Půjčky pro dlužníky – jak fungují a na co si dát pozor

Samotné slovo „dluh“ vyvolává v lidech obavy a stres. Dluhová situace je obtížná a mnoho lidí se snaží najít cesty, jak z ní ven. Ačkoli půjčky pro dlužníky mohou na první pohled připadat jako paradoxní řešení, v mnoha případech mohou být užitečným nástrojem k řešení finančních potíží.

Půjčky pro dlužníky jsou určeny pro lidi, kteří se ocitli v finanční tísni a nedokážou uhradit svůj dluh. Nejčastěji jsou to lidé, kteří přestanou zaplatit své úvěry, ztratí zaměstnání nebo je postihnou jiné finanční překážky.

Půjčky pro dlužníky jsou finanční produkty, které pomáhají těmto lidem zvládnout finanční obtíže. Existuje několik možností půjček pro dlužníky.

Tento článek se podívá na různé aspekty půjček pro dlužníky, včetně toho, co jsou, jak fungují a jak správně vybrat tu nejvhodnější.

Možnosti řešení zadlužení

Po pravdě je třeba říci, že zadlužení lidé nemají příliš mnoho možností. To však neznamená, že tyto možnosti nejsou. Jen je nutné se obracet jinam, než na banky.

Nejčastěji mohu zadlužení své dluhy řešit konsolidací úvěru, refinancováním úvěru, půjčkami se záznamem v Solusu či jiným typem půjček pro zadlužené. Konsolidace úvěru pomáhá sloučit více samostatných úvěrů do jednoho velkého úvěru. Dlužník se tím svých dluhů sice nezbaví, avšak platí jen jedny poplatky a zpravidla sníženou měsíční splátku.

Refinancování úvěru je proces, při kterém se z jednoho úvěru převedou peníze do jiného úvěru s lepšími podmínkami. Cílem je dosáhnout nižších splátek, nižší úrokové sazby nebo obojího. Refinancování se může vyplatit v dlouhodobém horizontu.

Další možností jsou půjčky pro dlužníky. V tomto případě se zadlužený člověk musí obracet do nebankovního sektoru, protože banka mu nepůjčí. Dlužník by však měl důkladně zvážit, zda je další půjčka dobrým řešením.

Pokud nemá dostatek financí na splácení svých předchozích dluhů, pak nebude mít peníze ani na splácení nového dluhu. Jednoduše spadne do kolotoče dluhů, a pak už možná bude pozdě se ptát, co dělat, když mám exekuci a potřebuji půjčku.

Půčky pro dlužníky – na co si dát pozor

Půjčky pro dlužníky poskytují nebankovní společnosti nebo soukromé osoby. U těchto subjektů neexistuje žádný regulační režim a kontrola ze strany státu. Solidní nebankovní společnost, která má licenci ČNB, zadluženému člověku nepůjčí.

Proto se na poli půjček pro dlužníky pohybuje mnoho pochybných společností a lidí a je třeba být opatrný.

Je dobré začít tím, že si zájemce pečlivě přečte recenze a zjistí si, co konkrétní nebankovní společnost nabízí. Důležité je také zjistit, jaká je úroková sazba, všechny náklady a podmínky půjčky. Dalším důležitým bodem je prověřit si různé nebankovní společnosti, aby si byl zájemce jistý, že je to společnost, které může věřit.

V dnešní době by každá solidní úvěrová společnost měla mít webové stránky, kde si může každý najít plné informace o jejich produktech a službách. Pokud chce ještě více informací, může nebankovní společnosti kontaktovat.

Nebankovní společnosti mají tendenci účtovat vyšší úrokovou sazbu než bankovní instituce, takže je důležité zjistit si, jaká je úroková sazba půjčky. Půjčky pro dlužníky jsou dobré jako krátkodobé půjčky, avšak nejsou vhodné pro dlouhodobý závazek.

V neposlední řadě je dobré si ohlídat, aby klient nemusel zastavovat nějaký majetek. Zástava majetkem se provádí klasicky u hypoték, kdy si klient potřebuje půjčit vyšší částku. U nižších částek by však klient neměl na zástavu přistoupit.

Mám exekuci a potřebuji půjčku

Mít exekuci a chtít získat půjčku je obtížné, avšak není to nemožné. Zde je několik kroků, které lze zvážit, pokud člověk potřebuje půjčku v exekuci:

  1. Nebankovní finanční instituce: Tyto instituce poskytují půjčky lidem s problémy v kreditní historii. Půjčky v exekuci však často mají vysoké úrokové sazby.
  2. Ručitel: Pokud má dlužník někoho, kdo je ochoten stát se ručitelem za jeho úvěr, může to zvýšit šance na schválení půjčky.
  3. Osobní půjčky od rodiny nebo přátel: Pokud je to možné, je nejlepší získat půjčku od rodiny nebo přátel.
  4. Soukromé osoby: Tam, kde odmítají půjčit všechny finanční instituce, přicházejí soukromé osoby. Ty bývají ochotné půjčit i lidem v exekuci. O výhodnosti jimi nabízených půjček však lze pochybovat.
  5. Poradit se s odborníkem: Pokud je někdo v obtížné finanční situaci, je dobré poradit se s odborníkem na dluhy, jako je právník nebo finanční poradce. V Česku je řada neziskových organizací, které poskytují rady a pomáhají najít vhodné řešení.

Pokud má někdo exekuci, musí být obezřetný a zvážit všechny možnosti. Další půjčka přináší další finanční zátěž. Každé jiné řešení je lepší, než půjčka v exekuci.

Exekuce podle jména zdarma

Mít přehled o svých dluzích je základ. Někdy se však lidé stanou dlužníky nevědomky a o existenci exekuce se dozví až např. při neschválení půjčky, v horším případě při samotném výkonu exekuce. Co to je exekuce? A lze zjistit exekuci podle jména zdarma?

K evidenci exekucí slouží v České republice centrální evidence exekucí. Tato databáze je veřejnosti přístupná. Výpis z registru exekucí může získat každý. V registru lze vyhledávat podle jména a data narození, podle rodného čísla nebo podle IČ společnosti.

Bohužel zjistit exekuci podle jména zdarma možné není. Je to možné vždy a pouze za poplatek. Nabízí-li někdo přehled exekucí zdarma, s největší pravděpodobností jde o podvodné jednání za účelem získání osobních údajů.

Půjčky se záznamem v Solusu

Půjčka se záznamem v Solusu se rovněž nazývá půjčkou bez registru. Znamená to, že žadatel o půjčku má záznam v Solusu. Solus je centrální registr dlužníků, který funguje v České republice. Jeho hlavním účelem je shromažďovat a uchovávat informace o úvěrech a půjčkách poskytnutých bankami a nebankovními institucemi.

Tyto informace jsou používány k posouzení kreditní schopnosti žadatelů o půjčku a jsou důležité pro poskytovatele půjček při rozhodování, zda žádost o půjčku schválit.

Kdo má záznam v Solusu, znamená to, že v minulosti měl nebo stále aktivní půjčku, která je zanesena do tohoto registru. Tento záznam obsahuje informace o všech půjčkách, jako jsou výše půjčky, délka splácení, aktuální zůstatek dluhu, historie splácení a další relevantní údaje.

Tyto informace jsou přístupné poskytovatelům půjček a bankám, které využívají Solus při hodnocení kreditní schopnosti.

Negativní záznamy v Solusu nebo problémy se splácením mohou způsobit, že bude žadatel považován za rizikového žadatele. Kdo má zájem o novou půjčku a má záznam v Solusu, může být obtížnější získat výhodné podmínky půjčky.

Banky většinou půjčky se záznamem v Solusu neposkytují, takže je třeba se obracet do nebankovního sektoru. Tyto půjčky však mají vyšší úroky a celkové náklady. Žadatel by si měl být jistý, že půjčku se záznamem v Solusu dokáže splatit a nezpůsobí mu to finanční potíže.

Lichvář online

Lichvou se obecně označuje podvodné jednání finančního nebo obchodního charakteru. Je to forma půjčování peněz, ve které úroková sazba přesahuje legální výši úroků. Tyto sazby se mnohdy pohybují na úrovni desítek nebo dokonce stovek procent ročně.

Lichvářské půjčky mají obrovské úroky a poplatky, které několikanásobně převyšují půjčovanou částku.

Lichvářská půjčka je také taková, kdy lichvář požaduje zástavu majetku, i když se jedná o půjčku nižšího rozsahu či dokonce mikropůjčku.

Tato forma půjčování peněz je v Česku nelegální a může vést k nemalým finančním problémům. Lichváři cílí na lidi, kteří jsou ve finanční tísni, mají nízkou kreditní hodnocení nebo nemohou získat půjčku od tradičních finančních institucí.

Lichváři také často používají agresivní metody vymáhání dluhu, včetně výhrůžek, násilí nebo zastrašování. Hledat tedy lichváře online není dobré řešení.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.