Půjčka se zástavou nemovitosti – výplata, splácení, dostupné nabídky

Půjčka na nemovitost je vhodná především pro ty, kteří si potřebují půjčit vyšší finanční obnos. Právě díky ručení nemovitostí jsou totiž banky a nebankovní společnosti ochotny půjčit statisíce až miliony korun. Jak půjčka se zástavou nemovitosti funguje, jakými nemovitostmi lze ručit, jaké jsou výhody a nevýhody tohoto typu úvěru a jaké půjčky na nemovitost jsou aktuálně dostupné?

Díky ručením nemovitostí lze získat půjčku za mnohem výhodnějších podmínek, než je tomu u úvěrů bez zajištění. Výrazně totiž klesá riziko nesplácení, s čímž jde ruku v ruce nižší RPSN. Věřitel si zkrátka může být téměř jistý, že dlužník svůj závazek splatí. Z toho plyne, že v porovnání s klasickými spotřebitelskými úvěry je půjčka na nemovitost pro obě strany výhodnější.

Acema půjčku se zástavou nemovitosti lze sjednat až do výše 8 000 000 Kč. Zároveň je nabízena záloha v hotovosti již při podpisu smlouvy.

Více o Acema půjčce >

Zároveň je nutné mít na paměti, že důsledkem nesplácení není nic jiného než ztráta zastavené nemovitosti, což může být pro řadu lidí likvidační.

Jak půjčka na nemovitost funguje?

O vybranou půjčku se zástavou nemovitosti se ve většině případů žádá online na webu příslušného poskytovatele. Poté bude následovat ocenění nemovitosti, na základě něhož poskytovatel úvěru učiní nabídku. Proces vyřizování půjčky je tedy v porovnání s běžnými online půjčkami zdlouhavější.

Jakými nemovitostmi lze ručit?

  • rodinným domem
  • bytem v osobním vlastnictví
  • chatou nebo jiným rekreačním objektem
  • pozemkem
  • komerčním objektem

Zároveň však musí být splněna následující kritéria: nemovitost musí být zapsána v katastru, musí se nacházet v České republice, musí jí být přiděleno číslo popisné a nesmí být zatížena věcným břemenem. Vlastníkem nemovitosti může být i třetí osoba.

Mezi výhody půjčky se zástavou nemovitosti patří:

  • nižší RPSN než u jiných půjček
  • vyšší poskytnutá částka
  • vysoká schvalovatelnost

S půjčkami na nemovitost se pojí v podstatě jen jedna nevýhoda, která však může mít nedozírné následky – v případě nesplácení dlužník přijde o svou nemovitost.

Největším a v podstatě jediným rizikem půjčky se zástavou je ztráta nemovitosti v případě nesplácení.
Největším a v podstatě jediným rizikem půjčky se zástavou je ztráta nemovitosti v případě nesplácení.

Jaká je výše půjčky s ručením nemovitostí?

Výše úvěru se vždy odvíjí od hodnoty zastavené nemovitosti, přičemž obvykle lze získat maximálně 70 % LTV a zároveň ne více než cca 5 milionů korun. V praxi to znamená, že člověk, jehož nemovitost má hodnotu 2 miliony, si může půjčit maximálně 1 400 000 korun.

Jak je půjčka se zástavou nemovitosti vyplácena?

Půjčky s ručením nemovitostí jsou vypláceny na bankovní účet klienta, alespoň za předpokladu, že se jedná o solidního poskytovatele. Některé společnosti – například Acema, o níž bude řeč níže – nabízejí také výplatu části půjčky v hotovosti již při podpisu smlouvy.

Jaká je splatnost půjčky s ručením nemovitostí?

Doba splatnosti půjčky se vždy odvíjí od celé řady faktorů, například od výše půjčky, od podmínek daného poskytovatele apod. Obecně se splatnost u půjček se zástavou nemovitosti může blížit i 30 letům, nejde tedy o žádné krátkodobé půjčky. Klienti si do značné míry mohou měsíční splátky nastavit dle svých potřeb.

Dostupné půjčky na nemovitost

Níže lze najít ty nejdůležitější informace týkající se některých půjček se zástavou nemovitosti, které jsou na českém trhu aktuálně dostupné. Výše jednotlivých půjček, doba jejich splatnosti i další parametry se liší, proto si z nabídky jistě vybere každý zájemce. Co nabízí půjčky Acema, Vitacredit a Bankerat?

Acema půjčka

Půjčka Acema je dostupná ve výši od 100 000 do 8 000 000 Kč. Klient může ručit domem, bytem či pozemkem, pokud splňuje výše zmíněné podmínky. Půjčku je možné využít také na konsolidaci nebo refinancování úvěrů.

Jedná se o půjčku pro fyzické osoby. Acema však nabízí také podnikatelské úvěry a půjčky pro OSVČ.

Acema svým potenciálním klientům nabízí záruku nízkých splátek, splatnost až 20 let, vyhodnocení žádosti do 10 minut, hotovost v den podpisu a snazší vyřízení než v bance. Půjčku si lze sjednat až do výše 70 % LTV.

Mezi další produkty, které Acema nabízí, patří americká hypotéka a různé druhy spotřebitelských a podnikatelských úvěrů.

Vitacredit půjčka

Další půjčkou s ručením nemovitostí je Vitacredit půjčka, kterou je možné sjednat až do výše 3 000 000 Kč s maximální splatností 20 let. Parametry konkrétního úvěru si lze orientačně vypočítat v úvěrové kalkulačce na webu společnosti Vitacredit. Úroková sazba začíná na 10,9 % p. a.

Stejně jako společnost Acema nabízí i Vitacredit zálohu v hotovosti již v den podpisu smlouvy. Společnost uvádí, že výše půjčky se stanovuje individuálně. To je běžné u všech půjček na nemovitost, protože jejich výše se odvíjí od hodnoty zastavené nemovitosti.

Bankerat

Bankerat je stejně jako například Zonky tzv. peer-to-peer platformou, prostřednictvím níž se sjednávají P2P půjčky. Ty jsou, zjednodušeně řečeno, poskytovány lidem od lidí.

U Bankeratu si lze půjčit až 600 000 Kč, přičemž maximální doba splatnosti je 6 let. Na webu Bankeratu stačí vyplnit žádost o půjčku a poté přijímat, popřípadě odmítat nabídky od potenciálních věřitelů. V případě přijetí nabídky se žádost dokončí, poté se podepíše smlouva a budou vyplaceny peníze.

Přes Bankerat je možné kromě půjček se zástavou nemovitosti sjednat také půjčku bez registru a doložení příjmu, půjčku bez registru (s prokázáním výše příjmu), půjčku bez doložení příjmu (s kontrolou registrů) nebo klasickou půjčku s doložením příjmu a kontrolou registrů.

srovnání

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Naše srovnání půjček vám ušetří spoustu času a nasměrují vás k té nejlepší půjčce.