Úroky pro úvěry ze stavebních spoření klesly pod 2 %

Klesající úrokové sazby zapříčiňují neustálý růst nových zájemců o stavební spoření. Tento typ spoření se těší velké oblibě rovněž díky státnímu příspěvku, což jenom umocňuje současné příznivé podmínky pro jeho založení. Jak se situace za poslední dobu vyvíjela?

Stavební spoření je již řadu let jedním z nejběžnějších a zároveň nejoblíbenějších finančních produktů na trhu. Podmínkou pro získání již zmiňované státní podpory na stavební spoření je dodržení šestileté vázací doby.

Popularita bydlení ve vlastním se neustále stupňuje a právě klesající úrokové sazby tomuto trendu napomáhají.

Úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření je účelový a spojený se spořícím účtem, který si klient vede u dané stavební spořitelny. Úrok z tohoto úvěru bývá výhodnější než u hypoték, díky čemuž o něj žádá stále více lidí.

Mezi výhody úvěru ze stavebního spoření patří fixní úroková sazba, možnost předčasného splacení, a na rozdíl od hypotéky není nutné zastavovat nemovitost.

Hlavní rozdíl mezi úvěrem a spořením je pak účel. S naspořenou částkou klient může vynaložit naprosto jakkoliv, kdežto u úvěru je nutné peněžní prostředky využít pouze pro účely bydlení, čímž může být například rekonstrukce.

O úvěr je možné požádat až po uplynutí 2 let od počátku stavebního spoření. Dalším důležitým aspektem při žádání o tento typ úvěru je pak naspořená požadovaná částka v rámci spoření.

O vlastním bydlení začíná uvažovat velké množství lidí.

Vývoj úrokových sazeb u úvěrů

Průměrná sazba úvěrů ze stavebního spoření soustavně klesá od ledna 2019. Hranice 2 % již v minulosti byla atakována, nicméně pod tuto hodnotu se dostala právě až na konci letošního roku, což pro budoucí žadatele znamená příznivé vyhlídky.

Úroky se ke konci roku 2020 dostaly pod zmiňovaná 2 %, což představuje historické minimum. Průměrná sazba plynoucí z úvěrů u stavebního spoření se v říjnu dostala na 1,94 %.

Leckdo by mohl čekat, že v koronavirové době bude zájem o bydlení klesat, leč opak je pravdou. Stavební spořitelny zažily úspěšný rok a mimo jiné si dobře vedou i hypotéky, přesto je úvěr u stavebního spoření levnější než hypotéka.

Nicméně celá řada tuzemských bank své úrokové sazby pro hypotéky od září 2020 snížila. Jmenovitě se jedná například o Equa Bank, MONETA Money Bank nebo ČSOB.

Z poskytnutých dat České národní banky vyplývá, že od jara 2020 úrokové sazby stavebních spořitelen klesly o půl procentního bodu, díky čemuž spořitelny očekávají rok 2021 rovněž úspěšným.

Naopak k růstu pravděpodobně dojde u pojišťoven poskytujících pojištění aut. Povinné ručení si na sebe nevydělá, jelikož dochází k růstu cen za čím dál složitější opravy a naopak částky vybrané na pojistném stále klesají.

Alternativy ke spořícím účtům

Zájem o úvěry u stavebních spořitelen stoupl během uplynulého roku o třetinu a zájem o stavební spoření tento vývoj doplňuje.

Přesto na finančním trhu spoustu institucí poskytuje celou řadu dalších produktů, u kterých lze dosáhnout finančního zhodnocení. Mimo spořící účty se jedná například o:

Finančních produktů je na trhu však mnohem více. Spořící účty představují konzervativnější způsob zhodnocení. Ti, kteří se nebojí rizikovějších, avšak mnohem výnosnějších, investic, mohou zainvestovat například do kryptoměn.

Jelikož většina Čechů letos plánuje omezit útraty, mohou své volné peněžní prostředky přesunout právě do výše uvedených investic.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.