Úroky na spořicích účtech klesají – nejlepší podmínky a zkušenosti

Koronavirová pandemie se podepisuje i na podobě spořicích účtů. Zatímco před rokem banky lákaly na úrokové sazby až ve výši 2 %, letos se klienti musí spokojit s ročním zvýhodněním kolem 0,5 %. U některých produktů úroky spadly dokonce až téměř k nule.

Nejvýhodnější spořicí účty v současnosti nabízí Hello bank a Moneta Money Bank. Vyplývá to z žebříčků firmy Scott & Rose, které pravidelně již od roku 2011 zveřejňuje server Finparáda.

Nyní navíc mnohé banky slibují, že spořicí účty budou mít vyšší úroky. Je to z důvodu ČNB a její navýšení základní úrokové sazby.

mBank nabízí vedení osobního účtů zcela zdarma a navíc s možností využití vkladových bankomatů a přehledné mobilní aplikace.

Zjistit víc o mKontu >

Žebříček srovnává spořicí účty bank v České republice bez výpovědní lhůty a je rozdělen do 3 kategorií: do 300 tisíc Kč, 300–⁠600 tisíc Kč, nad 600 tisíc Kč. Jeho pořadí určuje roční výnosnost bank.

TIP: K běžnému účtu mKonto od mBank si lze zřídit až 8 cílů spoření. Každý z těchto cílů se úročí sazbou 0,9 %. Nyní lze navíc získat bonus až 1 000 Kč pro nové klienty mBank, kteří si v čase od dubna do června založí mKonto.

Spořicí účty s vklady do 300 tisíc

Na vrcholu žebříčku spořicích účtů do 300 tisíc se již několik měsíců drží ty stejné produkty. Vede Hello spoření od Hello bank se úrokovou sazbou 1 % p.a. pro vklady do 200 tisíc Kč. Vklady nad tuto částku nejsou úročeny.

Druhé místo patří spořicímu účtu HIT od Equa bank. Pokud klient alespoň třikrát v měsíci zaplatí kartou nebo hodnota jeho investic bude k posledním dni v měsíci činit přinejmenším 50 tisíc Kč, získá pro vklady do 200 tisíc Kč bonusový úrok 0,70 % p.a.. Při vyšších vkladech je úrok 0,10 % p.a.

V následujících týdnech banky plánují další snížení úroků u spořicích účtů.

TIP: Equa bank nabízí i další výhodné produkty, díky nimž se v roce 2018 stala nejoblíbenější bankou zákazníků. Ti si kromě běžného účtu Equa bank pochvalují Minutovou půjčku Equa bank, s níž lze za 3 minuty získat až 700 tisíc Kč.

I třetí Air Bank ke svému spořicímu účtu poskytuje bonusovou úrokovou sazbu 0,60 % p.a. pro vklady do 250 tisíc Kč. Stačí alespoň pětkrát za měsíc zaplatit kartou. Do výše 1 milionu Kč úroková sazba činí 0,10 % p.a., vyšší vklady se neúročí.

BANKAPRODUKTMAX. SAZBA (P.A.)
Hello bank!Hello spoření1,00 %
Equa bankSpořicí účet HIT0,70 %
Air BankSpořicí účet0,60 %

TIP:Air Bank půjčkou lze bez zbytečných poplatků získat až 900 tisíc Kč na cokoliv. Přejít na kalkulačku Air Bank půjčky >

Všechny tři banky oznámily brzké snížení úrokových sazeb na spořicích účtech. U Air Bank a Equa bank to bude od dubna 0,40 % p.a., Hello bank v květnu úročení sníží na 0,60 % p.a.

Spořicí účty s vklady 300–⁠600 tisíc

Na nejvyšší pozici spořicích účtů s vklady 300–⁠600 tisíc se vyhřívá spořicí účet od Monety. Jeho základní úroková sazba je 0,25 % p.a. Při aktivní užívání běžného bankovního účtu lze ovšem dosáhnout na bonusovou úrokovou sazbu 0,50 % p.a. bez omezení výše vkladu.

uKonto od UniCredit Bank umožňuje bezplatné výběry z bankomatů i na druhém konci světa.

Zjistit víc o uKontu >

Na druhé příčce se umístila Hello bank se svým Hello spořením a na třetí příčce Banka Creditas se Spořicím účtem +. Jeho úroková sazba pro vklady do 350 tisíc Kč činí 0,50 % p.a., u vyšších vkladů je to 0,20 % p.a..

BANKAPRODUKTMAX. SAZBA (P.A.)
Moneta Money BankSpořicí účet Spoříto0,50 %
Hello bank!Hello spoření1,00 %
Banka CreditasSpořicí účet +0,50 %

TIP: Klienti hojně využívají také Hello bank půjčku, která se v roce 2019 zařadila mezi 5 nejbezpečnějších úvěrů na českém trhu. Ještě výhodnější podmínky lze získat díky konsolidaci půjček Hello bank.

Spořicí účty s vklady nad 600 tisíc

První místo spořicích účtů s vklady nad 600 tisíc Kč patří Monetě Money Bank a jejímu produktu Gold se základní úrokovou sazbou 0,30 % p.a. pro vklady do 1 milionu Kč.

U vyšších částek je základní úrok 0,10 % p.a. Za určitých podmínek může klient dosáhnout na bonus a tím na úrokovou sazbu až 0,70 % p.a. pro vklady do 1 milionu Kč.

Nejvýhodnější spořicí účty v současnosti nabízí Moneta Money Bank a Hello Bank.

Na druhé pozici se umístil spořicí účet od J&T Banky s úrokovou sazbou 0,50 % p.a., která se vztahuje na celý zůstatek. Noví klienti musí na konto vložit minimálně 500 tisíc Kč. Pokud u banky mají sjednaný již jiný produkt, tato podmínka se na ně nevztahuje.

Třetí nejlepší spořicí účet s vklady nad 600 tisíc nabízí Banka Creditas.

BANKAPRODUKTMAX. SAZBA (P.A.)
Moneta Money BankSpořicí účet Gold0,70 %
J&T BankaSpořicí účet J&T0,50 %
Banka CreditasSpořicí účet + 0,50 %

TIP: Monetě se daří také na trhu úvěrů. Hypotéka od Monety Money Bank je nabízena již od 300 tisíc Kč a lze ji sjednat online. Klienti mohou využít také konsolidaci půjček Monety Money Bank.

Termínované vklady

Termínované vklady v současnosti nabízejí vyšší úročení než spořicí účty. Kdo se tedy neobává fixace svých úspor na delší období, může se těšit na velice atraktivní zhodnocení.

Na vůbec nejvýhodnější čísla láká NEY spořitelní družstvo s minimálním požadovaným vkladem 20 000 Kč. Na druhém místě je Artesa s minimálním požadovaným vkladem ve stejné výši, který může být veden v českých korunách i v eurech.

Třetí místo nově patří J&T Bance s úrokovou sazbou termínovaného vkladu až 2,30 % p.a. při vázanosti na 10 let. Produkt je vhodný pro klienty, kteří mohou na počátku investovat alespoň 100 tisíc Kč.

BANKAPRODUKT
NEY spořitelní družstvoTermínovaný vklad
Artesa, spořitelní družstvoTermínovaný vklad Artesa Standard
J&T BankaTermínovaný vklad

Čtvrtě místo obsadila Banka Creditas a páté Expobank.

ČNB skokově zvýšila sazby od října 2121. Co to znamená pro běžné dlužníky se lze dozvědět v dalším článku.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.