Povinné ručení si na sebe nevydělá – výše škod roste

Všichni motoristé by měli zpozornět, jelikož cena povinného ručení se během následujícího roku může znatelně zvýšit. Vyplývá tak z nedávného přehledu České kanceláře pojistitelů, který značí nepříznivý výhled jak pro řidiče, tak pojišťovny. Čím je tato situace způsobena?

Zmíněný přehled ČKP vydala ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven již na konci roku 2020 a jednoznačně určuje rostoucí trend pro rok následující.

Hlavní příčinou na změně ceny povinného ručení jsou převážně složitější opravy modernějších aut a nižší částky vybrané na pojistném.

V uplynulých letech cena pojistného klesala a bylo jen otázkou času, kdy dojde k obratu. Značný podíl na tom však měly samotné pojišťovny, které se v rámci konkurenčního boje snažily poskytovat to nejlevnější povinné ručení.

Jelikož se jedná o zákonné pojištění automobilu, řidiči jsou povinni tímto druhem autopojištění disponovat. Nezaplacené povinné ručení znamená vysoké pokuty od České kanceláře pojistitelů.

V posledních měsících se průměrná cena za povinné ručení pohybovala kolem 3066 Kč, přičemž aut k pojištění je v České republice přes 8 milionů.

Po jednoduchém vynásobení se může zdát, že pojišťovny disponují dostatečnou částkou k hospodaření, leč opak je pravdou. Pojišťovací byznys v dnešní době není takové terno, jako tomu bývalo v minulosti.

Pro získání nejlepší nabídky pojištění na trhu se vyplatí využít kalkulačku.
Spočítat cenu povinného ručení >

Příčiny růstu cen

Přihlédneme-li na výše uvedená čísla, pojišťovny na pojistném získají až 26 miliard Kč. Ovšem škody, které tyto instituce financují, se vyšplhají na částku 16 miliard Kč.

Tím však náklady spojené s pojistným nekončí. Zbylé prostředky putují z pojišťoven na výplatu makléřů, dále pak likvidátorů a v neposlední řadě na povinné odvody.

Takové finanční výdaje mohou dosáhnout částky až 9 miliard Kč, což značí atakování maximální přípustné hranice.

Pro lepší výklad je rovněž nutné stanovit, že pro pojišťovny se tento byznys dostává do černých čísel pouze v situacích, kdy poměr vyplacených škod vůči pojistnému nepřesáhne 60 %.

Takového hospodaření je však v dnešní době těžké dosáhnout, jelikož za posledních několik let se cena odškodného téměř zdvojnásobila. Na straně druhé, tedy ceně povinného ručení, však došlo k opačnému vývoji.

Další příčinu představují i samotní motoristé. Většina řidičů vyhledává ty nejlevnější nabídky na trhu, čemuž se právě pojišťovny musely přizpůsobit. K online sjednání povinného ručení navíc většina pojišťoven přikládá určitou slevu.

Pojišťovny se musejí adaptovat, a tak spoustu z nich nabízí co nejvýhodnější slevy, například za bezeškodní průběh. Výše pojistných limitů se liší napříč trhem, kvůli čemuž se řidič může v nabídce vyznat mnohdy složitě.

V takových situacích je vhodné sáhnout po různých srovnávačích povinného ručení.

Pandemie a budoucí průběh cen

Z důvodu koronavirové pandemie se obecně očekávalo, že nižší mobilita obyvatel a s tím spojená omezení dopravy povedou ke snížení ceny, avšak situace je jednoznačná. Ceny oprav strmě rostou, čemuž se budou muset přizpůsobit i ceny. Cenu může navýšit i sjednání povinného ručení asistenční služby.

Řidiči tak mohou již zmíněný přehled využít jako určité varování, že se cena povinného ručení bude vyvíjet vzhůru.

Právě koronavirus pravděpodobně způsobí i nižší vybrané částky na pojistném, jelikož spoustu lidí, kteří svá vozidla využívali zejména k pracovním účelům, tyto vozy tzv. uzemnila.

I když za uplynulý rok došlo k poklesu pojistných událostí, povinné ručení si na sebe jen stěží vydělá.

Nabídka povinného ručení může být nepřehledná, proto je vhodné využít srovnávač.
Srovnat ceny povinného ručení >

Kde sjednat povinné ručení?

Jak již bylo řečeno, povinné ručení je stanoveno zákonem, tudíž je jeho vlastnění naprostou nezbytností. V České republice existuje řada společností, u kterých se tento typ pojištění vozidla dá jednoduše sjednat.

Nespočet recenzí jednotlivých institucí nabízí například portál 123ruceni.cz. Značná část pojišťoven navíc nabízí výhodnější ceny, pokud si řidič na základě srovnání pojištění vozidel současně s povinným ručení sjedná i havarijní pojištění.

Na portále 123ruceni.cz lze mimo jiné využít i kalkulačku pojištění auta pro výpočet povinného ručení nebo kalkulačku havarijního pojištění, které mohou řidiči rozhodování o nejvýhodnější nabídce poměrně ulehčit.

Tyto kalkulačky vybírají například z nabídek následujících pojišťoven:

Na tomto webu lze však narazit na mnohem více pojišťoven a jejich recenze. Řidiči by vždy měli hledět na každý jednotlivý parametr nabídky a vybrat tu nejvýhodnější nabídku. K tomu však mohou využít právě již zmíněnou kalkulačku.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.