5 alternativ k půjčce – jak se vyhnout zadlužení?

V problémech s penězi se občas ocitne každý. Jak tyto situace vyřešit, aniž by se člověk zadlužil? Půjčka je závazek, který je vždy nutné brát zodpovědně a spíše jako poslední možnost po vyčerpání jiných způsobů. Jak se vyhnout zadlužení? Jaké jsou alternativy?

Stává se to téměř všem. Domácí rozpočet je napnutý jak struna a jakýkoli nečekaný výdaj může pořádně zamíchat kartami. Rozbitá pračka, ztracená peněženka, neodkladná návštěva zubaře, to je jen malý výčet nepříjemností, které se mohou přihodit a sebevětší předsevzetí neutrácet se sesype jako domeček z karet.

Spoření do kasičky se netýká jen dětí. I dospělým se vyplatí odkládat si část peněz stranou pro nečekané situace.

Ze všech stran na potenciální spotřebitele útočí neopakovatelné slevy, vidina extra výhodné lukrativní dovolené, blížící se oslavy a svátky, a mnoho dalších lákadel, jež dokáží potrápit nejednu mysl a navádět k bezhlavému utrácení. Finanční gramotnost je na místě.

Díky Zaplo půjčce lze mít až 30 000 Kč zdarma bez poplatků. Vyplňte online žádost a počkejte na její vyhodnocení.
Mám zájem o 1. půjčku Zaplo zdarma>

Než se kdokoli uchýlí k půjčce, měl by po všech stránkách zvážit, zda je takový krok opravdu neodkladný. Opravdu je nutné odjet na dluh k moři a brát si půjčku na dovolenou? Je nezbytné pořídit si nejnovější typ telefonu?

Pro mnohé je společenský status a okázalý způsob života důležitější, než splátkový kalendář. Avšak tyto cesty se zpravidla točí v začarovaném kruhu. Vytloukání klínu klínem, respektive půjčky půjčkou.

1. Našetřit si předem

Je potřeba přemýšlet, zda nákup zbytných věcí vskutku nepočká, než si na ně člověk našetří. Ukládat si takzvaně do prasátka se v dnešní době nenosí. Mít všechno hned je trendem. Nic ovšem nevynahradí ten pocit, když si po dlouhém obracení každé koruny člověk konečně může dovolit to, na co si pečlivě spořil.

Spoření nemusí být vůbec složité. Co si třeba ukládat stranou každou padesátikorunu, která se přes den objeví v peněžence? Založit si nejvýhodnější stavební spoření (například Raiffeisenbank stavební spoření) či spořicí účet, kam měsíčně trvalým příkazem pravidelně odchází předem určená částka? Takové šetření podpoří konkrétní cíl, na nějž člověk spoří. Ať už je to cokoli.

Pro nové klienty je půjčka Kamali ve výši až 15 000 Kč zdarma.
Mám zájem o půjčku až 15 tisíc bez úroku >

TIP: Spořicí účty nabízí většina bank. Namátkou spořicí účet Air Bank, Creditas spořicí účet, spořicí účet Česká Spořitelna, nebo spořicí účet Hit od Equa Bank. Dnes už mohou bankovně spořit i děti, kterým se vyplatí založit si dětský spořicí účet.

Spoření by mělo být první alternativou k půjčkám. Kdo šetří, má za tři. Nemusí se přitom jednat o spoření na něco konkrétního, spíše o jakási zadní vrátka a železnou zásobu, vyvstanou-li nečekané výdaje. Z výplaty je třeba uhradit nejprve nezbytné platby jako nájem, energie, jídlo a základní potřeby. Část si vyhradit na šetření a zbytek věnovat na zábavu.

Spoření musí být dlouhodobé, aby přinášelo skutečné zhodnocení.

2. Půjčka od přátel či rodiny

Pokud se ovšem přihodí nečekaná situace, porouchá se lednice nebo auto, bez něhož by doprava do zaměstnání byla extrémně komplikovaná, pak je na místě zvážit rozumnou lehce splatitelnou půjčku, nežli vysokou půjčku 100 000 Kč a víc.

Nabízí se obvolat nejprve rodinu či přátele. Zde je největší devízou důvěra a známost. Věřitel na rozdíl od banky nemusí požadovat úroky, či půjčku poskytne na dobu neurčitou. Avšak pořádek dělá přátele. Existuje mnoho případů rozkmotření vlastní rodiny díky finančním neshodám.

Půjčka mezi blízkými může mít oficiální formu. V těchto případech lze přemýšlet o půjčce na směnku. Nicméně se jedná o závazný dokument, který v případě nesplácení umožňuje věřiteli (ten, kdo půjčuje peníze) okamžitě vymáhat dluhy přes exekuci. Vymáhání směnky může tudíž v některých případech skončit také u soudu.

S Provident půjčkou získáte až 130 000 Kč až na 4 roky. Při sjednání balíčku Plus Provident doručí až 130 000 Kč v hotovosti přímo domů.
Mám zájem o půjčku až 90 000 Kč v hotovosti >

Je jednoduchá, efektivní a nepříliš administrativně náročná, avšak může skýtat i rizika. Jedná se o cenný papír, neboli písemný závazek dlužníka, kterým se zavazuje majiteli směnky uhradit půjčenou částku. Do určitého data a na smluveném místě.

3. Směnka

Podobu směnky upravuje zákon č. 191/1950 Sb. Zákon směnečný a šekový. Základní dělení směnek je na směnku vlastní a směnku cizí. Směnka vlastní slibuje uhradit dlužnou částku, zatímco směnka cizí platbu přikazuje. Náležitosti vlastní směnky:

  1. označení, že jde o směnku, pojaté do vlastního textu listiny a vyjádřené v jazyku, ve kterém je tato listina sepsána
  2. bezpodmínečný slib zaplatit určitou peněžitou sumu
  3. údaj splatnosti
  4. údaj místa, kde má být placeno
  5. jméno toho, komu nebo na jehož řad má být placeno
  6. datum a místo vystavení směnky
  7. podpis výstavce

Na cizí směnce musí být naopak uveden bezpodmínečný příkaz zaplatit určitou peněžitou sumu a jméno toho, kdo má platit (směnečníka). Splatnost směnek je určena buď konkrétním datem, nebo do roka od vystavení, nebo takzvaně na viděnou, kdy dojde k úhradě při setkání dlužníka a věřitele.

Přes všechny právní náležitosti může být směnka poměrně rizikovou záležitostí. Pakliže by dlužník nesplácel půjčenou sumu včas a v plné výši, držitel směnky může zapůjčenou sumu vymáhat přes exekuce. Směnky navíc lze jednoduše prodávat. Ve finále pak např. člověk splácí peníze jiné osobě, než u které si původně půjčil.

Nestačí, aby na listině byla označena Směnka pouze v nadpisu, je nutné aby tato skutečnost byla součástí textu. Například „Za tuto směnku zaplatím dne…“. Směnka může být předtištěná.

Blok směnek lze zakoupit běžně v papírnictví, ovšem po právní stránce je směnka platná i v případě, kdy je sepsána na obyčejném kusu papíru a ručně. Podstatné pro její platnost je obsah všech zákonných náležitostí.

Směnku je dobré stvrdit u notáře, aby měl věřitel i dlužník jistotu, že je dokument platný.

4. První půjčka zdarma

Nebankovní instituce rostou jako houby po dešti mnoho z nich nabízí klientům první půjčku zdarma. Jde o slibný marketingový tah, kterým se instituce snaží vybudovat si u potenciálního zákazníka důvěru a získat jeho budoucí věrnost.

Jedná se o poměrně malé částky o průměru zhruba 20 000 korun, s krátkou a bezúročnou splatností.

Jedněmi z nejoblíbenějších jsou půjčky Zaplo, kde se půjčka může pohybovat od jedné koruny až po 30 tisíc se splatností do jednoho měsíce. Půjčka Kamali má splatnost až 96 měsíců a lze si na ni vypůjčit až 20 tisíc korun.

5. Kontokorent

V případě kontokorentu už se víceméně jedná o půjčku od banky, nicméně může existovat jen jako pojistka, jakási krabička poslední záchrany. Klient banky kontokorentní úvěr k dispozici má, ovšem je pouze na něm, zdali ho využije, či nikoli. Pokud na něj za celý rok nesáhne, neplatí z něj ani žádné úroky.

Alternativou kontokorentu se jeví i kreditní karta. Nejvýhodnější je ji používat v bezúročném období, kdy si banka za čerpání peněz neúčtuje žádné poplatky. Podrobnosti ve článku Jak funguje kreditní karta.

U prvních půjček zdarma je největší výhodou bezúročnost.

Možnosti půjček od bank a nebankovních ústavů

Na trhu je velké množství různých a odlišně výhodných půjček. Ať už je to minutová půjčka, bezúročná půjčka, Blesk peněženka, či mikropůjčka. Vždy se nemusí jednat o výběr z nabídky. Existuje možnost si půjčku i poptat. Poptávka půjček na inzertních webech se stala běžnou záležitostí.

TIP: Mezi vysokoškoláky je populární studentská půjčka. Revoluci ve financování malých a středních e-shopů přináší novinka od Mallu – plánuje půjčky pro malé e-shopy.

Ocitne-li se člověk už v dluhové pasti, může mu výrazně ulevit konsolidace dluhů do jedné platby. Namísto několika nevýhodných úvěrů s vysokými úroky mu banka sjednotí všechny platby do jedné, čímž bude pro klienta splácení závazků mnohem jednodušší.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.