Česká republika nyní eviduje více než tři čtvrtě milionu osob v exekuci. Zákonodárci nyní přišli s právní úpravou, která dlužníkům umožní vedení chráněného účtu. Peníze z tohoto účtu nebudou moci být zabaveny exekutory. Co to pro dlužníky znamená a kdy tato novela zákona začíná platit?
Nový výzkum agentury Behavio ukázal, že polovina Čechů vnímá exekuce jako nespravedlivé. Mimo jiné se jim nelíbí, že dlužníci s více než jednou exekucí často přicházejí i o zákonem dané životní minimum, a upadají tak do ještě vážnějších finančních potíží.
První Zaplo půjčka zdarma
Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.
První exekuce se odečte z platu a druhá může odejít na účet věřitele i z nezbavitelného minima.
Osoby v exekuci poté mají problém uživit sebe a svou rodinu, jelikož jim z výplaty téměř nic nezbude. Proto byla schválena možnost vedení druhého bankovního účtu, který bude chráněný. Zároveň však nebudou poškozeni věřitelé.
Jak založit chráněný účet
Založení chráněného účtu i jeho vedení bude nabízeno zcela zdarma. Na tento typ konta si mohou dlužníci uložit peníze, které nepodléhají exekucím. Celkem bude možné mít na chráněném účtu peněžní obnos ve výši trojnásobku životního minima.
Podmínkou je, že každý dlužník může mít založený chráněný účet pouze jeden. To se dá poměrně snadno kontrolovat, banky totiž mohou pomocí filtrů zjistit, zda již daný klient nevyužívá chráněný účet u jiné banky.
Na účet mohou dlužníci umístit příjmy, které jsou ze zákona nezabavitelné. Patří sem například:
- mateřská
- rodičovská
- nemocenské dávky
- mzda
- důchod
- celé ošetřovné
- sociální dávky nespadající pod exekuci
Novela zákona měla původně vstoupit v platnost od 1. dubna roku 2021. Nicméně se ukázalo, že chráněný účet má zpoždění, jelikož ho banky nestíhají připravit. K jeho spuštění tak dojde nejdříve 1. července 2021. Dlužník podá žádost o zřízení chráněného účtu své bance, ta poté informuje také exekutory a soudy.
Účet je veden zdarma, další poplatky ovšem záleží na typu běžného účtu, který dlužník využívá. Některé účty mají například výhodu nulových poplatků při výběrech z bankomatu, jako například mKonto či U konto.
Cesta do dluhové pasti – rizikové půjčky
Osoby, které se ocitnou na hraně svých finančních možností, jen těžko získají některý z bankovních úvěrů. Finanční nouze je však nutí volit rizikové půjčky, které jsou však mnohdy přímou cestou k exekučního řízení.
Půjčky pro zadlužené jsou typické vysokými úroky a enormními poplatky. Výše RPSN u těchto půjček dosahuje mnohdy až několik tisíců procent. Při jejich nesplacení včas navíc hrozí poté další sankce.
Mezi rizikové půjčky patří například:
Pro nalezení té správné půjčky na míru lze využít online kalkulačky půjček.
TIP: Některé společnosti nabízejí také půjčku o víkendu. Stačí poslat online žádost a peníze jsou do několika minut na účtě.
Alternativy rizikových půjček
V první řadě je nutné zvážit, zda je půjčka opravdu nutná. Případně si rozmyslet jiné varianty získání peněz. Patří sem například půjčky od rodiny a přátel či pomoc neziskových organizací (např. Člověk v tísni).
Dlužníci mohou také využít konsolidace půjček, díky které minimalizují úroky a poplatky.
Základem uzavíraní půjčky je vždy smlouva, se kterou by se měl věřitel dopodrobna obeznámit. V případě půjček od přátel či známých je vhodné využít vzor smlouvy o půjčce, která předchází mnohým nedorozuměním.
Půjčky pro zadlužené nabízejí některé nebankovní společnosti či soukromé osoby. Člověk by si vždy měl ověřit, od koho si peníze půjčuje.
Mezi prověřené nebankovní společnosti patří například Zonky, Zaplo, Provident či Kamali. V případě vyšší bonity mohou lidé využívat také levnější bankovní půjčky, například půjčku od Fio banky.
Lidé, kteří se náhle ocitnou ve finančních potížích, také mohou zvážit, zda nemají nárok na státní příspěvek v hmotné nouzi.