Nezaplacené povinné ručení – co hrozí, když se neplatí autopojištění?

Jak napovídá již samo označení této pojistky, povinné ručení je povinné pro všechna provozovaná vozidla. Co hrozí řidiči, který své auto nepojistí? A jaký je postup v případě, kdy se na platbu pojištění v jednom měsíci zapomene?

Povinné ručení, přesněji pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je povinné pojištění auta. Na rozdíl od havarijního pojištění, které je dobrovolné, se sjednává za účelem ochrany zdraví a majetku třetích osob. Pokud si jej řidič nesjedná a své vozidlo provozuje či ponechává na pozemní komunikaci, porušuje zákon.

A jaký je postup tehdy, když řidič pojištění má, akorát ho zapomene uhradit? Naštěstí není třeba mít strach, že by se povinné ručení automaticky ukončilo. Pokud však pojištěný nereaguje na urgování ze strany pojišťovny, pojistka na auto skutečně zanikne.

Jízda bez povinného ručení

Za jízdu bez povinné pojistky na auto hrozí pokuta až 40 000 Kč. Pokud je navíc vozidlo nepojištěné déle jak 14 dní, dojde také k vyřazení z registru. Pozor – povinné ručení musí mít všechna vozidla, která jsou v registru zapsaná. Nezáleží na tom, že se auto několik měsíců nepoužívá a je schované v garáži – jakmile je v registru, musí být pojištěné.

Pokud se auto po delší dobu nepoužívá, může být namístě dočasné odhlášení z registru. Pak nebude nutné povinné ručení platit. Další tipy a užitečné informace týkající se pojištění přináší web Vpojisteni.cz.

Co když se neuhradí měsíční pojistné?

Někteří lidé si myslí, že pokud přestanou pojištění platit, automaticky se ihned zruší. Takto to však v praxi nefunguje. Pokud chce řidič například změnit pojišťovnu a získat tak lepší cenu povinného ručení, musí nejprve stávající pojistku vypovědět.

Jestliže pojistník nezašle pravidelnou platbu pojistného, upozorní ho pojišťovna pomocí upomínky. Těchto upomínek bývá více a zasílají se poštou. Až poté, co na ně pojištěný nereaguje, pojištění auta zanikne. Dlužnou částku je však samozřejmě nutné uhradit.

Pokud řidič dluh za pojištění dlouhodobě nehradí, ať už kvůli nespokojenosti s cenou povinného ručení, nebo zkrátka proto, že na platbu zapomněl, začne záležitost řešit Česká kancelář pojistitelů. Ta se nejprve obrátí na soud a poté bude s největší pravděpodobností následovat exekuční řízení.

Majitel vozidla, jehož pojistku na auto pojišťovna zruší, se bude muset poohlédnout po novém povinném ručení – tedy za předpokladu, že má zájem vozidlo dále užívat. K tomu poslouží srovnání povinného ručení, díky kterému lze během pár minut najít to nejvýhodnější pojištění auta na trhu.

Srovnání a výpočet povinného ručení zahrnuje aktuální nabídky různých pojišťoven, proto je rozhodně z čeho vybírat.

Zrušení povinného ručení

Pokud si majitel vozidla přeje změnit pojišťovnu, musí nejprve vypovědět pojistku u pojišťovny stávající. Jak bylo zmíněno výše, nezaplatit pojistné a počkat, až pojištění auta zruší sama pojišťovna, není tou nejlepší cestou.

Existují různé okolnosti, za jakých lze povinné ručení zrušit. Patří mezi ně například změna výše pojistného, nespokojenost s vyřízením pojistné události nebo jednoduše konec pojistného období. Vždy je také nutné pohlídat termíny pro doručení výpovědi na adresu pojišťovny.

Dopravní nehoda bez povinného ručení

Povinné ručení kryje škody na majetku třetích stran i případné léčebné výlohy. Pokud řidič způsobí nehodu a nemá sjednané povinné ručení, bude muset vše zaplatit z vlastní kapsy. Zároveň by se měl připravit na to, že celkové výlohy mohou dosáhnout i několika milionů korun, zvláště dojde-li ke zdravotní újmě.

Jízda bez povinného ručení tedy ušetří několik tisíc korun ročně, nicméně tato úspora může být velmi draze vykoupena. V případě, že řidič nemá sjednané povinné ručení a způsobí nehodu, si může pořádně zavařit a ovlivnit svůj život na mnoho let.

Díky srovnání povinného ručení lze získat pojištění za skutečně výhodnou cenu, jeho vyřízení je navíc otázkou pár kliknutí.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.