Velké banky přišly kvůli koronaviru o téměř polovinu zisků

V důsledku pandemie koronaviru některým bankám klesly zisky skoro o polovinu. Do hospodaření bank se výrazně promítla stabilizační opatření České národní banky, která spočívala ve výrazném snižování základní sazby.

Nepříznivé důsledky pandemie koronaviru a s ní spojeného poklesu poptávky po zboží a službách se projevují ve všech odvětvích podobně. Čistý zisk některých bank v prvním pololetí klesl téměř o polovinu, banky však i nadále zůstávají ziskové. Air Bank se dokonce podařilo zisky nepatrně zvýšit.

Banky také během první vlny schválily odklad splátek až 360 tisícům úvěrů. Plošný odklad splátek způsobil, že je nyní počet nesplacených úvěrů na rekordním minimu.

Koronavirus také přinesl vlnu propouštění a škrty v rozpočtech. I z tohoto důvodu většina Čechů letos plánuje omezit útraty a více šetřit. Úspory poloviny obyvatel ČR dosahují pouze 50 tisíc korun, pětina nemá rezervy žádné.

Česká spořitelna

Zisk největší banky v ČR dle počtu klientů se za první pololetí letošního roku snížil o 47,1 % na 4,6 miliardy korun. I přesto se však stala Bankou roku 2020.

Finanční skupina Erste, která Českou spořitelnu vlastní, přišla v důsledku pandemie covid-19 o 60 % zisku a za poslední pololetí vydělala přibližně 7,7 miliardy korun.

Česká spořitelna i nadále nabízí spolehlivou půjčku s možností odpuštění až 15 splátek.

Sjednat půjčku od České spořitelny >

Na druhou stranu se i přes pokles ekonomické aktivity na trhu meziročně zvýšil objem poskytovaných úvěrů, a to o 4,6 %. Největší zájem byl o úvěry na bydlení – objem hypoték od České spořitelny se zvýšil o 23,7 miliardy korun.

ČSOB

Zisk skupiny ČSOB se v prvním pololetí meziročně propadl o 68 % na 3,5 miliardy korun. Důvodem byla vedle růstu opravných položek k úvěrům a nižších provozních výnosů také konsolidace ČMSS.

Pandemie koronaviru měla na čisté zisky velkých bank zásadní vliv.
Pandemie koronaviru měla na čisté zisky velkých bank zásadní vliv.

Objem úvěrů ČSOB se do konce června zvýšil o 5 % na 791 miliard korun, objem vkladů o 9 % na 1,064 bilionu korun. Dle dostupných informací stoupl také počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví, a to o 31 %.

Komerční banka

Čistý zisk Komerční banky kvůli koronaviru poklesl o 38,5 % na 4,4 miliardy korun, čisté úrokové výnosy se snížily o 7,8 % a čisté provozní výnosy o 6,7 %.

Stejně jako v případě výše zmíněných bank však vzrostl objem poskytovaných úvěrů, celkem o 4,9 % na 676,3 miliardy korun.

Členské společnosti Finanční skupiny Komerční Banky k 22. červenci 2020 odložily splátky více než 46 tisícům klientů u úvěrů ve výši 65,6 miliardy korun (u hypoték, spotřebitelských úvěrů, a úvěrů pro podnikatele).

MONETA Money Bank

Podobně je tom také MONETA Money Bank, jejíž čistý zisk se snížil o 40 % na 1,2 miliardy korun, provozní výnosy narostly o 27,7 %. Na aktuální situaci měl dle banky částečně vliv zisk z akvizice Wüstenrot Stavební spořitelny a Wüstenrot Hypoteční banky, která proběhla v dubnu, a také organický růst.

Koronavirus zapříčinil určité potíže také pojišťovnám, které nabízejí pojištění aut. Nižší vybrané částky na pojistném vedou k situaci, kdy si na sebe povinné ručení nevydělá. V roce 2021 tak dojde k růstu cen za tento typ zákonného pojištění.

Hledáte rychlou bankovní půjčku? Vyzkoušejte Expres půjčku od MONETA Money Bank, která je schválena během několika minut.

Sjednat MONETA Expres půjčku >

Objem úvěrů MONETA Money Bank k poslednímu červnu činil přes 34 miliard korun. Během prvního pololetí banka obdržela 68 tisíc žádostí o odložení splátek.

Chcete ušetřit na splátkách? Díky konsolidaci od MONETY lze sloučit úvěry do výše 800 tisíc korun a splácet je za výhodnějších podmínek.

Sjednat konsolidaci od MONETY >

Raiffeisenbank

Čistý zisk Raiffeisenbank meziročně klesl o 52 % na 1,3 miliardy korun a celkové provozní výnosy o 9,8 % na 5,41 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy se snížily o 4,8 % na zhruba 4 miliardy korun, a to zejména vlivem snížení tržních sazeb, ke kterému došlo kvůli koronavirové pandemii.

Čistý zisk většiny velkých tuzemských bank v prvním pololetí klesl přibližně o polovinu.
Čistý zisk většiny velkých tuzemských bank v prvním pololetí klesl přibližně o polovinu.

Objem poskytnutých úvěrů meziročně vzrostl o 3,8 % na 252 miliard korun (nárůst byl zaznamenán u spotřebitelských úvěrů, podnikatelských úvěrů i hypotečních úvěrů). Objem vkladů se zvýšil o 17,8 % na 320 miliard korun.

UniCredit Bank

Jinak na tom není ani UniCredit Bank, jejíž čistý zisk se meziročně snížil o 50 %. Čisté úrokové výnosy klesly o 13,6 % na 6,3 miliardy korun a provozní zisk o 23,1 % na 5,7 miliardy korun.

Objem poskytnutých úvěrů UniCredit Bank se zvýšil o 5 % na 448 miliard korun. Snížil se však objem vkladů, a to o 10 % na 417 miliard korun.

Air Bank

Air Bank se od uvedených bank jako jediná liší. Její meziroční zisk se nesnížil, naopak mírně vzrostl, a to o 1 % na 783 milionů korun.

Dle vyjádření generálního ředitele Air Bank se do výsledků nejvíce promítlo výrazné snížení úrokových sazeb ČNB, na něž banka zareagovala úpravou portfolia a úsporami provozních nákladů.

Objem úvěrů Air Bank, mezi které patří oblíbená Air Bank půjčka s nízkým úrokem, se zvýšil o 23 % na 58,6 miliardy korun.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.