Vlastnická struktura poskytovatelů půjček – kde sídlí nebankovní společnosti?

Mít úvěr není v dnešní době nic nezvyklého. V současné době má půjčku téměř polovina Čechů. Na trhu je spousta poskytovatelů, a to jak z řad bankovních, tak i nebankovních subjektů. Někteří nabízí spíše půjčky dlouhodobějšího rázu. Jiní poskytovatelé se specializují na krátkodobé půjčky, které mohou pokrýt nečekané výdaje třeba před výplatou. Odkud však tyto společnosti pochází?

Vlastnická struktura poskytovatelů půjček je poměrně pestrá. Společnost Provident má původ ve Velké Británii. Z Francie pak pochází firma Cofidis, kterou mohou klienti znát především díky oblíbené Cofidis půjčce pro jednotlivce.

Může být až překvapivé, jak početně jsou na českém trhu zastoupeni poskytovatelé z pobaltských států, tedy z Litvy, Lotyšska a Estonska.

Poskytovatelé půjček z Pobaltí

Poskytovatelé půjček s původem v Pobaltí mají na českém trhu poměrně široké zastoupení. V rámci tohoto regionu jsou nejpočetněji zastoupeny půjčky z Lotyšska. Oprávnění od České národní banky má celkem 5 lotyšských poskytovatelů.

Půjčky od poskytovatelů z Pobaltí byly vyhodnoceny jako jedny z nejvýhodnějších, navíc často nabízí první půjčku zdarma.

Z lotyšských poskytovatelů půjček stojí za zmínku půjčka Via SMS. První půjčku nabízí bez poplatku a je omezena maximální výší 16 000 Kč. U druhé a každé další půjčky si lze již půjčit až 60 000 Kč.

Doložení příjmu je vyžadováno, stejně tak probíhá kontrola registrů. Půjčku od Via SMS lze sjednat na tomto odkaze.

Dalším poskytovatelem z Lotyšska je společnost Zaplo finance s.r.o., spadající pod vlastnictví firmy 4finance. Doložení příjmu se u Zaplo půjčky nevyžaduje, nahlíží se však do registru dlužníků.

První půjčka je poskytována zdarma, a to v maximální výši 16 000 Kč. U další půjčky si lze zažádat až o částku 30 000 Kč. O Zaplo půjčku lze zažádat zde.

Původ v Estonsku má společnost OPR – Finance, která nabízí revolvingový úvěr Everyday +. Klient si může půjčit od 100 Kč až do 50 000 Kč. Na nové klienty se nevztahuje žádné omezení maximální půjčené částky.

V průběhu trvání úvěrové smlouvy si klient může ve svém internetovém účtu libovolně navyšovat úvěrový rámec. Půjčku od Everyday + lze sjednat na tomto odkaze.

Na českém trhu má své zastoupení také poskytovatel úvěrů z Litvy. Jedná se konkrétně o společnost Orange finance s.r.o., která nabízí SOS Credit půjčku. Úvěr je nabízen ve výši od 1 000 Kč až do 15 000 Kč. Hodí se tedy spíše na pokrytí menších, jednorázových výdajů.

Není vhodná pro zadlužené ani pro osoby bez příjmu. Při opakovaném využívání SOS Credit půjčky mohou klienti využít slev nabízených věrnostním programem. Půjčku SOS Credit lze sjednat zde.

Oprávnění od České národní banky k posyktování úvěrů má v současné době 5 společností s původem v Lotyšsku.

Čeští poskytovatelé půjček

Zahraničních poskytovatelů působí na českém trhu spousta. Kteří z poskytovatelů jsou tedy vlastně domácí? A kteří z nich nabízí nejvýhodnější půjčky?

Ryze českým poskytovatelem úvěrů je společnost Tommy Stachi s.r.o.
Ta je od roku 2018 díky licenci od ČNB oprávněna k poskytování spotřebitelských úvěrů.

Žadatel o snadná půjčku Tommy Stachi musí být starší 21 let, čímž se liší od ostatních poskytovatelů, kterým většinou postačuje věk nad 18 let. Požaduje se, aby měl žadatel pravidelný příjem, a to ve výši minimálně 10 000 Kč.

V případě splnění podmínek si lze půjčit od 10 000 Kč až do 150 000 Kč. Doba splácení je 12 – 60 měsíců, předčasné splacení půjčky je zdarma. Předčasné splacení nabízí také minutová půjčka Equa bank.

Dalším z domácích nebankovních subjektů je společnost EC Financial services, a.s., působící na trhu od roku 2012. Před dvěma lety odkoupila firmu JET Money a začala nabízet Smart půjčku s výhodnějšími podmínkami.

Express cash půjčka má pevně stanovenou úrokovou sazbu na 15 %. Půjčit si lze až 70 000 Kč se splatností na 14, 17 nebo 20 měsíců. Půjčku Express cash lze sjednat zde.

Dalším českým poskytovatelem je Zonky. Zonky nabízí svým klientům zprostředkování peer to peer půjčky, tedy půjčky, kdy si lidé půjčují od lidí. Nová služba od tvůrců Zonky funguje pro změnu na principu peer-to-business, lidé díky ní tedy mohou půjčovat firmám.

Zonky půjčka je nabízena s výhodnějším úrokem, než s jakými se lze setkat u ostatních nebankovních půjček. Úvěr lze získat s úrokovou sazbou již od 2,99 %. Na druhou stranu je velmi důkladně prověřována bonita žadatele.

Od Zonky si lze půjčit 5 000 Kč – 900 000 Kč se splatností 6 měsíců – 7 let. Jediný poplatek, který se s půjčkou pojí, je poplatek za zprostředkování. Ten činí 2 % z půjčené částky. Půjčku od Zonky lze sjednat zde.

Na závěr

Ať už je původ poskytovatele jakýkoliv, člověk by se měl mít na pozoru před některými věcmi. U každé půjčky je třeba zvážit, zda je opravdu nutné si ji brát.

I drobné půjčky mohou způsobit velké dluhy, je tedy nutno každý úvěr řádně promyslet. Pokud má člověk půjček již více, může mu pomoct konsolidace, neboli sloučení půjček.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.