Zájem o konsolidace vzrostl o 80 % – komu se sloučení půjček vyplatí?

Ekonomické dopady pandemie covidu-19 nutí Čechy hledat cesty, jak ušetřit na výdajích. Finanční situace celé země se samozřejmě také dotýká úvěrového trhu a správy stávajících dluhů. Data společnosti Cofidis ukazují, že zájem o konsolidaci se zvýšil až o 80 %. Co je to konsolidace? A komu se vyplatí?

Interní data společnosti Cofidis zaznamenaly růst zájmu o konsolidace meziročně téměř ve všech měsících roku 2020. Největší meziroční změna pak nastala v červenci, kde zájem o konsolidaci vrostl až o 193 procent oproti červenci roku 2019.

Konsolidaci půjček s úrokem již od 2,99 % lze získat u společnosti Zonky.
Mám zájem konsolidovat půjčky až do 900 tisíc Kč >

Konsolidace je jednou z možností, jak měsíční výdaje snížit až o několik stovek korun. Není tedy divu, že se o tuto příležitost nyní zajímá stále více Čechů. Zvýšený zájem se očekává i v dalších měsících.

Zájem o konsolidace mírně klesl pouze na jaře během vládních opatření souvisejících s první vlnou koronaviru. Tehdy probíhalo plošné moratorium, které umožnilo rodinám na čas splátky odložit.

Moratorium však dluhy pouze oddálilo, po jeho skončení se tak někteří dlužníci museli potýkat s neschopností své závazky splatit. Banky i nebankovní společnosti se snažily řešit situace individuálně, jedním možných řešení může být právě sloučení půjček.

O sloučení půjček má zájem stále více Čechů.

Češi a konsolidace půjček

Data ukazují také na skutečnost, že se konsolidace úvěrů dostává lidem více do podvědomí. V roce 2017 byla neznalost konsolidace nejčastějším důvodem, proč lidé nevyužili sloučení půjček.

V současné době o konsolidaci nemá žádné informace pouze 6 % českých občanů. Nejčastěji lidé o konsolidaci neuvažují z prostého důvodu – nemají dostatek půjček, které mohou sloučit.

Bankovní konsolidaci poskytuje například MONETA Money bank.
Mám zájem o konsolidaci se snížením splátek až o 50 % >

Důležité je však vědět, že v rámci konsolidace není nutné slučovat pouze klasické úvěry či půjčky. Jaké typy úvěrů lze sloučit?

Jedna z možností je také partnerská konsolidace, ve které lze sloučit dluhy celé rodiny do jednoho úvěru.

Pro koho je konsolidace vhodná?

Konsolidace je vhodná pro každého, kdo má více úvěrů, klidně i různého typu. Sloučení půjček totiž klientům přináší mnoho výhod. Výrazným plusem je příležitost ušetřit na výdajích. Konsolidace obvykle snižuje měsíční úrok i splátku.

Příjemným bonusem je poté větší přehled o dluhu, snazší správa i jednodušší splácení. Ukončí se tak zmatek pramenící z různých termínů splatnosti či podmínek.

Dle Cofidisu je konsolidace vhodná pro ty, jejichž dluhy přesahují částku 40 tisíc Kč.

Konsolidace je řešením složitého splácení i vysokých úroků.

Bankovní konsolidace – nabídky

Klienti si mohou vybírat mezi bankovní či nebankovní konsolidací. V případě bankovní konsolidace platí stejné zásady jako při běžném čerpání úvěru. Banka pečlivě prověřuje klientovu bonitu a sloučení půjček umožní jen těm, kteří mají dobrou platební historii.

Bankovní konsolidace nabízejí téměř všechny velké banky. Jednotlivé parametry bankovních konsolidací jsou vypsané níže v tabulce.

BankaMaximální konsolidaceÚrok od
Air Bank konsolidace900 000 Kč4,9 %
Česká spořitelna konsolidace800 000 Kč5,9 %
ČSOB konsolidace800 000 Kč8,9 %
Equa bank konsolidace700 000 Kč4,8 %
Hello bank konsolidace1 000 000 Kč3,89 %
Komerční banka konsolidace2 500 000 Kč3,8 %
mBank konsolidace600 000 Kč3,9 %
MONETA konsolidace800 000 Kč9,89 %
Raiffeisenbank konsolidace 600 000 Kč4,9 %
UniCredit Bank1 000 000 Kč2,6 %

Předností bankovní konsolidace je hlavně poměrně nízký úrok. Konsolidovat své půjčky u banky má možnost jen velmi malé procento žadatelů, kteří splňují přísné bankovní požadavky bonity.

Nebankovní konsolidace – nabídky

Nebankovní poskytovatelé konsolidace bývají zpravidla dražší než banky, jejich sítem však projdou i klienti s výrazně nižší bonitou. Při rozhodování o konsolidaci je potřeba si uvědomit, že se stále jedná o půjčku, kterou bude potřeba řádně splácet.

Před žádostí o konsolidaci je vhodné si společnost prověřit. Někdy totiž sloučení půjček nabízejí soukromé osoby či neférové společnosti. Taková konsolidace se poté obvykle pojí s nesmyslnými úroky a poplatky.

Nabídka nebankovní konsolidace navíc není tak rozsáhlá, jak je tomu v případě té bankovní. Konsolidaci lze získat u těchto společností:

SpolečnostMax. konsolidaceÚrok od
Home Credit konsolidace600 000 Kč7,85 %
Zonky konsolidace900 000 Kč2,99 %
Cetelem konsolidace1 000 000 Kč3,89 %
Acema konsolidace5 000 000 Kč6,9 %

Úroky v tabulce jsou minimální, v mnoha případech jsou konečné úroky vyšší, jelikož se nastavují dle bonity klienta. Například Zonky má jeden z nejvýhodnějších úroků na nebankovním trhu, přesto se může vyšplhat až na 19,99 %.

Podobným produktem jako konsolidace je refinancování úvěrů, to se však týká pouze převedení jedné půjčky k jinému poskytovateli.

Konsolidaci by měl zvážit každý, kdo se potýká s dvěma či více půjčkami. Sloučení půjček mu může výrazně pomoci se snížením úroků i splátek.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.