Přepis vozidla – jak na přepis auta, co je potřeba?

Přepis vozidla je jednoduchá záležitost, kterou zvládne každý. Jen je potřeba vědět, jaké kroky musí udělat. Co přepis auta obnáší? A jaké doklady jsou potřeba?

Až do poloviny roku 2017 býval přepis vozidla poměrně náročný. Časově, finančně i administrativně. Díky novele zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích je celý proces o dost jednodušší. Když člověk zná správný postup, je přepis auta hračka.

Tento článek přináší jednoduchý návod, jak na přepis vozidla, co je třeba mít s sebou, kde lze přepis auta vyřídit a jaká je cena přepisu.

Repůjčka s odměnou až 10 000 Kč

Raiffeisenbank nabízí odměnu 2 000 Kč za každých 50 000 Kč převedených z jiné banky. Celkem lze v rámci refinancování získat až 10 000 Kč. Akce platí pro nové i stávající klienty.

Kolik ušetřím?

Je nutné odhlášení vozidla?

Před zmíněnou novelou zákona musel původní vlastník provést dočasné odhlášení vozidla v místě svého bydliště a nový vlastník musel vozidlo přihlásit na úřadě v místě svého bydliště. Bylo to časově i administrativně náročné.

Naštěstí už se celý proces zjednodušil a odhlášení vozidla se při převodu auta dělat nemusí. Přepis vozidla z jednoho majitele na druhého se dělá v rámci jednoho úkonu.

Odhlášení vozidla přesto stále existuje. Provádí se v situaci, kdy auto přestane sloužit. Provede se jeho ekologická likvidace a následně se auto trvale odhlásí z evidence vozidel.

Stejně tak je možné provést dočasné odhlášení vozidla, kdy se dávají registrační značky do depozitu. Nicméně auto nesmí být používáno na veřejných komunikacích a mělo by být zaparkováno na soukromém pozemku.

Kde se přepis vozidla provádí?

Při přepisu vozidla je možné zajít na jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, kde je odbor dopravy. Celý proces se vyřídí při jedné návštěvě úřadu, kde jsou buď přítomni původní i nový vlastník vozidla, nebo jeden z nich s ověřenou plnou mocí od druhého.

Na většině úřadů lze udělat rezervaci termínu přes internet, takže člověk nemusí trávit hodiny ve frontách. Když má vše potřebné s sebou a předem vyplněný formulář k přepisu vozidla, může přepis vozidla zvládnout do půl hodiny.

Co je třeba k přepisu vozidla?

K přepisu vozidla jsou nutné doklady totožnosti a také doklady k vozidlu. Konkrétně se jedná o následující:

  • občanské průkazy původního i nového vlastníka
  • velký technický průkaz
  • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla)
  • kupní smlouva na auto (či jiný doklad o nabytí vlastnictví)
  • protokol o evidenční kontrole
  • zelená karta (doklad o povinném ručení)
  • žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla
  • u podnikatelů živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku
  • příp. plná moc

Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla lze vyplnit na místě nebo si najít formulář žádosti na internetu a vyplnit ho předem. Člověk tak zbytečně neztrácí čas na úřadě.

Plná moc k přepisu vozidla

Není nutné, aby šli původní a nový majitel na úřad společně. Jeden z nich totiž může pověřit toho druhého, aby přepis vozidla zařídil sám. Může to udělat na základě plné moci.

Je třeba pamatovat na to, že podpis na plné moci musí být úředně ověřený. Podpis ověří na CzechPointu za 30 Kč.

Pokud plnou moc uděluje prodávající, měl by si ověřit, že kupující skutečně přepis vozidla provedl ve lhůtě dané zákonem. Pokud by tak neučinil, hrozí postih prodávajícímu. Proto se vždy doporučuje, aby šli kupující i prodávající na úřad společně, nebo aby přepis vozidla zařídil prodávající s plnou moc od kupujícího.

Povinné ručení

Důležitým krokem při přepisu vozidla je sjednání povinného ručení novým vlastníkem. Pokud by nový vlastník nepřišel na úřad se zelenou kartou, přepis vozidla úřad neudělá.

Avšak ani tento krok není nijak zdlouhavý. Povinné ručení lze totiž pohodlně sjednat online. Navíc pokud kupující použije kalkulačku pro výpočet povinného ručení, získá přehled všech dostupných nabídek od nejlevnější po nejdražší.

Pokud se pro některou z nabídek rozhodne, může povinné ručení rovnou sjednat online. Zelená karta mu pak přijde do mailu. Tu si vytiskne a může vyrazit na úřad. Pozor na nezaplacené povinné ručení. Za řízení bez platné pojistky mohou pokuty vyšplhat do desetitisíců korun.

Lhůta pro přepis vozidla

Přepis vozidla je nutné provést ve lhůtě 10 dní od podpisu kupní smlouvy. V opačném případě se prodávající vystavuje pokutě až do výše 50 000 Kč. Právě z tohoto důvodu je lepší nedávat jako prodávající plnou moc kupujícímu, nýbrž naopak. 

Cena přepisu vozidla

Cena přepisu vozidla činí u osobního auta 800 Kč. V případě motorky to je 500 Kč. Dále je nutné zaplatit evidenční kontrolu. Její cena je různá. Obvykle se pohybuje mezi 400 až 600 korunami.

Pokud si někdo kupuje starší vozidlo nesplňující příslušné emisní normy, musí počítat s ekologickou daní ve výši 3 000 Kč, 5 000 Kč nebo 10 000 korun.

Přihlášení vozidla krok za krokem

Shora uvedené informace lze shrnout do jednoduchého návodu, jak přepsat auto krok za krokem:

  • podpis kupní smlouvy
  • evidenční kontrola
  • sjednání povinného ručení novým vlastníkem
  • vyplnění formuláře žádosti o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla a příprava dalších dokladů
  • přihlášení vozidla na úřadě

Po zaplacení správního poplatku na úřadě bude přepis vozidla do půl hodiny hotový. Další informace a tipy nejen o přepisu vozidla lze najít na webovém portálu 123ruceni.cz.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.