Dlouhodobá půjčka bez registru

Dlouhodobou půjčku bez registru využívají především lidé, kteří mají problémy se splácením dluhů a zároveň potřebují půjčit větší obnos. Jaké jsou možnosti půjčky pro dlužníky v registru? Kdo poskytuje dlouhodobé půjčky pro dlužníky? Jak na půjčky se záznamem v registru?

Dlouhodobá půjčka bez registru je doménou nebankovních společností. To sebou přináší výhody i nevýhody. Pro dlužníky v registru je však taková půjčka často jedinou možností, jak získat větší finanční obnos.

Co je dlouhodobá půjčka

Dlouhodobé půjčky jsou typy úvěru, které se obvykle splácí v období delším než jeden rok. To znamená, že si dlužník rozloží náklady v čase a obvykle platí nižší úrokové sazby než u krátkodobých půjček.

Nicméně, i když jsou splátky lépe zvládnutelné, celkově pravděpodobně dlužník zaplatí více než u krátkodobých půjček, protože úroky se platí po delší dobu.

Rozdíl mezi dlouhodobou a krátkodobou půjčkou

Hlavním rozdílem mezi dlouhodobými a krátkodobými půjčkami je doba, po kterou se splácí. Krátkodobá půjčka se často splácí týdně nebo měsíčně, v kratším časovém horizontu, zatímco dlouhodobé půjčky mohou trvat roky nebo dokonce desetiletí.

Úrokové sazby jsou u krátkodobých půjček často vyšší, zatímco dlouhodobé půjčky jsou koncipovány s nižší úrokovou sazbou na delší období. To znamená, že celkově může dlužník na úrocích zaplatit mnohem více.

Který typ půjčky je vhodnější záleží na situaci dlužníka, proto je důležité před výběrem zvážit rozdíly.

Výhody volby dlouhodobé půjčky

Dlouhodobé půjčky obvykle umožňují půjčit si velké částky peněz a následně rozložit náklady na zvládnutelné měsíční splátky po dobu jednoho až 30 let. Často jsou nabízeny s nižší RPSN než u krátkodobé půjčky. Díky tomu lze efektivněji řídit své finance.

Rizika volby dlouhodobé půjčky

Úrokové sazby jsou sice každý měsíc nižší, ovšem čím delší je doba splatnosti půjčky, tím více úroků nakonec dlužník zaplatí.

Dlouhodobé půjčky mohou také zkomplikovat plánování do budoucna. Pokud chce dlužník půjčku splatit předčasně, čeká ho nejspíš poplatek za předčasné splacení.

Co je registr dlužníků

V tuzemsku existuje několik oficiálních a spolehlivých registrů dlužníků. Jedná se o bankovní registr klientských informací BRKI, Nebankovní registr klientských informací NRKI a sdružení SOLUS, které provozuje další oficiání registry.

V českém finančním prostředí figuruje také Centrální registr dlužníků ČR, který se však jako oficiální jen tváří. Ve skutečnosti výpisy z tohoto registru nemají žádnou cenu, jsou k ničemu. Na soukromého provozovatele Centrálního registru dlužníků bylo již podáno několik žalob.

Bankovní registr klientských informací

Bankovní registr BRKI založily a spravují banky. Tuzemské bankovní instituce v registru shromažďují informace o klientech na základě výslovného zmocnění v zákoně. Z registru BRKI jsou patrné detaily o konkrétních úvěrech a splátkách konkrétních fyzických osob.

Současně registr BRKI shromažďuje i historii splácení těchto závazků. Zjistit zde lze informace o zajištění úvěrů a také údaje o žádostech o další půjčky.

Informace o půjčkách a jejich splácení jsou v bankovním registru uchovány dalších pět let. Archivují se jak negativní tak pozitivní údaje o platební morálce dlužníka. Údaje o neúspěšné žádosti o úvěr zůstávavají v BRKI jeden rok.

Nebankovní registr klientských informací

Nebankovní registr NRKI založily a spravují finanční instituce. Tyto společnosti nejsou bankami, ovšem působí na finančním trhu a poskytují úvěry.

Nebankovní registr shromažďuje stejné údaje jako BRKI a navíc i informace o nebankovních půjčkách poskytnutých právnickým osobám. NRKI shromažďuje údaje o dlužnících na základě souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Stejně jako v bankovním registru jsou i v NRKI údaje uchovány i po splacení úvěru a to po dobu čtyř let. Každý si může požádat o výpis z bankovního i nebankovního registru. Jeho elektronická podoba stojí 100 Kč, písemná podoba vyjde na 200 Kč.

Sdružení SOLUS

Oficiální registry dlužníků fungující pod sdružením SOLUS využívají vedle bank a nebankovních společností také dodavatelé energií, stavební spořitelny nebo třeba mobilní operátoři.

Solus obsahuje negativní a pozitivní registry. Do negativního registru dlužníků se člověk dostane, pokud dluží přes 500 000 Kč a splátky nehradí déle jak 30 dní po splatnosti. Údaje zůstávají v negativním registru po celou dobu splatnosti půjčky a následující tři roky. Poté jsou automaticky vymazány.

V pozitivním registru zůstávají údaje o úvěru také další tři roky po splacení, v případě dodavatelů energií a mobilních operátorů je to jeden rok. Registr shromažďuje také zamítnuté nebo zrušené žádosti o půjčku, nejdéle však tři měsíce.

Půjčka pro lidi v registru

Pokud má člověk negativní zápis v registru dlužníků, půjčku v bankovní instituci nedostane. Banky si dávají velký pozor na to, komu půjčují peníze.

Součástí schvalování úvěru je ověřování úvěruschopnosti a platební morálky žadatele, proto banky vždy nahlížejí do registru dlužníků. Půjčky pro lidi s negativními záznamy v registru banky neschvalují.

Kontrolu registrů ukládá bankám i nebankovním společnostem přímo zákon, který tak chrání věřitele i dlužníka. Pro dlužníka, který má problémy se splácením stávajících dluhů, je totiž další půjčka cestou do velkých finančních problémů.

Přesto se na tuzemském trhu objevuje řada nebankovních společností, v jejichž nabídce je i půjčka pro dlužníky v registru. Půjčka pro lidi v registru je tedy reálná, i když mají negativní záznam. Podmínky takové půjčky jsou však mnohdy velmi nevýhodné.

Dlouhodobá půjčka bez registru – bankovní

Banky nabízejí nejrůznější typy úvěrů, všechny však kladou na žadatele poměrně vysoké nároky. Každá banka se zajímá o schopnost žadatele splácet půjčku, proto je často třeba doložit pravidelné příjmy, případně ručit majetkem. Zároveň banka nahlíží do registrů dlužníků a tak má přehled od kredibilitě klienta.

Dlouhodobá půjčka bez registru a stejně tak i krátkodobá půjčka s negativním záznamem v registru je tedy u bankovní instituce nemyslitelná. Otázka, která banka půjčí se záznamem v registru, pokud je tento záznam negativní, je tak bez pozitivní odpovědi.

Dlouhodobá půjčka bez registru – nebankovní

Úplně jiná situace je však v nebankovním sektoru. Nebankovní poskytovatelé nabízí celou řadu půjček, které se v bankovní instituci rozhodně neobjeví. Ať už je to půjčka ihned na ruku, půjčka o víkendu nebo jde o nebankovní půjčky s exekucí.

Dlouhodobá půjčka bez registru je méně běžná než krátkodobé půjčky pro lidi v registru či mikropůjčky bez nahlížení do registru. Nebankovní poskytovatelé se totiž obvykle specializují spíše na krátkodobé úvěry na nízké částky. Přesto lze u některých poskytovatelů najít i tento produkt – dlouhodobou půjčku pro dlužníky.

Dlouhodobou nebankovní půjčku bez registru nabízí například tyto společnosti:

  • COOL Money půjčka – úvěrový rámec až do výše 300 000 Kč, délka splatnosti 7 let
  • Provident půjčka – půjčky ve výši až 130 000 Kč, finance lze čerpat na bankovní účet i v hotovosti
  • Cofidis půjčka – půjčka s úvěrovým rámcem až 500 000 Kč, délka splácení od 12 do 84 měsíců

Dlouhodobá půjčka bez registru od nebankovního poskytovatele je zpravidla neúčelová. Peníze tak žadatel může použít na cokoli.

Dlouhodobá půjčka bez doložení příjmu

Získat dlouhodobou půjčku bez doložení příjmu a bez registru není vůbec snadné. Velmi zřídka se dá najít nebankovní poskytovatel, v jehož nabídce je dlouhodobá půjčka bez doložení příjmu. Ta je však obvykle pojištěna ručením majetkem nebo nemovitostí.

Nebankovní sektor je sice velmi benevolentní, avšak poskytnout dlouhodobou půjčku bez doložení příjmu, bez registru a bez ručení si netroufne ani ten nejotrlejší poskytovatel.

Dlouhodobá půjčka pro dlužníky s ručením nemovitostí

Ručení majetkem či nemovitostí může být řešením pro dlužníka, který hledá dlouhodobou půjčku na vyšší částku. Poskytovatel má díky zástavě nemovitosti jistotu, že o své peníze nepřijde. Pokud dlužník nebude úvěr splácet, nemovitost jednoduše připadne věřiteli.

Dlouhodobá půjčka pro dlužníky s ručením nemovitostí tak může mít i poměrně výhodné podmínky narozdíl od krátkodobých půjček bez ručení. Věřitel totiž nepodstupuje tak vysoké riziko. Úroky a RPSN jsou v těchto případech příznivější.

Dlouhodobé nebankovní půjčky bez registru pojištěné nemovitostí mohou být pro dlužníka velmi rizikové. Pokud totiž nezvládne úvěr splácet, může přijít o střechu nad hlavou. Proto by si je každý žadatel měl velmi dobře rozmyslet.

Krátkodobá půjčka s registrem dlužníků

Půjčka s registrem dlužníků je každá půjčka, při které věřitel nahlíží do oficiálních registrů a ověřuje si platební morálku klienta. Nebankovní poskytovatelé obvykle nemají problém půjčit, pokud se jedná o krátkodobou půjčku pro lidi v registru.

Krátkodobá půjčka nebo mikropůjčka se poskytuje na malé částky v hodnotě jednotek tisíc korun. Splatnost je zpravidla několik týdnů. Tyto krátkodobé nebankovní půjčky mohou být bez registru a bez zástavy majetku.

Nebankovní půjčky bez registru a bez zástavy

Věřitel poskytující půjčku pro dlužníky v registru podstupuje nemalé riziko, zvlášť pokud jde o nebankovní půjčky bez registru a bez zástavy. Proto si za svůj produkt nechává řádně zaplatit prostřednictvím vysokých úroků a RPSN.

Krátkodobé půjčky se záznamem v registru jsou proto obvykle drahé a nevýhodné. Výjimku tvoří jen půjčky pro lidi v registru zdarma. Nebankovní půjčky do 500 000 bez registru a zástavy jsou velmi výjimečné. Zpravidla se poskytují jen menší částky.

Půjčka se záznamem v registru zdarma

Někteří nebankovní poskytovatelé úvěrů nabízejí novým klientům první půjčku zdarma. To znamená, že si klient pořídí první půjčku bez úroků a zároveň půjčku bez poplatků. Podmínkou je samozřejmě dodržení smlouvy mezi věřitelem a klientem a včasné vrácení částky.

Další půjčka u stejného poskytovatele je již zpoplatněna dle tarifů společnosti. První půjčky zdarma nabízí například Zaplo, Viva Credit, Credit Air, Via SMS a další.

Která banka půjčí se záznamem v registru

Odpověď na tuto otázku je překvapivá. Každá banka banka může poskytnout půjčky pro dlužníky v registru. Zásadní je, zda jsou záznamy v registru pozitivní, negativní nebo neutrální.

Pozitivní záznamy v registru dlužníků přesvědčí banku o spolehlivosti a dobré platební morálce žadatele. Žadatel má díky pozitivním záznamům šanci získat výhodnější podmínky a nižší úroky.

Naopak negativní záznam je obvykle překážkou. Pokud má žadatel problém se splácením svých závazků, banka mu peníze obvykle nepůjčí.

Neutrální záznam žadateli nijak neuškodí ani nepomůže. Pokud má žadatel nesplacené úvěry, ovlivní to pravděpodobně výši častky, kterou je banka ochotná žadateli půjčit.

Nákup na splátky bez nahlížení do registru

Jak je to s nákupy na splátky? Je nákup na splátky bez nahlížení do registru nebo se obchodníci zajímají o platební morálku klienta? Záleží na druhu nákupu a ceně zboží.

Při nákupu dražších věcí je obvykle třeba doložit potvrzení o pravidelném příjmu. Pokud kupující pravidelný příjem nemá, může tento problém obejít. Stačí si vzít krátkodobou nebo dlouhodobou půjčku bez doložení příjmu.

V případě pořizování věcí za nižší častky se nákup na splátky obejde bez nahlížení do registru a ani potvrzení o příjmu obvykle není potřeba.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.