Povinné ručení si na sebe nevydělá – výše škod roste

Všichni motoristé by měli zpozornět, jelikož cena povinného ručení se během následujícího roku může znatelně zvýšit. Vyplývá tak z nedávného přehledu České kanceláře pojistitelů, který značí nepříznivý výhled jak pro řidiče, tak pojišťovny. Čím je tato situace způsobena?

Zmíněný přehled ČKP vydala ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven již na konci roku 2020 a jednoznačně určuje rostoucí trend pro rok následující.

Hlavní příčinou na změně ceny povinného ručení jsou převážně složitější opravy modernějších aut a nižší částky vybrané na pojistném.

V uplynulých letech cena pojistného klesala a bylo jen otázkou času, kdy dojde k obratu. Značný podíl na tom však měly samotné pojišťovny, které se v rámci konkurenčního boje snažily poskytovat to nejlevnější povinné ručení.

Jelikož se jedná o zákonné pojištění vozidel, řidiči jsou povinni tímto druhem autopojištění disponovat.

V posledních měsících se průměrná cena za povinné ručení pohybovala kolem 3066 Kč, přičemž aut k pojištění je v České republice přes 8 milionů.

Po jednoduchém vynásobení se může zdát, že pojišťovny disponují dostatečnou částkou k hospodaření, leč opak je pravdou. Pojišťovací byznys v dnešní době není takové terno, jako tomu bývalo v minulosti.

Pro získání nejlepší nabídky pojištění na trhu se vyplatí využít kalkulačku.

Spočítat cenu povinného ručení >

Příčiny růstu cen

Přihlédneme-li na výše uvedená čísla, pojišťovny na pojistném získají až 26 miliard Kč. Ovšem škody, které tyto instituce financují, se vyšplhají na částku 16 miliard Kč.

Tím však náklady spojené s pojistným nekončí. Zbylé prostředky putují z pojišťoven na výplatu makléřů, dále pak likvidátorů a v neposlední řadě na povinné odvody.

Takové finanční výdaje mohou dosáhnout částky až 9 miliard Kč, což značí atakování maximální přípustné hranice.

Pro lepší výklad je rovněž nutné stanovit, že pro pojišťovny se tento byznys dostává do černých čísel pouze v situacích, kdy poměr vyplacených škod vůči pojistnému nepřesáhne 60 %.

Takového hospodaření je však v dnešní době těžké dosáhnout, jelikož za posledních několik let se cena odškodného téměř zdvojnásobila. Na straně druhé, tedy ceně povinného ručení, však došlo k opačnému vývoji.

Další příčinu představují i samotní motoristé. Většina řidičů vyhledává ty nejlevnější nabídky na trhu, čemuž se právě pojišťovny musely přizpůsobit. K online sjednání povinného ručení navíc většina pojišťoven přikládá určitou slevu.

Pojišťovny se musejí adaptovat, a tak spoustu z nich nabízí co nejvýhodnější slevy, například za bezeškodní průběh. Výše pojistných limitů se liší napříč trhem, kvůli čemuž se řidič může v nabídce vyznat mnohdy složitě.

V takových situacích je vhodné sáhnout po různých srovnávačích povinného ručení.

Pandemie a budoucí průběh cen

Z důvodu koronavirové pandemie se obecně očekávalo, že nižší mobilita obyvatel a s tím spojená omezení dopravy povedou ke snížení ceny, avšak situace je jednoznačná. Ceny oprav strmě rostou, čemuž se budou muset přizpůsobit i ceny.

Řidiči tak mohou již zmíněný přehled využít jako určité varování, že se cena povinného ručení bude vyvíjet vzhůru.

Právě koronavirus pravděpodobně způsobí i nižší vybrané částky na pojistném, jelikož spoustu lidí, kteří svá vozidla využívali zejména k pracovním účelům, tyto vozy tzv. uzemnila.

I když za uplynulý rok došlo k poklesu pojistných událostí, povinné ručení si na sebe jen stěží vydělá.

Nabídka povinného ručení může být nepřehledná, proto je vhodné využít srovnávač.

Srovnat ceny povinného ručení >

Kde sjednat povinné ručení?

Jak již bylo řečeno, povinné ručení je stanoveno zákonem, tudíž je jeho vlastnění naprostou nezbytností. V České republice existuje řada společností, u kterých se tento typ pojištění vozidla dá jednoduše sjednat.

Nespočet recenzí jednotlivých institucí nabízí například portál 123ruceni.cz. Značná část pojišťoven navíc nabízí výhodnější ceny, pokud si řidič současně s povinným ručení sjedná i havarijní pojištění.

Na portále 123ruceni.cz lze mimo jiné využít i kalkulačku povinného ručení nebo kalkulačku havarijního pojištění, které mohou řidiči rozhodování o nejvýhodnější nabídce poměrně ulehčit.

Tyto kalkulačky vybírají například z nabídek následujících pojišťoven:

Na tomto webu lze však narazit na mnohem více pojišťoven a jejich recenze. Řidiči by vždy měli hledět na každý jednotlivý parametr nabídky a vybrat tu nejvýhodnější nabídku. K tomu však mohou využít právě již zmíněnou kalkulačku.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.