Většina Čechů letos plánuje omezit útraty a více spořit

Stále neutuchající zdravotnická krize, a s tím spojený propad ekonomiky, má mimo jiné za následek změnu chování obyvatelstva. Nespočet pracovních pozic bylo zredukováno a mnoho lidí se tak zákonitě bojí o své příjmy. Jak bude situace v Česku vypadat v následujících měsících?

V lednu letošního roku společnost Equa bank zveřejnila průzkum, ve kterém se vybraných Čechů vyptávala na jejich momentální finanční situaci, a zda se nějakým způsobem během následujícího roku změní jejich ekonomické chování.

Pandemie koronaviru v mnoha lidech vyvolala strach, který se váže s jejich finanční budoucností. I samotné banky přišly kvůli koronaviru o polovinu zisků.

Ačkoliv téměř většina lidí za uplynulý rok ušetřila za cestování nebo za útratu v restauracích, propouštění a škrty v rozpočtech firem zapříčinily obavu, zda se finanční situace v jejich rodinách nezhorší.

Tyto obavy má dle průzkumu více jak polovina dotazovaných Čechů, celkem 53 %. Těch, kteří věří v pozitivní obrat již v letošním roce, mnoho není, přesto se i takoví lidé najdou. Přesto ve zlepšení situace momentálně věří pouhých 6 % tázaných.

Díky spoření a menším útratám se nemusí člověk ocitnout v hmotné nouzi a žádat si tak o životní minimum.

Aktuálně má polovina Čechů úspory do 50 tisíc korun, pětina lidí by v případě ztráty zaměstnání přežila pouze měsíc. Není tedy divu, že lidé začínají více spořit a hledají způsoby, jak ušetřit na výdajích. Za poslední roky rovněž stoupá zájem o investiční produkty, jelikož lidé začínají stále více myslet na budoucnost a stáří.

Češi také stále častěji v této době využívají možnosti sloučení půjček, které jim výrazně pomůže ušetřit na splátkách a úrocích. Zájem o konsolidaci vzrostl až o 80 %.

Omezení výdajů a šetření kvůli koronaviru představuje nezbytné kroky pro spoustu Čechů.

Kde dojde k omezování útrat?

K omezování výdajů se podle Equa bank nechystá pouze 20 % Čechů, což jasně dokazuje stoupající obavy z budoucího vývoje pandemie. Spoustu lidí své výdaje již více omezit nemůže i přesto, že by se k tomuto činu uchýlili. Celkem 14 % dotazovaných zkrátka více šetřit nemůže.

V následujícím roce se obecně nejvíce očekává šetření na dovolených. Situace je stále nejasná a omezení cestování nadále platí v plném rozsahu. I tento aspekt ovlivňuje směřování peněžních prostředků obyvatel jinam.

Počet nesplacených úvěrů je na rekordním minimu, a to i navzdory očekáváním. Banky obecně neočekávají narůst úvěrů, jelikož Češi v rámci šetření plánují zredukovat například výdaje spojené s rekonstrukcí. Dobrou zprávou ovšem je, že dle průzkumu umí Češi nyní lépe vyhodnocovat výhodnost půjček, než tomu bylo před 5 lety.

Výraznější pokles v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření očekáván není, o čemž může hovořit situace z konce roku, kdy úroky pro úvěry ze stavebních spoření klesly.

Další omezení výdajů však dle průzkumu dojde v oblasti nákupu elektroniky nebo pořizování aut – uvedlo tak 37 % Čechů.

Otazník visí i nad hudebními festivaly a dalšími podobnými akcemi, přičemž právě tyto útraty budou spadat do redukce výdajů. Toto omezení je mimo jiné spojeno i s obavami o ztrátu zaměstnání. V porovnání s minulým rokem se o své pozice strachuje 34 % lidí.

Lidé začínají více spořit

Redukce výdajů je doprovázena právě spořením. Čím dál více lidí začíná vyhledávat investiční produkty pro zajištění a tvorbu určitého finančního polštáře. Pouze téměř každý osmý oslovený Čech v budoucnu neplánuje více šetřit.

Spořicí účty, termínované vklady, investiční zlato, investiční stříbro, kryptoměny a mnoho dalšího, Češi již přistupují i na investice, které nejsou příliš konzervativní. Přesto téměř 32 % oslovených své úspory ponechá na běžném bankovním účtu.

Zejména mladí lidé vyhledávají způsoby, jak koupit akcie, zda se vyplatí investice do zlata a stříbra v době krize, jestli se vyplatí podílové fondy nebo jak vlastně fungují podílové investiční fondy.

Již zmiňované termínované vklady a spořicí účty pro tvorbu úspor využije na 21 % Čechů. Stále se však najdou i tací, kteří utvořené finanční rezervy ponechávají v hotovosti. Doma si tímto způsobem ponechává úspory zhruba 18 % lidí.

Termínované vklady a další investiční produkty v Česku nabízí například Fio banka, Banka Creditas, ČSOB nebo Komerční banka.

Equa bank spořicí účet Hit lze rovněž využít pro tvorbu rezerv. V důsledku pandemie koronaviru však úroky na spořicích účtech klesají, a tak se nevyplatí tolik jako v minulosti.

TIP: Oblíbené produkty od Equa bank nebudou mít na českém trhu dlouhé trvání. Na začátku února totiž rakouská skupina Raiffeisenbank International oznámila, že Equa bank kupuje Raiffeisenbank a obě společnosti se tak sloučí.

Úspory Češi tvoří hlavně na nečekané výdaje, mezi které se řadí především nutná oprava bytu, auta nebo hrazený lékařský zákrok. Celkem 29 % hodlá šetřit za účel případného zhoršení ekonomiky, 26 % na zajištění na stáří.

V neposlední řadě se v 22 % případů Češi uchylují k šetření za účelem spoření na vlastní bydlení. Snem lidí je bydlet ve vlastním, a tak stavební spoření spadá do zajištění i v budoucnu. Výhodou tohoto typu spoření je především státní podpora stavebního spoření.

Spoření obecně by mělo zvažovat více lidí. V současnosti nemá téměř žádné rezervy bezmála jedna pětina Čechů. Na druhé straně rezervou více jak 500 000 Kč disponuje přes 11 % dotazovaných.

TIP: Jak být rentiér? S tím poradí tento článek na vPenize.cz.

Mimo klasické spoření se čím dál více Čechů zajímá o rizikovější investice, například kryptoměny.

Kde lze na výdajích ušetřit?

Pokud tvorba finančního polštáře pro řadu lidí představuje nedosažitelný úkon, mohou využít pro menší nákupy například nákupy z Číny. Trend nakupování v zahraniční stále stoupá a oblíbenosti dosahuje zejména pro levné ceny a rozmanitost produktů.

Levné produkty lze najít například v následujících obchodech:

Nejen v důsledku koronaviru se zásilky z Číny začínají opožďovat a v diskusi panuje rovněž možnost, že dojde ke zdražení dopravy. Cena námořní dopravy je na rekordním maximu a řada textilních producentů na asijském trhu je nucena své obchody uzavřít.

Pokud nakupování nepatří do části života, kde může dotyčný nějak výrazně ušetřit, může alespoň využívat zahraniční nebo české e-shopy, které podporují cashback.

Cashback portály na základě partnerského vztahu umožňují nakupujícímu vrátit určitého procento z nákupu zpět, tudíž se jedná o skvělý způsob, jak při nákupech ušetřit.

Vhodnou cestou může být také vyhledávání slevových kupónů nebo hledání slev a výprodejů.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.