnikatelský.

První Zaplo půjčka zdarma
Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.
Nabídka těchto lichvářských půjček se stále zvyšuje. Jen za loňský rok řešil finanční arbitr několik set takových případů. Jedná se především o nebankovní instituce, které nemají licenci od ČNB, jejíž působnost se na ně tedy nevztahuje. S neférovým jednáním se ale lze setkat i u firem, které licenci mají.
Hledáte půjčku, kterou můžete vyřídit z domova?
Porovnejte půjčky o víkendu nebo půjčky online.
Problém je, že klienti, kteří si sjednají podnikatelskou lichvářskou půjčku, nejsou chráněni zákonem o spotřebitelském úvěru. To znamená, že například při zpoždění splátky se mohou penále vyšplhat na neuvěřitelné částky, jelikož výše sankcí za prodlení není nijak omezena.
Podnikatelský úvěr také často není možné splatit předčasně. To se ovšem netýká všech úvěrů, například podnikatelský úvěr od Openfactor je možné splatit předčasně a to navíc bez poplatku.
Další způsoby, jak vydělat na klientech
Zákon o spotřebitelském úvěru díky tomu, že povoluje poskytovat půjčky pouze firmám s licencí od ČNB, počet úvěrových společností značně zredukoval. Většina současných firem podmínky, které zákon stanovuje, splňuje.
Hledáte solidní nebankovní společnosti?
Mezi takové patří např. Acema, CreditPortal nebo CreditGo.
Přesto se v každém případě vyplatí být při sjednávání nebankovního úvěru ostražitý. Je dobré se do jisté míry řídit také recenzemi těch, kteří již mají s daným úvěrem zkušenosti. Například recenze Cofidis – půjčka pro jednotlivce od společnosti Cofidis nemá příliš dobré hodnocení, a proto stojí za to poohlédnout se i po jiných možnostech.
Poskytování podnikatelských úvěrů lidem, kteří nepodnikají a ani nemají v plánu začít, není jediným způsobem, jak se některé společnosti snaží vyhnout regulacím. Řada z nich ve snaze podnikat na hraně zákona a vydělat na nicnetušících klientech například podezřele často mění sídlo i název firmy.
Nejvíce ohrožení jsou lidé v nouzi
Nejvíce ohroženými klienty jsou lidé ve finanční tísni, kteří potřebují co nejrychleji získat peníze. Firmy sázejí především na jejich neinformovanost, člověka v nouzi je navíc mnohem snazší k půjčce přesvědčit.
Klient navíc často až po podepsání smlouvy zjistí, že i s úroky celkem zaplatí až dvojnásobek půjčené částky. To často vede k takzvané dluhové spirále, která bývá příčinou dalších vážných problémů.