Půjčky na dárky jsou běžnou záležitostí pro každého 17. Čecha – zhruba 6 % populace ve věku 18-75 let podle zjištění agentury Kantar. Každý pátý Čech si dle průzkumu někdy v minulosti vzal na nákup dárků úvěr. Přitom zadlužování se postradatelnými záležitostmi patří k těm nejnebezpečnějším případům zacházení s financemi.
Zájem o půjčky se dle statistik v prosinci zvyšuje až o 8 % od jiných měsíců roku. Tato skutečnost se také pojí s tím, že si lidé v prosinci často půjčují rizikovější úvěry, mezi které obvykle patří i tzv. půjčky pro každého. Rizikové bývají s příliš vysokým úrokem nebo s příliš vysokými splátkami.
Na druhou stranu je toto číslo nafouknuto nákupem zboží na splátky. Tento způsob financování je velmi často provozován nebankovní společností Home Credit. Běžně se tento úvěr poskytuje s nulovým úrokem jako bezúročná půjčka. Půjčka bez úroků však nemusí mít výhradně formu nákupu na splátky – důkazem je Zaplo půjčka, která je zdarma poskytována na účet, a to až do výše 16 000 Kč.
Pro více zákazníků je 20 měsíčních splátek ve výši 500 Kč mnohem přívětivější, než jednorázová útrata ve výši 10 000 Kč. Problémy však nastávají při nesplácení a při pozdní splátce, kdy se půjčka s nulovým úrokem promění ve velmi drahou záležitost a bonita jedince se sníží. Nízká bonita z důvodu špatné historie splácení pak omezí možnosti získat nový úvěr u banky.
Na druhou stranu, poslední statistiky za 2. čtvrtletí 2019 udávají, že celkový objem dluhu obyvatel ČR se zvyšuje, lidé ovšem lépe splácejí. A to jak krátkodobé, tak dlouhodobé úvěry.
Až pětina lidí uvádí důvod pro vánoční půjčku dlouhodobý nedostatek financí. V tomto případě se jeví zadlužení na nákup dárků jako velmi riskantní. Ačkoliv může být půjčka na dárky mnohem drobnější – např. jako malá mikropůjčka, i tak je třeba dát pozor na dluhy z nákupu dárků.
Pokud rodina nebude mít dostatek financí na splátku, tak se i drobná půjčka zmnohonásobí extrémně vysokým úrokem. S přihlédnutím na skutečnost, že každý desátý Čech čelí exekuci, to může být velmi zbytečná cesta do případné exekuce.
Obecně platí, že by se člověk neměl zadlužovat zbytečnostmi. Často si lidé sjednávají půjčku na dovolenou, která sice může přinést nezapomenutelné zážitky, ale nestojí za to vytvořit si dluhy.
Na dovolené a jiné dražší věci se vyplatí si naspořit – např. přes spořící účty nebo stavební spoření. Odložením byť jen pár set korun měsíčně si lze během několika let udělat poměrně slušnou finanční rezervu. Tato rezerva pak může být použita právě na tyto záležitosti
U dárků je toto problematičtější, obzvlášť, pokud má člověk děti, které čekají spoustu dárků, většinou ještě drahých. V tomto případě by na prvním místě mělo být požádání členů rodiny či přátel o drobnější půjčku, nebo vysvětlení dětem, že si nyní jako rodina nemohou drahé dárky dovolit.
Zadlužování z důvodu dárků je velmi rizikové, jelikož často postihuje lidi s již existujícími dluhy či trvalými problémy s financemi. Půjčování na dárky může jejich situaci ještě výrazně zhoršit. Jakmile se dluhy nahromadí, může být obtížné si nad nimi udržovat přehled a úroky začnou být břemenem pro rodinný rozpočet.
Lidé v této situaci by měli zapřemýšlet nad refinancováním úvěru či konsolidací dluhu. Sjednocením svých půjček do jedné velké se sníží administrativa a celkový úrok, díky čemuž klesne měsíční splátka. To uvolní rodinný rozpočet a umožní drobné spoření a vytváření si finančních rezerv.