Půjčka pro živnostníky – srovnání 2024

Půjčka na živnostenský list, neboli OSVČ, se v mnoha ohledech liší od klasického spotřebitelského úvěru. Jaké jsou rozdíly mezi klasikou půjčkou a půjčkou na živnost? Jaké instituce půjčku živnostníkům nabízejí? A čím je úvěr pro živnostníky specifický?

Půjčka na živnost je druh podnikatelské půjčky. To znamená, že peníze, které budou v rámci úvěru živnostníkovi poskytnuty mohou být použity pouze na účely spojené s podnikáním, nikoliv pro běžnou spotřebu. Jaká jsou tedy specifika půjčky na živnost?

Půjčka na živnost

Jedním z hlavních rozdílů půjčky na živnost a klasického spotřebitelského úvěru je ten, že druhý zmíněný je chráněn občanským zákoníkem. Půjčka pro živnostníky je vnímána jako vztah mezi dvěma podnikateli.

To znamená, že jsou si obě strany rovné a není třeba slabší z nich chránit zákonem, jako je tomu u spotřebitelského úvěru v případě dlužníka. Podmínky půjčky mohou být tedy nastaveny téměř jakkoliv, v závislosti na smlouvě.

Protože tyto podmínky nastavuje zpravidla poskytovatel půjčky, je dobré vybrat si ověřený a důvěryhodný subjekt, u kterého bude živnostenský úvěr sjednán. Při výběru věrohodné instituce je dobré řídit se například recenzemi od ostatních klientů.

Podmínky pro získání úvěru pro živnostníky

Pro získání půjčky na živnost je třeba splnit několik podmínek. Jednou z nejpodstatnějších, bez které získá živnostník úvěr jen těžko, je podnikatelský účet. Ten by měl být vedený na jméno žadatele o půjčku u jednoho z bankovních subjektů.

Nastavení konkrétních podmínek půjčky tudíž závisí do velké míry především na jejím poskytovateli. Přestože se mohou požadavky na žadatele o půjčku lišit, zpravidla bývají požadovány následující informace a dokumenty:

  • výpisy z účtu
  • věk, občanství ČR
  • živnostenský list opravňující podnikat v České republice
  • obrat za posledních několik let

V případě, že žadatel za úvěr ručí také svým majetkem a jedná se například o půjčku se zástavou nemovitosti, může věřitel požadovat také prokázání vlastnictví.

Půjčka na živnostenský list – smlouva

Smlouva o půjčce na živnostenský list musí obsahovat několik náležitostí, bez kterých nebude úvěr platný. Ve smlouvě by mimo jiné neměly chybět tyto údaje:

  • určení obou smluvních stran
  • výše úvěru
  • povinnosti úvěrujícího a úvěrovaného
  • podpisy, datum

Ve smlouvě mohou být kromě výše zmíněných údajů také stanoveny další podmínky. Proto by si měl žadatel o úvěr před podpisem smlouvy všechny údaje přečíst, ověřit a ujasnit, aby předešel případným nepříjemnostem.

Kde žádat o půjčku pro živnostníky

Půjčka pro živnostníky je poskytována jak bankovními tak nebankovními institucemi. Zpravidla platí, že bankovní instituce jsou věrohodné a spolehlivé subjekty. Nicméně na trhu lze najít také několik ověřených a důvěryhodných nebankovních poskytovatelů, kteří půjčky na živnost poskytují.

Instituce poskytující úvěry pro živnostníky často nabízejí možnost sjednání půjčky online z pohodlí domova. Často je třeba pouze vyplnit příslušný formulář s podrobnostmi půjčky a osobními údaji. V závislosti na výši půjčky může být požadován také doklad o příjmu nebo daňové přiznání.

Půjčku pro živnostníky poskytují jak bankovní tak nebankovní instituce.

Bankovní půjčky na živnost

Půjčky pro živnostníky poskytuje na českém trhu několik bankovních institucí. Půjčky u banky bývají zpravidla jistější volbou než u nebankovních institucí, proto se doporučuje poohlédnout se právě po nabídkách jednotlivých bank.

Úvěr pro živnostníky Komerční banka

Půjčky pro živnostníky nabízí například Komerční banka. Začínající podnikatelé mohou využít úvěru Start, v rámci kterého si mohou půjčit až 1 milion korun nejen na materiál či vybavení, ale také například na pronájem kanceláří. Peníze může živnostník dostat již do dvou týdnů a doba splatnosti úvěru je maximálně 5 let.

V Komerční bance lze sjednat také dlouhodobou půjčku pro živnostníky. Jedná se o Podnikatelský Profi úvěr, který je poskytován do výše 5 milionů korun na dobu splatnosti až 7 let.

Žádost o živnostenský úvěr bývá většinou schválena do 5 dnů. Klienti Komerční banky si mohou o tento úvěr zažádat také v mobilním či internetovém bankovnictví pro podnikatele.

Půjčka živnostníkům Moneta

Také Moneta Money Bank nabízí úvěr pro živnostníky. Jeho sjednání probíhá online, tudíž není třeba fyzicky navštívit pobočku. Online si lze vypůjčit až 500 000 korun a pro sjednání půjčky je vyžadováno doložení dvou dokladů a přibližného příjmu.

Moneta Money Bank nabízí pro živnostníky také podnikatelské účty, úvěry na míru či živnostenskou hypotéku.

Živnostenskou hypotéku lze využít na koupi bytu či rodinného domu, který slouží k podnikatelským účelům. Splatnost hypotéky může být až 30 let a banka poskytne živnostníkovi půjčku až na 80 % ceny nemovitosti.

Úvěr pro začínající podnikatele ČSOB

ČSOB nabízí Úvěr pro začínající podnikatele. Již z názvu vyplývá, že se jedná o půjčku určenou především nově vzniklým podnikům a začínajícím živnostníkům na podporu v začátcích jejich podnikání.

V rámci tohoto úvěru si lze vypůjčit až 600 tisíc korun na rozjezd podnikání. K úvěru je možné zřídit také kontokorent a kreditní kartu. Žádost o úvěr lze podat online.

Nebankovní půjčky pro živnostníky

Půjčky pro OSVČ nabízí také na nebankovním trhu několik poskytovatelů. Ovšem ne vždy se může jednat o věrohodné subjekty a podmínky úvěrů mohou být často nevýhodné.

Proto je dobré si před sjednáním půjčky u nebankovního poskytovatele tento subjekt ověřit. Je možné se řídit recenzemi na internetu nebo osobními zkušenostmi známých.

Před podepsáním smlouvy u nebankovní instituce je obzvláště důležité si pečlivě přečíst a ujasnit všechny podmínky ustanovené ve smlouvě.

Nebankovní instituce si často kladou vysoké poplatky za včasné nesplácení úvěrů. Proto je dobré zjistit si také tyto podmínky a vyvarovat se případným problémům.

Půjčka pro živnostníky – výhody a nevýhody

Úvěr pro živnostníky může být v některých případech velkou pomocí nejen jako půjčka pro začínající podnikatele. Někdy může pomoci také již zavedené firmě znovu se postavit na nohy nebo lépe prosperovat v případě, že jsou vypůjčené peníze dobře využity.

Jednou z výhod půjček pro živnostníky je jejich poměrně snadná dostupnost a rychlé sjednání. U některých půjček lze sjednat také podmínky, které budou dlužníkovi vyhovovat, jako je například dlouhodobá splatnost či poskytnutí půjčky bez doložení daňového přiznání.

S půjčkou pro živnostníky se pojí také několik nevýhod. Jak vyplývá již z povahy půjčky, tento úvěr bývá poskytován pouze těm, kteří podnikají na živnost a mají zřízený podnikatelský účet u jedné z českých bank.

Protože je půjčka považována za dohodu mezi dvěma rovnoprávnými subjekty, nespadá pod kompetence České národní banky. V případě jakýchkoli problémů tudíž není možné se na tuto instituci obrátit.

Dalším ze specifik této půjčky je nastavení podmínek úvěru jeho poskytovatelem. To znamená, že by měl žadatel o půjčku při uzavírání smlouvy být na pozoru a podmínky ve smlouvě si ujasnit.

Půjčka po ukončené insolvenci

Pokud dlužník v pořádku splatil všechny své závazky, bude jeho jméno do 5 letInsolvenčního rejstříku vymazáno. Zpravidla teprve poté jsou bankovní instituce ochotné půjčku po ukončené insolvenci poskytnout.

Nicméně existují také výjimky. U některých bank lze půjčku získat také za kratší dobu po insolvenci v případě, že má klient dostatečnou bonitu. Naopak jiné banky, především ty, které byly součástí insolvence nemusí být ochotné poskytnout dlužníkovi novou půjčku ještě déle.

Jiné podmínky platí u nebankovních poskytovatelů půjček. Některé nebankovní společnosti jsou ochotné poskytnout půjčku již po ukončení insolvence. Nicméně tyto druhy půjček mohou být často velmi drahé a nevýhodné, tudíž je dobré tento krok pečlivě uvážit.

srovnání

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.