Půjčka od lichváře – znaky lichvářské půjčky, zkušenosti, recenze

Půjčka od lichváře sahá do daleké historie, a i když je v současné době postavena mimo zákon, není problém lichvářskou půjčku získat. Co je to lichva? A je půjčka od lichváře bezpečná?

Každý se někdy dostal do situace, kdy si potřeboval půjčit peníze, ať už na bydlení, auto nebo třeba dovolenou. Ne pro každého je však získání půjčky snadné.

Ti, kdo mají horší platební morálku a negativní zápis v registru dlužníků, můžou na bankovní úvěr zapomenout. Musí tak žádat o nebankovní půjčku, která je méně výhodná.

Ovšem jsou i tací, jejichž situace je velmi zoufalá a nikdo jim peníze nechce půjčit. V tísni a nouzi pak takový člověk může přistoupit na jakékoliv podmínky, jen aby potřebné peníze získal. A poskytovatelé půjček to moc dobře věří, proto zkoušejí různé taktiky a nezřídka nabízejí i lichvářské půjčky.

První Zaplo půjčka zdarma

Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.

Mám zájem

Co je to lichva – definice

Lichva je označení pro obecný závazek nepřiměřený velkému zisku, a to ze získaného závazku. Za lichvářské půjčky se dá považovat zneužití momentální situace jiného člověka a vyvíjení nátlaku na člověka s cílem obohatit se. Taková je definice lichvy.

Dnes je lichva nezákonná podle trestního zákoníku a tomu, kdo ji provozuje, hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Zejména pokud tak učiní za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek.

Definici lichvy stanoví trestní zákoník jako jednání, kdy pachatel:

  • zneužije něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo rozrušení k tomu, aby sobě nebo jinému bylo poskytnuto nebo slíbeno plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru nebo
  • takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede; toto jednání se pak nazývá palichva.

Nejlepším příkladem lichvářské půjčky jsou půjčky, které mají obrovské úroky nebo přemrštěnou zástavu, například auto, dům nebo byt, a to i při výši půjčky třeba 50 tisíc.

Lichváři nejde o to, aby klient řádně splácel. Právě naopak. Lichvářská půjčka má nastavenou vysokou úrokovou sazbu a velké sankce za opožděnou splátku.

Jakmile klient včas nezaplatí, lichvář si mne ruce. Nejprve naúčtuje tučné pokuty a po nezaplacení zabaví dům nebo byt. Člověk se zadlužuje stále více a více, až spadne do dluhové pasti.

Půjčka od lichváře zneužívá momentální tíživé situace člověka.

Jak poznat půjčku od lichváře?

Vzít si lichvářskou půjčku je poměrně snadná cesta, jak se dostat do dluhové pasti a třeba i přijít o střechu nad hlavou. 

Jak však půjčku od lichváře poznat? Pochopitelně nebude označena jako „půjčka od lichváře ještě dnes“, „lichvář online“ nebo „lichva půjčka“, přesto je poměrně jednoduché půjčku od lichváře poznat.

Lichvářská půjčka se pozná tak, že poskytovatel půjčky – lichvář požaduje obrovské úroky. Ty nemusí být stanoveny v procentech, nýbrž rovnou číslem.

Jednoduchým přepočtem člověk zjistí, že úrok nebo RPSN se pohybuje v řádu desítek a někdy i stovek procent. Půjčky od lichváře navíc provází nemorální chování lichváře a vysoké pokuty.

Půjčku od lichváře lze snadno poznat i tak, že lichváři nevadí, když je žadatel v exekuci nebo nemá prokazatelný příjem. Překážkou lichváři není ani negativní zápis v registru dlužníků nebo předluženost zájemce.

Lichvářská půjčka

Lze shrnout, že půjčka od lichváře se vyznačuje těmito znaky:

  • věřitel nekontroluje registry dlužníků
  • lichvář žadatele nezná, přesto nepožaduje doložit příjem
  • požadavek na přemrštěnou zástavu (dům, byt apod.) i za menší půjčku
  • RPSN je v řádu vysokých desítek až stovek procent
  • požadavek na splátky v hotovosti
  • využívání tísnivé situace (úmrtí v rodině, nezaměstnanost, matka samoživitelka, důchodce atd.)

Žadatel by měl mít vždy na paměti, že lichvářská půjčka nikdy není cestou ven z dluhů.

Lichva – půjčka

Lichvářských půjček je celá řada a taktiky lichvářů jsou velmi kreativní. Některé nabídky se na první pohled tváří nevinně a až při bližším zkoumání člověk zjistí, že se jedná o půjčku od lichváře.

Lichvář třeba žadateli nabídne velmi nízkou částku ke splácení. Až následně vyjde najevo, že nejde o splátku měsíční, nýbrž týdenní či denní. Nebo si naúčtuje astronomické sumy za vyřízení a další úkony.

Lichváři někdy využívají i vyděračské triky. Například nutí zájemce podepsat smlouvu hned na místě, jinak mu peníze nepůjčí. Nenechají ho si všechno pořádně rozmyslet a smlouvu si důkladně přečíst.

Půjčka od lichváře ještě dnes – číslo na lichváře, kontakt, inzerce

Co dělat, když má člověk dluhy a bankovní ústav mu nepůjčí? Ačkoliv se situace může zdát jakkoliv tísnivá, člověk by měl spíše přemýšlet nad tím, jak se vyhnout lichváři, než hledat číslo na lichváře. V dnešní době je mnoho lidí, kteří si chtějí snadno vydělat. Proto není problém najít kontakt na lichváře nebo inzerci lichváře. Je to však skutečně to, o co by měl člověk stát?

Je potřeba mít na paměti, že lichvář je označení pro podvodníka, rozhodně ne pro seriózní půjčky. Lichva je dokonce trestným činem. Proto tento typ půjčky nikdy nebude v inzerci označen jako „půjčka od lichváře dnes“, „lichvář online“ nebo „lichvářská půjčka“.

Lichvář inzerce nejčastěji prezentuje jako „nebankovní půjčka bez doložení příjmu“, „rychlá půjčka bez registru“, „půjčka v insolvenci“, „půjčka pro zadlužené“, „peníze ihned“, „rychlá půjčka ještě dnes“ apod.

Takto formuluje své služby lichvář. Inzerce typu „nabídka úvěru, konsolidace, oddlužení, optimalizace, a to bez poplatku, bez zástavy nemovitosti, bez doložení příjmu“ nebo „peníze na směnku“ s pouhým uvedením telefonního čísla jsou samy o sobě podezřelé a člověk by se před nimi měl mít na pozoru.

Lichvářská půjčka není bezpečný úvěr, který by člověku pomohl. Právě naopak.

S velkou pravděpodobností se bude jednat o půjčku od lichváře ještě dnes, i když takto pochopitelně nikdy označena nebude a lichvář bude slibovat hory doly. Proč by však někdo nabízel půjčku od soukromníka ještě dnes? Pro dobro dlužníka rozhodně ne.

Získá-li někdo kontakt na lichváře, měl by se jeho nabídkám vyhnout velkým obloukem. A ještě lépe udělá, když číslo na lichváře, kterému už někdo naletěl, předá policii, protože takový člověk může páchat a s největší pravděpodobností již páchá trestnou činnost.

Lze tedy uzavřít, že kontakt na lichváře je lepší nehledat, protože z takového ujednání dlužník nikdy nevyjde jako vítěz. Číslo na lichváře je mnohdy psané i v internetových diskuzích jako varování před podvodníky.

Je paradoxní, že i na stránkách, které se věnují prevenci a odrazují od lichvářských služeb, lze stále najít množství poptávek po půjčkách od lichváře. Těžko soudit, zda se jedná o vysokou finanční negramotnost či hluboké finanční zoufalství.

Půjčka na směnku od lichváře

Již několik let jsou půjčky na směnku v České republice zakázány a ten, kdo soukromou půjčku na směnku nabízí, jedná nelegálně. Pokud člověk na někoho takového narazí, může si být jistý, že se setkal s produktem půjčka na směnku od lichváře.

Úvěry od společnosti, jejíž činnost není regulována ČNB, jsou totiž nelegální, tím pádem jsou ilegální i půjčky na směnku. Jistě lze najít mnoho kontaktů na lichváře, kteří nabízejí půjčky na směnku. Ovšem takové půjčky jsou vysoce rizikové a nezákonné.

Rizika půjčky na směnku od lichváře spočívají v dodatcích ke smlouvě, kterou žadatel podepisuje. Může se zavázat k úkonům, které ho budou stát více, než půjčený obnos. Může také velmi rychle přijít o všechno, pokud za směnku bude ručit celým svým majetkem

Pokud člověk nechce skončit v problémech (nejen finančních), měl by se všem půjčkám na směnku od lichváře vyhnout velkým obloukem. Pokud člověk potřebuje půjčit, jediné rozumné řešení je půjčit si od legálně působících firem.  

Co dělat, když už nikdo nepůjčí

Pokud člověk ví, že mu hrozí finanční problémy (ať už z důvodu, že přišel o práci, nebo měl nečekané výdaje), měl by se domluvit s bankou co nejdříve. Banky na rozdíl od lichvářů umí najít řešení. V úvahu přichází třeba odklad splátek, jejich snížení nebo konsolidace úvěrů, pokud už dlužník nějaké půjčky a další závazky má.

A když už je dlužník opravdu v tak svízelné situaci, že mu nikdo nepomůže, existuje možnost vyhlášení osobního bankrotu. Osobní bankrot sice možná není tak jednoduchý jako získání lichvářské půjčky, ovšem zcela určitě je cestou ven z dluhové pasti.

Dlouhodobá půjčka po insolvenci

Osobní bankrot, který je možné chápat také jako oddlužení, je způsob, jakým se dlužník může vypořádat se svými závazky. Z důvodu předlužení požádá k soudu návrh na insolvenci. Během doby od podání návrhu do rozhodnutí soudu je pozastaveno úročení dluhů a dlužník se nachází v ochranné lhůtě.

Insolvence má za cíl vypořádání dluhů tak, aby došlo k co nejvyššímu a poměrnému uspokojení všech dlužníkových věřitelů. Věřitelé tak mohou doufat, že získají zpět alespoň část svých pohledávek. Dlužník má naopak šanci své dluhy snížit, případně se s nimi nadobro vypořádat.

Insolvence může trvat po dobu 3 let, přičemž dlužník musí splatit minimálně 60 % svých závazků, nebo 5 let a je nutné splatit alespoň 30 % dluhů. Schválení insolvenčního návrhu však není automatické.

Po úspěšně ukončené insolvenci může člověk opět žádat o půjčku. Musí ovšem počítat s tím, že záznam o insolvenci je v úvěrových registrech zveřejněn ještě po dobu dalších 5 let od úspěšného ukončení insolvence.

Pro čerstvě oddlužené občany je tudíž velmi obtížné přijít k penězům s rozumným úrokem od bankovního ústavu. V tomto období je mimořádně důležité, aby člověk znovu nepodlehl dluhům a nabídkám typu dlouhodobá půjčka po insolvenci. Riziko nového upadnutí do dluhů je příliš vysoké.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.