Obrovský zájem o hypotéky – úrokové sazby letí dolů

V letošním pandemickém roce by leckdo mohl očekávat klesající zájem o hypoteční úvěry, leč opak je pravdou. V listopadu roku 2020 došlo k prolomení 2% hranice úrokových sazeb u hypoték a Češi svůj zájem o tento typ úvěru nadále stupňují. Jak se bude situace vyvíjet v roce letošním?

Své historické minimum hypoteční úrokové sazby zažily již v lednu roku 2017. Od tohoto okamžiku však rostly až ke 3 %. Právě proto byl rok 2020 rokem rekordním, jelikož až do listopadu úrokové sazby klesaly soustavně 8 měsíců a ustálily se na hodnotě 1,98 %. Je však možné, že dojde ke zvýšení některých poplatků, třeba předčasné splácení hypotéky možná zdraží. O návrhu budou rozhodovat poslanci.

Listopad 2020 patřil vůbec mezi nejsilnější měsíce v historii a banky dle Fincentrum Hypoindexu meziročně poskytly o více než 2 000 hypotečních úvěrů více.

Snem lidí je bydlet ve vlastním, čemuž odpovídá statistika o rostoucím zájmů Čechů o vybudování vlastního bydlení. Ačkoliv během pandemie příjmy obyvatel spíše klesají, zájem o hypotéky nikoliv.

I proto ceny nemovitostí neutrpěly až takové ztráty, jak od nich bylo očekáváno. Scénáře, kdy naopak dochází k růstu, už ani v pandemickém roce nejsou výjimkou.

Trend klesajících úrokových sazeb zažívají rovněž úvěry ze stavebního spoření. Pro tento typ úvěrů byl rok 2020 taktéž rekordním, jelikož sazby prolomily, stejně jako v případě hypoték, 2% hranici.

Úvěry ze stavebního spoření jsou levnější než hypotéka, avšak jejich využité může být mnohdy značně omezující.

Celkový dluh obyvatel neustále roste, problémy se splácením se ale snižují, a tak právě odhodlanost Čechů pro získání hypotéky v této prapodivné době neustále stoupá. I v roce 2020 se počet nesplacených úvěrů nacházel na rekordním minimu, a to díky plošnému odkladu splátek.

Stále čím dál více Čechů touží bydlet ve vlastním.

Jak to bude dál?

Ačkoliv rok 2020 patřil mezi vůbec nejsilnější období, v prosinci pokles úrokových sazeb ustal. Většina bank i nebankovních společností sazby ponechala netknuté, avšak například UniCredit Bank sazby hypoték zvýšila na 1,69 %, respektive 1,79 % dle fixace.

I nadále však tato společnost patří k nejlevnějším na trhu a pohyb o 0,1 procenta nepředstavuje závaznější růst. Přesto může být patrné, jakým směrem se letos úrokové sazby u hypoték budou pravděpodobně vydávat.

Momentálně se sazby nacházejí ve fázi stagnace, avšak jejich růst během následujících měsíců je spíše očekáván.

Růst je ve finanční sféře během následujícího roku očekáván i u autopojištění. Povinné ručení si na sebe nevydělá, proto musí dojít k růstu jeho cen.

V prosinci roku 2020 nabízela nejlepší úvěr MONETA Money Bank, která i na počátku letošního roku patří mezi vůbec nejvýhodnější poskytovatele.

Hypoteční sazby se u této společnosti v závislosti na délce fixace pohybují v rozmezí od 1,89 % do 1,99 %. Hranici 2 % vzhůru však prolomila například Komerční banka, a to při všech variantách fixací. V červenci roku 2021 však hypotéky zdražují a průměrná sazba roste na 2,23 % p.a.

Naopak Raiffeisenbank své sazby od ledna letošního roku snižuje a u fixace až na 7 let mohou klienti úvěr získat od 1,99 %.

Pro získání nejvýhodnějších hypotečních úvěrů je vhodné využít například hypoteční kalkulačku.

Na co se vztahuje hypotéka?

Jak již bylo řečeno úvěr ze stavebního spoření je momentálně dokonce výhodnější než samotná hypotéka, přesto se hodí spíše na menší rekonstrukce.

Klasickou hypotéku lze využít na:

  • stavbu nemovitosti
  • koupi nemovitosti
  • rekonstrukci
  • modernizaci

Vždy je důležité porovnávat úrokové sazby dle jednotlivých fixací. Ukazatel LTV, tedy poměr půjčky k hodnotě nemovitosti, může být rovněž nápomocen.

Úrokové sazby u hypoték již nadále klesat pravděpodobně nebudou, přesto se stále pohybuje v přijatelných rozmezí a Češi mají možnost sjednat tento typ úvěrů velmi výhodně.

Rok 2020 byl podle Fincentrum Hypoindexu nadprůměrným a celkem bylo na hypotékách poskytnuto více jak 224 miliard Kč. Následující rok bude stále zasažen pandemií, tudíž je náročnější určit budoucí vývoj. Obecně je však očekáván postupný růst.

Většina Čechů letos plánuje omezit útraty a začít šetřit. Spoustu lidí tedy přistoupí na tvorbu stavebního spoření spíše než na hypotéku.

Hypotéku si lze sjednat například u Air Bank, ČSOB, Banky Creditas nebo u České spořitelny. Každá společnost však poskytuje úvěry jen do určité procentuální výše nemovitosti, proto záleží i na názoru odhadce.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.