Půjčka na rodičovský příspěvek

Rodičovství je obrovský životní milník a je užitečné se na něj finančně připravit. Někdy to však situace nedovoluje a náklady na výbavu pro miminko znamenají pro mladou rodinu velkou zátěž. Řešením může být půjčka na rodičovský příspěvek.

Půjčka na rodičovské dovolené je využívána samoživiteli i celými rodinami, jejichž finanční situace nenabízí jiné řešení. Jak na půjčku na rodičáku? Jaké jsou šance na získání půjčky na rodičovské? Kde žádat o půjčku pro maminky na rodičovské dovolené?

Mateřská dovolená a rodičovská dovolená

Mateřská dovolená je období volna, kterou ze zákona poskytuje matce dítěte zaměstnavatel. Začíná se počítat nejdříve osm týdnů a nejpozději šest týdnů před plánovaným termínem porodu. Celková délka je mateřské dovolené je 28 týdnů při narození jednoho dítěte a 37 týdnu v případě narození dvou a více dětí.

Matka na mateřské dovolené pobírá tzv. penežitou pomoc v mateřství. Výše peněžitého příspěvku v mateřství se odvíjí od výše mzdy, kterou matka pobírala v zaměstnání. Otec dítěte na mateřskou dovolenou nemá nárok.

Rodičovská dovolená je období sloužící k prohloubení péče o dítě. Zaměstnavatel je povinen ji poskytnout matce dítěte hned po skončení mateřské dovolené, případně otci hned po narození dítěte.

Během rodičovské dovolené získává pečující osoba rodičovský příspěvek. Výše rodičovského příspěvku je od roku 2020 vypočítána na 300 000 korun pro jedno dítě nebo na 450 000 korun v případě vícerčat. Rodičovský příspěvek lze pobírat až 4 roky od narození dítěte.

Nárok na mateřskou dovolenou

Mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství získají ženy, které byly zaměstnány alespoň 9 měsíců v průběhu dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou.

Na peněžitou pomoc v mateřství mají nárok i OSVČ, které si hradily nepovinné nemocenské pojištění po dobu 270 kalendářních dní během dvou let před nástupem na mateřskou.

Výše peněžité pomoci v mateřství je 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Ten se zpravidla zjišťuje z příjmu za poslední 1 rok před nástupem na dávku. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku.

V případě, že žena nesplňuje podmínky pro peněžitý příspěvek v mateřství a mateřskou dovolenou, může hned po narození dítěte pobírat rodičovský příspěvek. Pokud si žena rozdělí rodičovský příspěvek na 4 roky, vychází na měsíc částka 6 250 Kč. Zvlášť pro matku samoživitelku je to poměrně nízká částka a ženě nezbývá nic jiného než půjčka na rodičáku.

Půjčka pro ženy na MD

Péče o dítě od narození po dospělost vyjde rodiče kolem milionu korun. Během prvních měsíců na mateřské dovolené přichází první investice do výbavy. Může se stát, že rodina nemá dostatek financí, aby zvládla pořídit všechny nezbytnosti

Řešením je půjčka pro ženy na MD, která pokryje ty nejnutnější nákupy. Může se zdát, že ženy na mateřské dovolené nejsou pro banky a nebankovní společnosti perspektivní klientelou. Přesto je poměrně dost institucí, které půjčku pro ženy na MD poskytují.

Matky na MD mají pravidelný příjem v podobě peněžitého příspěvku v mateřství, a to je pro řadu poskytovatelů klíčovým parametrem a znakem platební solventnosti zásadním pro poskytnutí úvěru.

Půjčka pro maminky na rodičovské dovolené

Podobně jako půjčka pro ženy na MD je i půjčka na rodičovské reálná jak pro celé rodiny, tak i pro matky a otce samoživitele. Žadatel může prokázat pravidelný příjem v podobě rodičovského příspěvku, což otevírá více možností a lepší podmínky, než v případě půjčky bez doložení příjmu a registru.

Otcové i maminky na rodičovské dovolené jsou pro banky pokládáni za málo bonitní klienty, půjčky pro ně však poměrně ochotně schvalují nebankovní společnosti. Nebankovní poskytovatelé jsou obecně více benevolentní při vyhodnocování úvěryschopnosti žadatele.

Jak žádat o půjčku na rodičovské?

Co je potřeba k získání nebankovní půjčky na rodičovské dovolené? Většina nebankovních poskytovatelů nabízí vyřízení půjčky online z pohodlí domova, což ocení zvlášt maminky na rodičovské dovolené.

Pro žádost o půjčku stačí jen vyplnit jednoduchý a přehledný formulář se základními informacemi o žadateli na webové stránce poskytovatele. Po odeslání je třeba jen chvíli počkat na schválení a pak už nic nebrání odeslání půjčky na rodičovské na účet žadatele.

Rychlá půjčka na rodičovské dovolené

Většina systémů nebankovních poskytovatelů půjček funguje nepřetržitě 24 hodin denně i o víkendu. Půjčku pro maminky na mateřské dovolené tak lze vyřídit velmi rychle. Informace o schválení půjčky na rodičáku obdrží žadatel obvykle do několika minut. V případě, že je půjčka schválena, jsou peníze ihned odeslány na bankovní účet.

Záleží na bance žadatele, kdy se peníze na účtu objeví. Pokud má žadatel svůj účet v běžné bankovní instituci, může půjčku obdržet už za několik minut, maximálně několik hodin po schválení.

Půjčka na rodičovské bez registru

Může se stát, že se rodina či samoživitelé dostanou do finančních problémů, kvůli kterým nezaplatí včas účty za energie nebo nájemné. Snadno se tak dostanou do registru dlužníků. Zápis v registru výrazně zhoršuje bonitu a znemožňuje půjčku u bankovní instituce.

Nebankovní společnosti však mnohdy schválí půjčku ihned i klientovi, jehož jméno na seznamu dlužníků figuruje. Riziko, které poskytovatel podstupuje bývá vyváženo vyššími úroky a obecně horšími podmínkami. V situaci zadlužení je zvlášť nebezpečné žádat o další půjčku. Člověk se tak snadno dostane do bludného kruhu dluhové pasti.

Výhody půjčky na rodičovské

Půjčka na rodičovské dovolené a půjčka pro ženy na MD od nebankovních poskytovatelů má tyto výhody:

  • vysoká schvalovatelnost půjčky na rodičáku
  • vhodná i pro žadatele, kterým banka nepůjčí
  • peníze lze obdržet na účet nabo nechat vyplatit v hotovosti
  • půjčka na rodičovské nabízí nižší i vyšší částky
  • snadné vyřízení bez zbytečného papírování a byrokracie
  • splátky je možné odložit
  • půjčku na rodičovské lze jednoduše vyřídit z pohodlí domova

Největší výhodou půjčky na rodičovské je bezesporu rychlé a jednoduché vyřízení. Půjčka pro maminky na rodičovské dovolené nevyžaduje žádné obcházení poboček a zdlouhavé byrokratické procesy.

Nevýhody půjčky na rodičovské

Každá nebankovní půjčka, včetně té na rodičáku, sebou nese i nevýhody. Nejčastější nevýhody úvěru jsou tyto:

  • nutnost doložit stabilní příjem žadatele
  • vyšší úroky a vyšší RPSN oproti bankovní půjčce
  • nebezepečí podvodných společností

Před využitím služeb nebankovní společnosti je vždy třeba poskytovale prověřit. Na internetu jsou k dispozici recenze více či méně spokojených zákazníků. V případě, že společnost žádné recenze nemá, jedná se o podezřelou firmu a žadatel by se jí měl raději vyhnout.

Nebankovní půjčka na rodičovské – na co dát pozor

Při plánování příjmů a splátek je třeba zodpovědně posoudit výdaje, včetně potřeb dítěte. Mateřská i rodičovská dovolená znamená omezený příjem a zátěž v podobě splátek půjčky na rodičáku situaci nepřispěje.

Existuje řada způsobů, jak snížit náklady na nového člena domácnosti. Vyplatí se pořídit alespoň část výbavy pro miminko z druhé ruky, někdy lze sehnat i věci zdarma.

Pokud je půjčka na rodičovské dovolené nebo půjčky pro ženy na MD skutečně nutností, pak je dobré pečlivě rozmyslet výši splátek a dobu splatnosti půjčky.

Před podepsáním smlouvy o úvěru je také nezbytné vše dobře prostudovat. Smlouva musí být jasná, čitelná a srozumitelná. Žadatel či žadatelka musí smlouvě plně rozumět, případně si nejasnosti nechat vysvětlit obchodním zástupcem poskytovatele.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.