Půjčka s vyplacením doma – na ruku, v hotovosti

Půjčka na ruku se v době bankovních účtů a virtuálních kryptoměn zdá pomalu jako výkřik z minulosti. Pravdou zůstává, že hotové peníze nevymřely a mnoho lidí na ně nedá dopustit. Hotovost je král a pořád existuje celá řada situací, kdy se člověk bez papírových peněz neobejde. Proto existuje půjčka – vyplacení doma.

Kdy je nezbytná půjčka s vyplacením doma? Například pokud občan již někomu dluží a má exekučně obstavený bankovní účet, hotovostní půjčka na ruku je pro něj jediným způsobem, jak si opatřit prostředky na přilepšenou, respektive na zažehnání akutních finančních problémů, na něž nezbývá rezerva.

Půjčka vyplacená doma – bez vlastního účtu

Půjčky bez vlastního účtu jsou vyhledávané také mezi staršími občany, kteří účet nemají z přesvědčení, protože celý život dostávali výplatu na ruku a stejným způsobem nyní dostávají penzi. Ve svém věku už se nechtějí obtěžovat se zakládáním účtu, kterému nevěří a nezřídka také nerozumí, a tudíž preferují půjčky domů na ruku.

Půjčka v hotovosti – jak funguje

Půjčka v hotovosti na ruku je takový úvěr, kdy požadovaný finanční obnos není připsán žadateli na účet, nýbrž jsou klientovi předány papírové bankovky. Hotovostní půjčka na ruku, respektive její výše je zpravidla nižší než bezhotovostní úvěr. O vyšší částky je nutné zažádat pouze převodem na účet.

Hotovostní půjčky jsou nákladnější z hlediska vyšších úroků, RPSN a poplatků, čímž finanční instituce vyvažují riziko potenciálního nesplácení. Pro klienta tudíž hotovostní půjčka znamená přeplatek. Bude splácet déle a větší částky.

To, co věřitel vydělá navíc na úrocích, použije na pokrytí případné ztráty, pokud by některý z klientů přestal svůj závazek splácet. Výhodnější jsou proto půjčky u banky, ovšem banka na půjčky v hotovosti není zaměřená.

Půjčka bez vlastního účtu – jak získat

Půjčku v hotovosti je možné získat několika způsoby. V prvé řadě se nelze spoléhat na tradiční banku, neboť banky půjčky v hotovosti neposkytují. Pro banky je směrodatné, aby měl klient svůj vlastní bankovní účet. Zejména z důvodu bezpečí a transparentnosti.

Půjčka v hotovosti na ruku je tudíž poskytována výhradně nebankovními společnostmi. I ty mají licenci České národní banky k poskytování spotřebitelských úvěrů. Jak probíhá nebankovní půjčka na ruku a předání hotovosti?

  • u klienta doma
  • na čerpací stanici
  • na předem smluveném místě

Nebankovní společnosti neprovozují žádné kamenné pobočky. Veškerá komunikace, schvalovací procesy a administrativa probíhají na online bázi, případně prostřednictvím telefonu, SMS a e-mailu. Náklady, které tímto způsobem podnikání společnosti ušetří, investují do najímání obchodních zástupců, kteří jsou zprostředkovateli půjčky domů na ruku.

Půjčky domů na ruku

Zájemce o půjčku se na nebankovní společnost může obrátit telefonicky nebo ještě lépe prostřednictvím online formuláře na webových stránkách konkrétního věřitele. Není-li si žadatel jistý, která půjčka je pro něj ta pravá a nejvýhodnější, lze využít srovnávače spotřebitelských úvěrů, takzvané online kalkulačky půjček, která na základě preferovaných parametrů vyhledá odpovídající produkt.

Po výběru vhodného poskytovatele zájemce o půjčku do systému nahraje průkaz totožnosti, potvrzení o příjmu, výpisy z účtu a informace relevantní k jeho rodinnému stavu, příjmům a výdajům a celkové finanční situaci. Pokud systém vyhodnotí, že je žadatel vhodným kandidátem na půjčku, žádost schválí.

Následně je klient kontaktován obchodním zástupcem, který se se zákazníkem domluví na přesném termínu a místě schůzky, na kterou finančník přinese smlouvu o půjčce a požadovaný obnos. Následně se domluví na frekvenci splácení, výši splátek a odsouhlasí obchodní podmínky.

Způsob splácení půjčky probíhá stejným způsobem, tedy předem ohlášeným příchodem obchodního zástupce ke klientovi domů, kde dojde k předání splátek i s úroky. Taková je nebankovní půjčka na ruku.

Hotovostní půjčka na ruku – na čerpací stanici

Půjčka na ruku bez účtu může probíhat i v anonymnějším prostředí. Ne každému je po chuti uvítat cizího člověka u sebe doma. Mnoho občanů rovněž žije na odlehlejších místech, kam je obtížnější zajet, zejména v nestandardních dnech či hodinách. Jedním z řešení je půjčka ihned v hotovosti na benzínové pumpě.

Mnoho čerpacích stanic funguje nepřetržitě a člověk má přístup k penězům prakticky kdykoliv. Společností, která se na půjčky v hotovosti na čerpacích stanicích specializuje, je CreditPortal. Lze zažádat o nízkou půjčku v řádu několika tisíc s omezenou dobou splatnosti. Vybrat hotové peníze je pak možné v síti stanic EuroOil.

Půjčka na ruku ještě dnes – od soukromníka

Hotovostní půjčka na ruku není záležitostí pouze nebankovních společností. Roste počet soukromých investorů, kteří tímto způsobem prahnou po znásobení svého kapitálu a pojímají půjčky jako investici. Tito lidé však zpravidla nemívají licenci ČNB k poskytování spotřebitelských úvěrů a půjčka v hotovosti na ruku se vyznačuje větší mírou rizika.

Není divu, že zájemci o peníze vyhledávají odkazy na prověřené půjčky od soukromých osob. Hotovostní půjčka od privátního věřitele se zárukou se však vyskytuje jen sporadicky. V mnoha případech půjčka v hotovosti na ruku hraničí s lichvou, kdy se věřitel neostýchá říkat o abnormálně vysoké úroky a určuje likvidační termíny splatnosti.

Dle trestního zákoníku je lichva neboli zneužívání tíživé finanční situace druhých ve vlastní prospěch zakázána. Jelikož se však jedná o neoficiální zdroje peněz, mnoho investorů obchází zákony a hledá kličky. Příkladem budiž půjčka na směnku, jejíž použití je rovněž nezákonné.

Půjčka na ruku ještě dnes může mít podobu i velmi nevýhodného podnikatelského úvěru, kdy se soukromníci snaží klienty přesvědčit, aby se zaručili svým IČem jako OSVČ s živnostenským listem.

Bezpečná půjčka ihned v hotovosti

Existuje vůbec bezpečná půjčka ihned v hotovosti? Netřeba říkat, že nejlepší půjčka je žádná půjčka, ovšem peněz se čas od času nedostává každému. Každý někdy řešil dočasný nedostatek financí a snažil se zalepit nečekanou díru v rozpočtu rychlou akutní půjčkou.

Nejjistějším zdrojem rychlých a bezpečných peněz je z logiky věci příbuzenstvo a okruh nejbližších přátel. Pokud se jeden na druhého mohou spolehnout na základě dlouholeté důvěry, znalosti a vztahů, pak se ani jedna ze stran nemusí obávat zneužití půjčky s vyplacením doma.

Ovšem i zde platí, že obezřetnosti není nikdy dost. Písemná smlouva o půjčce je základ, ať jsou vztahy v rodině jakkoliv vynikající. Předejde se tak mnoha potenciálním neshodám v budoucnosti, které mohou být příčinou rozpadu nejedné rodiny a dlouholetého přátelství.

Alternativy půjčky v hotovosti

Jaké existují alternativy k půjčkám? Půjčka jako taková by vždy měla být až nejkrajnějším řešením. Žít na dluh se nevyplácí. Než se člověk uchýlí k myšlenkám o úvěru, měl by se nejprve zamyslet, zda si nelze opatřit hotovost i jiným (legálním) způsobem.

Nabízí se druhé zaměstnání, brigáda, přivýdělek, cokoliv, co by do rodinné kasy přisypalo více korun. Druhá práce, jakkoliv to zní únavně, není nic, co by se nedalo přechodně vydržet. Nic není navěky a ani další zaměstnání není na dlouhou trať. Odvíjí se to od toho, jak hluboký je dluh nebo jak vysoko jsou cíle a sny, na které jsou peníze potřeba.

Není od věci zapřemýšlet i nad materiálními statky, zda se v domácnosti nenachází něco, co by se dalo postrádat a co má určitou hodnotu, která by se dala proměnit na peníze. Nevyužívaná elektronika, sběratelské předměty, případné vlastní rukodělné výrobky. Prodej nepotřebných věcí uleví peněžence i domácímu prostoru.

Variantou, jak se vyhnout půjčce, jsou úspory. Kolikrát člověk ani nemá přehled o tom, kudy mu peníze protékají mezi prsty. Může to být každodenní balíček cigaret, káva s sebou na cestu do práce, jízda taxíkem namísto veřejné dopravy, nevýhodné předplatné streamovacích služeb, nákladný paušál, nevyužívané permanentky na sportovní utkání či do posilovny.

Podobných věcí může být celá řada. Stačí najít schůdné omezení, které v dlouhodobém horizontu pomůže, aniž by bylo nutné riskovat půjčku. Základem je neutrácet zbytečně. Dovolená na splátky, vánoční dárky na splátky a podobné věci hraničí s vysokou finanční negramotností, která může vést do dluhové pasti a až k exekuci.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.