Úvěr u stavební spořitelny je levnější než hypotéka

Stavební spoření, kromě možnosti si vytvořit finanční rezervu do budoucna, umožňuje získat úvěr ze stavebního spoření. Tento úvěr se vždy vyznačoval velmi výhodnými podmínkami. V poslední době se parametry těchto úvěru vylepšily natolik, že se úrokové sazby pohybují na stejné či nižší úrovni než u hypoték.

Stavební spořitelny se zaměřují především na poskytování způsobů zhodnocení peněz – zejména se jedná o stavební spoření. Stavební spoření patří k nejvýhodnějším bezpečným způsobům spoření. Je bezpečné kvůli tomu, že Evropská unie požaduje po bankách a spořitelnách, aby vklad člověka na spořící účet byl pojištěn do výše 100 000 €, tedy při kurzu 25 Kč/€ do dvou a půl milionu korun.

Další výhodou stavebního spoření je možnost získat státní příspěvek ve výši až 10 %, tento příspěvek je však zastropován na 2 000 Kč ročně. Pro mnohé ale hlavní výhodou je přístup k úvěru ze stavebního spoření.

Úvěr ze stavebního spoření se poskytuje po splnění určitých podmínek. Mezi tyto podmínky patří například:

  • spoření alespoň dva roky,
  • naspoření určité sumy z předem určené cílové částky (většinou polovina).

Pokud žadatel o úvěr tyto podmínky nesplňuje, může požádat o překlenovací úvěr. Jak již název napovídá, tento úvěr překlenovává dobu, ve které žadatel nesplňuje výše zmíněné podmínky a peníze z úvěru jsou mu poskytnuty hned.

Úvěr ze stavebního spoření se značí velmi nízkým úrokem. Tento úvěr je účelový – musí tedy být použit na předem zmíněné účely, tj. náklady spojené s řešením bytových potřeb. Může se tak jednat např. o úvěr na rekonstrukci.

Úroky pro úvěry ze stavebního spoření klesly pod 2 %, díky čemuž stavební spořitelny v budoucnu očekávají zvýšený zájem o tento typ úvěru. Již letos stavební spořitelny poskytly rekordní objem úvěrů.

Statistiky České národní banky ukazují, že úvěry od stavebních spořitelen jsou v poslední době o několik desetin procent levnější než běžné hypotéky. Hypotéky se dosud mohly pyšnit jednou z nejnižších úrokových sazeb, je to z důvodu krytí úvěru danou nemovitostí – jelikož banky dostávají nemovitost do zástavy, je pro ně úvěr méně rizikový, a tak se nemusí pojišťovat před možnou ztrátou vyššími úroky a poplatky.

Snem lidí je bydlet ve vlastním a hypotéky představují hlavní způsob získání nemovitosti.

V roce 2018 stavební spořitelny poskytly úvěry ve výši téměř 70 miliard korun, nejvýše za posledních deset let.

Jedním z důvodů, proč o úvěry od stavebních spořitelen roste zájem, je skutečnost, že banky již nějakou dobu na základě regulací ČNB poskytují hypoteční úvěr pouze do výše kolem 80 % hodnoty nemovitosti. Zbylou pětinu ceny si musí klient uhradit z vlastních zdrojů a většinou se vyplatí si na to vzít úvěr ze stavebního spoření, jelikož běžný úvěr na bydlení má dnes o třídu vyšší úrokovou sazbu.

U amerických hypoték se poskytuje ještě menší hodnota nemovitosti, peníze lze ale využít na cokoliv, nejen na nemovitost a bydlení. Nebankovní hypotéky nabízí nejnižší výši úvěru k hodnotě nemovitosti, na druhou stranu jsou ale mnohem dostupnější – hypotéku si zde většinou uzavírají lidé, kteří nedosáhli na bankovní hypotéku. Takto získávají úvěr i lidé, kteří by jej zodpovědně získat neměli, stejně jako u nebankovních půjček.

Rostou i úroky na spořících účtech. V budoucnu je možné očekávat narůst poskytovaných výhod k produktům spořitelen i bank, jelikož se boj o nové klienty stává čím dál větším a těsnějším. Banky čelí nedostatku klientů a dostatku finančních prostředků, proto lze očekávat výhodnější nabídky refinancování úvěrů a konsolidace dluhu.

Data také ukazují, že tradiční velké banky ztrácí klienty, kteří raději vyhledávají středně velké, nové a moderní banky. Mezi ty tradiční banky, které ztrácejí klienty, patří například Česká spořitelna nebo ČSOB, naopak mezi středně velké banky získávající klienty patří Air Bank, Equa bank nebo Fio banka.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.